TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нови пет споменици во Скопје

24 Вести - 07.09.2014

Револуционерите Пере Тошев, Никола Русински, Андон Ќосето, Ѓорѓи Сугаре и првиот генерал на македонската војска, Михајло Апостолски, се личностите од историјата што од утрово имаат споменици во ...

Пет нови споменици поставени ноќва во Скопје

Телма - 07.09.2014

Донацијата од Здружението за духовно обединување на Сетинци-Попадинци и Крушоради од Лерин во Македонија се реализираше. Со осамнувањето на утрото осамнаа и петте нови споменици кои ова здружение му ...

СДСМ: Колку чинат и кој ги плаќа спомениците?

А1 On - 07.09.2014

Во Скопје преку ноќ никнуваат споменици без да се знае колку чинат, кој ги плаќа и кој е автор на истите, реагираат од СДСМ. Власта молчи за петте споменици кои анонимното Здружение за духовно ...

Скопје доби нови споменици

МРТ - 07.09.2014

Во пресрет на 8 - ми септември, и празнувањето на дваесет и третата годишнина од независноста, во главниот град на државата, на повеќе локации, се поставуваат споменици на македонски великани, ...

Се поставуваат нови пет споменици во Скопје

24 Вести - 07.09.2014

Рано утрово, по повод Денот на независноста, почна поставувањето на петте нови споменици во Скопје, чиј донатор е Здружението на граѓани од Сетинци, Попадинци и Крушоради, Леринско.

СКОПЈЕ: Поставени нови споменици (ФОТО)

Телеграф - 07.09.2014

Спомен-обележја добија Пере Тошев, Никола Петров Русински, Андон Лазев Ќосето, Методија Шаторов Шарло, Михајло Апостолски Во близина на судовите и Универзитетската библиотека, како и кај хотелот ...

Споменици во Скопје – пак (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 07.09.2014

Утрово Скопје се разбуди со нови споменици, на Пере Тошев, Никола Петров Русински, Андон Лазев Ќосето... Спомениците беа поставени кај Универзитетска библиотека и кај Судска палата, а на кружниот тек ...

ФОТО: По дождот, во Скопје споменици

Утрински - 07.09.2014

Утрово беа поставени пет нови споменици на Никола Русински, Михајло Апостолски, Пере Тошев, Андон Ќосето и Ѓорѓи Сугарев Пет нови споменици беа поставени во близина на судовите и Универзитетската ...

Никнаа новите споменици – донација од мистериозното здружение

Фокус - 07.09.2014

Во тек е поставувањето на споменикот е на Михајло Апостолски на кружниот тек во близина на Континенетал – неговото поставување го надгледувала Валентина Стевановска, авторка на најголемиот број ...

ГАЛЕРИЈА Скопје се разбуди со „чета“ нови споменици

+инфо - 07.09.2014

На ден пред 23 години од Денот на независноста на Македонија, Скопје се разбуди со „чета“ нови споменици. На аголот на Универзитетската библиотека е поставен споменикот на Пере Тошев, во негова ...

ФОТО: Скопје се разбуди со нови споменици

Либертас - 07.09.2014

Од утринава во Скопје има нови споменици, пренесе порталот Први.мк. На аголот на Универзитетската Библиотека е поставен споменикот на Пере Тошев, во негова близина е споменикот на Никола Петров ...

ФОТО: Во тек е поставување на споменикот на Михајло Апостолски

Либертас - 07.09.2014

Во овие моменти во тек е поставувањето на петтиот споменик од оние кои беа донирани од Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушоради од Лерин од Скопје – Македонија.

Претпразнично во Скопје „никнаа“ нови пет споменици

Таратур - 08.09.2014

Револуционерите Пере Тошев, Никола Русински, Андон Ќосето, Ѓорѓи Сугаре и првиот генерал на македонската војска, Михајло Апостолски, се личностите од историјата што од утрово имаат споменици во ...

СДСМ: Дали Валентина Стефановска стои зад донаторите на спомениците?

+инфо - 07.09.2014

Во Скопје преку ноќ никнуваат споменици без да се знае колку чинат, кој ги плаќа и кој е автор на истите. Власта молчи за петте споменици кои анонимното Здружение за духовно обединување на Сетинци, ...

Во пресрет на 8-ми септември , Скопје доби нови споменици

Lider - 07.09.2014

Во пресрет на 8 – ми септември, и празнувањето на дваесет и третата годишнина од независноста, во главниот град на државата, на повеќе локации, се поставуваат споменици на македонски великани, ...

(ФОТО) По дождот, во Скопје никнаа нови споменици

Бриф - 07.09.2014

Утрово во Скопје беа поставени пет нови споменици на Никола Русински, Михајло Апостолски, Пере Тошев, Андон Ќосето и Ѓорѓи Сугарев Пет нови споменици беа поставени во близина на судовите и ...

Скопје се разбуди со „чета“ нови споменици

Локално - 07.09.2014

На ден пред 23 години од Денот на независноста на Македонија, Скопје се разбуди со „чета“ нови споменици. На аголот на Универзитетската библиотека е поставен споменикот на Пере Тошев, во негова ...

ФОТО: Скопје се разбуди со нови споменици – еве кои

МК News - 07.09.2014

Од утринава во Скопје има нови споменици, пренесе порталот Први.мк. На аголот на Универзитетската Библиотека е поставен споменикот на Пере Тошев, во негова близина е споменикот на Никола Петров ...

Пет нови споменици никнаа во Скопје

Нова ТВ - 07.09.2014

Во пресрет на државниот празник - 23 години од Денот на независноста на Македонија, Скопје се разбуди со „чета“ нови споменици. Во овие моменти во тек е поставувањето на петтиот споменик од оние кои ...

СДСМ: Колку чинат и кој ги плаќа спомениците?

Локално - 07.09.2014

Во Скопје преку ноќ никнуваат споменици без да се знае колку чинат, кој ги плаќа и кој е автор на истите, реагираат од СДСМ. Власта молчи за петте споменици кои анонимното Здружение за духовно ...

ФОТО: Поставени седум нови споменици во Скопје

Курир - 07.09.2014

Седум нови споменици плус музите на Колонадата денеска беа поставени во близина на судовите и Универзитетската библиотека, како и кај хотел „Континентал“.

Пет нови споменици поставени во Скопје

Вечер Прес - 07.09.2014

Од утринава во главниот град има нови споменици. На аголот на универзитетската библиотека е поставен споменикот на Пере Тошев, во негова близина е споменикот на Никола Петров Русински.

СДСМ: Зошто Груевски и Трајановски не кажуваат колку вредат и кој е автор на спомениците што ги поставија денеска во ...

Бриф - 07.09.2014

Во Скопје преку ноќ никнуваат споменици без да се знае колку чинат, кој ги плаќа и кој е автор на истите, велат од СДСМ во реакција на денешното поставување на нови споменици во Скопје.

ФОТО: Ова се новите 7 споменици кои од денеска го красат Скопје

Press24 - 07.09.2014

Седум нови споменици плус музите на Колонадата денеска беа поставени во близина на судовите и Универзитетската библиотека, како и кај хотел „Континентал“.

(ФОТО) Претпразнично во Скопје никнаа нови споменици

Фактор - 07.09.2014

Од утринава во градот има нови споменици. На аголот на Универзитетската Библиотека е поставен споменикот на Пере Тошев, во негова близина е споменикот на Никола Петров Русински.

СДСМ: Дали се перат пари преку донираните споменици?!

Либертас - 07.09.2014

Соопштение на СДСМ – писмена реакција на поставувањето на споменици во Скопје од анонимното здружение: Во Скопје преку ноќ никнуваат споменици без да се знае колку чинат, кој ги плаќа и кој е автор ...

ФОТО: Скопје доби уште седум нови споменици

Сител - 07.09.2014

Седум нови споменици плус музите на Колонадата денеска беа поставени во близина на судовите и Универзитетската библиотека, како и кај хотел „Континентал“.

Фото: Се поставуваат нови споменици во Скопје

Скопје инфо - 07.09.2014

Од утринава во Скопје има нови споменици. На аголот на Универзитетската Библиотека е поставен споменикот на Пере Тошев, во негова близина е споменикот на Никола Петров Русински.

Писмена реакција на СДСМ за поставувањето на новите споменици

Фактор - 07.09.2014

После утринското поставување на новите споменици во главниот град опозициската СДСМ излезе со реакција. Ви ја пренесуваме во целост. „Во Скопје преку ноќ никнуваат споменици без да се знае колку ...

ФОТО: Поставени седум нови споменици во Скопје

Денешен - 07.09.2014

Седум нови споменици плус музите на Колонадата денеска беа поставени во близина на судовите и Универзитетската библиотека, како и кај хотел „Континентал“.

ФОТО: Во Скопје никнаа нови споменици

А1 On - 07.09.2014

На ден пред 23 години од Денот на независноста на Македонија, Скопје се разбуди со нови споменици. На аголот на Универзитетската библиотека е поставен споменикот на Пере Тошев, во негова близина е ...

(Галерија) Претпразнично: Пристигнаа нови споменици

еМагазин - 07.09.2014

Од утринава во Скопје има нови споменици, пренесе порталот Први.мк. На аголот на Универзитетската Библиотека е поставен споменикот на Пере Тошев, во негова близина е споменикот на Никола Петров ...

Поставени нови седум споменици во Скопје - Најчевска и Милчин гневни

Канал5 - 07.09.2014

Спомениците ги разгневија Најчевска и Милчин. Седум нови споменици, како и Музите на колонадата денеска беа поставени во близина на судовите и Универзитетската библиотека, како и кај хотелот ...

ФОТО: Два нови споменика во Скопје

Вистина.мк - 07.09.2014

На аголот на Универзитетската Библиотека е поставен споменикот на Пере Тошев, во негова близина е споменикот на Никола Петров Русински. Кај Судска Палата е подигнат споменикот на Андон Лазов Јанев ...

Фото: Утрово нови споменици во Скопје!

Пулс24 - 07.09.2014

Утрово беа поставени пет нови споменици на Никола Русински, Михајло Апостолски, Пере Тошев, Андон Ќосето и Ѓорѓи Сугарев. Пет нови споменици беа поставени во близина на судовите и Универзитетската ...