TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тахири: Истрагата за убиството на Ивановиќ му припаѓа само на Косово

Макфакс - 16.01.2018

Министерот за правда на Косово, Абелард Тахири, вели дека истрагата за убиството на Оливер Ивановиќ, ќе ја водат само институциите на Косово. Тој рекол дека сите информации кои можат да помогнат за расветлување на убиството, од Албанците или од ...

Шешељ: Западните разузнавачки служби се вмешани во убиството на Ивановиќ

А1 On - 16.01.2018

Западните специјални служби се виновни за убиството на лидерот на косовските Срби, Оливер Ивановиќ, смета лидерот на Српската радикална партија, Воислав Шешељ. Тој изјави дека не верува оти убијците на Ивановиќ ќе бидат пронајдени, бидејќи е убеден ...

Истрагата за убиството на Ивановиќ ја водат Албанец и Србин

24 Вести - 16.01.2018

Главниот обвинител на Основното јавно обвинителство на Митровица, Шикири Сула, изјави дека обвинителството почнало истрага за убиството на Оливер Ивановиќ, лидер на партијата „Србија, демократија, правда“.

Србин и Албанец го истражуваат убиството на Ивановиќ

Канал5 - 16.01.2018

Главниот обвинител на Косово Шукри Сила информира дека двајца обвинители ќе ја водат истрагата за убиството на Оливер Ивановиќ . ,, Убиството ќе го истражува тим од двајца наши обвинители – Нијази Реџа и Јова Радовиќ “ , изјави Сила и додаде дека ...

Рама изрази жалење поради убиството на Ивановиќ

Р.С.Европа - 16.01.2018

Албанскиот премиер Еди Рама изрази жалење поради убиството на Оливер Ивановиќ. На Твитер, Рама напиша дека убиството на Оливер Ивановиќ е "злонамерно дело што поттикнува омраза и напнатост".

Шешељ: Западните раузнавачки служби се виновни за убиството на Ивановиќ

+инфо - 16.01.2018

Мислам дека убијците на Ивановиќ нема да бидат пронајдени, бидејќи сум сигурен оти во убиството се вмешани западните разузнавачки служби... Лидерот на Српската радикална партија, Воислав Шешељ ги обвини западните специјални служби за убиството на ...

Српска опозиција: Убиството на Ивановиќ е „пукање врз дијалогот за Косово“

+инфо - 16.01.2018

Борис Тадиќ оцени дека Србија со политичките убиства се враќа во 90-те години и додаде дека убиството на Ивановиќ е терористички чин. Српската опозиција остро го осуди убиството на лидерот на Граѓанската иницијатива „Слобода, демократија, правда“, ...

„На Косово треба да се реагира трезвено“

Deutsche Welle - 16.01.2018

По убиството на Оливер Ивановиќ треба да се реагира трезвено и разумно, преку дијалог на двете страни да се спречат било какви тензии, вели во интервју за ДВ Игор Шолтес, известувач на Европскиот парламент за Косово.

Србија бара да биде дел од истрагата за убиството на Ивановиќ

Телма - 16.01.2018

Врие во Србија по убиствотот на српскиот политичар Оливер Ивановиќ на Косовска Миторвица. За Србија ова е терористички акт и така и ќе се однесуваме, рече српскиот претседател Александар Вучиќ, по вонредниот состанок на Советот за национална ...

Убиен политичарот на косовските Срби Оливер Ивановиќ

Глас на Америка - 16.01.2018

Шефицата за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини го осуди убиството и очекува властите да ги најдат и казнат убијците Проминентниот српски политичар од Косово Оливер Ивановиќ е застрелан пред неговата партиска канцеларија во северниот дел од ...

Болка, тага и солзи: Телото на Оливер Ивановиќ пристигна во неговата партија каде што утрово беше убиен (ФОТО+ВИДЕО)

Курир - 16.01.2018

Телото вечерва ќе преноќи во неговиот втор дом, партијата, додека утре ќе биде погребан на новите гробишта во Белград. Телото на убиениот Оливер Ивановиќ вечерва пристигна во неговата партија каде што утрово беше убиен.

Русија го осуди убиството на Ивановиќ и го нарече кукавички чин

Макфакс - 16.01.2018

Русија го осуди убиството на српскиот политичар Оливер Ивановиќ на Косово и го оцени како кукавички чин. „Обидите со такви методи да се постигнат политички поени придонесува за влошување на атмосферата на терор и за меѓуетнички конфлик во регионот“, ...

Двајца обвинители го истражуваат убиството на Ивановиќ, еден Србин еден Албанец

А1 On - 16.01.2018

Убиството на лидерот на косовските Срби, Оливер Ивановиќ го истражуваат двајца обвинители, изјави денеска косовскиот јавен обвинител, Шикри Села. – Убиството го истражува тим составен од двајца наши обвинители, Нијази Реџа и Јова Радовиќ, изјави ...

Србин и Албанец го истражуваат убиството на Ивановиќ

Макфакс - 16.01.2018

Јавниот обвинител на Косово, Шикри Сила, изјави дека двајца обвинители го истражуваат убиството на лидерот на косовските Срби, Оливер Ивановиќ. „Убиството го истражува тим составен од двајца наши обвинители Нијази Реџа и Јова Радовиќ“, рекол Сила за ...

За Борис Тадиќ убиството на Ивановиќ е враќање во 90-те години

Фактор - 16.01.2018

Српската опозиција остро го осуди убиството на лидерот на Граѓанската иницијатива „Слобода, демократија, правда“, Оливер Ивановиќ, со барање за зачувување на мирот и итно откривање на сторителите.

Вучиќ наскоро во Косово

Алсат-М - 16.01.2018

Претседателот на Србија Александар Вучиќ најави денеска дека наскоро ќе отпатува во Косово каде ќе има средба со српската заедница, по убиството на еден од српските лидери Оливер Ивановиќ. – Наскоро ќе одам во Косово.

Српското Обвинителство покрена предистражна постапка за убиството на Ивановиќ

+инфо - 16.01.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, претходно денеска изјави дека убиството на Оливер Ивановиќ за Србија претставува терористички чин Обвинителството за организиран криминал денеска започна предистражна постапка во врска со убиството на ...

НАТО го осуди убиството на Ивановиќ, за Русија тоа е кукавички чин

Мета - 16.01.2018

НАТО го осуди убиството на Оливер Ивановиќ и апелираше сите страни да покажат воздржаност и да им овозможат на правосудните органи да спроведат сеопфатна истрага. „КФОР продолжува да ја гарантира безбедноста, сигурноста и слободата на движење низ ...

Вучиќ: Ова е терористички акт, Приштина да не помислува да влезе на северот на Косово

МКД - 16.01.2018

За Србија убиството на Оливер Ивановиќ е терористички чин и така ќе се однесуваме кон него, порача претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Тој кажа дека на седницата на српскиот Совет за национална безбедност е договорено да им се испрати писмо ...

ЕУ го осуди убиството на српскиот политичар на Косово, шефот на УНМИК е „шокиран“

МКД - 16.01.2018

ЕУ „силно го осуди“ убиството на српскиот политичар Оливер Ивановиќ и ги повика сите страни да покажат „мир и воздржаност“ за законот и правосудството на Косово да си ја завршат работата. Поради тажниот чин на убиството на Оливер Ивановиќ ...

Вучиќ: Убиството на Оливер Ивановиќ е терористички чин

Алсат-М - 16.01.2018

Претседателот на Србија Оливер Ивановиќ изјави денеска дека убиството на Оливер Ивановиќ е терористички чин. – За државата Србија тоа е терористички акт и така ќе се однесуваме кон него, изјави Вучиќ на прес конференција по седница на Советот за ...

Вучиќ: Убиството на Ивановиќ е терористички акт

Фокус - 16.01.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека убиството на Оливер Ивановиќ е терористички акт и дека Србија кон тој акт така и ќе се однесува. Обраќајќи им се на медиумите после седницата на Советот за национална безбедност, одржана по ...

Могерини повика на воздржаност по атентатот на Оливер Ивановиќ

Алсат-М - 16.01.2018

ретставничката на Европската унија за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини телефонски разговараше со претседателите на Србија и на Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, по денешниот атентат врз српскиот политичар Оливер Ивановиќ во ...

Могерини телефонски разговараше со Вучиќ и со Тачи

Р.С.Европа - 16.01.2018

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини телефонски разговараше со српскиот претседател Александар Вучиќ и со косовскиот претседател Хашим Тачи за настанатата ситуација по денешното убиство на ...

Могерини разговараше со Вучиќ и Тачи по убиството на српскиот политичар на Косово

Фокус - 16.01.2018

Високата претставничка на Европската унија за заедничка надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини, разговарала телефонски со претседателите на Србија, Александар Вучиќ, и на Косово, Хашим Тачи, по убиството на српскиот политичар во ...

Вучиќ: Убиството на Ивановиќ е терористички акт

24 Вести - 16.01.2018

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека за државата, актот на убиството на Оливер Ивановиќ е терористички чин. „Овој акт за Србија е терористички и така ќе се однесуваме кон него“, изјави Вучиќ по седницата на Советот за национална ...

(ВИДЕО) Вучиќ: Убиството на Ивановиќ е тероризам, српските органи да учествуваат во истрагата

Макфакс - 16.01.2018

Убиството на Оливер Ивановиќ за Србија е терористички акт и во согласност со тоа и ќе се однесуваме, рече српскиот претседател Александар Вучиќ, по седницата на Советот за национална безбедност.

Азем Власи: За убиството на Ивановиќ се одговорни српски и руски екстремисти

Стандард - 16.01.2018

Адвокатот и политички аналитичар, Азем Власи смета дека за убиството на Оливер Ивановиќ се одговорни „српски и руски екстремисти, кои слободно шетаат на северот“. „Официјален Белград ќе се обиде да го препише случајот на Албанците или да го остави ...

Претседателот и Владата на Косово го осудија убиството на Ивановиќ

Р.С.Европа - 16.01.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи остро го осуди убиството на лидерот на иницијативата „Слобода, демократија, правда“ (СПД), Оливер Ивановиќ, повикувајќи ги надлежните што поскоро да ги расветлат околностите за убиството и сторителите да ги изведат ...

Русија: Убиството на Ивановиќ е кукавички чин

Стандард - 16.01.2018

Русија денес остро го осуди убиството на српскиот политичар Оливер Ивановиќ во Косово како „кукавички чин“ и изрази надеж дека тоа ќе биде темелно истражено, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи, цитирано до Танјуг.

Се огласи и Русија во врска со атентатот на Оливер Ивановиќ

Press24 - 16.01.2018

Москва го осудува убиството на српскиот политичар Оливер Ивановиќ на Косово и Метохија и очекува детална истрага за убиството, соопшти Министеството за надворешни работи во Русија. -За жал дознавме за убиството на познатиот политичар Оливер ...

Рама за убиството на Ивановиќ: Чин кој промовира омраза и тензии

Стандард - 16.01.2018

„Длабоко жалам поради трагедијата што му се случи на Оливер Ивановиќ“, напиша албанскиот премиер Еди Рама на својот Фејсбук профил. „Ова е чин кој промовира омраза и тензии. Напорите за мирен дијалог не смеат да бидат прекинати“, рече Рама.

По убиството на Ивановиќ, Карлеуша брутално удри по сите на Балканот

Курир - 16.01.2018

Имено пејачката е активна на социјалните мрежи, а редовно и го искажува своето мислење поврзано со актуелни теми на Балканот. Само неколку минути по убиството на Оливер Ивановиќ познатата српска пејачка Јелена Карлеуша се огласи на својот Твитер ...

Се нудат 10.000 евра за информација за убиството на Оливер Ивановиќ

Фактор - 16.01.2018

Koсовската полиција нуди награда од 10.000 евра за релевантна информација во врска со убиството на Оливер Ивановиќ, пренесува косовскиот портал Коха.нет. Лидерот на Граѓанската иницијатива, Ивановиќ утрово беше застрелан пред партиското седиште во ...

Вучиќ: Убиството на Ивановиќ тероризам, бараме српските органи да учествуваат во истрагата

ТВ21 - 16.01.2018

За Србија, убиството на лидерот на Граѓанската иницијатива „Србија, демократија, правда“ Оливер Ивановиќ е терористички акт, изјави денеска претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пренесе РТС.

Тачи и Харадинај го осудија убиството на Оливер Ивановиќ

Либертас - 16.01.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи го осуди убиството на еден од лидерите на Србите во Косово, Оливер Ивановиќ и ги повика безбедносните служби што е можно поскоро да ги расчистат околносите на настанот.

Расим Љајиќ се расплака во емисија на РТС заради убиството на неговиот пријател Ивановиќ(видео)

AKO - 16.01.2018

Потпретседателот на српската Влада, Расим Љајиќ, не можеше да ги сокрие своите емоции заради загубата на својот голем пријател, Оливер Ивановиќ. Гостувајќи во емисија на РТС, тој не можеше да се воздржи се расплака, кажувајќи дека не можел да верува ...

Се огласи државниот врв на Албанија во врска со убиството на Оливер Ивановиќ

Press24 - 16.01.2018

Непознати напаѓачи утрово околу 8:30 часот пукаа врз Оливер Ивановиќ во Косовка Митровица додека влегувал во својата канцеларија. Премиерот на Албанија Еди Рама се огласил по повод убиството.

Не можеше да издржи: Министерот Љајиќ заплака додека зборуваше за Ивановиќ

Сител - 16.01.2018

Минстерот Расим Љајиќ не можеше да ги задржи солзите додека зборуваше за атентатот на Оливер Ивановиќ. Љајиќ бил голем пријател со Ивановиќ рече дека многу е потресен поради веста дека е „ убиен на правдина“.

Итна седница на Советот за национална безбедност на Србија

Алсат-М - 16.01.2018

Поради убиството на Ивановиќ, српскиот преседател Александар Вучиќ закажа итна седница на Советот за национална безбедност на Србија, а за во 13 часот најави обраќање до јавноста. Српската делегација што денеска требаше да учествува на техничките ...

Вучиќ: Убиството на Ивановиќ е терористички акт, бараме учество во истрагата

Мета - 16.01.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска изјави дека убиството на Оливер Ивановиќ, еден од лидерите на косовските Срби, е терористички акт и дека Србија ќе бара да учествува во истрагата на Косово.

Вучиќ: Убиството на Оливер Ивановиќ за Србија е терористички акт

AKO - 16.01.2018

За Србија, убиството на Оливер Ивановиќ е терористички акт и затоа бараме нашите безбедносни органи да учествуваат во истрагата, рече на вонредната прес конференција српскиот претседател Александар Вучиќ.

Харадинај: Убиството на Ивановиќ да не се користи за дневно политички цели

Стандард - 16.01.2018

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај по повод убиството на претседателот на ГИ СПД, Оливер Ивановиќ, на Фејсбук напишал дека тоа е кривично дело, но дека тоа не треба да се користи за дневно политички цели.

Белград го напушти дијалогот во Брисел, свикан Советот за безбедност поради убиството на српскиот политичар

24 Вести - 16.01.2018

Делегацијата на Белград го напушти техничкиот дијалог и се враќа во Србија поради убиството на лидерот на партијата Граѓанска иницијатива „Србија, демократија, правда“ (СДП), Оливер Ивановиќ.

Дачиќ: Убиството на Ивановиќ е терористички акт

Press24 - 16.01.2018

Убиството на Оливер Ивановиќ е терристички акт кој ја загрозува безбедносната стабилност на само на северот од Косово, туку и регионот, оцени потпретседателот на српската Влада и министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ.

ЕУ со најостри осуди за убиството на Ивановиќ

Фактор - 16.01.2018

Европската унија „силно го осуди“ убиството на Оливер Ивановиќ и ги повика сите страни да покажат „мир и да се здружат“. Поради жалниот чин на убиство на Оливер Ивановиќ разговорите во рамки на дијалог се прекинати соопшти портпаролката на ...

Дачиќ: Убиството на Ивановиќ е заканa за стабилноста во регионот

Стандард - 16.01.2018

Според српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, убиството на Оливер Ивановиќ е терористички чин што ја загрозува стабилноста не само во Косово, туку и во регионот, објави новинската агенција Танјуг.

Вучиќ се огласи за убиството на Ивановиќ: Ова е терористички акт

Press24 - 16.01.2018

Убиството на лидерот на Граѓанската иницијатива „Србија, демократија, правда“ Оливер Ивановиќ, денеска Александар Вучиќ го оцени како терористички акт. Вучиќ рече дека на седницата на Советот за национална безбедност било договорено да се упати ...

Вучиќ го нарече „терористички чин“ убиството на Ивановиќ во Косово

Стандард - 16.01.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ, по седницата на Советот за национална безбедност изјави дека дека убиството на претседателот на Граѓанската иницијатива СДП, Оливер Ивановиќ, е терористички чин и дека државата, во согласност со тој чин, ќе се ...

Могерини разговараше со Вучиќ и Тачи по убиството на српскиот политичар на Косово

Нетпрес - 16.01.2018

Високата претставничка на Европската унија за заедничка надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини, разговарала во вторникот телефонски со претседателите на Србија, Александар Вучиќ, и на Косово, Хашим Тачи, по убиството на српскиот ...