TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Oпштина Лозово ќе ја вработи Атиџе и ќе ѝ го смени покривот на куќата

Нетпрес - 20.01.2020

По завршување на турнеите и земањето на оскарите, Атиџе ќе биде работно ангажирана во општина Лозово. Исто така ветив, дека нејзините две песни, ќе бидат обработени целосно со музички аранжман и ќе може да ги испее и сними професионално во музичко ...

Животот ѝ се насмевна на Атиџе: Општина Лозово ќе ја вработи, ќе го смени покривот и ќе ѝ овозможи да снима песни ...

Слободен Печат - 20.01.2020

Не престануваат да пристигнуваат убавите вести поврзани со Атиџе, главната хероина од документарниот филм „Медена земја“. Денеска Атиџе беше во општина Лозово на средба со градоначалникот Ацо Велковски , кој вети менување на покривот на нејзината ...

Атиџе ќе добие нов кров, работа во општина Лозово и ќе сними две песни

Слободен Печат - 20.01.2020

Не престануваат да пристигнуваат убавите вести поврзани со Атиџе, главната хероина од документарниот филм „Медена земја“. Таа денеска се сретна со градоначалникот на општина Лозово, Ацо Велковски, кој вети менување на покривот на нејзината нова ...

Ѕвездата од „Медена земја“ доби ветување за нов кров, работа и професионално снимање на две песни

ТВ21 - 20.01.2020

Градоначалникот на Општина Лозово, Ацо Велковски, на својот Фејсбук профил се пофали за средбата со една од најспоменуваните жени, Атиџе Муратова, ѕвездата од „Медена земја“. Велковски и Општина Лозово дадоа ветување дека ќе се погрижат за кровот на ...

Општина Лозово ќе ја вработи Атиџе после Оскарите

Frontline - 20.01.2020

Градоначалникот и ветил на Атиџе дека работно ќе ја ангажира во Општина Лозово, откако ќе се врати од Церемонијата од доделувањето на Оскарите, дека Општината ќе помогне во санирање на куќата и кровот и дека ќе бидат снимени со музички аранжман ...

Aтиџе добила ветување дека ќе биде вработена и песните ќе ги сними во професионално студио

еМагазин - 20.01.2020

Градоначалникот на Општина Лозово, Ацо Велковски информираше дека ја посетил Атиџе Муратова, хероината од документарниот филм „Медена земја“, кој е номиниран за Оскар во две категории, најдобар документарен и интернационален филм.

Атиџе ќе ги сними своите песни во професионално студио, ѝ вети градоначалникот на Општина Лозово

365 - 20.01.2020

Атиџе Муратова – главната хероина зад двете номинации за Оскар на документарниот филм „Медена земја“, која во низата интервјуа не крие дека отсекогаш сакала да биде пејачка, ќе добие можност своите две песни да ги испее и сними во професионално ...

Oпштина Лозово ќе ја вработи Атиџе и ќе ѝ го смени покривот на куќата

Бриф - 20.01.2020

Денес општина Лозово ја посети нашата национална хероина Атиџе Муратова, Ѕвездата од „Медена земја”. 🍀 Среќна, насмеана и радосна од веста што општина Лозово и јас како Градоначалник дадовме ветување дека ќе се погрижиме за куќата на Атиџе да добие ...

А1Он интервју со Атиџе од „Медена земја“: „Никогаш нема да се откажам од пчелите“

Таратур - 20.01.2020

Интервју на порталот „А1Он“ со главниот лик од македонскиот документарно-игран филм „Медена земја“, Атиџе. Емотивни муабети за снимањето на филмот, за наградите, за шетањето по светот, за пчелите, за мајка ...

(ВИДЕО) Атиџе ги чека Оскарите: Многу сум радосна, мала држава ама му покажавме на цел свет дека можеме

А1 On - 20.01.2020

Во очекување и надеж дека ќе зачекори на црвениот килим, Атиџе си го живее својот стар живот, во, како што вели, медената земја и нејзиното село Бекирлија. „Очекувам да добиеме ‘Оскар’, се надевам дека и јас ќе прошетам на црвениот тепих.

Шкријељ: Најмалку што можеме да направиме за Атиџе е да ѝ обезбедиме услови за достоинствен живот

Локално - 20.01.2020

„Прекрасната Атиџе од „Медена земја“ е наша гордост и за сите нас е национална хероина. Најмалку што можеме да направиме е да ѝ обезбедиме услови за достоинствен живот. Денеска имав можност лично да се запознаам и да се информирам дека таа и ...

Независните од ВМРО-ДПМНЕ ги повикаа пратениците и владата да донираат за децата од „Медена земја“

+инфо - 20.01.2020

Независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, ќе донира за децата од „Медена земја“ и ги повика колегите пратеници и владата да донираат. – Со голем интерес го проследи повикот за донирање на децата од „Медена ...

Убавицата Атиџе и ѕверот

Н.Македонија - 20.01.2020

Како што обично и бива, нема настан/личност што не може да биде повод за поделби: од крајност во крајност, нештата се симплифицираат и се прикажуваат како исклучително добри или безнадежно лоши.

Англискиот продуцент со коментар за македонската „Медена земја“, посебно прашање има за Атиџе

Курир - 20.01.2020

Англискиот продуцент Едгар Рајт упати низа позитивни пораки за македонскиот филм „Медена земја“, кој влезе во потесен избор за наградата Оскар. -Го гледав прославениот македонски документарец „Медена земја“.

А1ОН: Атиџе ги чека Оскарите: „Мислам дека ќе победиме, некоја сила ме тера, ми кажува“

Скопје1 - 20.01.2020

Во очекување и надеж дека ќе зачекори на црвениот килим, Атиџе си го живее својот стар живот, во, како што вели, медената земја и нејзиното село Бекирлија. „Очекувам да добиеме ‘Оскар’, се надевам дека и јас ќе прошетам на црвениот тепих.

Атиџе со желба да запее на Оскарите: „Кај да одам, кај да шетам, роден крај ќе останам“ (ВИДЕО)

365 - 20.01.2020

Атиџе – последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа, чија приказна преку „Медена земја“ ја воодушеви и американската филмска академија и за првпат во историјата на Оскарите му донесе две номинации на еден документарен филм , е подготвена за ...

Ако треба да бира меѓу Америка и Македонија, таа вели дома си е дома: Атиџе подготви песна за Оскарите

Магазин - 20.01.2020

Ѕвездата на Медена земја, Атиџе доколку отпатува на Оскарите сака да испее една песна пред сите славни холивудски актери. Атиџе се уште живее во селото Бекирлија, таа за А1он ја откри желбата и песната со која сака да се престави пред светот.

ВИДЕО: Атиџе ја запеа песната со која сака да настапи на Оскaрите

А1 On - 20.01.2020

Атиџе, главната хероина на „Медена земја“ се уште е во селото Бекирлија, на југозападниот дел на Овче поле. Таа за „А1он“ оттаму ја запеа песната за која вели дека сака да ја испее и на доделувањето на Оскарите.

Министерот Хасан пешачеше 36 километри да се види со Хатиџе

24Инфо - 19.01.2020

Министерот без ресор за привлекување странски инвестиции во македонската влада, Елвин Хасан денеска поминал 36 километри пеш за да се сретне со Хатиџе Муратова, главниот јунак од филмот „Медена замја“ кој нодамна доби две номинации за Оскар.

Mинистерот Хасан пешки помина 36 километри за да ја посети Атиџе од „Медена земја“

Република - 19.01.2020

Министерот без ресор задолжен за странски инвестиции, Елвин Хасан денеска со неговиот тим пешачел 36 километри за да стигне до домот на Атиџе Муратова, главниот јунак од филмот „Медена замја“. напиша Хасан на „Фејсбук“.

ВИДЕО: Ова е куќата во Дорфулија купена за Атиџе…

Либертас - 19.01.2020

Фејсбук објава на новинарот Фуркан Салиу: Ова е куќата што е купена за Хатиџе (главниот лик во Honeyland)… За разлика од Бекирлија (местото каде што е снимен документарецот и местото каде што живее Хатиџе со братот) каде што нема елементарни услови ...

(ВИДЕО) Oва е куќата во која ќе живее Атиџе во Дорфулија

Фактор - 19.01.2020

Хероината од филмот „Медена земја“, Атиџе Муратова која досега живееше во селото Бекирлија, ќе живее во куќа во селото Дорфулија, каде има роднини. Куќата е купена за Атиџе, и во неа ќе има нормални услови за живот.

Ова е куќата во Дорфулија купена за Атиџе (видео)

Нетпрес - 19.01.2020

„За разлика од Бекирлија (местото каде што е снимен документарецот и местото каде што живее Хатиџе со братот) каде што нема елементарни услови за нормален живот, а Хатиџе е сама со братот, куќата во Дорфулија има струја, вода и нуди какви такви ...

Ова е куќата во која треба да се всели Атиџе од Медена земја

Република - 19.01.2020

Главната хероина во филмот Медена земја, Атиџе треба да се пресели во нова куќа на 60 километри од Скопје, во селото Дорфулија. Во оваа куќа ќе живее со братот и треба да има нормални услови за живот.

Погледнете ја куќата во која ќе живее хероината Атиџе од „Медена земја“

Скопје24 - 19.01.2020

Нашата хероина од филмот „Медена земја“, Атиџе Муратова која досега живееше во селото Бекирлија, ќе живее во куќа во селото Дорфулија, каде има роднини. Куќата е купена за Атиџе, и во неа ќе бидат обезбедени сите нормални услови за живот.

ВИДЕО: Ова е куќата во Дорфулија купена за Атиџе

Слободен Печат - 19.01.2020

Хатиџе не сакаше да ја запали свеќата затоа што и беше последна, а за да купи друга треба да пешачи 3,5 часа. Фејсбук објава на новинарот Фуркан Салиу: Ова е куќата што е купена за Хатиџе (главниот лик во Honeyland).

Во оваа куќа треба да се всели Атиџе од Медена земја (ВИДЕО)

PressingTV - 19.01.2020

Главната хероина во филмот Медена земја, Атиџе треба да се пресели во нова куќа на 60 километри од Скопје, во селото Дорфулија. Во оваа куќа ќе живее со братот и треба да има нормални услови за живот.

„За разлика од претходниот дом каде што нема елементарни услови за живот, куќата во Дорфулија ѝ го овозможува тоа“

Точка - 19.01.2020

Нашата хероина од филмот „Медена земја“ - Атиџе Муратова, која досега живееше во селото Бекирлија каде што е снимен и документарниот филм, сега ќе живее во селото Дорфулија каде што има роднини.

Министерот Хасан одеше пеш со часови за да се сретне со Атиџе

Фактор - 19.01.2020

Министерот без ресор за привлекување странски инвестиции, Елвин Хасан денеска поминал 36 километри пеш за да се сретне со Атиџе Муратова, главниот јунак од филмот „Медена замја“ кој доби две номинации за Оскар.

Министерот Хасан пешачеше 36 километри да се види со Атиџе

Бриф - 19.01.2020

Министерот без ресор за привлекување странски инвестиции во македонската влада, Елвин Хасан денеска поминал 36 километри пеш за да се сретне со Хатиџе Муратова, главниот јунак од филмот „Медена замја“ кој нодамна доби две номинации за Оскар.

Министерот Елвин Хасан пешачел 7 часа за да ја запознае Атиџе од ,,Медена земја“

AKO - 20.01.2020

Министерот без ресор задолжен за странски инвестиции, Елвин Хасан, објави дека пешачел повеќе од 30 километри или 7 часа до селото во кое живее главната протагонистка на кандидатот за Оскар, македонскиот документарен филм ,,Медена земја“.

Ова е куќата што е купена за Хатиџе (главниот лик во Медена земја)

Бизнис Вести - 20.01.2020

За разлика од Бекирлија (местото каде што е снимен документарецот и местото каде што живее Хатиџе со братот) каде што нема елементарни услови за нормален живот, а Хатиџе е сама со братот, куќата во Дорфулија има струја, вода и нуди какви такви ...

Некои од пратениците ќе донираат за децата од „Медена земја“ и за куќата на Атиџе

Макфакс - 20.01.2020

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ соопштија дека ќе се приклучат кон акцијата за донирање за децата од „Медена земја“. „Со голем интерес го проследивме повикот за донирање на децата од ‘Медена земја’ и ...

Куќата на Атиџе ќе добие нов кров: Ѕвездата од „Медена земја“ конечно ќе има нормални услови за живот

Женски магазин - 20.01.2020

Ѕвездата од нашиот оскаровски документарен филм „Медена земја“, Атиџе Муратова, која отсега ќе има нормални услови за живот во селото Дорфулија, денес оствари средба со потпретседателот на СДСМ, Коста Петров, и со Санела Шкријељ, заменик-министерка ...

Дел од пратениците ќе донираат за децата од „Медена земја“ и за куќата на Атиџе

24Инфо - 20.01.2020

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, соопшти дека ќе се приклучат кон акцијата за донирање за децата од „Медена земја“. „Со голем интерес го проследивме повикот за донирање на децата од „Медена земја“ и ...

Коста Петров се запозна со Атиџе

iPortal - 20.01.2020

Денес заедно со Санела Шкријељ, заменик-министерка за труд и социјална политика, имавме можност да се запознаме со прекрасната Атиџе од „Медена земја“. Атиџе за сите нас е национална хероина и најмалку што можеме да направиме е да ѝ обезбедиме ...

Независните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ повикаа за донации за децата од „Медена земја“

Слободен Печат - 20.01.2020

Независните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија се прикучија на повикот за донирање на децата од „Медена земја“. – Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, со голем интерес го проследи ...

Пратеници ќе донираат за децата од „Медена земја“ и за куќата на Атиџе

Н.Македонија - 20.01.2020

Коалицијата за подобра Македонија и независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ, соопштија дека ќе се приклучат кон акцијата за донирање за децата од „Медена земја“. – Со голем интерес го проследивме повикот за донирање на децата од „Медена земја“ и ...

Дел од пратениците ќе донираат за децата од „Медена земја“ и за куќата на Атиџе

Точка - 20.01.2020

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, соопшти дека ќе се приклучат кон акцијата за донирање за децата од „Медена земја“. „Со голем интерес го проследивме повикот за донирање на децата од „Медена земја“ и ...

Куќата на Атиџе ќе добие нов кров: Ѕвездата од „Медена земја“ конечно ќе има нормални услови за живот

Фактор - 20.01.2020

Ѕвездата од нашиот оскаровски документарен филм „Медена земја“, Атиџе Муратова, која отсега ќе има нормални услови за живот во селото Дорфулија, денес оствари средба со потпретседателот на СДСМ, Коста Петров, и со Санела Шкријељ, заменик-министерка ...

Дел од пратениците ќе донираат за децата од „Медена земја“ и за куќата на Атиџе

Скопје инфо - 20.01.2020

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, соопшти дека ќе се приклучат кон акцијата за донирање за децата од „Медена земја“. „Со голем интерес го проследивме повикот за донирање на децата од „Медена земја“ и ...

Шкријељ: Атиџе од „Медена земја“ е инспирација за секоја жена дека во сè може да се успее

CivilMedia - 20.01.2020

– Прекрасната Атиџе од „Медена земја“ е наша гордост и за сите нас е национална хероина. Најмалку што можеме да направиме е да ѝ обезбедиме услови за достоинствен живот. Денеска имав можност лично да се запознаам и да се информирам дека таа и ...

Шкријељ: Прекрасната Атиџе од „Медена земја“ е наша гордост и национална хероина

24Инфо - 20.01.2020

Заменик министерот за труд и социјална политика, Санела Шркијељ на својот Фејсбук профил напиша дека Атиџе од „Медена земја“ е инспирација за секоја жена, пример дек а може да се успее во се што се работи и при тоа да води сметка за природата.

Санела Шкријељ: Прекрасната Атиџе од „Медена земја“ е наша гордост и за сите нас е национална хероина

Бриф - 20.01.2020

Прекрасната Атиџе од „Медена земја“ е наша гордост и за сите нас е национална хероина. Најмалку што можеме да направиме е да ѝ обезбедиме услови за достоинствен живот. Денеска имав можност лично да се запознаам и да се информирам дека таа и ...

Дел од пратениците ќе донираат за децата од „Медена земја“ и за куќата на Атиџе, а денеска ја посетија и од владата

Скопје24 - 20.01.2020

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, соопшти дека ќе се приклучат кон акцијата за донирање за децата од „Медена земја“. „Со голем интерес го проследивме повикот за донирање на децата од „Медена земја“ и ...

Атиџе, ѕвездата од “Медена земја“ ќе добие подобри услови за живот

Вечер - 20.01.2020

Атиџе Муратова, главниот лик од македонскиот документарец „Медена земја“, номиниран за Оскар, ќе добие подобри услови за живот во селото Дорфулија. Таа се сретна со потпретседателот на СДСМ, Коста Петров и со Санела Шкријељ, заменик-министерка за ...

(ФОТО) Атиџе ги освојува симпатиите од сите – Општина Лозово ќе се погрижи за кровот на куќата на Атиџе

Скопје1 - 20.01.2020

ФБ статус на Коста Петров: Денес заедно со Санела Шкријељ, заменик-министерка за труд и социјална политика, имавме можност да се запознаме со прекрасната Атиџе од „Медена земја“. Атиџе за сите нас е национална хероина и најмалку што можеме да ...

Шкријељ: Прекрасната Атиџе од „Медена земја“ е наша гордост и за сите нас е национална хероина

Centar - 20.01.2020

Фејсбук статус на дополнителната заменска министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ: Прекрасната Атиџе од „Медена земја“ е наша гордост и за сите нас е национална хероина. Најмалку што можеме да направиме е да ѝ обезбедиме услови за ...

(Видео) „Мајка ми се радуваше што ќе станам позната“, медената Атиџе ги чека Оскарите

Репортер - 20.01.2020

Атиџе Муратова, хероината на документарниот филм „Медена земја“, сè уште го живее својот стар живот во селото Бериклија, во близина на Штип. Во селото е сама, со пчелите и медот, откако пред две години почина мајка ѝ.

Куќата на Атиџе ќе добие нов кров: Следејќи го твојот пример, можеме да го зачуваме светот за генерациите после нас

Фокус - 20.01.2020

Хероината од филмот „Медена земја“, Атиџе Муратова ќе добие нов кров на нејзината куќа во село Дорфулија. Потпреседателот на СДСМ, Коста Петров на својот профил на Фејсбук информираше дека градоначалникот Ацо Велковски ќе се погрижи за куќата на ...