TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Влошените односи помеѓу Русија и Ерменија му пресудија на Нагорно Карабах

Deutsche Welle - 22.09.2023

Ерменија предолго се потпираше на превртливата и незаинтересирана Русија, со која забрзано ги влошуваше односите, додека немаше доволно време и начин како посериозно да се приближи кон Западот.

Пашинјан се надева дека Ерменците од Нагорно Карабах ќе можат да останат таму

Р.С.Европа

Пашинјан: Етничките Ерменци можат да останат во Нагорно-Карабах

Канал5

Ерменија се соочува со голема криза по хаосот во Нагорно-Карабах

Кумановски м.

Ердоган: Пашинјан знаеше за операцијата во Нагорно Карабах

Кумановски м.

Продолжуваат протестите во Ереван, полицијата почна да приведува демонстранти

Вечер Прес

CNN: Кризата во Нагорно-Карабах е кулминација на влошените односи меѓу Ерменија и Русија

Точка

Сакам да кажам Слободен Печат 4NEWS Кумановски м. Кумановски м. Фокус Слободен Печат Lider

Азербејџан тврди дека цивилите можат безбедно да патуваат од Нагорно-Карабах

Р.С.Европа - 22.09.2023

Азербејџан ќе обезбеди цивилите да можат безбедно да патуваат со свои возила по патот што води од Нагорно-Карабах до Ерменија, рече во петокот (22-ри септември) Хикмет Хаџиев, советник на претседателот на Азербејџан за надворешна политика.

Нагорно-Карабах по примирјето: Преговори без резултати и остри предупредувања до Азербејџан од ОН

Кајгана

Тензии во Ереван, опозицијата ја обвинува Владата за пораз во Нагорно - Карабах

Р.С.Европа

Азербејџанците пукале во станбени згради, оправдани ерменските обвинувања/ВИДЕО

Вечер Прес

Санкции тропаат на врата: Ќе се прекине ли протокот на гас во Европа поради Нагорно Карабах?

Вечер Прес

Постигнат договор за целосен прекин на непријателствата во Нагорно-Карабах

Сител

Најмалку 200 убиени и 400 ранети во нападот на Азербејџан врз Нагорно-Карабах

Слободен Печат

Глас на Америка Независен MakPress Пулс24 Локално MakPress Либертас CivilMedia

Жозеп Борел: “Азербејџан да обезбеди целосно почитување на правата и безбедноста на Ерменците од Нагорно-Карабах“

Во Центар - 22.09.2023

Европската унија со внимание ги следи случувањата во Нагорно-Карабах и изразува целосна солидарност со Ерменците од Карабах, кои се соочија со големи тешкотии, поради повеќемесечната блокадата на Лачинскиот коридор што доведе до недостиг од храна и ...

Борел: Присилното раселување на Ерменците од Карабах ќе наиде на силен одговор од ЕУ

МКД

Борел: ЕУ ја осудува воената операција на Азербејџан во Нагорно-Карабах и очекува итен прекин на непријателствата

Либертас

Борел: ЕУ ја осудува воената операција на Азербејџан во Нагорно-Карабах и очекува итен прекин на непријателствата

Бизнис Вести

Борел: ЕУ ја осудува воената операција на Азербејџан во Нагорно-Карабах и очекува итен прекин на непријателствата

Локално

Борел порача дека ЕУ ја осудува воената операција на Азербејџан во Нагорно-Карабах и очекува сеопфатен и транспарентен дијалог

Република

Борел: ЕУ ја осудува воената операција на Азербејџан во Нагорно-Карабах и очекува итен прекин на непријателствата

Во Центар

+инфо Независен Канал5 ТВ21

Видео: Хаос на улиците на Ереван

Канал5 - 22.09.2023

Полицијата во Ереван, главниот град на Ерменија, денеска ги приведе демонстрантите кои почнаа да ги блокираат централните улици на градот, пренесува ТАСС. Уапсени се повеќе од 10 демонстранти кои тргнаа од плоштадот на Републиката во Ереван за да ги ...

УБИЕН КОМАНДАНТ НА РУСКАТА НУКЛЕАРНА ПОДМОРНИЦА – Тежок удар за Москва: “Нивното возило беше погодено од заседа…“

Во Центар - 22.09.2023

Заменик-командант на руската нуклеарна подморница загина откако неговиот камион бил прегазен во Азербејџан. Капетанот Иван Ковган (52 г.) бил убиен во средата откако азербејџанската Армија отвори оган врз возило на руски мировници во зафатениот ...

Како руската империја се урива пред очите на Путин?

Кумановски м.

Приведени осомничените за нападот врз руските мировници во Нагорно Карабах, сменет азербејџански армиски командант

Курир

ИЗВИНИ ПУТИН Руски војници беа убиени во Нагорно Карабах, Алиев му телефонираше на рускиот лидер

+инфо

Офицер на руската морнарица загина во напад во Нагорно-Карабах

Р.С.Европа

Алиев и Путин телефонски разговарале за ситуацијата во Нагорно-Карабах

Локално

Азербејџан и се извини на Русија за смртта на руските мировници: Сите одговорни ќе бидат казнети

Пулс24

Локално Deutsche Welle +инфо Р.С.Европа Локално Мета Вечер Прес Нетпрес

Азербејџан им вети амнестија на борците од Карабах, но некои групи најавиле дека нема да се предадат

Сакам да кажам - 22.09.2023

Азербејџан планира амнестија за сите ерменски борци од Карабах кои ќе го положат оружјето, иако некои воени единици најавиле дека ќе продолжат со отпорот, изјави советник на азербејџанскиот претседател Илхам Алиев.

Преговори меѓу Азербејџан и Нагорно-Карабах за „интеграција“

Р.С.Европа

Азербејџан има две барања по прекинот на огнот со Ерменија

Канал5

ПО ПРЕКИН НА ОГНОТ: Азербејџан има две барања од Ерменија

Денешен

Азербејџан прогласи крај на воената операција во Нагорно-Карабах

Локално

Азербејџан прогласи крај на воената операција во Нагорно-Карабах

Н.Македонија

Азербејџан прогласи крај на воената операција во Нагорно-Карабах

Либертас

Независен Слободен Печат 24Инфо Нетпрес Курир Lider Република MakPress

Азербејџан објави амнестија за ерменските борци во регионот Нагорно Карабах

Локално - 22.09.2023

Азербејџан прогласи амнестија за ерменските борци во регионот Нагорно-Карабах кои го предаваат оружјето, иако некои од нив најавија дека ќе продолжат со отпорот, изјави за Ројтерс Хикмет Хаџиев, советник на азербејџанскиот претседател.

Азербејџан прогласи амнестија за ерменските борци во регионот Нагорно Карабах

ТВ21

Азербејџан прогласи амнестија за ерменските борци во регионот Нагорно Карабах

Република

Азербејџан прогласи амнестија за ерменските борци во регионот Нагорно Карабах

CivilMedia

Азербејџан прогласи амнестија за ерменските борци во регионот Нагорно Карабах

Канал5

УСЛОВ Е ДА ГО ПРЕДАДАТ ОРУЖЈЕТО Азербејџан прогласи амнестија за ерменските борци во Нагорно Карабах

+инфо

Азербејџан прогласи амнестија за ерменските борци во регионот Нагорно Карабах

Бизнис Вести

Кумановски м. MakPress Слободен Печат Фокус 24Инфо 4NEWS

Во Ереван приведен еден од лидерите на опозицијата

Кумановски м. - 22.09.2023

Ерменските специјални полициски сили рано утринава го приведоа еден од лидерите на ерменската опозиција, Андраник Теванјан, откако политичарот и неговите приврзаници блокираа улица во центарот на Ереван, според видеото од неговото апсење што ...

Азербејџан и етничките Ерменци преговараат по прекинот на огнот во Нагорно-Карабах

Глас на Америка - 21.09.2023

Претставниците на етничките Ерменци во Нагорно-Карабах се состанаа денес со владата на Азербејџан за да разговараат за иднината на отцепениот регион. Разговорите доаѓаат еден ден откако локалните борци во Нагорно-Карабах се согласија да го положат ...

ВОЈНАТА ЗАВРШИ, АМА ДОГОВОР ЗА МИР НЕМА Етничките Ерменци и Азербејџан не постигнаа конечен договор за Нагорно Карабах

+инфо

Азербејџанските власти и етничките Ерменци од Нагорно-Карабах наскоро повторно на средба за финалните преговори

Локално

Етничките Ерменци во Нагорно-Карабах ги обвинуваат азербејџанските сили за кршење на примирјето

Канал5

Се пука во главниот град на Нагорно Карабах, мировните преговори траеја многу кратко

А1 On

Ерменците во Нагорно-Карабах велат дека Азербејџан го прекршува примирјето, Баку негира

Макфакс

Русија: Ги евакуиравме Ерменците од Нагорно-Карабах

Макфакс

Во Центар Пулс24 MakPress Опсервер Точка Опсервер Слободен Печат Точка

Пашинјан: Азербејџан сака да ја вовлече Ерменија во воени операции

Локално - 21.09.2023

Воспоставувањето на прекин на огнот во Нагорно Карабах не значи дека Азербејџан повеќе не сака да ја вклучува Ерменија во воени операции, предупреди денеска ерменскиот премиер Никол Пашинјан.

Без знаци за напредок завршија тензичните преговори меѓу Азербејџан и Нагорно-Карабах

Р.С.Европа

Алиев им понуди на Ерменците во Нагорно-Карабах „перспектива за соработка и помирување“

Бизнис Вести

Договорен итен прекин на огнот меѓу Азербејџан и Ерменците во Нагорно-Карабах

360 степени

Азербејџан прогласи победа во Нагорно Карабах

Вечер Прес

БОРБИТЕ СТИВНАА Азербејџан прогласи крај на воената операција во Нагорно-Карабах

+инфо

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

Фактор

24Инфо Во Центар Centar MakPress Кумановски м. Локално Канал5 24 Вести

Путин се надева на мирно решение на судирот во Нагорно Карабах

Бизнис Вести - 20.09.2023

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека се надева на „мирно решение“ на конфликтот во Нагорно-Карабах. -Ние сме во многу близок контакт со страните во конфликтот. Се надеваме дека можеме да постигнеме деескалација и мирно решение на ...

Путин се надева на мирно решение на судирот во Нагорно Карабах

Република

Путин се надева на мирно решение на судирот во Нагорно-Карабах

Н.Македонија

Путин се надева на мирно решение на судирот во Нагорно Карабах

Канал5

Путин се надева на мирно решение на судирот во Нагорно Карабах

MakPress