TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Терористот од џамиите во Њу Зеланд бил и во Словенија

Канал5 - 20.03.2019

Австралијанецот Брентон Тарант , осомничен за масакрот во двете џамии во Нов Зеланд , каде уби 50 верници за време ан петочната молитва , освен во Хрватска , Србија , Црна Гора и Бугарија , бил и во Словенија во 2016.

Снимката од масакрот на Нов Зеланд ја гледале во живо 200 луѓе и никој не пријавил ништо! Фејсбук примил пријава дури ...

Точка - 20.03.2019

Раководството на компанијата "Facebook" соопштило дека околу 200 луѓе ја гледале снимката од терористичкиот напад на двете џамии на Нов Зеланд, кое убиецот го пренесувал во живо на таа социјална мрежа, но дека никој од тие луѓе не го пријавила ...

Вистински лидери навистина постојат: Џасинда Ардерн со утеха и цврстина ја води потресената нација

Н.Македонија - 20.03.2019

Веднаш по немилиот настан во кој вооружен напаѓач уби 50 лица во две џамии во центарот на Крајстчрч, премиерката Џасинда Ардерн свика прес-конференција за да ѝ се обрати на ужалената нација. Ова беше значаен настан во нејзината лидерска кариера.

Напаѓачот од Нов Зеланд планирал и трет напад, рече полицијата

Макфакс - 20.03.2019

Осомничениот за нападот во Крајстчрч, Нов Зеланд, бил на пат кон трета цел кога беше фатен од страна на властите, изјави полицискиот комесар Мајк Буш на прес-конференцијата во средата. „Силно веруваме дека го запревме на пат кон друг напад“, рече ...

Терористот од Нов Зеланд планирал и трет напад

МКД - 20.03.2019

Терористот кој минатиот петок на Нов Зеланд уби 50 луѓе во напади во две џамии планирал и трет напад . Како што јавува Си-ен-ен, терористот во продолжението на крвавиот поход го сопре полицијата. „Спасени се животи“, изјави полицискиот шеф Мајк Буш.

Уапсен 18-годишникот кој во живо на „Фејсбук“ го пренесуваше масакрот во Нов Зеланд

Макфакс - 20.03.2019

Едно осумнаесетгодишно момче беше обвинето бидејќи на Фејсбук сподели емитување во живо од терористичкиот напад на џамијата во Крајстчерч . Полицијата го уапси, а неговото барање за кауција веднаш беше одбиено.

Ердоган со шокантната изјава ги разлути Новозеланѓаните: Со Турците ќе ги разјасниме работите „очи во очи“

Точка - 20.03.2019

Новозеландската премиерка Јасинда Ардерн изјави дека министерот за надворешни работи и потпретседател на нејзината влада, Винстон Питерс ќе отпатува во Турција за да ги разјасни коментарите на Ердоган за масакрот во Крајстчрч.

Терористот од Крајстчрч планирал уште еден напад

Нетпрес - 20.03.2019

Началникот на новозеландската полиција, Мајк Буш денеска изрази сомнеж дека во моментот кога бил уапсен, напаѓачот, кој уби 50 лица во две џамии во Крајстчрч, бил на пат да изврши уште еден напад, пренесоа светските агенции.

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн повика на глобална борба против расизмот и десничарскиот екстремизам

Сакам да кажам - 20.03.2019

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн повика на глобална борба против расистичката крајнодесничарска идеологија, додека во Крајстчрч почнаа да се погребуваат 50-те жртви на петочниот терористички напад во две локални џамии.

Министерот за надворешни работи на Нов Зеланд отпатува во Турција заради коментарите на Ердоган за масакрот

МКД - 20.03.2019

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн рече дека министерот за надворешни работи Винстон Питерс отпатува за Турција да ги разјасни коментарите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган поврзани со масакрот во Крајстчерч, кој тој го нарече елемент ...

Шефот на новозеландската дипломатија замина во Турција поради изјавата на Ердоган за масакрот

Макфакс - 20.03.2019

Министерот за надворешни работи на Нов Зеланд, Винстон Петерс отпатува во Турција, за да ги разјасни коментарите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, во врска со масакрот во Крајстчерч, кој тој го нарече заговор против Анкара.

Терористот од Нов Зеланд планирал и трет напад

Република - 20.03.2019

Терористот кој минатиот петок во Нов Зеланд уби 50 луѓе во два одвоени напади, планирал и трет напад. Како што објави „Си-ен-ен“ терористот бил стопиран од властите во остварување на третото крвопролевање.

Премиерката на Нов Зеланд повика на глобална антирасистичка борба

Макфакс - 20.03.2019

Премиерката на Нов Зеланд, Жакинда Ардерн, повика на глобална борба против расистичката идеологија на десното крило, по минатонеделните напади на две џамии во Крајстчерч. Во првото нејзино интервју по нападите, таа нагласи дека ја одбива идејата ...

Терористот од Нов Зеланд планирал и трет напад

Точка - 20.03.2019

Терористот кој минатиот петок во Нов Зеланд уби 50 луѓе во два одвоени напади, планирал и трет напад. Како што пишува CNN, терористот бил стопиран од властите во остварување на третото крвопролевање.

Вистински лидери постојат: Џасинда Ардерн челично и со сочувство ја предводи скршената нација

Опсервер - 20.03.2019

Гардијан – Лондон Само неколку часа откако вооружен напаѓач уби 50 луѓе во две џамии во централниот дел на Крајстчрч, премиерката Џасинда Ардерн свика прес-конференција, на која го постави тонот за земјата погодена од тага.

Татко и син се првите погребани жртви по масакрот во Крајстчерч

Макфакс - 20.03.2019

Таткото и синот, Калед Мустафа (44) и Хамза (16) денеска беа погребани како први жртви во терористичкиот напад во Крајстчерч. Тие на Нов Зеланд дошле како бегалци, минатата година. Според исламските обичаи, телото на покојните требало да биде ...

Балканската трага на атентаторот од Нов Зеланд

Окно - 20.03.2019

Уште додека 28-годишниот Австралиец Брентон Тарант на Фејсбук директно го пренесуваше својот напад, навести трага кон Балкан. Преносот во живо од атентатот Тарант го подвлече со воена песна на босанските Срби, кои во 1990-те години во ...

Фејсбук тврди дека само 4.000 корисници ја гледале снимката од масакрот во Нов Зеланд

МКД - 19.03.2019

Видеоснимката што го прикажува нападот во двете џамии во Нов Зеланд имала четири илјади кликови пред да биде отстранета од социјалната мрежа, соопшти Фејсбук. Обвинетиот австралиски државјанин Брентон Тарант, кој е обвинет за убиството на педесет ...

Анатомијата на белиот терор

МКД - 19.03.2019

На Андерс Брејвик, норвешкиот терорист, му беше дијагностицирано нарцисоидно растројство на личноста. Брентон Тарант, кој е обвинет за убиство на 50 верници во Нов Зеланд, покажува слични особини.

Новозеландски фирми ги повлекуваат рекламите од социјалните мрежи

МКД - 19.03.2019

Низа новозеландски компании ги повлекоа денес огласите од социјалните мрежи по преносот во живот на терористичкиот напад врз џамиите во Крајстчерч на Фејсбук и објавата на расистичкиот манифест на напаѓачот на Твитер.

Ердоган го повика Нов Зеланд да ја врати смртната казна

МКД - 19.03.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го повика Нов Зеланд да ја врати смртната казна во правосудниот систем по масакрот во џамијата во Крајстчерч и предупреди дека Турција ќе се погрижи сторителот да плати за своите дела ако Нов Зеланд пропушти ...

Ардерн: Никогаш нема да го изговорам името на напаѓачот од Крајстчерч. Тој е терорист, криминалец и екстремист (ВИДЕО)

МКД - 19.03.2019

Ардерн вонредната седница на парламентот ја отвори со поздравот на арапски „Ал салам алејкум“. Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави денеска дека никогаш нема да го изговори името на напаѓачот од Крајстчерч.

Заврши аутопсијата на жртвите од нападот во Нов Зеланд

Глас на Америка - 19.03.2019

Премиерката на Нов Зеланд Џесинда Ардерн ги повика законодавците да ѝ се придружат во тоа што никогаш нема да го споменат името на извршителот на масакрот Властите во Крајсчрч, Нов Зеланд започнаа да ги предаваат телата на 50-те загинати во нападот ...

Премиерката на Нов Зеланд, Ардерн: Никогаш нема да го изговорам името на напаѓачот од Крајстчрч

24 Вести - 19.03.2019

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека никогаш нема да го изговори името на напаѓачот од Крајстчрч, кој во две џамии уби 50 лица. – Тој е терорист, тој е криминалец, тој е екстремист, но кога јас ќе зборувам, тој ќе биде безимен.

(Видео) Моќен говор на премиерката на Нов Зеланд: Никогаш нема да го изговорам името на терористот кој уби 50 луѓе

Макфакс - 19.03.2019

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, во својот прв говор во националниот парламент по терористичкиот напад што се случи во петокот во џамија во Крајстчерч ѝ оддаде почит на муслиманската заедница и вети дека на убиецот нема да му го даде ...

Ердоган пратил остра порака до Нов Зеланд: Ако не најдете начин да го казните терористот, ние ќе најдеме! Ќе плати тој ...

Точка - 19.03.2019

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, ги повикал властите на Нов Зеланд повторно да воведат смртна казна во случајот со напаѓачот кој убил 50 луѓе во две џамии во Крајстчрч. Тој во текот на митингот во северниот дел на Турција предупредил ...

Ердоган го повика Нов Зеланд да ја врати смртната казна

Макфакс - 19.03.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го повика Нов Зеланд да ја врати смртната казна во правосудниот систем, по масакрот во џамиите во градот Крајстчерч и предупреди дека Турција ќе се погрижи за напаѓачот ако Нов Зеланд го пропушти тоа.

Потегот на премиерката на Нов Зеланд го одушеви светот

Република - 19.03.2019

Џесинда Ардерн, премиерката на Нов Зеланд изјави дека човекот кој уби 50 луѓе во две џамии нема да го постигне тоа што го сакал, бидејќи неговото име никогаш нема да биде изговорено, тој ќе остане „безимен“.

„Никогаш нема да го изговорам неговото име“ - премиерката на Нов Зеланд им вети една работа на сонародниците

Press24 - 19.03.2019

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн вети дека никогаш нема да го изговори името на напаѓачот на две џамии во градот Крајстчерч кој уби 50 лица. „Тој очекуваше многу работи од својот терористички чин, а една беше по лошо да се прослави - затоа ...

„Исламска држава“ повика на одмазда за нападот во Нов Зеланд

365 - 19.03.2019

По речиси шест месеци, мистериозниот портпарол на Исламска држава – Абу Хасан ал-Мухаџир, го прекина молкот. Во 44-минутна аудио снимка, споделена во понеделникот во енкриптирана форма на апликацијата Telegram, тој повика на одмазда за нападот на ...

Исламската држава испрати морничава порака - повикаа на одмазда за масакрот во Нов Зеланд

Press24 - 19.03.2019

Лидерите на терористичката организација на Исламската држава ги повикаа екстремистите и своите следбеници да се 2одмаздат“ после пукањето во џамијата во Нов Зеланд. Брентон Тарант, е терористот кој во петокот уби 50 лица во две џамии во Нов Зеланд.

Премиерката на Нов Зеланд нема никогаш да го изговори името на масовниот убиец

AKO - 19.03.2019

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, се заколна дека никогаш нема да го изговори името на масовниот убиец, кој во напад на две џамии уби 50 муслимански верници. Таа пред новозеландските парламентарци рече дека напаѓачот сакал со овој ...

Масовниот убиец од Нов Зеланд убивал носејќи го симболот на „Црното сонце“: Еве што значи тој

Магазин - 19.03.2019

Брентон Тарант е момчето кое усмрти повеќе од 50 лица, додека се молеа во џамија во Нов Зеланд. За овој масакр зборуваше целиот свет, а згора на тоа 28 годишниот терорист во живо преку социјалните мрежи го емитуваше масакрот во кои загинаа и деца.

Еве зошто никогаш нема да го изговорам неговото име: Премиерката на Нов Зеланд им ветила една работа на граѓаните!

Точка - 19.03.2019

Премиерката на Нов Зеланд, Зеланда Џасинда Ардерн, ветила дека никогаш нема да го изговори името на напаѓачот на двете џамии во Крајстчерч, кој уби 50 лица. „Тој очекувал многу работи од овој терористички чин, а едната од нив била да се прослави со ...

Исламската држава испрати морничава порака: Повикаа на одмазда за масакрот на муслиманите во Нов Зеланд, се подготвува ...

Точка - 19.03.2019

Лидерот на терористичката организација на Исламската држава ги повика екстремистите и своите следбеници да се одмаздат после пукањето во џамиите во Нов Зеланд. Еден од лидерите на терористите Абу Хасан ал Мухаџир наводно објави повик за своите ...

Џасинда Ардерн: Никогаш нема да го изговорам името на терористот од Крјстчрч

Либертас - 19.03.2019

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн вети дека веќе никогаш нема да го изговори името на терористот кој во петокот уби 50 луѓе во две џамии во Крајстчрч. „Тој сакаше да постигне многу работи со својот чин и една од нив е озлогласеност.

По масакрот во џамии во Нов Зеланд Исламска држава најавува крвопролевање и одмазда

Фактор - 19.03.2019

Водачот на терористичката организација Исламска држава ги повика екстремистите и сволите следбеници да се „одмаздат“ по пукањето во џамиите на Нов Зеланд. Еден од водачите на терористите Абу Хасан ал Мухајир, наводно го објави повикот на ...

Напаѓачот од Нов Зеланд планирал и трет напад

24Инфо - 20.03.2019

Осомничениот за нападот во Крајстчрч, Нов Зеланд, бил на пат кон трета цел кога беше фатен од страна на властите, изјави полицискиот комесар Мајк Буш на прес-конференцијата во средата. „Силно веруваме дека го запревме на пат кон друг напад“, рече ...

Уапсен 18-годишникот кој во живо на „Фејсбук“ го пренесуваше масакрот во Нов Зеланд

Скопје1 - 21.03.2019

Едно осумнаесетгодишно момче беше обвинето бидејќи на Фејсбук сподели емитување во живо од терористичкиот напад на џамијата во Крајстчерч . Полицијата го уапси, а неговото барање за кауција веднаш беше одбиено.

Шефот на новозеландската дипломатија замина во Турција поради изјавата на Ердоган за масакрот

24Инфо - 20.03.2019

Министерот за надворешни работи на Нов Зеланд, Винстон Петерс отпатува во Турција, за да ги разјасни коментарите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, во врска со масакрот во Крајстчерч, кој тој го нарече заговор против Анкара.

Премиерката на Нов Зеланд повика на глобална анти-расистичка борба

24Инфо - 20.03.2019

Премиерката на Нов Зеланд, Жакинда Ардерн повика на глобална борба против расистичката идеологија на десното крило, по минатонеделните напади на две џамии во Крајстчерч. Во првото нејзино интервју по нападите, таа нагласи дека ја одбива идејата дека ...

Ардерн челично и со сочувство ја предводи скршената нација

+инфо - 20.03.2019

Само неколку часа откако вооружен напаѓач уби 50 луѓе во две џамии во централниот дел на Крајстчрч, премиерката Џасинда Ардерн свика прес-конференција, на која го постави тонот за земјата погодена од тага.

Татко и син се првите погребани жртви по масакрот во Крајстчерч

24Инфо - 20.03.2019

Таткото и синот, Калед Мустафа (44) и Хамза (16) денеска беа погребани како први жртви во терористичкиот напад во Крајстчерч. Тие на Нов Зеланд дошле како бегалци, минатата година. Според исламските обичаи, телото на покојните требало да биде ...

Новозеландски фирми ги повлекуваат рекламите од социјалните мрежи

Тера - 20.03.2019

Низа новозеландски компании ги повлекоа денес огласите од социјалните мрежи по преносот во живот на терористичкиот напад врз џамиите во Крајстчерч на Фејсбук и објавата на расистичкиот манифест на напаѓачот на Твитер.

Џасинда Ардерн: Никогаш нема да го изговорам името на терористот од Крајстчрч

Нова ТВ - 19.03.2019

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека никогаш нема да го изговори името на напаѓачот од Крајстчрч, кој во две џамии уби 50 лица. – Тој е терорист, тој е криминалец, тој е екстремист, но кога јас ќе зборувам, тој ќе биде безимен.

Ердоган го повика Нов Зеланд да ја врати смртната казна

24Инфо - 19.03.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го повика Нов Зеланд да ја врати смртната казна во правосудниот систем, по масакрот во џамиите во градот Крајстчерч и предупреди дека Турција ќе се погрижи за напаѓачот ако Нов Зеланд го пропушти тоа.

Џасинда Ардерн: Никогаш нема да го изговорам името на напаѓачот од Крјстчрч

Сител - 19.03.2019

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн вети дека веќе никогаш нема да го изговори името на терористот кој во петокот уби 50 луѓе во две џамии во Крајстчрч. „Тој сакаше да постигне многу работи со својот чин и една од нив е озлогласеност.

Исламска држава: Ќе има ново крвопролевање по масакрот во џамиите во Нов Зеланд

Република - 19.03.2019

Водачот на терористичката организација Исламска држава ги повика екстремистите и следбениците да се „одмаздат“ по пукањето во џамиите на Нов Зеланд. Еден од водачите на терористите Абу Хасан ал Мухајир, наводно го објави повикот на следбениците во ...

Исламската држава испрати ужасна порака: Се подготвува крвопролевање, повикаа на одмазда за масакрот на муслиманите во ...

Сител - 19.03.2019

Водачот на терористичката организација Исламска држава ги повика екстремистите и своите следбеници да се „одмаздат“ по пукањето во џамиите на Нов Зеланд. Еден од водачите на терористите Абу Хасан ал-Мухајир, наводно објавил повик до следбениците во ...

Напаѓачот од Нов Зеланд планирал и трет напад, рече полицијата

Centar - 20.03.2019

Осомничениот за нападот во Крајстчрч, Нов Зеланд, бил на пат кон трета цел кога беше фатен од страна на властите, изјави полицискиот комесар Мајк Буш на прес-конференцијата во средата. „Силно веруваме дека го запревме на пат кон друг напад“, рече ...