TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Три лица од Радовиш со казнен налог за Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија

ТВ21 - 25.03.2020

Во текот на денешниот ден Основното јавно обвинителство Радовиш поднесе Предлози за издавање казнен налог против три лица обвинети дека сториле кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од ...

Непочитување на самоизолација и полициски час и во Свети Николе- две лица уапсени

Press24 - 25.03.2020

Основното јавно обвинителство – Свети Николе до надлежниот основен суд поднесе Предлог за издавање казнен налог против пет лица кои во изминатиот период при прогласена епидемија на опасната заразна болест „COVID 19“, не постапиле по определените ...

32-годишен кумановец не ја почитувал самоизолацијата, па доби кривична пријава

Кумановски м. - 25.03.2020

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Б.К.(32) од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

Скопјанец вратен од Франција не издржал во самоизолација

Република - 25.03.2020

Жител на Скопје е обвинет за непостапување според здравствените прописи за време на епидемија. Триесет и тригодишниот скопјанец на 12 март се врати од Франција и потпишал изјава за самоизолација.

Скопјанец обвинет заради непочитување на задолжителната самоизолација

Слободен Печат - 25.03.2020

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје достави Предлог за издавање казнен налог против едно лице за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 ...

Скопјанец не почитувал самоизолација, следува казна од 2.000 евра

Слободен Печат - 25.03.2020

Обвинетиот на 21 март, при проверка од полицијата, не бил затекнат во неговиот ...

Македонската полицијата со полни раце работа: Непочитување на полицискиот час и мерките за самоизолација

Press24 - 24.03.2020

Денеска полицискиот билтен исполнет со поднесени кривични пријави поради непочитување на полициски час и самоизолација на различни локации низ Македонија, откако се вратиле од странство. „Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево ...

Казнени налози за три лица од Куманово

ТВ21 - 24.03.2020

Основното јавно обвинителство – Куманово до Основниот суд во Куманово достави предлози за издавање на казнен налог за три лица што сториле кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од ...

Побарана парична казна за арачиновец кој не ја почитувал задолжителната самоизолација

ТВ21 - 24.03.2020

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднел предлог за издавање казнен налог против жител на Арачиново, кој се товари за кривично дело – непостапување според здравствените прописи за време на ...

Охриѓанец не го почитувал задолжителниот здравствен надзор и должноста за самоизолација

ТВ21 - 24.03.2020

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице на возраст од 61 година, жител на Охрид кој го сторил кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 ...

Штипјанец обвинет за непостапување по здравствените прописи

ТВ21 - 24.03.2020

Обвинетиот на 17 март влегол преку Меѓународниот аеродром Скопје во Република Северна Македонија од Кралството Шпанија при што со писмена наредба бил упатен на препораките за заштита од заразна болест COVID 19 и потпишал Изјава за самоизолација.

Жители на Трубарево и Петровец шетале место да седат во изолација – им се закануваат парични казни

Скопје инфо - 24.03.2020

Основното јавно обвинителство Скопје, постапувајќи по поднесени кривични пријави, до Основниот кривичен суд Скопје достави четири предлози за издавање казнен налог против лица обвинети за кривично дело непостапување според здравствените прописи за ...

3.000 евра казна бара ОЈО за маж кој избегал од карантин

Слободен Печат - 24.03.2020

Од ОЈО велат дека со таа постапка, тој сторило кривичното дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија. Јавното обвинителство поднесе обвинителе акт против жител штипјанец кој на 17 март влегол преку меѓународниот аеродром ...

Штипјанец се вратил од Шпанија, уште првиот ден заминал на шетање

Република - 24.03.2020

Жител на Штип е обвинет за непостапување по здравствените прописи, бидејќи по враќањето во државава не ја почитувал должноста за самоизолација. соопшти Јавното обвинителство. Со тоа, лицето сторило кривично дело „непостапување според здравствените ...

Штипјанец обвинет за непостапување по здравствените прописи

А1 On - 24.03.2020

Жител на Штип е обвинет за непостапување по здравствените прописи, бидејќи по враќањето во државава не ја почитувал должноста за самоизолација. – Обвинетиот на 17 март влегол преку Меѓународниот аеродром Скопје во Република Северна Македонија од ...

Охриѓанец не ја почитувал должноста за самоизолација

Курир - 24.03.2020

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице на возраст од 61 година, жител на Охрид кој го сторил кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 ...

Охриѓанец не го почитувал задолжителниот здравствен надзор и должноста за самоизолација

Слободен Печат - 24.03.2020

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице на возраст од 61 година, жител на Охрид кој го сторил кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 ...

Обвиненија за штипјанец и жител на Кочани за прекршување на самоизолацијата

МКД - 24.03.2020

Еден штипјанец и еден жител на Кочани се обвинети за непостапување по здравствените прописи за самоизолација и за двајцата се предложени парични казни, информира јавното обвинителство. Обвинетиот штипјанец на 17 март влегол преку Меѓународниот ...

Охриѓанец не го почитувал задолжителниот здравствен надзор и должноста за самоизолација

Press24 - 24.03.2020

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице на возраст од 61 година, жител на Охрид кој го сторил кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 ...

Штипјанец кој требало да седи во самоизолација заминал во општина, се соочува со казна

Либертас - 24.03.2020

– Жител на Штип е обвинет за непостапување по здравствените прописи, бидејќи по враќањето во државава не ја почитувал должноста за самоизолација. – Обвинетиот на 17 март влегол преку Меѓународниот аеродром Скопје во Република Северна Македонија од ...

Охриѓанец не ги почитувал здравствените прописи за заштита од Ковид – 19

А1 On - 24.03.2020

Основното јавно обвинителство Охрид, поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице на возраст од 61 година, жител на Охрид кој го сторил кривичното дело – непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, се вели во ...

Штипјанец обвинет за непостапување по здравствените прописи

Опсервер - 24.03.2020

– Жител на Штип е обвинет за непостапување по здравствените прописи, бидејќи по враќањето во државава не ја почитувал должноста за самоизолација. – Обвинетиот на 17 март влегол преку Меѓународниот аеродром Скопје во Република Северна Македонија од ...

Охриѓанец не ги почитувал здравствените прописи за заштита од Ковид – 19

Опсервер - 24.03.2020

– Основното јавно обвинителство Охрид, поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице на возраст од 61 година, жител на Охрид кој го сторил кривичното дело – непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, се вели во ...

Штипјанец се вратил Шпанија и истиот ден излегол од дома

Макфакс - 24.03.2020

Обвинителството покрена обвинение за штипјанец поради непостапување по здравствените прописи. Тој на 17 март влегол преку Меѓународниот аеродром Скопје од Кралството Шпанија, при што со писмена наредба бил упатен на препораките за заштита од ...

Охриѓанец не ги почитувал здравствените прописи за заштита од Ковид – 19

Канал5 - 24.03.2020

На 21 март обвинетиот излегол од домот и се упатил во непознат правец, информираат од обвинителство. Основното јавно обвинителство Охрид, поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице на возраст од 61 година, жител на Охрид кој го сторил ...

Охриѓанец не го почитувал задолжителниот здравствен надзор и должноста за самоизолација

24Инфо - 24.03.2020

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице на возраст од 61 година, жител на Охрид кој го сторил кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 ...

Охриѓанец не ги почитувал здравствените прописи за заштита од Ковид – 19

Frontline - 24.03.2020

На обвинетиот на 19 март му била издадено решение од Министерството за здравство – Државен санитарен и здравствен инспекторат со цел навремено преземање на посебните против епидемиски мерки за заштита на населението од ширење на опасната болест ...

Охриѓанец не ги почитувал здравствените прописи за заштита од Ковид – 19

Сител - 24.03.2020

Основното јавно обвинителство Охрид, поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице на возраст од 61 година, жител на Охрид кој го сторил кривичното дело – непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, се вели во ...

Охриѓанец кој требало да седи во самоизолација шетал, се соочува со казна

Либертас - 24.03.2020

– Основното јавно обвинителство Охрид, поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице на возраст од 61 година, жител на Охрид кој го сторил кривичното дело – непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, се вели во ...

Охриѓанец ќе плати парична казна – не ја почитувал наредбата за домашна изолација

Макфакс - 24.03.2020

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице на возраст од 61 година, жител на Охрид кој го сторил кривичното дело – непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 ...

Охриѓанец не ги почитувал здравствените прописи за заштита од Ковид – 19

Вечер - 24.03.2020

Основното јавно обвинителство Охрид, поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице на возраст од 61 година, жител на Охрид кој го сторил кривичното дело – непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, се вели во ...

Штипјанец обвинет за непостапување по здравствените прописи

Бизнис Вести - 24.03.2020

Обвинетиот на 17 март влегол преку Меѓународниот аеродром Скопје во Република Северна Македонија од Кралството Шпанија при што со писмена наредба бил упатен на препораките за заштита од заразна болест COVID 19 и потпишал Изјава за самоизолација.

Охриѓанец не го почитувал задолжителниот здравствен надзор и должноста за самоизолација

Бизнис Вести - 24.03.2020

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице на возраст од 61 година, жител на Охрид кој го сторил кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 ...

Охриѓанец не ги почитувал здравствените прописи за заштита од Ковид – 19

CivilMedia - 24.03.2020

Основното јавно обвинителство Охрид, поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице на возраст од 61 година, жител на Охрид кој го сторил кривичното дело – непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, се вели во ...

Охриѓанец не ја почитувал наредбата за домашна изолација

Н.Македонија - 24.03.2020

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе предлог за издавање казнен налог против едно лице на возраст од 61 година, жител на Охрид кој го сторил кривичното дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 ...

3000 евра казна за штипјанец кој не постапувал по здравствените прописи

iPortal - 24.03.2020

Жител на Штип е обвинет за непостапување по здравствените прописи, бидејќи по враќањето во државава не ја почитувал должноста за самоизолација. – Обвинетиот на 17 март влегол преку Меѓународниот аеродром Скопје во Република Северна Македонија од ...

Штипјанец обвинет за непостапување по здравствените прописи

MakPress - 24.03.2020

Жител на Штип е обвинет за непостапување по здравствените прописи, бидејќи по враќањето во државава не ја почитувал должноста за самоизолација. – Обвинетиот на 17 март влегол преку Меѓународниот аеродром Скопје во Република Северна Македонија од ...

Казни за двајца кумановци поради непочитување мерки за самоизолација, и за еден што отворил угостителски објект

Канал5 - 24.03.2020

Обвинетите во одделни кривично правни настани не ги почитувале мерките за спречување или сузбивање на опасна заразна болест – коронавирус COVID 19 и не постапиле по определените прописи и упатства за сузбивање и спречување на заразна болест.

Штипјанец се вратил Шпанија и истиот ден излегол од дома

MTM - 24.03.2020

Обвинителството покрена обвинение за штипјанец поради непостапување по здравствените прописи. Тој на 17 март влегол преку Меѓународниот аеродром Скопје од Кралството Шпанија, при што со писмена наредба бил упатен на препораките за заштита од ...

Охрид, Штип, Кочани, Битола, Куманово – казни за граѓани кои не се самоизолирале

Телма - 24.03.2020

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице на возраст од 61 година, жител на Охрид кој го сторил кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 ...

Охриѓанец ќе плати парична казна – не ја почитувал наредбата за домашна изолација

Точка - 24.03.2020

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе предлог за издавање казнен налог против едно лице на возраст од 61 година, жител на Охрид кој го сторил кривичното дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 ...

Казнени налози за три лица од Куманово

Бизнис Вести - 24.03.2020

Основното јавно обвинителство – Куманово до Основниот суд во Куманово достави предлози за издавање на казнен налог за три лица што сториле кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од ...

Отворена кафана и прекршување на самоизолација – три пријави против кумановци денеска

Република - 24.03.2020

Основното јавно обвинителство – Куманово до Основниот суд во Куманово достави предлози за издавање на казнен налог за три лица што сториле кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“ од член 206 став 1 од ...

Казни за двајца кумановци поради непочитување мерки за самоизолација, и за еден што отворил угостителски објект

А1 On - 24.03.2020

Основното јавно обвинителство – Куманово до Основниот суд во Куманово достави предлози за издавање на казнен налог за три лица што сториле кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од ...

Сопственик на кумановско кафуле казнет со 2.000 евра оти служел гости, казни и за двајца сограѓани кои не седеле во ...

24Инфо - 24.03.2020

Основното јавно обвинителство – Куманово до Основниот суд во Куманово достави предлози за издавање на казнен налог за три лица што сториле кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од ...

Охриѓанец не ги почитувал здравствените прописи за заштита од Ковид – 19

MakPress - 24.03.2020

Основното јавно обвинителство Охрид, поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице на возраст од 61 година, жител на Охрид кој го сторил кривичното дело – непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, се вели во ...

Казни за двајца кумановци поради непочитување мерки за самоизолација, и за еден што отворил угостителски објект

Опсервер - 24.03.2020

Обвинетите во одделни кривично правни настани не ги почитувале мерките за спречување или сузбивање на опасна заразна болест – коронавирус COVID 19 и не постапиле по определените прописи и упатства за сузбивање и спречување на заразна болест.

По 2.000 евра казна за тројца кумановци поради непочитување на мерките

Кумановски м. - 24.03.2020

Основното јавно обвинителство – Куманово до Основниот суд во Куманово достави предлози за издавање на казнен налог за три лица што сториле кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од ...

Казнени налози за три лица од Куманово

Kumanovo News - 24.03.2020

Обвинетите во одделни кривично правни настани не ги почитувале мерките за спречување или сузбивање на опасна заразна болест – коронавирус COVID 19 и не постапиле по определените прописи и упатства за сузбивање и спречување на заразна болест.

Казни за двајца кумановци поради непочитување мерки за самоизолација

МКД - 24.03.2020

Основното јавно обвинителство – Куманово до Основниот суд во Куманово достави предлози за издавање на казнен налог за три лица што сториле кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од ...