TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Предлог – законот за попис втор ден на расправа во Собранието

Канал5 - 14.01.2021

Предлог- законот за пописот и денеска главна тема во Собранието и предмет на препукувања меѓу политичките партии. За власта предлог законот гарантира попис по меѓународни стандарди, опозицијата бара повлекување и широка дебата.

И на попис без консензус

Вечер Прес

Продолжува собраниската расправа за предлог- законот за попис

Алсат-М

Стоилковски за тв 24: Овој попис е политички проект, а не важна статистичка операција

24 Вести

Предлог-законот за попис на продолжението на денешната собраниска седница

Опсервер

Предлог-законот за попис на продолжението на денешната собраниска седница

24Инфо

Предлог-законот за попис на продолжението на денешната собраниска седница

Независен

Курир Слободен Печат МКД Либертас ММС Press24 +инфо Скопје инфо

Николовски: По скоро 19 години без спроведен попис, никој не смее да ја кочи оваа статистичка и институционална ...

iPortal - 14.01.2021

По скоро 19 години без спроведен попис, никој не смее да ја кочи или одолговлекува оваа статистичка и многу важна институционална операција, истакна вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо ...

(ВИДЕО) Петровска: Предлог Законот гарантира попис според сите меѓународни стандарди, сите пратеници да го поддржат

Бриф

Проф. Даскаловски до власта: Па вие не сте само крадци туку и фашисти

Expres

Предлог Законот гарантира попис според сите меѓународни стандарди, сите пратеници да го поддржат,

24Инфо

СДСМ: Предлог Законот гарантира попис според сите меѓународни стандарди

Канал5

Петровска: Колку и да не им се допаѓа на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски, попис ќе има

+инфо

Петровска: Колку и да не им се допаѓа на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски, попис ќе има

Република

Макфакс Опсервер А1 On Либертас iPortal Вечер Press24 Слободен Печат

Попис со врзан потпис

Deutsche Welle - 14.01.2021

Ниту од образложението на Законот, ниту од табелите на коресподентност не може да се согледа во што се состои „делумната усогласеност“ со посочените стандарди за попис Политичка или статистичка операција, попис според стандардите или надвор од нив? ...

Собрание: Власта решена да се спроведе попис во април, опозицијата ќе собира потписи за поништување на законот

360 степени

Попис да НО попис на население – не на стока: Одговор до Ерол Ризаов

Антропол

Пленарна седница за Законот за попис - опозицијата се заканува дека ќе го поништи ако биде усвоен

Сител

Жестока пресметка меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, партиите на Aлбанците и од власта и опозицијата мудро молчат

Слободен Печат

ВМРО-ДПМНЕ бара одложување на пописот, ако не, тогаш…

Алсат-М

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на законот за попис

24 Вести

Курир Република PressingTV Фокус Независен +инфо MakPress А1 On

Силјановска: Во законот за попис не се вметнати европски регулативи и се прави злоупотреба на европското знаменце

Курир - 14.01.2021

На денешната седница во Собранието на Република Македонија пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова истакна дека законот за попис на населението е со низа недоследности во кој не се вметнати регулативите и стандардите на ...

Силјановска: Во законот за попис не се вметнати европски регулативи и се прави злоупотреба на европското знаменце

+инфо

Силјановска: Во законот за попис не се вметнати европски регулативи и се прави злоупотреба на европското знаменце

24Инфо

(ВИДЕО) Силјановска: Во законот за попис не се вметнати европски регулативи и се прави злоупотреба на европското знаменце

Опсервер

(Видео) Силјановска: Во законот за попис не се вметнати европски регулативи и се прави злоупотреба на европското знаменце

Макфакс

Силјановска: Во законот за попис не се вметнати европски регулативи

Канал5

(Видео) Силјановска: Во законот за попис не се вметнати европски регулативи и се прави злоупотреба на европското знаменце

Вечер

Скопје1 Нетпрес Скопје инфо MakPress Мак. Весник МКД

Мицкоски: Попис треба да има, но тој не треба да биде политички монитаран процес

Курир - 13.01.2021

Во текот на вчерашниот ден ВМРО-ДПМНЕ имаше редовна седница на Извршниот комитет и една од точките на која што опсежно и долготрајно се разговараше беше темата за пописот на населението во Македонија, истакна денес Христијан Мицкоски, Претседател на ...

„Заев спрема фалсификат попис, ВМРО-ДПМНЕ нема да ги признае резултатите“

Курир

Ако Владата не го повлече насилниот закон за попис, ВМРО-ДПМНЕ ќе собира граѓански потписи за негово поништување

24Инфо

Мицкоски: Власта веднаш да го повлече законот за попис

Канал5

Мицкоски: Власта веднаш да го повлече законот за попис, за да се постигне општ консензус

Нетпрес

Мицкоски: Германија. Шкотска, Ирска, Романија се дел од земјите кои ги одложија пописите, само Заев тера политички фалсификат

PressingTV

Мицкоски: Ако власта не го повлече законот за попис, ВМРО-ДПМНЕ отпочнува инцијатива за собирање граѓански потписи за поништување на насилниот закон за попис

Скопје1

Вечер Алфа Акцент 24Инфо 365 MakPress Граѓански збор MakPress

Симовски за Канал 5: Целта на пописот е да се даде реалната слика за населението

Канал5 - 13.01.2021

Првиот човек на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски за Канал 5 вели дека очекува спроведување на статистичката операција и додава дека целта на пописот е да се даде реалната слика за населението...

Симовски: Април е единствен термин за попис, веќе имаме анкети на терен со целосна заштита од вирусот

Frontline

Симовски: На првиот што ќе се обиде да даде лажни податоци на пописот ќе му поднесеме пријава

Frontline

Симовски: И да сакаат партиите не може да влијаат врз пописот, има меѓународни стандарди како се спроведува

Frontline

Симовски: Статистичарите прават попис секаде, а не партиски комисии како во 2011 година

Centar

Симовски: Април е единствен термин за попис, веќе имаме анкети на терен со целосна заштита од вирусот

Centar

Симовски: И да сакаат партиите не може да влијаат врз пописот, има меѓународни стандарди како се спроведува

Centar

Centar

Пратениците расправаа за Предлог-законот за попис, седницата ќе продолжи утре на пладне

Опсервер - 13.01.2021

Пратениците попладнево во рамки на продолжението на 29. седница расправаа за Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка.

Пратениците расправаа за Предлог-законот за попис, седницата ќе продолжи утре на пладне

ММС

Собраниската расправа за пописот продолжува утре, за ВМРО-ДПМНЕ процесот е скандалозен

Фокус

Расправата за Предлог-законот за попис ќе продолжи утре на пладне

ТВ21

Пратениците расправаа за Предлог-законот за попис, седницата ќе продолжи утре на пладне

24Инфо

Пратениците расправаа за Предлог-законот за попис, седницата ќе продолжи утре на пладне

Либертас

Заврши денешната расправата за пописот, седницата продолжува утре

+инфо

Слободен Печат iPortal Кајгана Канал5 Вечер Прес MakPress

Мицевски:Законот за попис е со низа недоследности

Канал5 - 13.01.2021

Владејачкото мнозинстово прави злоупотреба на европското знаменце. На денешната седница во Собранието на Република Македонија пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски истакна дека предлог законот за попис на населението е со низа недоследности, а ...

Мицевски: Законот за попис е со низа недоследности

Макфакс

Мицевски:Законот за попис е со низа недоследности, а владејачкото мнозинстово прави злоупотреба на европското знаменце

Press24

Мицевски: Законот за попис е со низа недоследности

Вечер

Мицевски: Законот за попис е со низа недоследности, а владејачкото мнозинстово прави злоупотреба на европското знаменце

Скопје1

Мицевски: Законот за попис е со низа недоследности, а владејачкото мнозинстово прави злоупотреба на европското знаменце

Локално

Мицевски: Се злоупотребува европското знаменце за Законот за попис

Нетпрес

Точка MakPress Н.Македонија Вечер Прес Курир

Ќе се попишуваат сите присутни и отсутни државјани: Како ќе изгледа попишувањето на оние кои живеат во странство?

Press24 - 13.01.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во гостувањето на Сител рече дека со пописот се дава можност да бидат попишани сите државјани на Македонија без разлика дали се присутни или отсутни од државата.

Симовски: Ќе се попишуваат сите присутни и отсутни државјани

Сител

Симовски: Ќе се попишуваат сите државјани на Македонија без разлика дали во моментот се во или надвор од земјата

Локално

Симовски: Сите присутни и отсутни државјани ќе се попишуваат

+инфо

Симовски: Ќе се попишуваат и присутни и отсутни државјани

Нетпрес

Ќе се попишуваат сите присутни и отсутни државјани, најави директорот на Државниот завод за статистика

Република

Симовски: Ќе се попишуваат сите присутни и отсутни државјани

Либертас

Фокус

ВМРО-ДПМНЕ бара да биде повлечен Предлог-законот за попис, во спротивно најавува и собирање потписи за негово ...

ММС - 13.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш од собраниска дебата да биде повлечен Предлог-законот за попис и владејачкото мнозинство да организира внатрепартиска и внатредржавна дебата со сите општествени фактори со цел да се најде консензуално решение како да се ...

ВМРО-ДПМНЕ бара да биде повлечен Предлог-законот за попис и да се постигне општ консензус

Слободен Печат

ВМРО-ДПМНЕ бара да биде повлечен Предлог-законот за попис и да се постигне општ консензус

ТВ21

Мицковски: ВМРО-ДПМНЕ нема да ги признае резултатите ако не се повлече Предлог-законот за попис и не се најде консензуално решение

CivilMedia

Ако не се повлече Предлог-законот за попис, ВМРО-ДПМНЕ ќе собира граѓански потписи за да го поништи

еМагазин

Мицкоски: Неколку развиени земји го одложија пописот, меѓу кои и Германија, само власта во Македонија нема слух

MakPress

Мицкоски: Веднаш да биде повлечен Предлог -законот за попис, или истиот ќе го поништиме

Фокус

Мицкоски: Заев турка попис без доказ за идентификација со едноставно диктирање на матични броеви

Press24 - 13.01.2021

Попис е потребно да има за да можеме благовремено, навремено да го планираме развојот на економијата, образованието, здравството, земјоделието итн. Затоа што не е сеедно да пресметувате БДП од 11 милијарди евра на политички консензуален договор на ...

„Заев турка попис без доказ за идентификација со едноставно диктирање на матични броеви“

Курир

Мицкоски: Заев турка попис без доказ за идентификација со едноставно диктирање на матични броеви

Република

Мицкоски: Заев турка попис само со едноставно диктирање на матични броеви

Вечер

Попис со диктирање матични броеви не е попис, вели Мицкоски

Expres

Мицкоски: Заев пописот го сведува на едноставно диктирање на матичните броеви

MakPress

Дали може да се случи едно лице да диктира повеќе матични броеви, без да докаже дека тие се резиденти на Македонија, праша Мицкоски

PressingTV

24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ: Тешко на таа земја во која Заев ги брои Македонците

МКД - 13.01.2021

Денешната изјава на Калевска Ванчева е фројдовска грешка која говори дека Заев брза по секоја цена. Земји од регионот и Европа го одложуваат пописот поради пандемијата, а нашата убедливо најкорумпирана и најнеспособна власт е решена по секоја цена ...

ВМРО-ДПМНЕ: Изјавата на Ванчева е фројдовска грешка, тешко на таа земја во која Заев ги брои Македонците

MakPress

Тешко на таа земја во која Заев ги брои Македонците

Опсервер

ВМРО ДПМНЕ: Тешко на таа земја во која Заев ги брои Македонците

Република

ВМРО ДПМНЕ: Тешко на таа земја во која Заев ги брои Македонците

24Инфо