TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДВЕ НЕДЕЛИ ЗА МИР ВО УКРАИНА Оружјето ќе молчи, збор имаат преговарачите во Берлин

+инфо - 27.01.2022

По осумчасовните разговори во Елисејската палата, политичките советници од Русија, Украина, Франција и на Германија се согласиле дека треба да се размислува за прекин на огнот во источна Украина, соопштил специјалниот претставник на Русија.

Трајанов: Можен е конфликт меѓу Украина и Русија, но НАТО нема да се вклучи

Локално - 26.01.2022

Лидерот на Демократски сојуз, Павле Трајанов смета е можен ограничен конфликт меѓу Русија и Украина, но исклучува можност да се вклучи и НАТО. -Согласно член 5 на НАТО, не е загрозена држава членка на Сојузот.

Евентуалната руска агресија во Украина ќе се соочи со реакции од Вашингтон и Лондон

Алсат-М - 26.01.2022

Соединетите Американски Држави и Велика Британија не ја исклучуваат можноста за воведување директни санкции за рускиот претседател Владимир Путин, доколку Русија одлучи да ја нападне Украина.

Каква ќе биде улогата на Македонија во евентуален воен конфликт во Украина?

Канал5 - 26.01.2022

НАТО нема донесено одлука за воена инволвираност при евентуален конфликт во Украина. Станува збор за задолжителна процедура за подигнување на нивото на мобилност на армиите на земјите членки, велат за Канал 5 од Кабинетот на претседателот и врховен ...

Македонија ќе го следи НАТО или ќе остане настрана за Украина?

Р.С.Европа - 26.01.2022

Македонија може да биде воздржана или да даде придонес доколку НАТО одлучи да се вмеша во ситуацијата во Украина, вели професор Методи Хаџи - Јанев. Тој смета дека Македонија нема директен ризик од евентуалниот конфликт меѓу Русија и Украина.

Забрзана трка во вооружување

Н.Македонија - 26.01.2022

ако што се заоструваат релациите меѓу САД и Русија за Украина така НАТО со забрзана динамика започнува да ги вооружува властите во Киев, со модерни противтенковски и противвоздушни ракети од американско производство.

Украина ќе претстави докази за кршење на правата од страна на Русија во окупираниот Донбас

Р.С.Европа - 26.01.2022

Украина пред Европскиот суд за човекови права ќе поднесе докази за соучесништвото на Русија во кршењето на човековите права во окупираните територии на регионите Доњецк и Луганск. Според најавите, делегациите на Украина и на Холандија денеска ќе се ...

Претпазливите балкански најави за следење на НАТО не поминаа незабележано

Н.Македонија - 26.01.2022

Претпазливост, но и поделени мислења и извинување, во однос на украинско-руската политичка криза, можеа да се забележат во изјавите на политичарите од регионот чии држави се членки на НАТО, наспроти изразените ставови за следење на одлуките на ...

Кога критиката ќе ја загуби смислата

CivilMedia - 26.01.2022

Република Северна Македонија е членка на НАТО од 2020 година. Членството во НАТО беше дел од програмските определби на најголем број од политичките партии и беше поддржано од над 75% од граѓаните: Замислена како структура за колективна одбрана НАТО ...

Пендаровски и Петровска се подготвени ако треба да пратат војска во Украина

МКД - 25.01.2022

Македонскиот претседател Стево Пендаровски и министерката за одбрана Славјанка Петровска во изјави за медиуми велат дека Македонија е подготвена, како членка на НАТО, ако треба, да испрати војска при евентуалната интервенција на Русија во Украина.

Украина го обвини Зоран Милановиќ дека шири руска пропаганда

Независен - 25.01.2022

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска се најде на насловните страници на европските медиуми со тврдењата дека настаните околу Украина немаат никаква врска со Москва и Киев, туку се должат на внатрешно-политичките проблеми на претседателот ...

Пендаровски: Нема одлука за воено учество во Украина, во АРМ процедурално е подигнато нивото на борбена готовност

CivilMedia - 25.01.2022

Република Северна Македонија, како дел од НАТО, учествува во процесот на планирање заедно со останатите членки за начините како Алијансата да се постави кон тензиите кои се зголемуваат во тој регион.