TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ: Шест нови иницијативи за трансформација на Западен Балкан

Deutsche Welle - 17.05.2018

На самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, Брисел претставува шест нови иницијативи кои би требало да помогнат за трансформација на регионот, подобра поврзаност и помирување. Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан најавува нови поттици за шесте земји ...

Тајани: Треба да работиме за стабилноста на Западен Балкан

Стандард - 17.05.2018

Мораме да работиме за стабилноста на Западен Балкан. Ова го изјави претседателот на Европскиот парламент (ЕП) Антонио Тајани пред Самитот ЕУ-Западен Балкан, кој се одржуа во Софија, цитиран од локалните медиуми.

Анѓушев во Софија на самитот ЕУ-Западен Балкан

Сител - 17.05.2018

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев денеска и утре е во службена посета на Бугарија каде учествува на дел од активностите во рамките на самитот ЕУ-Западен Балкан. Денеска попладне Анѓушев ќе учествува на настан во организација на ...

„Поврзување“, тема на самитот ЕУ, Западен Балкан

Р.С.Европа - 17.05.2018

Денешниот самит во Софија меѓу шефовите на држави или влади на земјите-членки на Европската унија и нивните колеги од регионот на Западен Балкан се одржува под темата „Поврзаност“. Станува збор за разгледување на можностите за подобрување на врските ...

Трите предизвици пред интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ

Стандард - 16.05.2018

Поради етничките тензии, нерешени гранични спорови, неконтролираното организиран криминал и растечкото руско, турско и кинескo влијание во регионот, Западен Балкан се претвораат повторно во еден од најголемите предизвици за Европската унија (ЕУ) во ...

Туск од Софија ќе ја потврди европската перспектива за Западен Балкан

24 Вести - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск во пресрет на самитот „ЕУ - Западен Балкан“ во софија соопшти дека за првпат по 15 години денеска ќе се соочат лидерите на Унијата со сите лидери на Западен ...

Очекувам самитот во Бугарија да ги приближи пријателите од Западен Балкан кон ЕУ, порача Туск

Макфакс - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, оценува дека утрешниот самит на лидерите на ЕУ и Западен Балкан во Бугарија, ќе биде можност и ЕУ и регионот да потврдат дека европската перспектива останува геостратешки избор на Западен Балкан.

Заев на средби со Макрон и Ципрас, Коѕијас не се појави во Софија

МКД - 16.05.2018

Средбата меѓу премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев што е предвидена за утре во 10.30 часот што ќе се одржи на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан се смета за исчекор кон конечно решение, иако мали се очекувањата дека ...

Тајани: Стабилноста на Западен Балкан е клучна за ЕУ

Р.С.Европа - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани изјави дека за Европската унија клучна е стабилноста на Западен Балкан. Пред состанокот на претставниците на Европските народни партии, кој се одржува пред Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, ...

Курц: Самит во Софија ќе внесе нова динамика во приближувањето на Западен Балкан кон ЕУ

+инфо - 16.05.2018

Очекувам утрешниот Самит ЕУ-Западен Балкан да внесе нова динамика во процесот на приближување на земјите од регионот во ЕУ, изјави денеска во Софија австрискиот канцелар Себастијан Курц по средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Захариева очекува две земји од Западен Балкан да станат членки на ЕУ до 2025 година

Фокус - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Захариева во Софија учествува на конференциијата на Европскиот економски и социјален ...

Захариева: Очекувам две нови членки на ЕУ до 2025.

Алсат-М - 16.05.2018

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на ЕУ до 2025 година. Захариева која е и заменик на бугарскиот премиер, во Софија учесвуваше на конференција на ...

Туск: Ќе ја потврдиме европската перспектива на Западен Балкан

Р.С.Европа - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск во пресрет на самитот „ЕУ-Западен Балкан“ во Софија соопшти дека за првпат по 15 години утре ќе се соочат лидерите на Унијата со сите лидери на Западен Балкан.

Самит во Софија: Западниот Балкан во сенка на Иран

Deutsche Welle - 16.05.2018

На самитот во Софија во преден план првобитно требаше да биде Западниот Балкан. Но агендата сега е предодредена од американскиот претседател Доналд Трамп. Самитот ЕУ-Западен Балкан, кој еврокомесарот за проширување Јоханес Хан го оцени како ...

Захариева со надеж дека две земји од Западен Балкан ќе влезат во ЕУ до 2025

Р.С.Европа - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Таа на конференцијата на Европскиот економски и социјален комитет во Софија ја нагласи ...

Загреб сака да организира самит ЕУ-Западен Балкан 2020 за проширување

Вечер - 16.05.2018

Хрватската министерка за надворешни и европски работи Марија Пејчиновиќ Буриќ изјави дека Хрватска сака за време на претседавањето со Европската унија во 2020 година да организира самит ЕУ – Западен Балкан (Загреб самит 2) на кој проширувањето би ...

Захариева: Две нови балкански земји ќе станат членки на ЕУ до 2025 година

Н.Македонија - 16.05.2018

Министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на ЕУ до 2025 година. Захариева во Софија учествуваше на конференцијата на Европскиот економски и општествен комитет, ...

Заев: Сега е време да се препознае моментот земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето на посилна ЕУ

Фактор - 16.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, своите активности на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан што се одржува во Софија, ги започна со учество на паралелните активности, со свое обраќање на меѓународната конференција ...

Бугарија гледа „можност“ за завршување на спорот за името

Deutsche Welle - 16.05.2018

Бугарската министерка за надворешни работи Захариева гледа шанса за напредок во разговорите за спорот за името на маргините на самитот во Софија. Пред самитот интервју за шансите на Балканот и на еврокомесарот Хан.

Земјите од Западен Балкан се обврзуваат да вработат повеќе жени

Стандард - 16.05.2018

Претставници на земјите од Западен Балкан се обврзале да овозможат вработување на повеќе жени на подобро платени позиции, кои бараат повеќе квалификации, изјави регионалната директорка на Светска банка, Линда Ван Гелдер.

Неформална вечера на лидерите на ЕУ во Софија

Р.С.Европа - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск вечер во Софија организира неформална вечера за лидерите на Европската унија пред утрешниот самит. На вечерата, како што е најавено, лидерите ќе се фокусираат врз дигитализацијата на Европа, ...

Недвосмислена поддршка за европската перспектива ќе добие Западен Балкан од Самитот во Софија

Локално - 16.05.2018

Европската унија ја поздравува посветеноста на Зaпаден Балкан на европските вредности и принципи и визијата за силна стабилна и обединета Европа. Повикувајќи се на Солунскиот самит во 2003 година, се потврдува недвосмислена поддршка за европска ...

Ципрас и Заев ќе разговараат и ќе ги брифираат лидерите

Независен - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев од денеска е во Софија каде што ќе учествува на самитот ЕУ-Западен Балкан и ќе има билатерална средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас. И Заев и извори од Брисел најавија дека спорот за името нема да се реши тука, но ...

ЕУ до Балканот: Ние сме вашата надеж и партнер!

Фактор - 16.05.2018

Европската унија ќе понуди пари, но не и членство на шесте балкански земји за време на самитот во Софија, кој кулминира со бугарското претседателство со ЕУ. Според висок европски службеник работите на Балканот не даваат доволно позитивни докази за ...

ЕУ: Шест нови иницијативи за трансформација на Западен Балкан

Нова ТВ - 17.05.2018

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан најавува нови поттици за шесте земји од Западниот Балкан кои се надеваат на натамошно приближување кон ЕУ. Брисел, со цел да ја забрза трансформацијата на регионот, планира финансирање на десетици нови ...

Анѓушев во Софија на самитот ЕУ-Западен Балкан

А1 On - 17.05.2018

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев денеска и утре е во службена посета на Бугарија каде учествува на дел од активностите во рамките на самитот ЕУ-Западен Балкан. Денеска попладне Анѓушев ќе учествува на настан во организација на ...

Шпански Конфиденсијал: Рахој ја загуби војната на Балканот

МКД - 15.05.2018

Шпанскиот премиер Маријано Рахој обично не води кампањи против ЕУ. Меѓутоа, тој ја изгуби „балканската војна“, пишува шпанскиот весник Конфиденсијал . Шпанската влада се трудеше на претстојниот самит на Западниот Балкан и ЕУ во Софија Косово да не ...

Седумдесет отсто од Бугарите сакаат Македонија да влезе во Европската Унија

Фокус - 15.05.2018

Бугарите ја поддржуваат интеграцијата на државите од Западен Балкан во Европската унија и сметаат дека нивната земја има интерес тие да станат дел од европското семејство, покажуваат резултатите од истражувањето на Центарот „Тренд“, изработено по ...

Бугарското претседателство на ЕУ гледа „шанса“ во Софија за спорот околу името

МКД - 15.05.2018

Бугарското претседателство со ЕУ гледа „шанса“ за долготрајниот спор околу името помеѓу Грција и Македонија на клучниот состанок што треба да се одржи неделава во Софија, пишува Еурактив. Во април Комисијата предложи почнување официјални разговори ...

Жените од Балканот мора да добијат подобри и поплатени работни места

Телма - 15.05.2018

Иако сега се подобро образовани од порано, девојките и жените од Западен Балкан се уште не учествуваат подеднакво на пазарот на трудот, а и кога ќе се вработат, поголема е веројатност е да добијат пониско-квалификувани и пониско платени работни ...

Што подготвува Брисел за самитот во Софија?

Канал5 - 15.05.2018

Објавена е нацрт верзијата на декларацијата , што ќе биде усвоена на самитот ЕУ – Западен Балкан на 17 мај во Софија. Со назнака дека текстот на декларацијата се усогласува , агенцијата Бета дојде до нацрт верзијата на она за што ќе се разговара на ...

Самитот ЕУ – Западен Балкан во Софија не е последен од овој вид

+инфо - 15.05.2018

- Патување помеѓу две престолнини во регионот трае подолго отколку пат во Токио. Дури и во контекст на конективноста искусивме тензии поврзани за тешката историја - наведува дипломат. Европските лидери се подготвуваат за дводневниот состанок во ...

На 17 мај во Софија ќе се одржи самитот ЕУ-Западен Балкан

24 Вести - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас на 17 мај ќе се сретнат на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...

Спасовски: Преку регионална безбедносна соработка да се справиме со заедничките закани и да се приближиме до ЕУ

Макфакс - 15.05.2018

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска изјави дека годинава, Западен Балкан има неповторлива шанса во однос на својата европска перспектива, а Берлинскиот процес има голем удел во реализирање на таа цел.

Рахој нема да присуствува на Самитот на ЕУ поради Косово

Алсат-М - 15.05.2018

Шпанскиот премиер Маријано Рахој дефинитивно нема да учествува на Самитот на ЕУ во Софија, поради ставот за Косово. “Од почетокот беше јасно дека поради ставот на Шпанија кон Косово, Рахој нема да присуствува”, изјави висок претставник на ЕУ Шпанија ...

„Макфакс“ дојде до декларацијата што ќе биде усвоена на Самитот во Софија

Макфакс - 15.05.2018

„Макфакс“ дојде до нацрт-декларацијата што ќе биде усвоена на 17 мај во Софија на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан, на која европските лидери одлучија земјите од Западен Балкан да не стават потпис, по настојувањата на Шпанија Косово да ...

Еден самит, два формата и мноштво дипломатски акробации

Н.Македонија - 15.05.2018

Колку што е долг и комплициран патот на балканските држави за членство во Европската Унија, исто така е комплицирано и тешко да се одржи и самит помеѓу претставници од ЕУ и од Западен Балкан.

Вучиќ ќе присуствува на Самитот ЕУ – Западен Балкан во Софија

Н.Македонија - 15.05.2018

И покрај тоа што се уште нема официјална потврда кој ќе ја преставува Србија на Самитот на лидерите на ЕУ, белградските медиуми највуваат дека и покрај дилемите, претседателот Александар Вучиќ сепак ќе патува во четврток во Софија.

Шпанскиот премиер, поради Косово, нема да учествува на ЕУ-самитот во Софија

Макфакс - 15.05.2018

Шпанскиот премиер, Маријано Рахој, дефинитивно нема да учествува на Самитот на ЕУ во Софија, поради позицијата на земјата кон Косово. „Од самиот почеток беше јасно дека шпанскиот премиер Рахој не сака да учествува поради ставот на Шпанија за ...

ЕУ не очекува спорот да се реши неделава, остава простор до јуни

Вечер - 15.05.2018

Под полициско обезбедување и силни безбедносни мерки, утре во Софија ќе се одржи Самитот на Европската Унија за Западен Балкан. На Самитот предвидена е средба на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, но оние кои го ...

Заев: Самитот во Софија не е „дедлајн” за прашањето за името

Слободен Печат - 15.05.2018

Сакам договор за мојата земја, оптимист сум и еден од првите луѓе кој го сака тоа, но неможам да кажам дека имаме договор за прашањето за името, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање по завршувањето на рочиштето за ...

Официјални претставници од Западен Балкан ветија дека ќе ги подобрат економските можности за жените и девојките

Денар - 15.05.2018

За време на работилницата на Светската банка што се одржа денеска во Виена, високи претставници од Западен Балкан се обврзаа да ја подобрат родовата еднаквост со одобрување на коминике за подобрување на пристапот до економските можности за жените и ...

Дури 70% од Бугарите даваат поддршка за прием на Македонија во ЕУ

Фактор - 15.05.2018

За 10 години Западен Балкан ќе биде во алијансата, според 43 отсто од бугарските граѓани. Ова го покажува студија на истражувачкиот центар по нарачка од бугарскиот сајт "24 часа". Бугарите ја поддржуваат интеграцијата во ЕУ на земјите од Западен ...

Набиена агенда на Заев во Софија, ќе се сретне со Ципрас, Макрон, Меркел, Курц, Руте

Мета - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев на 17 мај ќе учествува на Самитот на Европската унија за Западен Балкан што ќе се одржи во Бугарија, земја претседавач на Европскиот Совет. За време на Самитот, предвидена е и средба со премиерот на Грција, Алексис Ципрас.

Симултанка на Заев: Деновиве ќе се сретни со најмоќните државници во Европа

Sky - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев на 17 мај ќе учествува на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан што ќе се одржи во Софија, Бугарија, земја претседавач на Европскиот Совет. Заев, во придружба на вицепремирот задолжен за европски прашања Бујар Османи и ...

Очекувам самитот во Бугарија да ги приближи пријателите од Западен Балкан кон ЕУ, порача Туск

Sky - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, оценува дека утрешниот самит на лидерите на ЕУ и Западен Балкан во Бугарија ќе биде можност и ЕУ и регионот да потврдат дека европската перспектива останува геостратешки избор на Западен Балкан.

Тајани: Стабилноста на Западен Балкан е клучна за ЕУ

Н.Македонија - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани денеска во Софија изјави дека за Европската унија клучна е стабилноста на Западен Балкан. – Во следните месеци мора да се занимаваме со Западен Балкан се повеќе и повеќе, оцени Тајани.

Курц: Самитот во Софија ќе внесе нова динамика во приближувањето на Западен Балкан кон ЕУ

А1 On - 16.05.2018

Очекувам утрешниот Самит ЕУ-Западен Балкан да внесе нова динамика во процесот на приближување на земјите од регионот во ЕУ. изјави денеска во Софија австрискиот канцелар Себастијан Курц по средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Захариева: Очекувам две нови членки на ЕУ до 2025 година

А1 On - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Захариева во Софија учествува на конференциијата на Европскиот економски и социјален ...

Самит во Софија: Западниот Балкан во сенка на Иран

Либертас - 16.05.2018

На самитот во Софија во преден план првобитно требаше да биде Западниот Балкан. Но агендата сега е предодредена од американскиот претседател Доналд Трамп, пишува Дојче веле . Самитот ЕУ-Западен Балкан, кој еврокомесарот за проширување Јоханес Хан го ...