TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова радосна вест од македонската црква - Јоаким Крчовски влезе во редот на светите

Сител - 22.05.2022

Јоаким Крчоски стана светец. Синодот на МПЦ-ОА го канонизираше во манастирот Јоаким Осоговски, а службата ја видеше поглаварот г.г. Стефан. Неговото творештво и продветителска работа во 19-от век му обезбедија место меѓу светците родени во ...

Просветителот Јоаким Крчовски прогласен за светител

Kumanovo News - 22.05.2022

МПЦ-ОА денеска го канонизираше просветителот и игумен Јоаким Крчовски за светител, со света божествена литургија, која се одржа во манастирот „Свети Јоаким Осоговски“ кај Крива Паланка. Вбројувањето на Крчовски во редот на светите доаѓа по ...

Извршена канонизација на преподобниот игумен Јоаким Крчовски

Сител - 22.05.2022

Со света божествена литургија со која чиноначалствуваше поглаварот на Македонската Православна црква-Охридска архиепископија неговото блаженство г.г. Стефан, во сослужение со митрополитот Кумановско-Осоговски, г.Григориј, во божјиот храм на ...

Извршена канонизација на игуменот Јоаким Крчовски

Алфа - 22.05.2022

Нашиот молитвеник пред Бога, преподобен отец Јоаким Крчовски, е пример на Божји слуга кој во себе ги умножил талeнтите, бил верен во малку, и Господ го поставил над многу, и ние сме му должни споменот да му го направиме вечен, затоа што тој бил и é ...

Канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител

Бизнис Вести - 22.05.2022

На иницијатива на Кумановско-Осоговската епархија денеска во манастирскиот комплекс „Св.Јоаким Осоговски” во Крива Паланка ќе се изврши канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител.

Канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител и вбројување во диптихот на светите

MakPress - 21.05.2022

Во манастирот Св. Јоаким Осоговски – Крива Паланка викендов ќе се изврши канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител и негово вбројување во диптихот на светите. На предлог на Кумановско-осоговската митрополија светителот ќе биде канонизиран ...

МПЦ-ОА го прогласува Јоаким Крчовски за светител

Слободен Печат - 22.05.2022

На иницијатива на Кумановско-Осоговската епархија денеска во манастирскиот комплекс „Св.Јоаким Осоговски” во Крива Паланка ќе се изврши канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител.

Канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител

Сител - 22.05.2022

На иницијатива на Кумановско-Осоговската епархија денеска во манастирскиот комплекс „Св.Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка ќе се изврши канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител.

Канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител

Либертас - 22.05.2022

На иницијатива на Кумановско-Осоговската епархија денеска во манастирскиот комплекс „Св.Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка ќе се изврши канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител.

Канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител

Канал5 - 22.05.2022

На иницијатива на Кумановско-Осоговската епархија денеска во манастирскиот комплекс „Св.Јоаким Осоговски" во Крива Паланка ќе се изврши канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител.

Канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител

Курир - 22.05.2022

На иницијатива на Кумановско-Осоговската епархија денеска во манастирскиот комплекс „Св.Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка ќе се изврши канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител.

Канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител

Frontline - 22.05.2022

На иницијатива на Кумановско-Осоговската епархија денеска во манастирскиот комплекс „Св.Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка ќе се изврши канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител.

Игуменот Јоаким Крчовски ќе биде прогласен за светец

Република - 22.05.2022

На иницијатива на Кумановско-Осоговската епархија денеска во манастирскиот комплекс „Св.Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка ќе се изврши канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светец. Со канонизацијата, Свети праведен Јоаким Крчовски, учител и ...

Денеска се прогласува за светител Јоаким Крчовски

Н.Македонија - 22.05.2022

На иницијатива на Кумановско-oсоговската епархија од утрово во манастирскиот комплекс „Св.Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка се врши канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител. Со канонизацијата, Свети праведен Јоаким Крчовски, учител и ...

Канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител

Вечер Прес - 22.05.2022

На иницијатива на Кумановско-Осоговската епархија денеска во манастирскиот комплекс „Св.Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка ќе се изврши канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител.

Канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител

Р.С.Европа - 22.05.2022

Во манастирскиот комплекс „Св.Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка денеска ќе се изврши канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител. Со канонизацијата, Свети праведен Јоаким Крчовски, учител и просветител ќе се вброи во диптихот на светите.

Канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител

24 Вести - 22.05.2022

На иницијатива на Кумановско-Осоговската епархија денеска во манастирскиот комплекс „Св.Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка ќе се изврши канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител.

ДЕНЕСКА ВО ОСОГОВСКИОТ МАНАСТИР: Канонизација игуменот, учителот и просветител Јоаким Крчовски за светител

Денешен - 22.05.2022

На иницијатива на Кумановско-Осоговската епархија денеска во манастирскиот комплекс „Св.Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка ќе се изврши канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител.

Извршена канонизација на преподобниот игумен Јоаким Крчовски

Либертас - 22.05.2022

Со света божествена литургија со која чиноначалствуваше поглаварот на Македонската Православна црква-Охридска архиепископија неговото блаженство г.г. Стефан, во сослужение со митрополитот Кумановско-Осоговски, г.Григориј, во божјиот храм на ...

Извршена канонизација на преподобниот игумен Јоаким Крчовски, од денес неговите мошти се свети

Курир - 22.05.2022

Со света божествена литургија со која чиноначалствуваше поглаварот на Македонската Православна црква-Охридска архиепископија неговото блаженство г.г. Стефан, во сослужение со митрополитот Кумановско-Осоговски, г.Григориј, во божјиот храм на ...

Извршена канонизација на преподобниот игумен Јоаким Крчовски

24Инфо - 22.05.2022

Со света божествена литургија со која чиноначалствуваше поглаварот на Македонската Православна црква-Охридска архиепископија неговото блаженство г.г. Стефан, во сослужение со митрополитот Кумановско-Осоговски, г.Григориј, во божјиот храм на ...

И ОФИЦИЈАЛНО, ЈОАКИМ КРЧОВСКИ СТАНА СВЕТИТЕЛ На 23 мај ќе го славиме учителот кој ја напиша првата книга на македонски ...

+инфо - 22.05.2022

Крчовски е автор на првата книга отпечатена на народен македонски јазик во 1814 година. Книгите на Јоаким Крчовски се пишувани на разбирлив јазик за секој христијанин и затоа имале верна улога во верското и во моралното просветување, рече ...

Извршена канонизација на преподобниот игумен Јоаким Крчовски

Канал5 - 22.05.2022

Чесните останки на преподобниот игумен Јоаким Крчовски од денес се сметаат како свети мошти и ќе им се оддава достојна почит. Со света божествена литургија со која чиноначалствуваше поглаварот на Македонската Православна црква-Охридска ...

Извршена канонизација на преподобниот игумен Јоаким Крчовски, од денес неговите мошти се свети

Lider - 22.05.2022

Со света божествена литургија со која чиноначалствуваше поглаварот на Македонската Православна црква-Охридска архиепископија неговото блаженство г.г. Стефан, во сослужение со митрополитот Кумановско-Осоговски, г.Григориј, во божјиот храм на ...

Извршена канонизација на преподобниот игумен Јоаким Крчовски

ТВ21 - 22.05.2022

Со света божествена литургија со која чиноначалствуваше поглаварот на Македонската Православна црква-Охридска архиепископија неговото блаженство г.г. Стефан, во сослужение со митрополитот Кумановско-Осоговски, г.Григориј, во божјиот храм на ...

Канонизација на просветителот Јоаким Крчовски за светител

Локално - 22.05.2022

Денеска во манастирот „Свети Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка се одржа света божествена литургија и прославување на новоканонизираниот угодник, Божји игумен Јоаким Крчовски. Со литургијата чиноначалствувал поглаварот на Македонската Православна ...

И официјално, Јоаким Крчовски стана светител

Нетпрес - 22.05.2022

Со света божествена литургија со која чиноначалствуваше поглаварот на Македонската Православна црква-Охридска архиепископија неговото блаженство г.г. Стефан, во сослужение со митрополитот Кумановско-Осоговски, г.Григориј, во божјиот храм на ...

Извршена канонизација на преподобниот игумен Јоаким Крчовски

Вечер Прес - 22.05.2022

Со света божествена литургија со која чиноначалствуваше поглаварот на Македонската Православна црква-Охридска архиепископија неговото блаженство г.г. Стефан, во сослужение со митрополитот Кумановско-Осоговски, г.Григориј, во божјиот храм на ...

Извршена канонизација на преподобниот игумен Јоаким Крчовски

MakPress - 23.05.2022

Со света божествена литургија со која чиноначалствуваше поглаварот на Македонската Православна црква-Охридска архиепископија неговото блаженство г.г. Стефан, во сослужение со митрополитот Кумановско-Осоговски, г.Григориј, во божјиот храм на ...