TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Марш против сиромаштијата во Македонија

24 Вести - 01.03.2014

Со мирен марш по скопските улици граѓаните го изразија револтот поради високата стапка на сиромаштија во земјава. Во 5-до 12 маршот тргна од пред собранието и поворката се упати кон владината зграда.

Слаб одзив на протестот против сиромаштијата

Алсат-М - 01.03.2014

Само стотина граѓани одговорија на повикот на невладината Македонска платформа против сиромаштијата и на здружението 8 – септември и се приклучија на протесниот марш против сѐ поголемото ...

Марш против сиромаштија во Скопје

Утрински - 01.03.2014

Стотици граѓани симболично во „5 до 12“ денеска излегоа на маршот против сиромаштијата. Марширајќи од Собранието до Владата беше испратена порака дека државата постои да им служи на луѓето.

Марш против сиромаштија во Скопје

Р.С.Европа - 01.03.2014

Организаторите се залагаат за минимален достоинствен приход за секој граѓанин и за нов закон за социјална заштита. Неколку стотици луѓе излегоа на денешниот Марш против сиромаштијата во Скопје што ...

5 до 12 - затоа што дојде време за освестување и спас на идните генерации

Нова ТВ - 01.03.2014

- 5 до 12 затоа што време е народот да се разбуди и Владата да се вразуми, затоа што 5 до 12 е за да ги спасиме идните генерации - со оваа порака, организаторите на Маршот против сиромаштијата заедно ...

ВИДЕО: Граѓаните маршираа против сиромаштијата

Либертас - 01.03.2014

Ајде заедно сите против сиромаштијата, дојдете со нас, извикуваа по улиците од Собранието до Владата учесниците на маршот на сиромаштијата. Тие пред Владата упатија апел да престане со непродуктивни ...

(ВИДЕО) Марш против сиромаштијата: Половина од народот е сиромашен, а не протестира?

А1 On - 01.03.2014

Ајде заедно сите против сиромаштијата, дојдете со нас, извикуваа по улиците од Собранието до Владата учесниците на маршот на сиромаштијата. Тие пред Владата упатија апел да престане со непродуктивни ...

Се маршираше против сиромаштија во Скопје

Фактор - 01.03.2014

Од Собранието до Владата, симболично во 5 до 12 тргна маршот против сиромаштија, организиран од невладината иницијатива „8 Септември“ и Пактот за борба против сиромаштија.

Одржан марш против сиромаштијата

Телеграф - 01.03.2014

Организатор на настанот е „Македонската платформа против сиромаштијата“ Стотици граѓани денеска излегоа на маршот против сиромаштијата насловен „Пет до 12“ .

ВИДЕО: Марш против сиромаштијата

А1 On - 01.03.2014

Симболично во пет до 12 тргна маршот на сиромаштијата од пред републичкото собрание кон Владата за да се испрати пораката дека државата постои да им служи на луѓето.

Скопје-Марш против сиромаштијата

Локално - 01.03.2014

Симболично во пет до 12 тргна маршот на сиромаштијата од пред републичкото собрание кон Владата за да се испрати пораката дека државата постои да им служи на луѓето.

Марш за достоинство во 5 до 12 пред Собранието

Либертас - 01.03.2014

Денес во 5 минути до 12 часот Македонската платформа против сиромаштија и „8-ми Септември“ го организираат Маршот за достоинство со заложби за воведување на минимален достоинствен приход за секој ...

ВИДЕО Сега е 5 до 12, време е да се разбуди народот

+инфо - 01.03.2014

5 до 12 е, време е народот да се разбуди и Владата да се вразуми, затоа што 5 до 12 е за да ги спасиме идните генерации. Со оваа порака, организаторите на Маршот против сиромаштијата, заедно со околу ...

МППС: Утрешниот марш е во координација со Европската платформа

А1 On - 28.02.2014

Македонска платформа против сиромаштијата реагира на денешната прес конференција на Сашо Лазаревски: „Македонска платформа против сиромаштијата“ е непрофитна, непартиска и невладина организација ...

„Македонска платформа против сиромаштијата“: Утрешниот марш е во координација со Европската платформа

+инфо - 28.02.2014

„Македонска платформа против сиромаштијата“ е непрофитна, непартиска и невладина организација основана во 2010 година, како Сојуз на повеќе од 80 здруженија на граѓани.

Утрешниот „Марш против сиромаштијата“ е во координација со Европската платформа

Либертас - 28.02.2014

„Македонска платформа против сиромаштијата“ е непрофитна, непартиска и невладина организација основана во 2010 година, како Сојуз на повеќе од 80 здруженија на граѓани.

„8 Септември“ повикува на масовен марш против сиромаштијата

Телма - 28.02.2014

Излези на марш против сиромаштијата, излези на марш за да бидеш достоинствен, повикува здружението „8 Септември“ на утрешниот марш симболично насловен 5 до 12 часот.

Стотици граѓани маршираа против сиромаштијата

Нова ТВ - 28.02.2014

Стотици луѓе денеска маршираа низ центарот на Скопје, од Собранието до Владата со пароли: „Уа за проектите на владата“, „Ова е последниот повик до нив“, го искажаа своето незадоволство од тешката ...

Една четвртина од Грците се исклучително сиромашни!

Фактор - 28.02.2014

Вкупно 23,1% од Грците живеат под прагот на сиромаштија, покажуваат податоците на Грчката централна банка. Според оваа статистика, повеќе од 2,5 милиони луѓе во грција или околу 900 илјади семејства, ...

Под прагот на сиромаштија живеат 23,1 отсто од Грците

Алфа - 28.02.2014

Во Грција под прагот на сиромаштијата живеат 23,1 отсто од граѓаните, односно 2.535.700 лица или 914.873 домаќинства, а 50 отсто од сиромашните се со приходи пониски од 4.000 евра годишно, покажуваат ...

23.1 % од грците се сиромашни,живеат со помалку од 4000 евра годишно!

Локално - 28.02.2014

23.1 % од грчките граѓани , што изнесува 2 535 700 луѓе, живеат под прагот на сиромаштијата. Тоа значи дека 914 873 семејства се соочуваат со сериозни финансиски тешкотии , пренесе БГНЕС .

Што ќе надвладее - стравот или сиромаштијата?

Р.С.Европа - 28.02.2014

Марширај против сиромаштијата, затоа што сметките за струја, вода и телефон се поголеми од минималната плата, повикуваат организаторите. Излези на марш против сиромаштијата, која е секоја година сè ...

Марш против сиромаштија во 5 до 12 пред Собранието на Македонија

Локално - 28.02.2014

На најсиромашните граѓани Владата да им ги плати сметките за струја, општините да ги платат сметките за вода и комуналии, ова се дел од барањата на членовите на иницијативата „8 Септември“ и на ...

Сиромашни се 2,53 милиони Грци

+инфо - 28.02.2014

Во Грција под прагот на сиромаштијата живеат 23,1 отсто од граѓаните, односно 2.535.700 лица или 914.873 домаќинства, а 50 отсто од сиромашните се со приходи пониски од 4.000 евра годишно, покажуваат ...

ГРЦИЈА: Во сиромаштија живеат 23,1 отсто од жителите

Телеграф - 28.02.2014

Според податоците на банката, над 1,25 милион Грци се со годишни приходи под 4.000 евра, а долгорочно невработени, односно во период од повеќе од 12 месеци, се 955.600 лица Во Грција под прагот на ...

Под прагот на сиромаштија живеат 23,1 отсто од Грците

А1 On - 28.02.2014

Во Грција под прагот на сиромаштијата живеат 23,1 отсто од граѓаните, односно 2.535.700 лица или 914.873 домаќинства, а 50 отсто од сиромашните се со приходи пониски од 4.000 евра годишно, покажуваат ...

ВИДЕО Ќе се маршира против сиромаштијата

+инфо - 28.02.2014

Со марш против сиромаштијата сите ние да направиме нешто за себе, дада кренеме глас против сиромаштијата, да им помогнеме на идните генерации за достоинствен живот, повикуваат „8 Септември“ и „ ...

Во Скопје ќе се маршира против сиромаштијата

Н.Македонија - 28.02.2014

Марширај против сиромаштија за достоинствен живот. Со ова мото, утре, во 5 минути до 12 часот, пред Собранието на Македонија ќе почне маршот против сиромаштија, кој се организира да запрат ...

Македонска платформа за сиромаштија: Протестот во сабота не е политички

+инфо - 28.02.2014

Македонска платформа против сиромаштија ги демантира информациите со наслов „СДСМ повторно со сценарио за протести“, објавени во Нетпрес, Сител и Канал 5, каде е наведено дека се планира „протест кој ...

Грците во беда: Два ипол милиони живеат под прагот на сиромаштијата

Курир - 28.02.2014

Во Грција под прагот на сиромаштијата живеат 23,1 отсто од граѓаните, односно 2.535.700 лица или 914.873 домаќинства, а 50 отсто од сиромашните се со приходи пониски од 4.000 евра годишно, покажуваат ...

ВИДЕО: МППС ја демантира веста „СДСМ повторно со сценарио за протести“

Либертас - 28.02.2014

Соопштение од Македонска платформа против сиромаштија – демант на веста „СДСМ повторно со сценарио за протести“: Ги демантираме информациите со наслов „СДСМ повторно со сценарио за протести“, ...

Видео: Демант на веста „СДСМ повторно со сценарио за протести“

А1 On - 27.02.2014

Ги демантираме информациите со наслов „СДСМ повторно со сценарио за протести“, објавени во медиумите Нет Прес, Сител и Канал 5, каде е наведено дека се планира „протест кој треба да се одржи наводно ...

Под прагот на сиромаштија живеат 23,1 отсто од Грците

Бриф - 28.02.2014

Во Грција под прагот на сиромаштијата живеат 23,1 отсто од граѓаните, односно 2.535.700 лица или 914.873 домаќинства, а 50 отсто од сиромашните се со приходи пониски од 4.000 евра годишно, покажуваат ...

Скопје утре во пет до дванаесет ќе маршира против сиромаштијата

еМагазин - 28.02.2014

Марширај против сиромаштија за достоинствен живот. Со ова мото, утре, во 5 минути до 12 часот, пред Собранието на Македонија ќе почне маршот против сиромаштија, кој се организира да запрат ...

Повеќе од 2,5 милини Грци се сиромашни

Република - 28.02.2014

Вкупно 23,1 процнети од Грците живеат под прагот на сиромаштија, покажуваат податоците на Грчката централна банка. Според оваа статистика, повеќе од 2,5 милиони луѓе во Грција или околу 900 илјади ...

Иницијативата „8 Септември“ со предлог-мерки за помош на најсиромашните

Радио МОФ - 25.02.2014

Иницијативата „8 Септември“ достави предлог мерки до владата за справување со, како што велат, растечката сиромаштија. Тие побараа владата да ги преземе сметките за струја за социјално загрозените ...

Под прагот на сиромаштија живеат 23,1 отсто од Грците

Денар - 28.02.2014

- Во Грција под прагот на сиромаштијата живеат 23,1 отсто од граѓаните, односно 2.535.700 лица или 914.873 домаќинства, а 50 отсто од сиромашните се со приходи пониски од 4.000 евра годишно, ...

Под прагот на сиромаштија живеат 23,1 отсто од Грците

Економски - 28.02.2014

Во Грција под прагот на сиромаштијата живеат 23,1 отсто од граѓаните, односно 2.535.700 лица или 914.873 домаќинства, а 50 отсто од сиромашните се со приходи пониски од 4.000 евра годишно, покажуваат ...

Стотици граѓани маршираа против сиромаштијата

Радио МОФ - 01.03.2014

Стотици луѓе денеска маршираа низ центарот на Скопје, од Собранието до Владата извикувајќи „Уа за проектите на Владата“, „Ова е последниот повик до нив“, со што го искажаа своето незадоволство од ...