TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВЛАДИМИР ПУТИН ГО ПОТПИША УКАЗОТ: Одлучи овие луѓе да не се мобилизираат!

Во Центар - 25.09.2022

Владимир Путин го одобри одложувањето на повикот за воена служба за студентите од универзитетите и стручните училишта како дел од делумната мобилизација што ја најави оваа недела. Според овој претседателски указ објавен на веб-страницата на ...

Врвни руски политичари загрижени од хаотичната мобилизација

Независен

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ СО КОЈ СТУДЕНТИТЕ СЕ ОСЛОБОДУВААТ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА - еве што точно тоа значи

Фактор

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ за зголемување на казните за бегство од мобилизација, променет е и законот за државјанства

Во Центар

Низ цела Русија протести, апсења, принудни мобилизации

Локално

Етничките Бурјати стравуваат дека најголемиот товар на мобилизацијата ќе падне на сиромашните региони во Русија

Сакам да кажам

Расте незадоволството од хаотичната мобилизација на Русија

Телма

Радио МОФ Нетпрес Фактор Во Центар Локално Фактор Локално Скопје1

Кому му е гајле што сакаат Украинците

Оff.net - 25.09.2022

За време на војната, руски и украински преговарачи тајно се состанале и некако скицирале решение за ставање крај на војната. Само што Бајден не бил задоволен а Борис Џонсон подоцна му објаснил на Зеленски: Дури и Украина да е подготвена за некои ...

Путин ги заостри казните за оние кои не сакаат да се борат и ги наградува странските борци со руски пасош

Сакам да кажам

Путин потпиша нов закон, строги казни за одбивање на мобилизација и за дезертерство

Макфакс

Путин потпиша нов закон, драстични казни за тие што одбиваат да се борат

А1 On

Путин потпиша измени на Кривичниот законик за воената служба

Локално

Путин го потпиша новиот Закон – драстични казни за тие што одбиваат да се борат во Украина

Фокус

Путин го потпиша новиот Закон – драстични казни за тие што одбиваат да се борат во Украина

Република

Centar Канал5