TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ковид-19 се шири низ Кавадарци, три нови случаи денеска

Фокус - 30.06.2020

Три нови случаи на Ковид-19 се регистрирани во Кавадарци денеска. Станува збор за жена на 50 години, и двајца мажи на возраст од 63 и 64 години. -Жената работи како стоматолошка сестра во приватна ординација.

Ковид-19 во Австралија: Ставени во карантин 10 предградија на Мелбурн

360 степени - 30.06.2020

Затворени се повеќе жаришта на коронавирус во Мелбурн, вториот најнаселен град во Австралија, во обид да се спречи ширењето на заразата. Премиерот на Викторија, Даниел Ендрјус, нареди карантин во 10 предградија на Мелбурн, откако денеска се ...

Велика Британија е најтешко погодена земја од коронавирусот од групата Г7

Слободен Печат - 30.06.2020

Велика Британија е меѓу најтешко погодените земји во групата Г7, според анализата на Би-Би-Си по првиот бран на пандемија на коронавирус. Анализата покажа дека Англија поминала најлошо во цела Европа, дури и полошо од Шпанија.

Под карантин десет предградија на Мелбурн поради скокот на заразени со Ковид-19

Курир - 30.06.2020

Затворени се повеќе жаришта на коронавирус во Мелбурн, вториот најнаселен град во Австралија, во обид да се спречи ширењето на заразата. Државата Викторија, чиј главен град е Мелбурн, денеска регистрира нови 64 случаи на Ковид-19, соопштија ...

СЗО за коронавирусот – Најлошо би можело допрва да дојде

Радио МОФ - 30.06.2020

Светската здравствена организација го предупреди светот во однос на пандемијата Ковид-19, дека најлошото би можело допрва да се очекува. Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Габриесус, рече дека вирусот ќе зарази многу повеќе луѓе ако владите не започнат со ...

Зошто фабрики за месо се жаришта на коронавирусот?

Факултети - 30.06.2020

Последниве денови имаше многу вести за вработени во компании за преработки на месо и кланици што се заразиле со коронавирусот. Вакви случаи беа забележани во Велика Британија, Германија, Франција, Шпанија и во САД.

Бројот на починати од корона вирусот во Македонија се ближи до 300

еМагазин - 30.06.2020

Вчера во Македонија беше регистриран нов црн рекорд-12 починати поради компликации од Ковид-19, што е најголема бројка на починати за 24 часа од почетокот на епидемијата. Со тоа вкупниот број на починати се искачи на 298.

ШТО ЗНАЕМЕ ЗА КОВИД-19: Коронавирусот најмногу се шири кога подолго од 15 минути сте оддалечени помалку од  еден метар ...

Panacea.mk - 30.06.2020

На почетокот се зборуваше за неколку симптоми слични на грип, но во меѓувреме, списокот на симптоми значајно се прошири. К ога пред шест месеци во кинескиот град Вухан се појави респираторната болест КОВИД-19, предизвикана од новиот коронавирус ...

Рекордни 12 починати од коронавирус,132 новозаболени и 112 оздравени

Канал5 - 29.06.2020

Изминатото деноноќие во Македонија се регистрирани 132 нови случаи на заболени од коронавирусот, со тоа бројката на активни случаи се искачи на близу 3.500 лица.. На направени 868 тестирања потврдени се нови 132 случаи со Ковид 19.

Бројот на новозаразени во Грција порасна за 15, вкупно 3.390

Слободен Печат - 29.06.2020

Во Грција се регистрирани 15 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, додека од четвртокот нема смртни случаи, соопшти денеска Националата организација за јавно здравје (ЕОДИ). Вкупниот број на заразени во земјата сега изнесува 3.390, ...

Рекордни 12 починати во изминатото деноноќие, 132 заразени со Ковид-19 и 112 оздравени

Канал5 - 29.06.2020

Изминатото деноноќие во Македонија се регистрирани 132 нови случаи на заболени од коронавирусот, со тоа бројката на активни случаи се искачи на близу 3.500 лица. Регистрирани се и 12 починати и 112 оздравени лица.

За еден ден, 12 починати од ковид-19 – 132 нови случаи, повторно заразени 2 медицински сестри во кумановската болница

ТВ21 - 29.06.2020

За 4 месеци регистрирани се 6209 случаи со Ковид-19 во земјава. Повеќе од половина од случаите се активни случаи, вкупно 3484. Во последните 24 часа има 132 нови случаи а 12 лица ја загубиле битката со Ковид-19.

Пандемијата на Ковид-19 во Канада го зголеми бројот на смртни случаи од предозирање

Опсервер - 29.06.2020

Торонто, 29 јуни 2020 () – Од почетокот на пандемијата на Ковид-19, бројот на смртни случаи поврзани со предозирање со лекови во Канада е значително зголемен, покажуваат податоците објавени во земјата.

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Опсервер - 29.06.2020

Скопје, 29 јуни 2020 () – Според најновите податоци, во светот има 10.326.158 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 505.956 , а оздравеле 5.600.574 луѓе -Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти дека се ...

Пандемијата го зголеми бројот на смртни случаи од предозирање

Локално - 29.06.2020

Од почетокот на пандемијата, бројот на смртни случаи поврзани со предозирање со наркотици е значително зголемен во Канада, покажуваат податоците објавени во оваа земја, пренесува „Блиц“. Јавен службеник во провинцијата Онтарио, задолжен за ...

Бројот на новозаразени во Србија и денес голем, починаа уште четири лица

МКД - 29.06.2020

Во Србија бројот на новозаразените од коронавирусот не паѓа значително. За 24 часа, во таа земја биле тестирани 7.150 лица, а потврдени се и 242 нови случаи. 4 лица починале, а на респиратор има 36 пациенти.

Од вкупно 3.484 активни случаи од Ковид 19, дури 1.986 се од Скопје

Фокус - 29.06.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6209, бројката на оздравени пациенти е 2427, на починати е 298, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3484.

Ковид-19 во Скопје: Чаир со 417 активни случаи, осум општини со над 100

360 степени - 29.06.2020

Во главниот град во моментов има речиси 2 000 активни случаи Од 132 новозаразени од денешната статистика на Министерството за здравство, 57 се во Скопје. Со ова вкупниот број на активни случаи во главниот град во моментов изнесува 1 986.

Утврдени 132 нови случаи на Ковид-19, починаа 12 пациенти

Алсат-М - 29.06.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 132 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 868 тестa. -Скопје 57 -Куманово 10 -Дебар 1 -Штип 13 -Прилеп 7 -Тетово 19 -Струга 3 -Велес 4 -Битола 1 -Охрид 5 -Кавадарци 1 -Гостивар 6 ...

Бројот на починати од Ковид-19 во светот надмина 500 илјади

еМагазин - 29.06.2020

Според најновите податоци, во светот има 10.326.158 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 505.956, а оздравеле 5.600.574 луѓе. МИА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ СЗО: Пандемијата на Ковид-19 не е ни близу до крајот Новозаразени со Ковид-19 од ...

Во Скопје коронавирусот не стивнува, главниот град има речисти 2.000 активни случаи

Република - 29.06.2020

Во Скопје има 1.986 активни случаи на заболени од ковид-19. Од 132 новозаразени од денешната статистика на Министерството за здравство, 57 се во Скопје. Од нив 214 сè уште не се распоредени по општини со оглед дека не се завршени епидемиолошките ...

Речиси 2.000 активни случаи на Ковид-19 во Скопје, најмногу во Чаир

А1 On - 29.06.2020

Заклучно со вчера, во Скопје од почетокот на епидемијата sе регистрирани вкупно 3.006 случаи на лица заразени со коронавирус, од кои активни се 1.986, соопшти Министерството за здравство. Чаир е и натаму скопската општина во која има најмногу ...

Чаир недостижен: Детален преглед на заразени со Ковид-19 по скопските општини

еМагазин - 29.06.2020

Во Скопје во последниве 24 часа се регистрирани 57 нови случаи на Ковид-19 Вака изгледаат активните случаи по општини Скопје заклучно со вчера (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје): Чаир ...

Регистрирани се 132 нови случаи на Ковид-19, 114 оздравени, 12 починати

24 Вести - 29.06.2020

Во последните 24 часа се направени 868 тестирања, а регистрирани се 132 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 57 -Куманово 10 -Дебар 1 -Штип 13 -Прилеп 7 -Тетово 19 -Струга 3 -Велес 4 -Битола 1 -Охрид 5 -Кавадарци 1 -Гостивар 6 -Пробиштип 2 -Свети ...

Србија верификувани четири смртни случаи и 242 новоинфицирани од коронавирусот

24Инфо - 29.06.2020

Во последните 24 часа во Србија четири лица починале како последица од инфекцијата со кронавирусот, а вкупната бројка на умрени се искачи на 274 се наведува во соопштението на сајтот ковид 19.

Оваа држава повторно станала жариште: "Нè чинеше укинувањето на мерките за задолжително носење на маски"

Точка - 29.06.2020

Австриските медиуми и денес пренесуваат различни мислења за можните причини за повторното враќање на коронавирусот во проширено издание. Како причина најчесто се споменува укинувањето на мерките за задолжително носење на заштитни маски во ...

Половина од инфицираните граѓани со коронавирус се во Скопје, моментално активни 1986

MakPress - 29.06.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6209, бројката на оздравени пациенти е 2427, на починати е 298, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3484.

Во Србија 242 новозаразени, од направени 7150 тестови

ТВ21 - 29.06.2020

Расте бројот на заразени во соседна Србија. Во последните 24 часа, се регистрирани на 242 нови случаи од направени 7150 тестови. Починаа 4 лица, а на респиратор во Србија има 36 пациенти. Тоа е намалување процентуално во однос на вчерашниот ден.

Нов црн биланс: За едно деноноќие починаа 12 лица позитивни на Ковид 19

Локално - 29.06.2020

Во последните 24 часа се направени 868 тестирања, а регистрирани се 132 нови случаи. Починати се 12 лица, пет пациенти од Скопје, еден од Штип, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден од Велес и еден пациент од Гостивар.

Бројот на жртви и заразени од Ковид-19 во Македонија во јуни поголем од март, април и мај заедно!

Expres - 29.06.2020

За каков експоненцијален раст на епидемијата од Ковид-19 во Македонија станува збор покажуваат поразителните показатели од графичките прикази на програмерот Стеван Трајкоски на Твитер за јуни наспроти март, април и мај заедно.

Чекаа во ред за да влезат во бар, па го претворија во ново жариште: Најмалку 85 лица заразени со Ковид-19

Точка - 29.06.2020

Повеќе од 85 лица се позитивни на коронавирус во Мичиген откако изби заразата во бар. Здравствените власти сите позитивни случаи ги поврзаа со бар во близина на Универзитетот Мичиген. Докторите откриле дека 80 од инфицираните биле во барот, додека ...

Растат бројките на заразени и во Германија, Чешка, Австрија и Бугарија

Независен - 29.06.2020

Бројот на потврдени случаи од корона вирус расте и во Германија, Чешка, Австрија и Бугарија. Така во Германија има 262 новозаболени, а вкупно 193.761, покажуваат податоците од Институтот за заразни болести „Роберт Кох“.

Повеќето деца заболуваат од поблага форма на коронавирус

Локално - 29.06.2020

Медицински студии спроведени во Европа врз деца со ковид-19 посочуваат дека смртноста е исклучително ретка меѓу нив, пишува БиБиСи. Досега, четири од 582 заразени деца починале од ефектите на ковид, од кои две страдаат од коморбидитети.

Десет земји во кои дојде до пораст на случаите со коронавирус, меѓу нив и С. Македонија

Локално - 29.06.2020

Светската здравствена организација соопшти дека има најмалку 10 држави во европскиот регион кои се соочуваат со зголемено пренесување на коронавирусот. Откако земјите ги олабавија рестрикциите, многу забележаа зголемување на нови случаи.

Во Битола уште еден новозаболен, 868 тестирања – 132 нови случаи на ковид-19

Битола Њуз - 29.06.2020

Во последните 24 часа се направени 868 тестирања, а регистрирани се 132 нови случаи на ковид-19, објавено е на официјалната “фејс-бук“ страница на Министерството за здравство. Во Битола во последното деноноќие е регистриран еден нов случај на ...

За 24 часа 12 починати, 132 нови случаи на корона

Expres - 29.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа починаа 12 лица, што е најголем број од почетокот на пандемијата во февруари. Од нив пет пациенти се од Скопје, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга и по еден пациент во Штип, ...

Во прилепско денес 5 нови случаи на Ковид-19, моментално 33 активни случаи во општината

Frontline - 29.06.2020

Од Центарот за јавно здравје – Прилеп информираат дека денеска во општина Прилеп има 5 нови случаи на коронавирус, а двајца новозаболени се регистрирани и во населеното место Црнилиште, општина Долнени. Од заразната болест оздравело едно лице.

Над половина милион починати од корона вирусот во светот

Телма - 29.06.2020

Нов црн врв на пандемијата коронавирус. Бројот на позитивни случаи во светот се искачи на над10 милиони луѓе, додека Ковид-19 однесе и повеќе од половина милион жртви. Пандемијата повторно се засилува во едно од најголемите жаришта во светот – ...

Пет новозаразени во Прилеп, двајца во село Црнилиште

Н.Македонија - 29.06.2020

Во изминатите 24 часа Центарот за јавно здравје во Прилеп реистрирал седум новозаразени од ковид-19, од кои петмина се од Прилеп, а двајца од село Црнилиште, општина Долнени. На прашањето дали има заразени во гинеколошкото одделение во прилепската ...

ЗА САМО 20 ДЕНА: Бројот на заболени од коронавирус зголемен за 2,5 пати (ИНФОГРАФИК)

Слободен Печат - 29.06.2020

За само 20 дена бројот на заболени од новиот вирус ковид-19 се зголемил за двојно односно од 3.025 колку што бил на 07.06.2020 на 6.092 колку што бил вчера. На 12 мај, кога почна и олабавувањето на мерките, вкупната бројка на заболени изнесувала ...

Црна Гора запиша уште 17 новоинфицирани лица од коронавирусот

24Инфо - 29.06.2020

По направениот пресек вчера во 18 часот на сработените тестови од 243 лица во лабораторијата на Центарот за јавно здравје во Црна Гора, запишани 17 новоинфцирани од коронавирусот. Еден случај им е „увезен“ од БиХ, а шест се од лица кои имале ...

Половина милион луѓе досега починаa од Kовид-19, а над 10 милиони се заразиле

Фокус - 29.06.2020

Бројот на смртни случаи од Kовид-19 во светски рамки достигна половина милион и во мометов изнесува 504.490, покажуваат податоците на „Ворлдометар“. Агенцијата „Ројтерс“ објави статистика дека во јуни во просек на секои 24 часа умирале 4.700 луѓе.

СЗО: Најголем број на нови инфекции во светот за еден ден – 189.000

Алсат-М - 29.06.2020

Светската здравствена организација објави дека светот регистрира нов најголем број заразени со коронавирус за еден ден, откако инфекцијата беше потврдена кај повеќе од 189.000 луѓе во претходните 24 часа.

СЗО: Најголем број на нови заразени во светот за еден ден, вкупно 189.000 луѓе

Фокус - 29.06.2020

Светската здравствена организација објави дека светот регистрира нов најголем број заразени со коронавирус за еден ден, откако инфекцијата беше потврдена кај повеќе од 189.000 луѓе во претходните 24 часа.

Бројот на заразени во Македонија надмина 6.000 лица, повеќе од половина се активни случаи

Вечер - 29.06.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6.080 лица. Заклучно со податоците објавени до вчера, бројката на оздравени пациенти е 2.315, на починати е 286, а во моментов бројот на активни случаи во ...

Бројот на заразени во Македонија надмина 6.000 лица, повеќе од половина се активни случаи

Точка - 29.06.2020

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6.080 лица. Заклучно со податоците објавени до вчера, бројката на оздравени пациенти е 2.315, на починати е 286, а во моментов бројот на активни случаи во ...

Бројот на заразени во Македонија надмина 6.000 лица

Н.Македонија - 29.06.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6.080 лица. Заклучно со податоците објавени до вчера, бројката на оздравени пациенти е 2.315, на починати е 286, а во моментов бројот на активни случаи во ...

Во Црна Гора двајца починати од коронавирус

Вечер - 29.06.2020

Две лица кои биле заболени од Ковид-19 починаа вчера во Црна Гора и тоа се првите жртви на вториот бран од епидемијата на коронавирус во земјата, што започна пред две недели со внесување на инфекцијата од соседна Србија.

Бројот на заразени во Македонија надмина 6.000 лица, повеќе од половина се активни случаи

MTM - 29.06.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6.080 лица. Заклучно со податоците објавени до вчера, бројката на оздравени пациенти е 2.315, на починати е 286, а во моментов бројот на активни случаи во ...

Во Црна Гора двајца починати од коронавирус

24Инфо - 29.06.2020

Две лица кои биле заболени од Ковид-19 починаа вчера во Црна Гора и тоа се првите жртви на вториот бран од епидемијата на коронавирус во земјата, што започна пред две недели со внесување на инфекцијата од соседна Србија.