TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шпански ултиматум до Каталонија

24 Вести - 12.10.2017

Со парада на армијата и полицијата, Шпанија го прослави националниот ден во време на една од најголемите кризи по пропаднатиот пуч во 1981 година кои ја потресуваат земјата по заканите на каталонските политичари дека ќе прогласат независност.

Со срцето за Каталонија...

Н.Македонија - 12.10.2017

И Македонците и Каталонците, во слични периоди имале слични стремежи... Македонците реагираат со срце, со срце за Каталонија, чувствувајќи ги стремежите и патењата на Каталонците како свои.

НОВА ШЛАКАНИЦА ЗА ГЕРМAНЦИТЕ: Ова е полошо од Брегзит

Фактор - 12.10.2017

Политичката нестабилност по референдумот во Каталонија е закана за стопанството. И Германците се загрижени, затоа што имаат бизнис врски со Каталонија. Ситуацијата во Шпанија им создава грижи на германските фирми.

Шпанија го одбележа националниот ден со приказ на единство

МКД - 12.10.2017

Шпанија денес го одбележа својот национален ден со приказ на единство во пресрет на напорите за независност на Каталонија, еден ден откако централната влада сепаратистичкиот лидер на регионот му даде краен рок да се откаже од обидот за отцепување.

Пучдемон до Рахој: Сакавме дијалог, а го добивме членот 155 на маса

Канал5 - 12.10.2017

Каталонскиот претседател Карлес Пучдемон му одговори на Мадрид во врска со поставениот ултиматум, но повторно не беше доволно концизен. Ние сакавме дијалог, а одговорот беше ставање на членот 155 на маса..

Каталонскиот лидер реагираше на ултиматумот од шпанската Влада

Newsroom - 12.10.2017

Ние сакаме дијалог и одговорот е Членот 155 да се стави на маса. Пораката е примена, напиша на Твитер каталонскиот лидер Карлес Пучдемон, реагирајќи на ултиматумот на шпанската Влада. Шпанскиот премиер, Мариано Рахој.

Пучдемон до понеделник треба да се изјасни дали прогласил независност

Р.С.Европа - 12.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој изјави дека владата на Шпанија му дала рок до понеделник на каталонскиот лидер Карлес Пучдемон да разјасни дали прогласил независност на Каталонија. Ако Пучдемон одговори дека официјално прогласил независност, ...

Kризата во Шпанија како шанса за Европа

Оff.net - 12.10.2017

Изјавата дека тоа се внатрешни проблеми на Шпанија во кои ЕУ не треба да се меша е израз на лицемерие од највисок ранг. Секако, лицемерието не е ништо ново во однесувањето на ЕУ. На нејзините функционери не им е под чест да се мешаат во внатрешните ...

Дали денес е последниот празник на обединета Шпанија?

Фактор - 12.10.2017

Шпанците се подготвуваат да го прослават 12 октомври, денот на нацијата, но за разлика од претходно порелаксираните години, овој пат постојат стравови дека може да биде последен кој ќе го слават како обединета Шпанија.

Мадрид ѝ се закани на Каталонија со укинување на политичката автономија

Сакам да кажам - 12.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој му даде рок од осум дена на каталонскиот лидер Карлес Пуигдемонт да се изјасни дали прогласил независност или не, во спротивно ќе ја укине политичката автономија на регионот и директно ќе управува со него.

Каталонска криза во Шпанија

24 Вести - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Мариано Рахој побара од каталонскиот лидер Карлес Пучдемон да разјасни дали прогласил или не независност на Каталонија. Тој рече дека е потребно Пучдемон тоа да го направи што поскоро пред шпанската Влада да преземе други мерки, ...

Пучдемон има рок од пет денови да му одговори на Рахој

Нова ТВ - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Мариано Рахој му даде рок од пет денови на каталонскиот лидер Карлес Пучдемон да се изјасни околу својата позиција во врска со декларацијата за независност, истакна владин извор во Мадрид Ако Пучдемон потврди дека прогласува ...

Ултиматум од Мадрид: Пучдемон има осум дена да се изјасни

МКД - 11.10.2017

Шпанската влада му даде на каталонскиот лидер Карлес Пучдемон осум дена да се изјасни дали прогласил независност или не, јави шпанската новинска агенција Ефе . Шпанскиот премиер Маријано Рахој претходно денеска ја отфрли можноста за преговори со ...

Мадрид се закани со укинување на автономијата на Каталонија

Нова ТВ - 11.10.2017

Мадрид се закани со укинување на автономијата на Каталонија доколку прогласувањето независност биде потврдено. Денес шпанската влада одржа вонреден Совет на министри на кој се разговараше за наредните чекори во деликатното каталонско досие.

Рахој: Нема дијалог меѓу „демократски закон и непослушност“

Алсат-М - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Мариано Рахој ги отфрли предлозите за посредништво во каталонската криза и побара да се почитуваат шпанските закони. Обраќајќи се денеска пред шпанскиот парламент, тој истакна дека се случиле многу несреќни работи, а виновни за тоа ...

Рахој побара Каталонија да каже прогласила независност или не, се закани дека ќе ѝ ја одземе автономијата

МКД - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој побара од каталонските власти да разјаснат дали регионот прогласи независност или не, по говорот на локалниот лидер за резултатите од референдумот од 1 октомври.

Рахој со ултиматум до Владата во Каталонија

24 Вести - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој побара од каталонската регионална Влада да се изјаснат дали формално прогласиле независност, пред Мадрид да интервенира во регионот. Тој упати закани дека е можно да се укине автономијата на Каталонија.

Денеска шпанската влада ќе одлучи како ќе му одговори на каталонскиот лидер

МКД - 11.10.2017

Шпанската влада денеска ќе одлучи каков ќе биде нејзиниот одговор на обраќањето на каталонскиот лидер Карлес Пучдемон во парламентот на Каталонија. „Каталонскиот лидер треба да се врати на патот на законот ако сака да дојде до разговор и тој нема ...

Шпанија може да ја укине автономијата на Каталонија

Р.С.Европа - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој го направи првиот чекор кон активирањето на членот 155 од шпанскиот устав, што е таканаречената нуклеарна опција, што ќе му овозможи да ја суспендира автономијата на Каталонија.

Рахој до Пучдемон : Објавивте независност или не ?

Канал5 - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој побара објаснување од Лидерот на Каталонија , Карлес Пучдемон дали прогласил независност . Доколку вчера објавил независност на Каталонија , тоа е прв чекор кон активирање на членот 155 од Уставот на Шпанија , кој му ...

Рахој ги отфрли сите предлози за посредување, Пучдемон има пет дена да одговори

Нетпрес - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој ги отфрли во средата различните понуди за поседување меѓу централната влада во Мадрид и покраинската во Каталонија за да се изнајде решение за најтешката криза во поновата историја на земјата, бидејќи смета дека нема ...

Драматичен развој на кризата во Каталонија – Мадрид започна процедура за повлекување на автономијата

Локално - 11.10.2017

Нов драматичен развој на кризата во Каталонија. Шпанија го направи првиот чекор кон заземање на автономијата на покраината. Владата во Мадрид се закани дека Каталонија ќе изгуби голем број на самоуправни права.

ЕК повикува на целосно почитување на уставниот поредок на Шпанија

Нетпрес - 11.10.2017

Европската комисија во средата се огласи со повикот на потполно почитување на уставниот поредок на Шпанија, којашто е зафатена од кризата откако нејзината автономна покраина Каталонија по референдумот од 1-ви октомври прогласи независност, којашто ...

Рахој: Каталонците да кажат дали прогласиле независност или не

Стандард - 11.10.2017

„Денес ќе ја прашаме формално каталонската влада дали прогласила независност, или не“, изјави премиерот Маријано Рахој на прес-брифинг по повод кризата со Каталонија. Ова е првото нешто што треба да се направи пред сите други мерки предвидени со чл.

ШПАНСКИТЕ ВЛАСТИ И ДАДОА РОК НА КАТАЛОНИЈА: Имаат пет дена да одлучат

Фактор - 11.10.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон има пет дена да се изјасни дали прогласил независност или не. Овој рок му го дадоа властите од Мадрид. Шпанскиот премиер Маријано Рахој претходно денеска ја отфрли можноста за преговори со каталонските власти за ...

La Vanguardia: Каталонската полиција соопшти дека за време на референдумот шпанските власти дејствувале без да ги ...

Локално - 11.10.2017

За време на судирите меѓу полицијата и гласачите, како и за време на каталонскиот референдум за независност шпанската владина полиција дејствувала без да се комуницира со каталонските органи на редот, пишува La Vanguardia .

Рахој тргна кон суспендирање на политичката автономија на Каталонија

Нетпрес - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој во средата го направи првиот чекор кон активирањето на членот 155 од шпанскиот устав, кој ќе му овозможи да ја суспендира политичката автономија на североисточната покраина Каталонија којашто на референдумот од 1-ви ...

Рахој му даде 5 дена на Пучдемон за да се изјасни во однос на независноста

Стандард - 11.10.2017

Шпански премиер Маријано Рахој даде рок од пет дена – до понеделник, на сепаратистичкиот лидер на Каталонија, Карлес Пучдемон, за да ја каже својата позиција за декларацијата за независност, пренесе Франс Прес.

Рахој бара од каталонската влада да разјасни дали прогласила независност или не

Мета - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска на прес-конференција соопшти дека ќе бара од каталонската влада да разјасни дали Каталонија прогласила независност или не. Рахој рече дека се бара појаснување пред да биде преземена било каква акција, ...

Рахој со ултиматум до Владата во Каталонија

Телевизија Нова - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој побара од каталонската регионална Влада да се изјаснат дали формално прогласиле независност, пред Мадрид да интервенира во регионот. Тој упати закани дека е можно да се укине автономијата на ...

Пучдемон до понеделник треба да се изјасни дали прогласил независност

24 Вести - 12.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој изјави дека владата во Мадрид му дала рок до понеделник на каталонскиот лидер Карлес Пучдемон да разјасни дали прогласил независност на Каталонија. Ако Пучдемон одговори дека официјално прогласил независност, ...

РАХОЈ ИМ СЕ ЗАКАНИ НА КАТАЛОНЦИТЕ: Какви мерки ќе преземат?

Фактор - 11.10.2017

Доколку прогласувањето независност биде потврдено, Мадрид се закани со укинување на автономијата на Каталонија. Шпанската влада денекса одржа вонреден Совет на министри на кој се разговараше за наредните чекори во деликатното каталонско досие.

Рахој: Нема дијалог меѓу „демократски закон и непослушност“

Телевизија Нова - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Мариано Рахој ги отфрли предлозите за посредништво во каталонската криза и побара да се почитуваат шпанските закони. Обраќајќи се денеска пред шпанскиот парламент, тој истакна дека се случиле многу несреќни работи, а виновни за тоа ...

Рахој упати ултиматум до Каталонија

Newsroom - 11.10.2017

Шпанскиот премиер, Маријано Рахој, побара од каталонската регионална Влада да се изјасни дали формално прогласиле независност, пред Мадрид да интервенира во регионот. Тој упати закани дека е можно да се укине автономијата на Каталонија.

Шпанија може да ја укине автономијата на Каталонија

ТВ21 - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој го направи првиот чекор кон активирањето на членот 155 од шпанскиот устав, што е таканаречената нуклеарна опција, што ќе му овозможи да ја суспендира автономијата на Каталонија.

Ултиматум од Мадрид

Тера - 12.10.2017

Шпанската влада му даде на каталонскиот лидер Карлес Пучдемон осум дена да се изјасни дали прогласил независност или не, јави шпанската новинска агенција Ефе. Шпанскиот премиер Маријано Рахој претходно денеска ја отфрли можноста за преговори со ...

Рахој му даде 5 дена на Пучдемон за да се изјасни во однос на независноста

Вечер - 11.10.2017

Шпански премиер Маријано Рахој даде рок од пет дена – до понеделник, на сепаратистичкиот лидер на Каталонија, Карлес Пучдемон, за да ја каже својата позиција за декларацијата за независност, пренесе Франс Прес.

Пучдемон до понеделник треба да се изјасни дали прогласил независност

Правдико - 12.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој изјави дека владата на Шпанија му дала рок до понеделник на каталонскиот лидер Карлес Пучдемон да разјасни дали прогласил независност на Каталонија. Ако Пучдемон одговори дека официјално прогласил независност, ...

Рахој: Нема дијалог меѓу „демократски закон и непослушност“

А1 On - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Мариано Рахој ги отфрли предлозите за посредништво во каталонската криза и побара да се почитуваат шпанските закони. Обраќајќи се денеска пред шпанскиот парламент, тој истакна дека се случиле многу несреќни работи, а виновни за тоа ...

Рахој со ултиматум до Владата во Каталонија

+инфо - 11.10.2017

Премиерот на Шпанија се закани дека е можно да се укине автономијата на Каталонија. Шпанскиот премиер Маријано Рахој побара од каталонската регионална Влада да се изјаснат дали формално прогласиле независност, пред Мадрид да интервенира во регионот.

Рахој: Нема дијалог меѓу „демократски закон и непослушност“

Сител - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Мариано Рахој ги отфрли предлозите за посредништво во каталонската криза и побара да се почитуваат шпанските закони. Обраќајќи се денеска пред шпанскиот парламент, тој истакна дека се случиле многу несреќни работи, а виновни за тоа ...