TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димитров: По договорот со Грција очекуваме почеток на преговорите со ЕУ и покана за НАТО

А1 On - 14.06.2018

Многу е важно Македонија да добие политичка одлука од Европскиот совет кон крајот на јуни за почеток на преговори и за членство во НАТО бидејќи само така компромисот што го постигнавме ќе биде вин-вин за двете страни, изјави министерот за надворешни ...

Не сакаме други сили да ги остваруваат нивните планови во вашиот регион, кажа Германскиот министер Мас по средбата со ...

Сакам да кажам - 14.06.2018

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас вели дека Македонија заслужува да добие признание од целата Европска унија за процесот на реформи и на тој начин да се спречи, како што кажа, некои други сили да ги остваруваат нивните планови во ...

Димитров во Берлин: Нема веќе прашања кои сме и кој јазик зборуваме

Нова ТВ - 14.06.2018

Германија смета дека договорот меѓу Грција и Македонија е решение постигнато со заедничко разбирање кое ќе донесе промена кај граѓаните. Германскиот министер за надворешни работи Хајко мас, на прес конференцијата со министерот за надворешни работи ...

Димитров: Немаме отворени прашања со соседите

Канал5 - 14.06.2018

Димитров во Берлин се сретна и со министерот за надворешни работи на СР Германија Хајко Мас. Македонија живее историски денови, на добар пат сме да затвориме еден децениски спор кој ни тежеше како камен и не чуваше во чекалната за влез во Европската ...

Во живо од Берлин: прес-конференција на министрите за надворешни работи на Германија и Македонија, Хајко Мас и Никола ...

Либертас - 14.06.2018

Во живо од Берлин: прес-конференција на министрите за надворешни работи на Германија и Македонија, Хајко Мас и Никола ...

Мас: Не сакаме други сили да ги остваруваат нивните интереси во вашиот регион

Слободен Печат - 14.06.2018

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, по денешната средба со нашиот министер за надворешни работи Никола Димитров рече дека Германија го поддржува договорот постигнат меѓу Македонија и Грција.

Мас: Граѓаните на Македонија ќе го прифатат решението за името

Фактор - 14.06.2018

Хајко Мас, министерот за надворешни работи на Германија, по средбата со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во Берлин истакна дека Германија ќе „ја турка“ Македонија кон членство во ЕУ и НАТО.

Димитров отпатува на средба со германскиот колега

Макфакс - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска и утре ќе престојува во работна посета на Германија. Како што информираат од Министерството за надворешни работи, Димитров ќе оствари средба со својот домаќин, германскиот министер за ...

Димитров утре и задутре во официјална посета на Берлин

Мета - 13.06.2018

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров денеска и утре ќе биде во посета на Берлин, каде што треба да се сретна со својот германски колега Хајко Мас. Како што информираат од министерството за надворешни работи, Димитров ќе се ...

Димитров оди за Германија на средба со Мас и членови на Бундестагот по поддршка за ЕУ

Сакам да кажам - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров утре во Берлин ќе се сретне со германскиот колега Хајко Мас, како и со членови на Парламентот. Ова ќе биде прва средба на Димитров и Мас, кој е шеф на германската дипломатија од март годинава, а ...

Димитров отпатува на средба со неговиот германски колега

24Инфо - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска и утре ќе престојува во работна посета на ...

Димитров во Берлин на средба со Мас

Локално - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров престојува во работна посета на Сојузна Република Германија. Димитров во Берлин ќе има средба со неговиот домаќин, министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас, ...

Димитров: Референдум затоа што парлaментот и претседателот не смеат да ја заменат волјата на граѓаните

Фокус - 14.06.2018

Многу е важно Македонија да добие политичка одлука од Европскиот совет кон крајот на јуни за почеток на преговори и за членство во НАТО бидејќи само така компромисот што го постигнавме ќе биде вин-вин за двете страни, изјави министерот за надворешни ...

Димитров: Македонија живее историски денови, на добар пат сме

Вечер - 14.06.2018

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Mас, на прес конференцијата со министерот за надворешни работи Никола Димитров во Берлин рече дека граѓаните го заслужуваат тоа и вети поддршка на тој процес.

Берлин лобира за датум за почеток на ЕУ преговори за Македонија (Видео)

1tv - 14.06.2018

Хајко Мас, министерот за надворешни работи на Германија, по средбата со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во Берлин истакна дека Германија ќе „ја турка“ Македонија кон членство во ЕУ и НАТО.

Димитров во Берлин на средба со министерот Мас

МКД - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска и утре ќе престојува во работна посета на Германија. Од Министерството за надворешни работи информираат дека Димитров ќе се сретне со неговиот домаќин, германскиот министер за надворешни ...

Димитров на средба со Мас во Берлин

Слободен Печат - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров денеска и утре ќе престојува во работна посета на Сојузна Република Германија. Димитров во Берлин ќе има средба со неговиот домаќин, министерот за надворешни работи на СР ...

Димитров: По договорот со Грција очекуваме почеток на преговорите со ЕУ и покана за НАТО

CivilMedia - 14.06.2018

Многу е важно Македонија да добие политичка одлука од Европскиот совет кон крајот на јуни за почеток на преговори и за членство во НАТО бидејќи само така компромисот што го постигнавме ќе биде вин-вин за двете страни, изјави министерот за надворешни ...

Нема веќе прашања кои сме и кој јазик зборуваме

Тера - 14.06.2018

Германија смета дека договорот меѓу Грција и Македонија е решение постигнато со заедничко разбирање кое ќе донесе промена кај граѓаните. Германскиот министер за надворешни работи Хајко мас, на прес конференцијата со министерот за надворешни работи ...

(ВИДЕО) Мас: Граѓаните ќе го прифатат решението за името

Независен - 14.06.2018

Министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас, по средбата со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во Берлин истакна дека Германија ќе „ја турка“ Македонија кон членство во ЕУ и НАТО.

Димитров отпатува на средба со неговиот германски колега

Точка - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска и утре ќе престојува во работна посета на Германија. Како што информираат од министерството за надворешни работи, Димитров ќе оствари средба со неговиот домаќин, германскиот министер за ...

Министерот Димитров во Берлин на средба со колегата Мас

24 Вести - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров престојува во работна посета на Сојузна Република Германија. Димитров во Берлин ќе има средба со неговиот домаќин, министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас, ...

Димитров: Македонија живее историски месеци, затвораме спор како камен

+инфо - 14.06.2018

Многу е важно Македонија да добие политичка одлука од Европскиот совет кон крајот на јуни за почеток на преговори и за членство во НАТО бидејќи само така компромисот што го постигнавме ќе биде вин-вин за двете страни, изјави министерот за надворешни ...

Германија смета дека Македонија заслужува признание од цела ЕУ

Мета - 14.06.2018

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Mас на прес-конференцијата со министерот за надворешни работи, Никола Димитров во Берлин рече дека Германија го поддржува договорот постигнат меѓу Македонија и Грција за кој смета дека е решение ...

Средба Димитров - Мас

24 Вести - 14.06.2018

Германија ќе „ја турка“ Македонија кон членство во ЕУ и НАТО, во меѓувреме ќе ги убедуваме нашите другари од Холандија и Франција да не стојат на патот на Македонија кон добивање датум за преговори за влез во ЕУ на претстојниот самит на лидери, како ...

Мас: Граѓаните на Македонија ќе го прифатат решението за името

24 Вести - 14.06.2018

Хајко Мас, министерот за надворешни работи на Германија, по средбата со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во Берлин истакна дека Германија ќе „ја турка“ Македонија кон членство во ЕУ и НАТО.

Димитров во Берлин на средба со Мас

Press24 - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров престојува во работна посета на Сојузна Република Германија. Димитров во Берлин ќе има средба со неговиот домаќин, министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас, ...

Димитров: Ние сме генерацијата која мора да ја заврши работата

Press24 - 14.06.2018

Многу е важно Македонија да добие политичка одлука од Европскиот совет кон крајот на јуни за почеток на преговори и за членство во НАТО бидејќи само така компромисот што го постигнавме ќе биде вин-вин за двете страни, изјави министерот за надворешни ...

Димитров во Берлин на средба со Мас

А1 On - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров престојува во работна посета на Сојузна Република Германија. Димитров во Берлин ќе има средба со неговиот домаќин, министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас, ...

Димитров: По договорот со Грција очекуваме почеток на преговорите со ЕУ и покана за НАТО

Кајгана - 14.06.2018

Берлин, 14 јуни 2018 (МИА) - Многу е важно Македонија да добие политичка одлука од Европскиот совет кон крајот на јуни за почеток на преговори и за членство во НАТО бидејќи само така компромисот што го постигнавме ќе биде вин-вин за двете страни, ...

Димитров во Берлин на средба со Мас

Независен - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров денеска и утре ќе престојува во работна посета на Сојузна Република Германија. Димитров во Берли ќе има средба со неговиот домаќин, министерот за надворешни работи на СР ...

Димитров: Ние сме генерација што мора да ја заврши работата, се движиме кон ЕУ и НАТО

Независен - 14.06.2018

Многу е важно Македонија да добие политичка одлука од Европскиот совет кон крајот на јуни за почеток на преговори и за членство во НАТО бидејќи само така компромисот што го постигнавме ќе биде вин-вин за двете страни, изјави министерот за надворешни ...

Димитров во Берлин на средба со Мас

Курир - 14.06.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров престојува во работна посета на Сојузна Република Германија. Димитров во Берлин ќе има средба со неговиот домаќин, министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас, ...

Димитров: По договорот со Грција очекуваме почеток на преговорите со ЕУ и покана за НАТО

Телма - 14.06.2018

Многу е важно Македонија да добие политичка одлука од Европскиот совет кон крајот на јуни за почеток на преговори и за членство во НАТО бидејќи само така компромисот што го постигнавме ќе биде вин-вин за двете страни, изјави министерот за надворешни ...

Димитров во Берлин на средба со Мас

Канал5 - 14.06.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров престојува во работна посета на Сојузна Република Германија. Димитров во Берлин ќе има средба со неговиот домаќин, министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас, ...

Димитров: По договорот со Грција очекуваме почеток на преговорите со ЕУ и покана за НАТО

Стандард - 14.06.2018

Многу е важно Македонија да добие политичка одлука од Европскиот совет кон крајот на јуни за почеток на преговори и за членство во НАТО бидејќи само така компромисот што го постигнавме ќе биде вин-вин за двете страни, изјави министерот за надворешни ...

Димитров во Берлин на средба со Мас

Сител - 14.06.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров престојува во работна посета на Сојузна Република Германија. Димитров во Берлин ќе има средба со неговиот домаќин, министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас, ...

Димитров: По договорот со Грција очекуваме почеток на преговорите со ЕУ и покана за НАТО

МКД - 14.06.2018

Многу е важно Македонија да добие политичка одлука од Европскиот совет кон крајот на јуни за почеток на преговори и за членство во НАТО, бидејќи само така компромисот што го постигнавме ќе биде вин-вин за двете страни, изјави министерот за ...

Димитров во Берлин на средба со Мас

Телма - 14.06.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров престојува во работна посета на Сојузна Република Германија. Димитров во Берлин ќе има средба со неговиот домаќин, министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас, ...

Димитров: По договорот со Грција очекуваме почеток на преговорите со ЕУ и покана за НАТО

Локално - 14.06.2018

Многу е важно Македонија да добие политичка одлука од Европскиот совет кон крајот на јуни за почеток на преговори и за членство во НАТО бидејќи само така компромисот што го постигнавме ќе биде вин-вин за двете страни, изјави министерот за надворешни ...

Димитров во Берлин на средба со Мас

Република - 14.06.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров престојува во работна посета на Сојузна Република Германија. Димитров во Берлин ќе има средба со неговиот домаќин, министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас, ...

Димитров: По договорот со Грција очекуваме почеток на преговорите со ЕУ и покана за НАТО

Н.Македонија - 14.06.2018

Многу е важно Македонија да добие политичка одлука од Европскиот совет кон крајот на јуни за почеток на преговори и за членство во НАТО бидејќи само така компромисот што го постигнавме ќе биде вин-вин за двете страни, изјави министерот за надворешни ...

Димитров: Многу е важно Македонија во јуни да добие почеток на преговори со ЕУ и покана за членство во НАТО

еМагазин - 14.06.2018

Многу е важно Македонија да добие политичка одлука од Европскиот совет кон крајот на јуни за почеток на преговори и за членство во НАТО бидејќи само така компромисот што го постигнавме ќе биде вин-вин за двете страни, изјави министерот за надворешни ...

Димитров: По договорот со Грција очекуваме почеток на преговорите со ЕУ и покана за НАТО

Либертас - 14.06.2018

Многу е важно Македонија да добие политичка одлука од Европскиот совет кон крајот на јуни за почеток на преговори и за членство во НАТО бидејќи само така компромисот што го постигнавме ќе биде вин-вин за двете страни, изјави министерот за надворешни ...

Димитров: По договорот со Грција очекуваме почеток на преговорите со ЕУ и покана за НАТО

1tv - 14.06.2018

Многу е важно Македонија да добие политичка одлука од Европскиот совет кон крајот на јуни за почеток на преговори и за членство во НАТО бидејќи само така компромисот што го постигнавме ќе биде вин-вин за двете страни, изјави министерот за надворешни ...

Димитров: По договорот со Грција очекуваме почеток на преговорите со ЕУ и покана за НАТО

iPortal - 14.06.2018

Многу е важно Македонија да добие политичка одлука од Европскиот совет кон крајот на јуни за почеток на преговори и за членство во НАТО бидејќи само така компромисот што го постигнавме ќе биде вин-вин за двете страни, изјави министерот за надворешни ...

Димитров:  Ние сме генерација што мора да ја заврши работата, не други сили

Слободен Печат - 14.06.2018

Многу е важно Македонија да добие политичка одлука од Европскиот совет кон крајот на јуни за почеток на преговори и за членство во НАТО бидејќи само така компромисот што го постигнавме ќе биде вин-вин за двете страни, изјави министерот за надворешни ...