TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Храната поскапа за 500 денари месечно, но и тоа се чувствува зашто платите се мали

Вечер Прес - 11.06.2024

Инфлацијата во мај, споредбено со истиот месец минатата година, е повисока за 0,9 отсто, а цените на мало пораснаа за 1,3 отсто. Годишната инфлација мај 2024 – мај 2023 година е зголемена за 4,5 отсто, а цените на мало во тој период пораснаа за 5,8 ...

ФЕДЕРАЛНИТЕ РЕЗЕРВИ НА САД најверојатно двапати ќе ги намалат каматните стапки годинава, велат прогнозите

Пари - 11.06.2024

Федералните резерви на САД ќе ја намалат основната каматна стапка во септември и уште еднаш оваа година, според мнозинството прогнозери во анкетата на Ројтерс, која, исто така, покажа значителен ризик тие да се одлучат за само една или за ниту една.

Да се живее со „контролирана“ инфлација?!

Н.Македонија - 11.06.2024

Европската централна банка ја намали основната каматна стапка за првпат во последните пет години. Врз основа на ажурираната оцена за изгледите за инфлација, динамиката на базичната инфлација и силата на преносот на монетарната политика, од ЕЦБ ...

Американската централна банка најверојатно ќе ги задржи постојните каматни стапки

Денар - 10.06.2024

Ажурираните економски проекции на претставниците на Федералните резерви оваа недела веројатно ќе покажат помалку намалувања на каматните стапки отколку што креаторите на политиката очекуваа пред три месеци, побрза очекувана инфлација и побавен раст.

Нема кој да го запре поскапувањето и манипулациите на трговците

Алсат-М - 10.06.2024

Граѓаните речиси секојдневно се изненадени со нови цени на маркетите и пазарите. Сите молчат! Универзитетскиот професор Томе Неновски објаснува како поскапуваат различните производи. Според него, намалувањето на работната сила доведе до зголемување ...

Пад на инфлацијата во Грција

BiznisPRO - 10.06.2024

Годишната стапка на инфлација во Грција падна во мај од 3,1 отсто во април на 2,4 отсто, објави денеска грчкиот институт за статистика ЕЛСТАТ. Цените на храната и безалкохолните пијалоци се зголемија во мај за 3,1 отсто на годишно ниво, забавувајќи ...

Инфлацијата се стабилизира, можно намалување на каматните стапки

Р.С.Европа - 10.06.2024

Кредитите растат и покрај зголемените каматни стапки, но Народната банка наскоро може да ги намали следејќи го намалувањето на каматите во еврозоната за прв пат во пет години. Потегот е можен и поради поволните инфлациски движења, а економски ...

Реална опасност од предвремено намалување на каматните стапки на ЕЦБ

Слободен Печат - 10.06.2024

Со падот на инфлацијата во еврозоната од врвот од 10,6 отсто во октомври 2022 година на 2,6 отсто во мај 2024 година, Европската централна банка е оптимист дека инфлаторните притисоци ќе продолжат да се намалуваат.

Европските берзи паднаа со Франција во фокусот, пад и во Азија

Нетпрес - 10.06.2024

Во понеделникот цените на акциите значително паднаа на европските берзи, особено на париската берза, по шокантната одлука на францускиот претседател Емануел Макрон да го распушти парламентот.

ЕЦБ ги намали каматните стапки за прв пат од 2019 година

Кумановски м. - 10.06.2024

И покрај неповолниот извештај од пазарот на трудот, изминатата недела донесе раст на Волстрит и нови рекордни вредности. Референтниот индекс на американскиот пазар, S&P 500, додаде 1,3 отсто, додека индексот на технолошките акции скокна за 2,4 отсто.

Инфлацијата во Данска во мај највисока во последните девет месеци

Кумановски м. - 10.06.2024

Годишната стапка на инфлација во Данска се зголеми во мај од 0,8 отсто во април на 2,2 отсто, објави денеска данскиот институт за статистика (ДСТ). Инфлацијата во Данска сега е највисока во последните девет месеци.

Годишната стапка на инфлација во Унгарија во мај порасна на четири отсто

Кумановски м. - 10.06.2024

Годишната стапка на инфлација во Унгарија благо се зголеми во мај од 3,7 отсто во април на 4 отсто, објави денеска Централниот завод за статистика на Унгарија (КСХ). Според извештаите, цените на струјата, гасот и другите горива во Унгарија во мај ...

Цените на нафтата паѓаат трета недела по ред

Кумановски м. - 10.06.2024

На глобалните пазари цените на нафтата паднаа минатата недела, трет пат по ред, бидејќи се очекува дополнително забавување на растот на американската економија, додека кинеската не закрепнува толку брзо како што се надеваа трговците.

Нов удар за Унгарија

Скопје1 - 10.06.2024

Годишната стапка на инфлација во Унгарија благо се зголеми во мај од 3,7 отсто во април на 4 отсто, објави денеска Централниот завод за статистика на Унгарија. Според извештаите, цените на струјата, гасот и другите горива во Унгарија во мај паднале ...

Пад на инфлацијата во Грција

Денар - 11.06.2024

Годишната стапка на инфлација во Грција падна од 3,1 отсто во април на 2,4 отсто во мај, објави Статистичкиот институт Елстат. Цените на храната и на безалкохолните пијалоци во мај се зголемија за 3,1 отсто на годишно ниво, забавувајќи се од ...