TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Маж и дете каснати од кучиња скитници

Скопје1 - 12.06.2019

На 11.06.2019 година во 19.15 часот во Полициската станица Аеродром, Б.Г.(53) од Скопје пријавила дека на булевар „Јане Сандански“ била касната од куче скитник во пределот на левата нога. На 11.06.2019 година во 18.00 часот во Полициската станица ...

Општина Охрид упатува јавна осуда за поединечните случаи на труења на кучиња скитници

Скопје1 - 12.06.2019

Општина Охрид упатува јавна осуда за поединечните случаи на труења на кучиња скитници по охридските улици кое беше евидентирано во текот на изминатиот период. Апелираме до несовесните граѓани да не ги повторуваат ваквите постапки со што ќе ...

Општината со осуда за труењето на кучињата, ќе се засилат редарските служби

OhridNews - 12.06.2019

Општина Охрид упатува јавна осуда за поединечните случаи на труења на кучиња скитници по охридските улици. Оттаму, потсетуваат дека во соработка со ЈП „Охридски Комуналец“ до сега се преземени низа конкретни мерки за решавање на проблемот со ...

Талентирана артистка ги покажува мачките во вистинското светло

Кафе пауза - 12.06.2019

Кога станува збор за одбирање помеѓу кучиња и мачки, најчесто постојат два вида луѓе. Од една страна се оние што ја обожаваат возбудливата природа на кучињата, а од другата страна се оние што се привлечени од мистериозноста на мачките.

5 милиони денари за новото јавно претпријатије за третман на улични кучиња ,,Лајка,,

MTM - 12.06.2019

Градот Скопје ќе одвои пет милиони денари за субвенбционирање на новото јавно претпријатие за благосостојба на животни скитници „Лајка“. Целта е непречена работа на претпријатието. -Поради потребата од средства за негово нормално функционирање, со ...

Кучиња скитници напаѓаат во центарот на Скопје: Уште две лица искасани

Курир - 12.06.2019

Вчера во 10:25 часот во Полициската станица Центар, Д.К.(47) од Скопје пријавил дека истиот ден околу 08:00 часот на Кеј „13-ти Ноември“ бил каснат од куче скитник во пределот на десната потколеница.

Заврши тендерот на општина Куманово за заловување на кучиња скитници

Вечер Прес - 12.06.2019

Заврши тендерот што го објави Општина Куманово за заловување кучиња скитници на годишно ниво, за што од буџетот, Куманово одвои 760.000 денари без данок на додадена вредност, информираа денеска од одделението за јавни набавки.

Директорката на „Лајка“ Петрушевска дојде на седница во Град Скопје со куче и побара од советниците да го вдомат

Сакам да кажам - 11.06.2019

Директорката на Јавното претпријатие за третман на улични кучиња „Лајка“ Тина Петрушевска на денешната седница на Советот на Град Скопје во салата влезе во куче од стационарот „Вардариште“.

Дете каснато од куче во с.Ново Село, општина Ѓорче Петров

Опсервер - 13.06.2019

На 11.06.2019 година во 18.00 часот во Полициската станица Ѓорче Петров, М.М.(38) од с.Волково, скопско, пријавил дека во с.Ново Село, општина Ѓорче Петров, неговиот 12 годишен син бил каснат од куче скитник во пределот на левата ...

Редарските служби во Охрид се засилија по масовното труење на кучиња

Мета - 12.06.2019

Општина Охрид ги осудува поединечните случаи на труења на кучиња скитници по охридските улици кои беа евидентирани во текот на изминатиот период. Од таму до несовесните граѓани апелираат да не ги повторуваат ваквите постапки со што ќе придонесат за ...

Кучиња скитници напаѓаат во центарот на Скопје

МКД - 12.06.2019

Вчера во 10:25 часот во полициската станица Центар, Д.К.(47) од Скопје пријавил дека истиот ден околу 08:00 часот на Кеј „13-ти Ноември" бил каснат од куче скитник во пределот на десната потколеница.

Заврши тендерот на Општина Куманово за заловување на кучиња скитници

MTM - 12.06.2019

Заврши тендерот што го објави Општина Куманово за заловување кучиња скитници на годишно ниво, за што од буџетот, Куманово одвои 760.000 денари без данок на додадена вредност, информираа денеска од одделението за јавни набавки.

Директорката на „Лајка“ на седницата на Советот на Град Скопје влезе со куче - побара од советниците да го вдомат

Скопје инфо - 12.06.2019

Директорката на Јавното претпријатие за третман на улични кучиња „Лајка“ Тина Петрушевска на вчерашната седница на Советот на Град Скопје во салата влезе во куче од стационарот „Вардариште“.

Општина Охрид упати јавна осуда за поединечните случаи на труења на кучиња скитници

MakPress - 12.06.2019

Општина Охрид упати јавна осуда за поединечните случаи на труења на кучиња скитници по охридските улици кое беше евидентирано во текот на изминатиот период. „Апелираме до несовесните граѓани да не ги повторуваат ваквите постапки со што ќе придонесат ...

Заврши тендерот на општина Куманово за заловување на кучиња скитници

Кумановски м. - 13.06.2019

Заврши тендерот што го објави Општина Куманово за заловување кучиња сктиници на годишно ниво, за што од буџетот, Куманово одвои 760.000 денари без данок на додадена вредност, информираа денеска од одделението за јавни набавки.