TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Интервју со Амди Бајрам: Јас морам да бидам со власта, зад добар коњ добра прашина се дига

Либертас - 16.05.2018

Секогаш пратеник од владиното парламентарно мнозинство, коалициски партнер на Бранко Црвенковски, Љубчо Георгиевски, Никола Груевски, а сега и на Зоран Заев, пратеникот Амди Бајрам, по заканите за кафез, свеќи и гробишта, во интервју за 1ТВ вели ...

Амди Бајрам смета дека е подобро тој да е претседател на ВМРО, алудирајки на наместениот конгрес и изборот на Мицкоски

Пулс24 - 16.05.2018

Амди Барјам се исмеа, ама сериозно се исмеа со ДПМНЕ односно со изборот на Мицкоски. Како што рече во својот настап на ТВ рече дека сите тие се за него дечиња и аматери во политиката. Самиот рече дека изборот, ваков како што е не е достоен за него.

(ФОТО) Ќе го замени ли Амди лавчето на прстенот со „ружа“?

Фокус - 16.05.2018

Новиот партнер во Владата на Зоран Заев, вечниот Амди Бајрам своевремено носеше прстен со симболот на ВМРО-ДПМНЕ, лавчето. Откако сега ВМРО-ДПМНЕ го замени со СДСМ, се наметнува прашањето дали ќе купува нов прстен, овојпат со „ружа“.

Бајрам: Заев е најдобар премиер бидејќи на пратеничко прашање ми одговори три пати

Поглед - 16.05.2018

Претседателот на Сојузот на Роми Амди Бајрам вели дека граѓаните на РМ треба да разберат дека се е политика и дека неговата одлука да биде на страната на Заев не е чудна, напротив туку мудра политичка одлука.

Среден прст за граѓанскиот интерес

Фокус - 16.05.2018

Пишува: Ида Протугер Вељковиќ Амди Бајрам е спореден лик во оваа колумна. Ќе пишувам за квалитетните луѓе кои останаа во Македонија и кои се раритетен вид од ранг на белиот носорог. Ќе пишувам за другарка ми Јана.

Вечниот владин партнер Амди Бајрам

Телма - 16.05.2018

Влегувањето на Амди Бајрам во Владата ја разбранува целата јавност, но и владината коалиција. Постојаниот партнер на СДСМ, Партијата за целосна еманципација на Ромите, смета дека е апсурд да се коалицира со партија која правела малверзации и со ...

СЛОБОДЕН УДАР Цената на прстот

+инфо - 16.05.2018

Земањето на Амди во реформската коалиција е уште еден среден прст покажан кон сите што од неа очекуваат подобро утре. Цената што Заев ја плаќа со земањето на Амди Бајрам во коалиција, без оглед за што е, превисока е .

Амди, Ѕинго и останатиот шљам на македонскиот политички панаѓур

+инфо - 16.05.2018

Политичарите кои се дел од новиот бран на „подновувања“ во владата ќе ја дадат својата поддршка во замена за амнестија и за уште профит, политички и финансиски. И ќе му го свртат грбот на Заев во првиот погоден момент.

ПЦЕР верен до смрт на СДСМ, не му ги заборава злоделата на Амди Бајрам

+инфо - 16.05.2018

Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) се оградува од пристапувањето на Сојузот на Ромите на Амди Бајрам во Владата, поради како што вели „злоделата направени кон партијата не се забораваат така лесно“.

Не е Амди Бајрам виновен што работниците подржуваат бизнис партии

Антропол - 16.05.2018

Амди Бајрам влегува во влада, изјави премиерот Зоран Заев. Ај нека ни е честито! За многу години! А многу години ова го гледаме. Амди Бајрам е на власт подолго од што сум јас жив. И покрај сите „промени“.

(Фото) Софија Куновска срдечно го поздрави влегувањето на Амди Бајрам во Владата

еМагазин - 16.05.2018

Поранешната пратеничка од редовите на СДСМ и една од најдобрите македонски актерки Софија Куновска со доза на хумор срдечно го поздрави влегувањето на Амди Бајрам во редовите на владејачката гарнитура.

Средниот прст на Амбди Бајрам и очајот на СДСМ

еМагазин - 16.05.2018

„Политиката е курва“ е добро позната и општо прифатена изрека која се чини дека е сосем оправдана, а најдобар доказ за тоа е последната одлука на владејакото мнозинство од СДСМ меѓу своите редови да ги вклучи Амди Бајрам и Мендух Тачи, двајца добро ...

Заев му ја исполни желбата на Амди Бајрам

Фактор - 16.05.2018

Амди Бајрам ја прекина коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ откако партијата замина во опозиција. Тогаш Бајрам и изрази желба да премине во парламентарното мнозинство предводено од СДСМ и премиерот Зоран Заев, а се чини оваа негова желба веќе станува реалност.

Сите сме ние бајрами

Либертас - 15.05.2018

Врз основа на која разлика во убавината, паметта и чесноста, луѓето го диференцираат Амди Бајрам од просекот на таканаречената политичка елита. Јас не гледам според кои критериуми Хорхе, да речеме е подобар од Амди.

Ја заборавивте Народна заради забавниот Амди кој мафташе со морковот

Поглед - 15.05.2018

Денешново ја прелеа чашата! Штотуку се вратив дома, седнав на компјутер, и оп, читам извршната власт на Република Македонија добива кадар кој што ќе добие одговорни позиции, а преку нели неговото „знаење“ и „капацитет“ ќе придонесе за развој на оваа ...

Амди Бајрам: Кога видов дека бродот на ВМРО тоне, му се извинив на Заев и свртев нов лист!

Фокус - 15.05.2018

Амди Бајрам, лидер на Сојузот на Ромите станува дел од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ – е веста која што денес ја потврди премиерот Зоран Заев. Според него, тој нема да добие министерски места, туку одговорност на други позиции.

Освен Беса на Африм Гаши и ДПА на Мендух Тачи во владата влегува и Амди Бајрам

24 Вести - 15.05.2018

Африм Гаши и Мендух Тачи и Амбди Бајрам му подадоа рака на Зоран Заев ќе станат дел владината маса. Од министерството за култура си заминува Роберт Алаѓозоски, а ќе седне човек на Гаши. Тачи ја добива испразнетата фотелја на Рамиз Мерко во ...

И Амди Бајрам влегува во владата, ќе добие директорски места

Фокус - 15.05.2018

Лидерот на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам, ќе стане дел од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ, потврди предмалку премиерот Зоран Заев. -Постигнат е договор со БЕСА на Африм Гаши, ДПА и Амди Бајрам, кој делуваше независно изминативе месеци ...

Амди Бајрам влезе во Влада

Телма - 15.05.2018

По повеќемесечни преговори за влез во Влада, Африм Гаши, Мендух Тачи и Амди Бајрам му подадоа рака на премиерот Зоран Заев. БЕСА најверојатно го добива Министерството за култура, ДПА за странски инвестиции, а Сојузот на ромите нема да има министер.

Со години лажеа, ширеа говор на омраза, потпалуваа тензии, ги етикетираа критичарите на Груевски и учествуваа во едни ...

24 Вести - 15.05.2018

Нови коалициски партнери во Владата ќе бидат БЕСА на Африм Гаши, ДПА и Сојузот на Ромите на Амди Бајрам. „Имаме постигнато договор со БЕСА на пратеникот Африм Гаши, со ДПА и со Сојузот на Ромите на Амди Бајрам, кој делуваше независно во изминативе ...

БЕСА на Гаши, ДПА и Сојузот на Ромите влегуваат во Владата

Кајгана - 15.05.2018

Скопје, 15 мај 2018 (МИА) - Нови коалициски партнери во Владата ќе бидат БЕСА на Африм Гаши, ДПА и Сојузот на Ромите на Амди Бајрам. - Имаме постигнато договор со БЕСА на пратеникот Африм Гаши, со ДПА и со Сојузот на Ромите на Амди Бајрам, кој ...

(Видео) Амди Бајрам дел од владината коалиција

Макфакс - 15.05.2018

Сојузот на Ромите на Амди Бајрам станува дел од владината коалиција предводена од СДСМ. Премиерот Зоран Заев рече дека нема да добие министерско место, туку ќе добие одговорност на други позиции.

Во Владата влегува и партијата на Амди Бајрам ВИДЕО

+инфо - 15.05.2018

Покрај ДПА и крилото на БЕСА предводено од Африм Гаши, постигнат е договор во Владата да влезе и партијата на Амди Бајрам, Сојузот на Ромите, потврди премиерот Зоран Заев. Партијата на Бајрам нема да добие министерско место, туку кадар од неговата ...

Во Владата влегуваат Беса на Гаши, ДПА и Сојузот на Ромите

Р.С.Европа - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев по денешното судење за „Поткуп“ изјави дека нови коалициски партнери во Владата ќе бидат БЕСА на Африм Гаши, ДПА и Сојузот на Ромите на Амди Бајрам. Според Заев, партијата на Бајрам нема да добие министерски места, туку други ...

ВИДЕО: Амди Бајрам влегува во владата на Заев

А1 On - 15.05.2018

Партијата на Амди Бајрам нема да добие министерски места, ќе добие одговорност во одредени други позиции во државата, информираше денеска премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, со што го потврди влегувањето на Сојузот на Ромите во ...

Амди Бајрам станува дел од Владата на Заев

AKO - 15.05.2018

Сојузот на ромите на Амди Бајрам станува дел од владината коалиција предводена од СДСМ и Зоран Заев. Ова денеска го објави премиерот, кој даде изјава пред судот по судскиот процес ,,Поткуп“.

Партијата на Амди Бајрам ќе биде дел од Владата

Фактор - 15.05.2018

Постигнат е договор во Владата да влезе и партијата на Амди Бајрам, Сојузот на Ромите, потврди премиерот Зоран Заев. „Досега имаме постигнато договор со Беса на Африм Гаши, со ДПА и со Сојузот на Ромите на Амди Бајрам кој што делуваше независно, но ...

Во Владата влегува и партијата на Амди Бајрам, ДПА се реши за Бардил Даути

Мета - 15.05.2018

Покрај ДПА и крилото на БЕСА предводено од Африм Гаши, постигнат е договор во Владата да влезе и партијата на Амди Бајрам, Сојузот на Ромите, потврди премиерот Зоран Заев. Партијата на Бајрам нема да добие министерско место, туку кадар од неговата ...

Амди Бајрам и официјано станува дел од Владата на Заев

Слободен Печат - 15.05.2018

Сојузот на ромите на Амди Бајрам станува дел од владината коалиција предводена од СДСМ, објави премиерот Зоран заев, кој даде изјава пред судот по судскиот процес ,,Поткуп“. Амди Бајрам се придружи во Парламентот и на оваа власт, и сега ги поддржува ...

Амди Бајрам и официјано станува дел од Владата на Заев

Вечер - 15.05.2018

Сојузот на ромите на Амди Бајрам станува дел од владината коалиција предводена од СДСМ, објави премиерот Зоран заев, по судскиот процес ...

Вечерва се огласи Амди Бајрам – она што го соопшти уште повеќе ја изненади јавноста

Sky - 16.05.2018

Секогаш пратеник од владиното парламентарно мнозинство, коалициски партнер на Бранко Црвенковски, Љубчо Георгиевски, Никола Груевски, а сега и на Зоран Заев, пратеникот Амди Бајрам, по заканите за кафез, свеќи и гробишта, во интервју за 1ТВ вели ...

Цената на прстот

Слободен Печат - 16.05.2018

Пишува Жарко Јорданоски Цената што Заев ја плаќа со земањето на Амди Бајрам во коалиција, без оглед за што е, превисока е. Истиот Амди што покажуваше среден прст на демонстрантите пред Собранието на „црниот понеделник“, што носеше зајаци, моркови и ...

Амди, Ѕинго и останатиот шљам на македонскиот политички панаѓур

CivilMedia - 16.05.2018

Влегувањето на таа насилничка гротеска од политичар Амди Бајрам во владата не е ни оддалеку помалку неморална политичка постапка, отколку влегувањето на еден Ѕинго. Штетата која македонската демократија ја претрпе во изминатите децении, а особено во ...

ПЦЕР: Не сме прашани и не се согласуваме со влегувањето на партијата на Амди Бајрам во коалицијата

Либертас - 16.05.2018

Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) се оградува од пристапувањето на Сојузот на Ромите на Амди Бајрам во Владата, поради тоа што „злоделата направени кон партијата не се забораваат така лесно“.

Сите сме ние бајрами

iPortal - 15.05.2018

Врз основа на која разлика во убавината, паметта и чесноста, луѓето го диференцираат Амди Бајрам од просекот на таканаречената политичка елита. Јас не гледам според кои критериуми Хорхе, да речеме е подобар од Амди.

Амди Бајрам: Кога видов дека бродот на ВМРО тоне, му се извинив на Заев и свртев нов лист!

Слободен Печат - 15.05.2018

Амди Бајрам, лидер на Сојузот на Ромите станува дел од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ – е веста која што денес ја потврди премиерот Зоран Заев. Според него, тој нема да добие министерски места, туку одговорност на други позиции.

И Амди Бајрам влегува во владата

Либертас - 15.05.2018

Сојузот на ромите на Амди Бајрам станува дел од владината коалиција предводена од СДСМ и Зоран Заев. Ова денеска го објави премиерот, кој даде изјава пред судот по судскиот процес ,,Поткуп“.

Амди Бајрам ќе биде дел од Влада

24Инфо - 15.05.2018

Амди Бајрам ќе биде дел од Влада По повеќемесечни преговори за влез во Влада, Африм Гаши, Мендух Тачи и Амди Бајрам му подадоа рака на премиерот Зоран Заев. БЕСА најверојатно го добива Министерството за култура, ДПА за странски инвестиции, а Сојузот ...

БЕСА на Гаши, ДПА и Сојузот на Ромите на Амди Бајрам влегуваат во Владата

еМагазин - 15.05.2018

Нови коалициски партнери во Владата ќе бидат БЕСА на Африм Гаши, ДПА и Сојузот на Ромите на Амди Бајрам. - Имаме постигнато договор со БЕСА на пратеникот Африм Гаши, со ДПА и со Сојузот на Ромите на Амди Бајрам, кој делуваше независно во изминативе ...

Заев: Покрај ДПА и Беса, во Владата влегува и партијата на Амди Бајрам

МКД - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев денес во изјава за медиумите потврди дека покрај ДПА и крилото БЕСА предводено од Африм Гаши, постигнат е договор во Владата да влезе и Амди Бајрам, претседателот на Сојузот на Ромите.

Во Владата влегуваат Беса на Гаши, ДПА и Сојузот на Ромите

Алсат-М - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев по денешното судење за „Поткуп“ изјави дека нови коалициски партнери во Владата ќе бидат БЕСА на Африм Гаши, ДПА и Сојузот на Ромите на Амди Бајрам. Според Заев, партијата на Бајрам нема да добие министерски места, туку други ...

После Гаши и Тачи, и Амди Бајрам влегува во Влада

Таратур - 15.05.2018

Откако беше договорено БЕСА и ДПА да влезат во владината коалиција на чело со СДСМ и премиерот Зоран Заев, во Влада влегува и Сојузот на Ромите на Амди Барјам. Премиерот Зоран Заев рече дека нема да добие министерско место, туку ќе добие одговорност ...

И Амди Бајрам во Владата

Република - 15.05.2018

Амди Бајрам влегува во Владата најави премиерот Зоран Заев. Според Заев, кадрите на Амди Бајрам од Сојузот на Романите нема да добијат министерски места , но ќе добијат значајни ресори со кои ќе раководат.

Амди Бајрам: Подобро ВМРО-ДПМНЕ мене да ме избереше за претседател, отколку Мицкоски (ВИДЕО)

Поглед - 16.05.2018

Не се сеќавам на тоа дека сум најавувал такво нешто, вели претседателот на Сојузот на Ромите во неговото гостување на 1ТВ. -Јас морам отворен да бидам према цела јавност и не треба многу прашина да дигаат затоа што зад добар коњ добра прашина се ...

Амди, Ѕинго и останатиот шљам на македонскиот политички панаѓур

Либертас - 16.05.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Џабир Дерала за Цивил Медиа: Влегувањето на таа насилничка гротеска од политичар Амди Бајрам во владата не е ни оддалеку помалку неморална политичка постапка, отколку влегувањето на еден Ѕинго.

Самка Ибраимовски и ПЦЕР се оградуваат од ,,апсурдната одлука“ на премиерот за коалицирање со Амди Бајрам

AKO - 16.05.2018

Претседателот на ПЦЕР, Самка Ибраимовски не се согласува со одлуката да седи во иста коалиција со Амди Бајрам: ,,ПЦЕР е сериозна партија и 10 години е лојален кон СДСМ и од осамостојувањето до денес, 25 години е во коалиција со СДСМ.

Сите сме ние бајрами

Окно - 16.05.2018

Врз основа на која разлика во убавината, паметта и чесноста, луѓето го диференцираат Амди Бајрам од просекот на таканаречената политичка елита? Јас не гледам според кои критериуми Хорхе, да речеме е подобар од Амди.

Амди Бајрам: Кога видов дека бродот на ВМРО тоне, му се извинив на Заев и свртев нов лист!

Либертас - 15.05.2018

Амди Бајрам, лидер на Сојузот на Ромите станува дел од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ – е веста која што денес ја потврди премиерот Зоран Заев. Според него, тој нема да добие министерски места, туку одговорност на други позиции.

И Амди Бајрам влегува во владата, ќе добие директорски места

iPortal - 15.05.2018

Лидерот на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам, ќе стане дел од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ, потврди предмалку премиерот Зоран Заев. -Постигнат е договор со БЕСА на Африм Гаши, ДПА и Амди Бајрам, кој делуваше независно изминативе месеци ...

Амди Бајрам влезе во влада

Бриф - 15.05.2018

По повеќемесечни преговори за влез во Влада, Африм Гаши, Мендух Тачи и Амди Бајрам му подадоа рака на премиерот Зоран Заев. БЕСА најверојатно го добива Министерството за култура, ДПА за странски инвестиции, а Сојузот на Ромите нема да има министер.