TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Македонија 89 случаи со корона а во 8 земји од регионот за 24 часа регистрирани вкупно 45 случаи

MakPress - 02.06.2020

Според здравствениот билтен во последните 24 часа во Република Македонија беа регистрирани 89 нови позитивни случаи на коронавирус. Тестирани се вкупно 727 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на ...

(ВИДЕО) Коронавирусот зеде 7 нови жртви, но има граѓани што се уште не веруваат дека постои – докторите предупредуваат

360 степени - 01.06.2020

Три месеци по првиот случај на ковид-19 во земјава, период во кој се очекуваше епидемијата да се движи кон својот крај, регистрирани се рекордни 7 смртни случаи за едно деноноќие. Со тоа, бројот на починати од коровирусот, стигна до 140.

СЗО предупредува: нема докази дека коронавирусот ја губи силата

Deutsche Welle - 01.06.2020

Еден од водечките италијански лекари денеска предизвика бура од реакции откако излезе со тврдење дека коронавирусот почнал да слабее и да станува помалку заразен. СЗО и други експерти експресно го демантираа.

Коронастатистика во Македонија: 268 здравствени работници инфицирани со вирусот, 22 бремени жени биле позитивни

MakPress - 02.06.2020

Во однос на симптомите кои се пријавени кај заболените лица, најчесто се регистрирани температура (65,3%), кашлица (52,6%), малаксаност (39,7%), треска (18,9%), главоболка (15,4%), отежнато дишење (14,7%) и болка во грло (14,3%), покажуваат ...

Од новоинфицираните граѓани со коронавирус најмногу има на возраст од 30 до 39 години

MakPress - 02.06.2020

Согласно податоците на Институтот за јавно здравје од новозаболените 89 граѓани со коронавирус најзастапена е возрасната група од 30-39 години со 27 позитивни. Во однос на дистрибуцијата по пол, пријавени се 48 лица од женски и 41 од машки пол.

Македонија чекори назад кон пикот, 89 новозаболени и 7 починати од Ковид-19

Алсат-М - 01.06.2020

89 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа. Од денот кога беше евидентиран нулта пациентот, денешниот ден е на второ место по бројот на заразени. На врвот е 15 април, кога беа регистрирани 107 лица.

Британците бележат најмал број починати и новозаразени во последните два месеца

Канал5 - 01.06.2020

Велика Британија забележа 111 смртни случаи како резултат на коронавирусот, најмалку од моментот кога рестриктивните мерки за карантин стапија на сила на 23 март. Денеска е регистриран најмал број и на ново заразени од 27 март, поточно ,1.570 случаи.

СЗО : Нема докази дека вирусот ослабнал

Канал5 - 01.06.2020

Нема докази дека новиот коронавирус ја сменил формата на пренесување или дека тежината на болеста што ја предизвикува е променета, велат денеска експертите од Светската здравствена организација (СЗО).

На целиот Балкан има 45 заразени со коронавирус, а само во Македонија 89!

Република - 01.06.2020

Денеска на Балканот има пријавено 45 лица заразени со коронавирус, а само во Македонија се регистрирани нови 89 пациенти болни од ковид-19. За споредба, Словенија и Црна Гора прогласија крај на епидемијата, Хрватска нема нов случај на зараза, Грција ...

Личниот лекар на Берлускони тврди: Ова не е истиот ковид-19, вирусот ја губи силата

Слободен Печат - 01.06.2020

– Мораме да ја вратиме нормалната состојба во државата. Некој мора да ја преземе одговорноста за тероризирање на земјата, истакна Зангрило. Шефот на болницата Сан Рафаеле во Милано, во северниот регион Ломбардија, кој беше жариште на панедимијата од ...

Не е коректно за Соседите да брзаме со отворање на граници и аеродроми, вели Филипче

Сакам да кажам - 01.06.2020

Не треба да се избрзува со одлуката за отворање на границите, оти соседните земји ќе ја следат бројката на новозаболени од КОВИД-19 и нема да биде коректно кон нив, вели министерот за здравство Венко Филиче.

Во Италија само 6 новозаразени на два милиони жители, во Македонија 89 новозаразени

Курир - 01.06.2020

Италија денеска бележи најнизок број на новозаразени со коронавирус од 26 февруари кога и беше откриен и првиот случај, односно во изминатото деноноќие регистрирани биле 178 новозаболени лица, додека претходниот ден тој број изнесуваше 355.

Изјавата на водечкиот лекар дека коронавирусот исчезнал од Италија предизвика негодување

Нетпрес - 01.06.2020

Оцената на познатиот и еден од водечките италијански лекари Алберто Ѕангрило, дека новиот коронавирус исчезнал од Италија, односно дека „клинички повеќе не постои“, како и дека е дојдено времето да се престане беспотребни да се „тероризираат“ ...

Научна кавга во Италија по тврдењата дека вирусот веќе не постоел во земјата

Независен - 01.06.2020

Научна кавга избувна во Италија откако водечки лекар тврдеше дека корона вирусот „повеќе не постои“ во земјата. „Во реалноста, вирусот клинички веќе не постои во Италија“, рече Алберто Зангрило, раководител на болницата „Сан Рафаеле“ во Милано, ...

Од 28 до 43 ден од заразување со Ковид-19 се случуваат промени во организмот

ММС - 01.06.2020

Во ерата на пандемијата на коронавирус, науката се соочува со болест која е непозната. За да дознаат што е можно повеќе за СОВИД-19, научниците ширум светот собрале статистика и податоци за текот на болеста кај илјадници луѓе од сите возрасти и ...

Италија конечно со најмал број заразени со коронавирус од 26. февруари

Канал5 - 01.06.2020

Во Италија, бројот на нови случаи на Ковид 19 се намалува во целата земја, вклучувајќи ја и Ломбардија, најтешко погодениот италијански регион. Исклучок е Лигурија, каде бројот на нови случаи се зголемува.

Се размислува и за полициски час за претстојниот викенд

Телма - 01.06.2020

Осумдесет и девет новозаболени од коронвирус и седум починати е билансот на епидемијата на Ковид-19 во земјава во последните 24 часа. Тоа ја натера Комисијата за заразни болести да разгледува враќање на дел од рестриктивните мерки меѓу кои и ...

Во Италија опаѓа бројот на починати: Денеска 60 жртви од коронавирусот

Слободен Печат - 01.06.2020

Од коронавирусот се излечија вкупно 158.355 лица, додека се тестирани 2,452 милиони луѓе. Бројот на починати од коронавирусот во Италија порасна за 60, што е благ пад во однос на вчерашниот број од 75 смртни случаи, соопшти денеска италијанската ...

Убави вести од Италија: најмал дневен број на новозаразени во последните три месеци

Макфакс - 01.06.2020

Во Италија, бројот на нови случаи на зараза со Ковид-19 се намалува во целата земја, вклучувајќи ја и Ломбардија, најтешко погодениот италијански регион. Исклучок е Лигурија, каде бројот на нови случаи се зголемува.

Секој ден расте бројот на заразени со Ковид-19 – „Рано е да се зборува за границите“

ТВ21 - 01.06.2020

Денеска е регистриран зголемен број на заразени со Ковид-19 во Северна Македонија. Во текот на последните 24 часа се евидентирани 89 заразени и 7 починати и 17 заздравени пациенти. Иако имаме тренд на зголемување, властите сметаат дека ситуацијата ...

Заврши епидемијата во Словенија , сепак маските се задолжителни

Канал5 - 01.06.2020

Иако епидемијата на „Ковид-19“ во Словенија заврши по два и пол месеци, можноста за втор бран на останува реална опасност,па затоа на граѓаните им се советува секогаш да имаат маска, соопштија денеска владини претставници.

Најмал број на новозаразени во Италија од 26 февруари

Локално - 01.06.2020

Италија објави дека во таа земја се регистрирани уште 178 лица заразени со коронавирус, што е најниско дневно зголемување на бројот на пациенти од 26 февруари. Властите објавија дека уште 60 лица починале во претходните 24 часа како резултат на ...

Шпанија не пријави смртен случај од КОВИД-19 За првпат од март

Сакам да кажам - 01.06.2020

За првпат од март, Шпанија не пријави ниеден смртен случај од КОВИД-19 во еден 24-часовен период. „ Ова е многу, многу охрабрувачко“, изјави координаторот на итните служби Фернандо Симон. Тој додаде дека во последните 24 часа се потврдени само 71 ...

Италија бележи рекордно низок број на новозаразени

Press24 - 01.06.2020

Во Италија бројот на новозаразени од вирусот Ковид-19 е во пад, вклучително и во Ломбардија, најтешко погодениот италијански регион. Исклучок е само Лигурија, кадешто бројот на нови случаи е во пораст.

Понеделнички корона пик - 89 новозаразени, 7 починати

24 Вести - 01.06.2020

Седум починати и 89 новозаразени бележи здравствениот билтен во изминатото деновноќие. Шестмина од починатите се од болницата 8 Септември. Новите жртви на Ковид-19 биле хоспитализирани со тешка клиничка слика, вели министерот Венко Филипче.

Србија се ближи кон крајот на епидемијата

Нетпрес - 01.06.2020

Србија, според процените на здравствените стручњаци, се ближи кон крајот на епидемијата од коронавирусот, но бројот на новозаразените на почетокот од 13-та седмица во однос на бројот на тестираните и натаму е над 0,5 отсто, односно 0,96 отсто, ...

Во Франција продолжува да се намалува бројот на заразени со Ковид-19 кои се на интензивна нега

Сител - 01.06.2020

Епидемијата на коронавирусот предизвика 31 нови смртни случаи за 24 часа во француските болници, каде бројот на пациенти во интензивна нега продолжува да паѓа, се вели во извештајот објавен од страна на Генералната дирекција за здравство, јави ...

Во Словенија никаде без маски и по крајот на епидемијата

Кајгана - 01.06.2020

Иако епидемијата на COVID-19 во Словенија по два и пол месеци е прогласена за завршена, можноста за втор бран на заразата и понатаму е вистинска опасност, па на граѓаните им се препорачува секогаш и секаде да имаат маска при рака, соопштија денеска ...

"Ова веќе не истиот коронавирус": Личниот лекар на Берлускони вели дека коронавирусот ја губи силата, властите велат ...

Точка - 01.06.2020

Шефот на болницата Сан Рафаеле во Милано, во северниот регион Ломбардија, кој бил жариште на пандемијата на коронавирусот во Италија, рекол дека новиот вирус ја губи својата сила и дека станал помалку смртоносен.

Регионот прогласува крај на епидемијата, Македонија станува кризно жариште

Канал5 - 01.06.2020

Радипниот раст на заболените од корона вирусот во земјава ја смести Македонија во категоријата најризично кризно жариште во регионот.. Странските туристи од денеска почнаа да ги полнат црногорските плажи, но тие остануваат недостапни за македонските ...

89 новозаболени и седум починати од Ковид-19

Телма - 01.06.2020

Осумдесет и девет новозаболени од коронвирус и седум починати е билансот на епидемијата на Ковид-19 во земјава во последните 24 часа. 35 од новите случи се од Скопје, 27 се од Штип, додека Куманово по неколку дена едноцифрени бројки на заразени ...

По три месеци Шпанија без жртви од Ковид-19

Независен - 01.06.2020

Во Шпанија денеска за прв пат од март не е забележан ни еден смртен случај од Ковид-19. Директорот на Центарот за координација на здравствените служби Фернандо Симон денеска рече дека во последните 24 часа забалежани се 71 нов случај од корона ...

Твит на денот: Ова слоганов „Можеме уште повеќе“ на број на заразени да не се мислеше?

Expres - 02.06.2020

Црниот рекорд по бројот на заразени и починати од Ковид-19 во еден ден во Македонија ставен во корелација со предизборниот слоган „Можеме! Уште подобро, уште повеќе!“ на власта во твитот на ...

Во последното деноноќие нема починати од коронавирусот во Шпанија

Канал5 - 01.06.2020

Шпанското Министерство за здравство извести дека во последните 24 часа немало нови смртни случаи поврзани со коронавирус. Ова се случило последен пат во март. Така, вкупниот број на смртни случаи остана ист како претходниот ден - 27.127 Шпанци ...

Убави вести од Италија: Најмалку заразени од 26 февруари наваму

Независен - 01.06.2020

Во Италија денеска регистрирани се само само 178 новозаразени, а пад е забележан во сите региони вклучително и Ломбардија, најтешко погодениот регион. Исклучок е само Лигурија, каде бројот на нови случаи е во пораст.

Во Србија се ближи крајот на епидемијата, паѓа бројот на новозаболени

Слободен Печат - 01.06.2020

Србија досега тестираше вкупно 247.760 лица, од 11.430 заразени се опоравија 6.726, додека на болничко лекување има уште 468, а 9 од нив се со тешка клиничка слика и на респиратор. Србија, според проценките на експертите, се ближи до крајот на ...

Освен во Скопје, короната се шири и во Тетово

Алсат-М - 01.06.2020

Со седум нови случаи денеска во Тетово и околните општини, бројот на заразени достигна 215 лица. Со ова, Тетово од трет степен на ширење на инфекција, премина во четврта фаза на опасност. „Бидејќи сите сега сме без ограничувања во движењето, многу е ...

Со 89 новозаразени и седум починати, Македонија е ново жариште на коронавирусот во Југоисточна Европа

Сакам да кажам - 01.06.2020

Македонија стана ново жариште на коронавирусот во Југоисточна Европа откако во изминатите 24 часа е регистриран драматичен пораст на бројот на новозаразени и ...

89 новозаразени и седум починати, Филипче уверува дека епидемијата е под контрола

Канал5 - 01.06.2020

Засега сеуште нема одлука но доколку бројката на новозаразени опродолжи да расте, Владата не исклучува воведување полициски час или карантин за критичните општини. По најновата бројка од 89 новозаболени и седум починати, министерот Филипче смирува ...

Регионални медиуми: Расте бројот на заболени во Северна Македонија, премиерот вторпат во самоизолација

Кајгана - 01.06.2020

Во изминатите 24 часа во земјава беа регистрирани 89 нови случаи на COVID-19, како и седум починати пациенти. Растот на бројките не помина незабележан во регионалните медиуми кои пишуваат за состојбата со коронавирусот во земјава, имајќи предвид ...

Нови 89 заразени и седум жртви на коронавирусот

Deutsche Welle - 01.06.2020

Продолжува големиот раст на бројот на заразени од Ковид-19 во Северна Македонија. Во изминатото деноноќие здравствените власти регистрирале нови заразени во девет града во земјата. Скопје и Штип стануваат нови во Северна Македонија.

Во Шпанија во последните 24 часа нема ниту еден починат од коронавирусот

Слободен Печат - 01.06.2020

Шпанското министерство за здравство објави дека во последните 24 часа немало смртни случаи поврзани со коронавирусот. Такво нешто последен пат се случи дури во март. Значи, вкупниот број смртни случаи остана ист како и дента пред тоа – 27.127 Шпанци ...

7 починати и 89 новозаразени во последните 24 часа - деновиве ќе се одлучува за карантин и полициски час

Сител - 01.06.2020

Здравствените власти ќе чекаат два до три дена и ќе одлучат дали Чаир, Штип, Тетово ќе бидат изолирани по примерот на Дебар, поради алармантниот број на новозаболени во овие општини. Не е исклучена и можноста од враќање на полициски час во местата ...

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Frontline - 03.06.2020

Според последните податоци, во светот до сега има 6.511,213 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 384.462, а оздравеле 3.099,058 луѓе. – Од последниот пресек на состојбата во Србија, 5.110 лица биле тестирани за коронавирус, а вирусот ...

За првпат од март нема смртни случаи во Шпанија

Опсервер - 01.06.2020

Мадрид, 1 јуни 2020 () – За прв пат од март годинава, во Шпанија во последните 24 часа не се регистрирани смртни случаи од коронавирусот. Директорот на центарот за одговор на итни здравствени случаи Фернандо Симон, на прес-конференција рече дека ...

Осумдесет и девет новозаразени со ковид-19, од кои 35 во Скопје и 27 во Штип, седуммина починати

Канал5 - 01.06.2020

Рекордни 89 нови случаи со Ковид 19 за 24 часа. Седум пациенти заразени од вирусот ја изгубија војната. Шестмина од починатите се од болницата ГОБ „8ми септември“. Најмладиот од нив има 44 години од Струга, двајца се од Скопје на возраст до 83 и 80 ...

Четири и пол милиони Французи биле заразени од ковид-19

+инфо - 01.06.2020

Последниот извештај на француските здравствени власти покажува дека за 24 часа починале 31 лице, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 28 802. Се проценува дека четири и пол милиони Французи биле заразени од новиот коронавирус од почетокот ...

Во Хрватска за 10 дена само три нови случаи на коронавирус

Макфакс - 01.06.2020

Во последните 24 часа во Хрватска нема нови случаи на коронавирус. Од вкупно потврдени 2.246 случаи, закрепнале 2.077 лица, а 103 починале. Активни се 66 случаи, од кои четири пациенти се на респиратор.

Починатите седуммина се на возраст од 44 до 83 години

Фокус - 01.06.2020

Според податоците од Министерството за здравство, шестмина од починатите се регистрирани во ГОБ „8 септември“ , а еден на Клиниката за инфективни болести. -Починаа 6 лица, двајца од Скопје на возраст од 83 и 80 години, двајца од Куманово на возраст ...

Во Германија 333 нови инфекции и 11 починати

Независен - 01.06.2020

Германија забележа 333 потврдени нови инфекции и 11 нови смртни случаи поврзани со Ковид-19, соопшти телото за контрола на болести во понеделникот. Според Институтот „Роберт Кох“, во Германија има забележано вкупно 181.815 лица заразени со вирусот ...