TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Морина се врати на Косово

А1 On - 14.08.2019

Поранешниот припадник на ОВК Томор Морина по излегувањето од притвор, вечерва се вратил во Косово. Косовската Коханет, објави видео и информација дека Морина влегол на Косово околу 19 часот на граничниот премин Блаце.

Официјален Белград незадоволен од одлуката за Морина

А1 On - 14.08.2019

Официјален Белград реагираше на одлуката на Врховниот суд на Република Северна Македонија со која се потврдува решението на првостепениот суд во кое е утврдено дека не се исполнети условите за екстрадиција на Томор Морина во Република Србија и му се ...

Белград смета дека во Македонија со случајот Морина политиката е над правдата

МКД - 14.08.2019

Одлуката на Врховниот Суд на Македонија дека не се исполнети условите за екстрадиција на Томор Морина покажа, за жал, дека политиката е над правдата, изјави денеска српската министерка за правда, Нела Кубуровиќ.

Со британскиот пасош како гаранција, со косовскиот во рака Морина си замина од Македонија

Канал5 - 14.08.2019

Томор Морина е слободен човек. Неколку часа, откако Врховниот суд го потврди решението на Кривичниот суд дека нема услови екс командантот на ОВК да биде екстрадиран во Србија, неговиот адвокат, Насер Рауфи за Канал 5 вели – Морина веќе е на пат кон ...

Морина излезе од Шутка, замина во Косово

ТВ21 - 14.08.2019

Не се исполнети условите Томор Морина да се екстрадира во Србија. Освен Кривичен, иста одлука донесе и Врховен суд. Поранешниот припадник на косовска ОНА, доцна попладнево излезе од притвор од Шутка и замина за Косово.

Морина си замина од Македонија

Press24 - 14.08.2019

Неколку часа, откако Врховниот суд го потврди решението на Кривичниот суд дека нема услови екс командантот на ОВК да биде екстрадиран во Србија, неговиот адвокат, Насер Рауфи за Канал 5 вели дека тој е на пат кон Косово.

Врховен суд: Томор Морина нема да биде екстрадиран во Србија

24 Вести - 14.08.2019

Врхов ниот суд одлучи, Томор Морина, поранешниот командант на ослободителната војска на косово,нема да ѝ биде испорачан на Србија, која го сомничи за воени злосторства. Од судот велат дека не се исполнети законските претпоставки за екстрадиција..

Српската министерка за правда за екстрадицијата на Морина : Политиката над правото и правдата

Канал5 - 14.08.2019

Српската министерка за правда , Нела Кубуровиќ со писмена реакција се огласи на одлуката на Врховниот суд дека не с еисполнети условите за екстрадиција на Томор Морина во Србија. За жал, со оваа одлука на Северна Македонија, политиката уште еднаш ...

Стефановиќ: Meдиумите во Приштина однапред знаеја каква ќе биде одлуката на судот во Скопје

Фактор - 14.08.2019

Mинистерoт за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ попладнево изјави дека властите во Скопје не го почитуваат меѓународното право и го врати сеќавањето на жртвите кои страдале од него.

Морина излегува од притвор, со мерка за претпазливост

А1 On - 14.08.2019

Се укинува мерката притвор за Томор Морина, Основниот кривичен суд – Скопје му определи мерка за претпазливост – привремено одземање на патната исправа и друг документ за преминување на државна граница.

Српскиот министер за Морина: За жалење е медиумите во Приштина однапред да знаат каква ќе биде одлуката на судот

PressingTV - 14.08.2019

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стафановиќ наглаува дека властите во Скопје не го почитуваат меѓународното право и го врати сеќавањето на жртвите кои страдале од него. Не може да постои објаснување дека некој што се сомничи за воени ...

Српската министерка за случајот Томор Морина: Политиката над правдата

ТВ21 - 14.08.2019

Министерката за правда на Србија Нела Кубуровиќ се огласи со писмена реакција по повод одлуката на Врховниот суд во Скопје да не го екстрадира Томор Морина. Во образложението на Врховен стои дека не се исполнети условите за негова екстрадиција.

Морина нема да биде испорачан на Србија

Expres - 14.08.2019

Поранешниот припадник на ОВК, Томор Морина кој беше уапсен на Табановце по потерница на Интерпол, нема да биде испорачан на Сртбија. Врховниот суд ја потврди пресудата на Основниот кривичен суд во Скопје дека не се исполнети условите за екстрадиција.

ЕКСКЛУЗИВНО: Врховен донесе одлука, Морина нема да биде екстрадиран

ТВ21 - 14.08.2019

Членови на Советот на Врховниот суд пресудија поранешниот член на ОВК, Томор Морина, да не биде екстрадиран во Србија. ТВ21 ексклузивно ја пренесува одлуката на Врховниот суд: Вакво правно мислење на 7 август даде и Основниот суд во Скопје, кој по ...

Најрано утре одлука за предметот Томор Морина

Канал5 - 13.08.2019

Предметот за поранешниот припадник на Ослободотелната војска на Косово (ОВК), Томор Морина денеска е заведен во Врховниот суд и е доделен на судија. Најрано утре се очекува да биде донесена одлука дали ќе биде ослободен или не, информираат за МИА од ...

Морина се врати на Косово

MTM - 14.08.2019

Поранешниот припадник на ОВК Томор Морина по излегувањето од притвор, вечерва се вратил во Косово. Косовската Коханет, објави видео и информација дека Морина влегол на Косово околу 19 часот на граничниот премин Блаце.

Во Србија незадоволни од одлуката за Морина: Ова е срам за меѓународното право

Слободен Печат - 14.08.2019

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека Македонија со одлуката дека нема услови за екстрадиција на Томор Морина на Србија ја поткопала суштината на меѓународното право.

Морина излезе од Шутка, замина во Косово

Курир - 14.08.2019

Не се исполнети условите Томор Морина да се екстрадира во Србија. Освен Кривичен, иста одлука донесе и Врховен суд. Поранешниот припадник на косовска ОНА, доцна попладнево излезе од притвор од Шутка и замина за Косово.

Потврдена одлуката за ослободување на Томор Морина

Курир - 13.08.2019

Поранешниот војник на Ослободителната војска на Косово, Томор Морина е ослободен од затвор. Веста за Клан Косово ја потврди синот на вујкото на поранешниот војник на УЧК, Гуракуќ Добруна. Тој рече дека решението за негово ослободување е донесено, но ...

РЕАКЦИЈА ОД СРПСКИТЕ ВЛАСТИ ЗА МОРИНА: Ова е голем срам за меѓународното право

Фактор - 14.08.2019

За жал, со оваа одлука на Северна Македонија, политиката уште еднаш беше ставена над правото и правдата, реагира српската министерка за правда, Нела Кубуровиќ во писмената реакција по одлуката на Врховниот суд во Скопје, дека не се исполнети ...

Морина излегува од притвор, со мерка за претпазливост

Независен - 14.08.2019

Се укинува мерката притвор за Томор Морина, Основниот кривичен суд – Скопје му определи мерка за претпазливост – привремено одземање на патната исправа и друг документ за преминување на државна граница.

Врховен донесе одлука, Морина нема да биде екстрадиран

Вечер - 14.08.2019

Членови на Советот на Врховниот суд пресудија поранешниот член на ОВК, Томор Морина, да не биде екстрадиран во Србија. ТВ21 ексклузивно ја пренесува одлуката на Врховниот суд: Вакво правно мислење на 7 август даде и Основниот суд во Скопје, кој по ...

Најрано утре одлука за предметот Томор Морина

MTM - 13.08.2019

Предметот за поранешниот припадник на Ослободотелната војска на Косово (ОВК), Томор Морина денеска е заведен во Врховниот суд и е доделен на судија и најрано утре се очекува да биде донесена одлука дали ќе биде ослободен или не, информираат за МИА ...

Морина се врати на Косово

Слободен Печат - 14.08.2019

Морина не сакал да даде изјава за медиумите. Поранешниот припадник на ОВК Томор Морина по излегувањето од притвор, вечерва се вратил во Косово. Косовската Коханет, објави видео и информација дека Морина влегол на Косово околу 19 часот на граничниот ...

Официјален Белград незадоволен од одлуката за Морина

24Инфо - 14.08.2019

Официјален Белград реагираше на одлуката на Врховниот суд на Република Северна Македонија со која се потврдува решението на првостепениот суд во кое е утврдено дека не се исполнети условите за екстрадиција на Томор Морина во Република Србија и му се ...

Потврдена одлуката за ослободување на Томор Морина

Република - 13.08.2019

Поранешниот војник на Ослободителната војска на Косово, Томор Морина е ослободен од затвор. Веста за Клан Косово ја потврди синот на вујкото на поранешниот војник на УЧК, Гуракуќ Добруна. Тој рече дека решението за негово ослободување е донесено, но ...

Морина излегува од притвор, со мерка за претпазливост

Канал5 - 14.08.2019

Се укинува мерката притвор за Томор Морина, Основниот кривичен суд – Скопје му определи мерка за претпазливост – привремено одземање на патната исправа и друг документ за преминување на државна граница.

ЕКСКЛУЗИВНО: Врховен донесе одлука, Морина нема да биде екстрадиран

4NEWS - 14.08.2019

Членови на Советот на Врховниот суд пресудија поранешниот член на ОВК, Томор Морина, да не биде екстрадиран во Србија. ТВ21 ексклузивно ја пренесува одлуката на Врховниот суд: Вакво правно мислење на 7 август даде и Основниот суд во Скопје, кој по ...

Најрано утре одлука за предметот Томор Морина

А1 On - 13.08.2019

Предметот за поранешниот припадник на Ослободотелната војска на Косово (ОВК), Томор Морина денеска е заведен во Врховниот суд и е доделен на судија и најрано утре се очекува да биде донесена одлука дали ќе биде ослободен или не, информираат за МИА ...

Морина се врати на Косово

24Инфо - 14.08.2019

Поранешниот припадник на ОВК Томор Морина по излегувањето од притвор, вечерва се вратил во Косово. Косовската Коханет, објави видео и информација дека Морина влегол на Косово околу 19 часот на граничниот премин Блаце.

Официјален Белград незадоволен од одлуката за Морина

Сител - 14.08.2019

Официјален Белград реагираше на одлуката на Врховниот суд на Република Северна Македонија со која се потврдува решението на првостепениот суд во кое е утврдено дека не се исполнети условите за екстрадиција на Томор Морина во Република Србија и му се ...

Потврдена одлуката за ослободување на Томор Морина

Press24 - 13.08.2019

Поранешниот војник на Ослободителната војска на Косово, Томор Морина е ослободен од затвор. Веста за Клан Косово ја потврди синот на вујкото на поранешниот војник на УЧК, Гуракуќ Добруна. Тој рече дека решението за негово ослободување е донесено, но ...

Судот одлучи: Морина излегува од притвор

Press24 - 14.08.2019

Се укинува мерката притвор за Томор Морина, Основниот кривичен суд – Скопје му определи мерка за претпазливост – привремено одземање на патната исправа и друг документ за преминување на државна граница.

Најрано утре одлука за предметот Томор Морина

Локално - 13.08.2019

Предметот за поранешниот припадник на Ослободотелната војска на Косово (ОВК), Томор Морина денеска е заведен во Врховниот суд и е доделен на судија и најрано утре се очекува да биде донесена одлука дали ќе биде ослободен или не, информираат за МИА ...

Морина се врати на Косово

Телма - 14.08.2019

Поранешниот припадник на ОВК Томор Морина по излегувањето од притвор, вечерва се вратил во Косово. Косовската Коханет, објави видео и информација дека Морина влегол на Косово околу 19 часот на граничниот премин Блаце.

Официјален Белград незадоволен од одлуката за Морина

4NEWS - 14.08.2019

Официјален Белград реагираше на одлуката на Врховниот суд на Република Северна Македонија со која се потврдува решението на првостепениот суд во кое е утврдено дека не се исполнети условите за екстрадиција на Томор Морина во Република Србија и му се ...

Потврдена одлуката за ослободување на Томор Морина

Сител - 13.08.2019

Поранешниот војник на Ослободителната војска на Косово, Томор Морина е ослободен од затвор. Веста за Клан Косово ја потврди синот на вујкото на поранешниот војник на УЧК, Гуракуќ Добруна. Тој рече дека решението за негово ослободување е донесено, но ...

Морина излегува од притвор, одземени му се пасошот и личната карта

+инфо - 14.08.2019

Се укинува мерката притвор за Томор Морина, Основниот кривичен суд – Скопје му определи мерка за претпазливост – привремено одземање на патната исправа и друг документ за преминување на државна граница.

Врховен најрано утре ќе одлучува за Морина

24Инфо - 13.08.2019

Предметот за поранешниот припадник на Ослободотелната војска на Косово (ОВК), Томор Морина денеска е заведен во Врховниот суд и е доделен на судија и најрано утре се очекува да биде донесена одлука дали ќе биде ослободен или не, информираат за МИА ...

Официјален Белград реагира за Морина: Северна Македонија ја поткопа суштината на меѓународното право

Press24 - 14.08.2019

Официјален Белград реагираше на одлуката на Врховниот суд на Република Македонија со која се потврдува решението на првостепениот суд во кое е утврдено дека не се исполнети условите за екстрадиција на Томор Морина во Република Србија и му се укинува ...

Укината мерката притвор за Томор Морина

MakPress - 14.08.2019

Се укинува мерката притвор за Томор Морина, Основниот кривичен суд – Скопје му определи мерка за претпазливост – привремено одземање на патната исправа и друг документ за преминување на државна граница.

Најрано утре одлука за предметот Томор Морина

Курир - 13.08.2019

– Предметот за поранешниот припадник на Ослободотелната војска на Косово (ОВК), Томор Морина денеска е заведен во Врховниот суд и е доделен на судија и најрано утре се очекува да биде донесена одлука дали ќе биде ослободен или не, информираат за МИА ...

Србија: Одлуката за Морина на Македонија ја поткопува суштината на меѓународното право

Р.С.Европа - 14.08.2019

Официјален Белград реагираше на одлуката на Врховниот суд на Република Северна Македонија, со која се потврдува решението на првостепениот суд во кое е утврдено дека не се исполнети условите за екстрадиција на Томор Морина во Република Србија и му ...

Морина излегува од притвор, одземен му е пасошот

24Инфо - 14.08.2019

Се укинува мерката притвор за Томор Морина, Основниот кривичен суд -Скопје му определи мерка за претпазливост – привремено одземање на патната исправа и друг документ за преминување на државна граница.

Случајот Морина пред Врховен суд, одлука најрано утре

Р.С.Европа - 13.08.2019

Од Кабинетот на претседателот на Врховниот суд информираат дека предметот за поранешниот припадник на ОВК, Томор Морина, денеска е заведен во Врховниот суд и е доделен на судија и најрано утре се очекува да биде донесена одлука дали ќе биде ...

Официјален Белград незадоволен од одлуката за Морина

Либертас - 14.08.2019

Официјален Белград реагираше на одлуката на Врховниот суд на Република Северна Македонија со која се потврдува решението на првостепениот суд во кое е утврдено дека не се исполнети условите за екстрадиција на Томор Морина во Република Србија и му се ...

Томор Морина излегува од притвор, со мерка за претпазливост

еМагазин - 14.08.2019

Се укинува мерката притвор за Томор Морина. Основниот кривичен суд – Скопје му определи мерка за претпазливост – привремено одземање на патната исправа и друг документ за преминување на државна граница.

Најрано утре одлука за предметот Томор Морина

Независен - 13.08.2019

Предметот за поранешниот припадник на Ослободотелната војска на Косово (ОВК), Томор Морина денеска е заведен во Врховниот суд и е доделен на судија и најрано утре се очекува да биде донесена одлука дали ќе биде ослободен или не, информираат за МИА ...

СТЕФАНОВИЌ ЗА ОДЛУКАТА ЗА МОРИНА: Немате оправдување, тој е одговорен за смртта на многу луѓе!

Денешен - 14.08.2019

Официјален Белград реагираше на одлуката на Врховниот суд на Македонија со која се потврдува решението на првостепениот суд во кое е утврдено дека не се исполнети условите за екстрадиција на Томор Морина во Република Србија и му се укинува мерката ...