TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечерва почнува 59-тото ,,Охридско лето“

Канал5 - 12.07.2019

Со концерт на светски познатата виолинистка Ванеска Меј на античкиот театар вечерва ќе биде отворено 59-тото по ред ,,Охридско лето“ кое нуди интересна програма и изведби за сечиј вкус. Концертот на Ванеска Меј во античкиот театар почнува во 21 ...

„Охридско лето“ стожер на македонската култура

Н.Македонија - 12.07.2019

Сцената на Античкиот театар, на која вечерва ќе блесне уште една музичка ѕвезда – светската виолинистка Ванеса Меј, во досегашната импозантна 59- годишна историја ги видела или слушнала некои од најзвучните имиња во светот на музичката класика: ...

Привремен режим на сообраќај во стариот дел на Охрид за време на отворањето на „Охридско лето“

Макфакс - 12.07.2019

Во пресрет на вечерашното отворање на фестивалот „Охридско лето“ во Античкиот театар во Охрид, од фестивалската дирекција информираат дека во стариот дел на градот попладнево ќе има привремен режим на сообраќај.

Претседателот Пендаровски ќе се обрати на свеченото отворање на фестивалот „Охридско лето“

Скопје1 - 12.07.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вечерва, 12 јули 2019 година, петок, ќе се обрати на свеченото отворање на 59-то издание на меѓународниот фестивал „Охридско лето“, што ќе се одржи во Античкиот театар во Охрид, со ...

Почнува 59-то „Охридско лето“

OhridNews - 12.07.2019

Со концерт на светски познатата британка и виртуоз на виолина, Ванеса Меј, вечерва на Античкиот театар, свечено ќе биде отворено 59-то издание на фестивалот Охридско лето. Церемонијата на свеченото отворање ќе започне во 21 часот.

Охридско лето – 59 то традиционално издание

24 Вести - 11.07.2019

Последни подготвки за 59 то по ред Охридско лето. Ќе биде отворено утревечер со настап на светски познатата британска виолинистка Ванеса Меј ...

Националната опера со Гала оперски концерт на фестивалот „Охридско лето“

Макфакс - 11.07.2019

Националната опера и балет и ова година ќе биде дел од програмата на 59. издание на фестивалот „Охридско лето“ со „Гала оперски концерт“ на 15.7.2019 со почеток во 21 часот, во предворието на црквата Св. Софија – Охрид.

Привремен режим на сообраќај во стариот дел на градот за време на свеченото отворање на „Охридско лето“

Република - 12.07.2019

Во пресрет на вечерашното свеченото отворање на фестивалот „Охридско лето“ на Античкиот театар од фестивалската дирекција информираат дека во стариот дел на градот попладнево ќе има привремен режим на сообраќај.

Претседателот Пендаровски ќе се обрати на свеченото отворање нафестивалот „Охридско лето”

24Инфо - 12.07.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вечерва, 12 јули 2019 година, петок, ќе се обрати на свеченото отворање на 59-то издание на меѓународниот фестивал „Охридско лето”, што ќе се одржи во Античкиот театар во Охрид, со ...

Заводот за заштита на спомениците на културата и Музеј – Охрид и „Охридско лето“ ја обновија сцената на Античкиот ...

Либертас - 10.07.2019

Националната установа Заводот за заштита на спомениците на културата и Музеј од Охрид и Националната установа „Охридско лето“ ја реконструира атрактивната сцена на Античкиот театар. Станува збор за сцена со површина од 270 метри квадратни која ...

Националната опера и балет со гала концерт на „Охридско лето“

Fashionel - 11.07.2019

Националната опера и балет и оваа година ќе биде дел од програмата на 59. издание на фестивалот „Охридско лето“ со „Гала оперски концерт“ на 15.7.2019 со почеток во 21 часот, во предворието на црквата Св. Софија - Охрид.

Привремен режим на сообраќај во стариот дел на Охрид за време на отворањето на „Охридско лето“

Слободен Печат - 12.07.2019

Ќе биде забрането движење на возила, така што публиката која вечерва ќе биде присутна на Античкиот театар ќе може да пристигне пеш или со такси возило. Во пресрет на вечерашниот голем настан во Охрид, свеченото отворање на фестивалот „Охридско лето“ ...

Обновена сцената на Античкиот театар во Охрид

Независен - 11.07.2019

Националната установа Заводот за заштита на спомениците на културата и Музеј – Охрид во соработка со Националната установа „Охридско лето“ ја реконструира сцената на Античкиот театар. Станува збор сцена со површина од 270 метри квадратни која поради ...

Гостување на Националната опера и балет на фестивалот „Охридско лето“ со „Гала оперски концерт“

Н.Македонија - 11.07.2019

Националната опера и балет и оваа година ќе биде дел од програмата на 59-тото издание на фестивалот „Охридско лето“ со „Гала оперски концерт“ на 15.7.2019 со почеток во 21 часот, во  предворието на црквата Св. Софија – Охрид.

Привремен режим на сообраќај во стариот дел на Охрид за време на свеченото отворање на „Охридско лето“

Сител - 12.07.2019

Привремен режим на сообраќај во стариот дел на Охрид ќе има попладнево во пресрет на свеченото отворање на фестивалот „Охридско лето“ на Античкиот театар во Охрид. Од фестивалската дирекција информираат дека ќе биде забрането движење на возила, така ...

Заводот за заштита на спомениците и културата и Музеј – Охрид и ,,Охридско лето” ја обновија сцената на Античкиот ...

Divian Arts - 11.07.2019

Националната установа Заводот за заштита на спомениците на културата и Музеј – Охрид во соработка со Националната установа „Охридско лето“ ја реконструира сцената на Античкиот театар. Станува збор сцена со површина од 270 метри квадратни која поради ...

Националната опера со Гала оперски концерт на фестивалот „Охридско лето“

Локално - 11.07.2019

Националната опера и балет и ова година ќе биде дел од програмата на 59. издание на фестивалот „Охридско лето“ со Гала оперски концерт на 15.7.2019 со почеток во 21 часот, во предворието на црквата Св. Софија – Охрид.

Промени во сообраќајот поради „Охридско лето“

+инфо - 12.07.2019

Во пресрет на вечерашниот голем настан во Охрид, свеченото отворање на фестивалот „Охридско лето“ на Античкиот театар во Охрид, од фестивалската дирекција информираат дека во стариот дел на градот попладнево ќе има привремен режим на сообраќај.

На 15. јули Националната опера и балет ќе гостува на фестивалот „Охридско лето“ со „Гала оперски концерт“

Среќа.mk - 12.07.2019

Националната опера и балет и ова година ќе биде дел од програмата на 59. издание на фестивалот „Охридско лето“ со „Гала оперски концерт“ на 15.7.2019 со почеток во 21 часот, во предворието на црквата Св. Софија – Охрид.

Привремен режим на сообраќај во стариот дел на Охрид за време на свеченото отворање на „Охридско лето"

Канал5 - 12.07.2019

Привремен режим на сообраќај во стариот дел на Охрид ќе има попладнево во пресрет на свеченото отворање на фестивалот „Охридско лето" на Античкиот театар во Охрид. Од фестивалската дирекција информираат дека ќе биде забрането движење на возила, така ...

Привремен режим на сообраќај во стариот дел на Охрид за време на свеченото отворање на „Охридско лето”

ММС - 12.07.2019

Привремен режим на сообраќај во стариот дел на Охрид ќе има попладнево во пресрет на свеченото отворање на фестивалот „Охридско лето” на Античкиот театар во Охрид. Од фестивалската дирекција информираат дека ќе биде забрането движење на возила, така ...

Привремен режим на сообраќај во стариот дел на Охрид за време на отворањето на „Охридско лето“

Точка - 12.07.2019

Во пресрет на вечерашното отворање на фестивалот „Охридско лето“ во Античкиот театар во Охрид, од фестивалската дирекција информираат дека во стариот дел на градот попладнево ќе има привремен режим на сообраќај.

Привремен сообраќаен режим во Охрид за време на свеченото отворање на „Охридско лето“

А1 On - 12.07.2019

Во пресрет на вечерашниот голем настан во Охрид, свеченото отворање на фестивалот „Охридско лето“ на Античкиот театар во Охрид, од фестивалската дирекција информираат дека во стариот дел на градот попладнево ќе има привремен режим на сообраќај.

Привремен режим на сообраќај во стариот дел на Охрид за време на отворањето на „Охридско лето“

Алфа - 12.07.2019

Привремен режим на сообраќај во стариот дел на Охрид ќе има попладнево во пресрет на свеченото отворање на фестивалот „Охридско лето“ на Античкиот театар во Охрид. Од фестивалската дирекција информираат дека ќе биде забрането движење на возила, така ...

Привремен режим на сообраќај во стариот дел на Охрид за време на свеченото отворање на „Охридско лето“

OhridNews - 12.07.2019

Во пресрет на вечерашниот голем настан во Охрид, свеченото отворање на фестивалот „Охридско лето“ на Античкиот театар во Охрид, каде концер ќе одржи светски познатата виолинистка Ванеса Меј, од фестивалската дирекција информираат дека во стариот дел ...