TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јужна Кореја прогласи највисок степен на опасност од Ковид-19

Опсервер - 21.02.2020

– Јужна Кореја одлучи да го подигне нивото на опасност од новиот коронавирус на највисок степен. Тоа го најави претседателот Мун Џае Ин, откако во таа држава беа регистрирани повеќе од 100 нови случаи на заболени од Ковид-19.

Интер-Сампдорија и уште два меча од Серија А одложени поради коронавирусот

Екипа - 23.02.2020

Натпреварот меѓу Интер и Сампдорија како и средбите Верона-Калјари и Аталанта-Сасуоло се трите дуели од фудбалската Серија А кои се одложени поради појавата на опасниот коронавирус во дел од Италија.

Паника на Апенините: Одложени три меча во Серија А

SportMedia - 23.02.2020

Поради корона вирусот италијанските власти доцна синоќа донесоа одлука за одложување на трите денешни натпревари во Серија А. Одложени се мечевите меѓу Аталанта и Сасуоло, Интер – Сампдорија и Верона – Каљари.

Речиси 77.000 заразени во Кина од новиот коронавирус

Опсервер - 21.02.2020

– Бројот на заразени од новиот коронавирус во Кина се зголеми на 76.936, откако се пријавени 648 нови случаи додека бројот на жртви достигна 2.442, соопшти националната здравствена комисија.

Русија води масовна кампања на дезинформации за коронавирусот, велат САД

МКД - 22.02.2020

„Со ширењето дезинформации за коронавирусот, руските злонамерни актери повторно решаваат да ја загрозат јавната безбедност со тоа што ќе го одвлечат вниманието од светската здравствена битка“, велат властите.

Доцна во ноќта стигна потврда: Во Серија А три меча за утре одложени

Спортклуб - 23.02.2020

Доцна во ноќта е информирано од Италија дека утре три натпревари ќе бидат одложени во рамките на колото во СЕРИЈА А. Информацијата вечерва ја потврди премиерот на Италија, Џузепе Конти, така да три натпревари утре ќе бидат одложени поради опасност ...

Авиокомпаниите губат речиси 30 милијарди долари поради коронавирусот

Макфакс - 22.02.2020

Авиокомпаниите од азиско-пацифичкиот регион поради коронавирусот ќе загубат 27,8 милијарди долари, додека пак побарувачката за авиобилети во тој регион ќе се намали за 13 отсто, покажуваат проценките на Меѓународното здружение на авиопревозници.

Заразени аџии од коронавирус предизвикаа паника во Ерусалим , вирусот се шири низ регионот

Канал5 - 22.02.2020

Најмалку десет нови случаи на инфекција со коронавирус се откриени во Иран и уште двајца починале, соопштија денеска иранските власти. Во Иран, бројот на заразените се зголеми на 29, со шест починати лица.

Бројот на заразените во Кина паѓа, во другите земји расте

МКД - 22.02.2020

Кина јавува за остар пад на бројот на новите смртни случаи и новите заразени со коронавирусот, додека епидемијата во другите земји, како Јужна Кореја, Иран и Италија, се шири. Централната банка на Кина предвидува ограничено краткорочно економско ...

Коронавирусот одложи 42 меча во ниските лиги во Италија

Sport 1 - 22.02.2020

Откако во Италија беа регистрирани 25 случаи од смртоносниот коронавирус кој се појави во Кина, дури 42 меча од ниските лиги на Апенините веќе се одложени и тоа во Серија Ц и Серија Д, а засега еден и во второлигашката конкуренција Србија Б помеѓу ...

САД: Русија шири дезинформации за новиот коронавирус

А1 On - 22.02.2020

Илјадници акаунти на социјални медиуми поврзани со Русија, вршат координирани напори за ширење на аларм за новиот коронавирус, нарушувајќи ги глобалните напори за борба против епидемијата, велат американските власти.

ОД ОРГАН ДО ОРГАН: Што му прави коронавирусот на човечкото тело?

Денешен - 22.02.2020

За коронавирусот сè уште не се познати многу работи, но се знае колку е разорен за човечкиот организам. Што всушност се случува со човечкото тело поради борбата против коронавирусот? Д а погледнеме од орган до орган.

Петти смртен случај од коронавирусот во Иран

Макфакс - 22.02.2020

Иранските здравствени претставници го објавија петтиот смртен случај предизвикан од коронавирусот и соопштија дека лицето кое починало било меѓу 10-те нови потврдени случаи на заболени во оваа земја.

Грипот се шири, корона - вирусот се приближува - десетици случаи во Северна Италија

Сител - 22.02.2020

Тројца пациенти со компликации од грип во текот на вчерашниот ден биле хоспитализирани на Инфективна. На Клиниката во одделот за интензивна нега се уште е 38 годишниот маж со масивна пневмонија како последица од вирусот.

Стравот од коронавирусот како цунами: стрес, гласини и насилство

МКД - 22.02.2020

Стравот од новиот коронавирус се шири низ светот како цунами, не само околу кинескиот град Вухан, центарот на епидемијата што е прогласена за глобална вонредна состојба. Стравот од новиот коронавирус се шири побрзо и од самиот вирус.

Нова фаза на коронавирусот- во Италија двјаца мртви, во Јужна Кореа бројот на заболен двојно зголемен

Телма - 22.02.2020

Во Јужна Кореа бројот на нови случаи заболен од коронавирусот двојно се зголеми, од 229 потврдени случаи во петокот денеска бројот на заболени порасна на 433. Здравствените власти го вклучија алармот дека епидемијата влезе во „сериозна нова фаза“.

Иранските власти затвораат училишта во два града за да спречат ширење на коронавирус

ТВ21 - 22.02.2020

Иран ќе затвори училишта, универзитети и едукативни центри во два централни града за да спречи ширење на новиот коронавирус, јави државната телевизија. Во соопштението се вели дека затворањето ќе почне утре и ќе трае два дена во градот Ком, каде од ...

Лоши вести од Кина: Периодот на инкубација на коронавирусот може да трае и повеќе од 14 дена!

Точка - 22.02.2020

Периодот на инкубација на коронавирусот би можел да биде и подолг од 14 дена, соопштија кинеските власти денес откако било утврдено дека кај 70-годишен маж од провинцијата Хубеи кој бил заразен со вирусот, првите симптоми се појавиле после 27 дена.

Самсунг затвори фабрика во Јужна Кореја заради коронавирусот

MTM - 22.02.2020

Самсунг денеска објави дека е потврдена инфекција со коронавирус во еден од нејзините погони за мобилни уреди во југоисточниот јужнокорејски град Гуми, со што е затворен целиот производствен капацитет, јавува Ројтерс.

Бешикташ ги негира гласините дека Љајиќ има коронавирус

МКД - 22.02.2020

Се појавија гласини дека српскиот фудбалер Адем Љајиќ има коронавирус, Бешикташ ги негира таквите информации и побара да не се шират лажни вести. Фудбалерот на Бешикташ, Адем Љајиќ е надвор од стројот поради болест.

Се појавија гласини дека Адем Љајиќ има коронавирус, Бешикташ демантира

24Фудбал - 22.02.2020

Бешикташ ги негираше шпекулациите кои велеа дека нивниот фудбалер Адем Љајиќ има коронавирус. Адем Љајиќ поради болест е надвор од фудбалските терени, па на социјалните мрежи се појавија информации дека тој има коронавирус.

Јапонија: 14 нови заболени од Ковид-19

Опсервер - 22.02.2020

– Јапонски владини претставници потврдија 14 нови случаи на заболени од новиот коронавирус, додека здравствените власти се борат за да спречат епидемија. Меѓу заразените е учителка од средно училиште во префектурата Чиба источно од Токио, која ...

Кратка лекција за корона вирусот Covid-19

Кајгана - 22.02.2020

Што претставува корона вирусот Covid-19? Како беше идентификуван, како се шири, кои се најчестите заблуди, што му прави вирусот на телото, како да се заштитите и многу други информации погледнете во ова информативно видео на ...

Бешикташ демантира дека Адем Љајиќ е болен од коронавирус

Sport 1 - 22.02.2020

Турскиот фудбалски клуб Бешикташ јавно ги демантираше шпекулациите на социјалните мрежи дека нивниот фудбалер Адем Љајиќ е болен од коронавирус. Поранешниот српски репрезентативец бил болен, имал висока температура поради воспаление на крајниците.

Бешикташ ги демантира Италијаните дека нивниот фудбалер Љајиќ има коронавирус

Канал5 - 22.02.2020

Италјанските медиуми објавија дека Адем Љајиќ има коронавирус. Српскиот репрезентативец и поранешен играч на Интер ќе го пропушти натпреварот од 23-то коло на Турскиот шампионат против Трабзонспор, а Италијанците објавија дека тој е во карантин и е ...

СЗО: Земјите мора да дејствуваат брзо за да спречат ширење на коронавирусот

Р.С.Европа - 22.02.2020

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека земјите мора да дејствуваат брзо доколку сакаат да ја преземат контролата врз спречување на ширење на коронавирусот „Сè уште сме во фаза каде што е возможно задржување“, рече шефот на СЗО, ...

За среќа нема коронавирус – Љајиќ е во стабилна ситуација, имал воспаление на крајниците

Спортманија - 22.02.2020

Српскиот репрезентативец нема коронавирус, објавија од Бешикташ Бепикташ и со соопштение ги демантира шпекулациите на дел од турските медиуми, дека е можно Адем Љајиќ да е заболен од коронавирус.

Коронавирусот ги однесе првите жртви во Италија: Починаа маж и жена, бројот на заразени расте

Точка - 22.02.2020

Во Италија се забележани првите два смртни случаи како последица на зараза од смртоносниот Коронавирус кој од почетокот на годинава однесе над 2 илјади животи. Во болница во регионот Венето починал 78-годишен маж кој во текот на последните 10 дена ...

Шокантни најави од Турција: Тврдат дека Љаиќ има коронавирус, Бешикташ се огласи со официјално соопштение

Дерби - 22.02.2020

Во турските медиуми излегоа шокантни информации кои го поврзаа фудбалерот на Бешикташ, Адем Љаиќ со смртоносната болест, коронавирус. Наводно српскиот репрезентативец бил ставен во карантин и поради висока температура не можел ни да стане од кревет.

Како патниците во авионот да се заштитат од коронавирусот?

Кумановски м. - 22.02.2020

Луѓето кои често патуваат со авион, или оние кои треба да патуваат овој период, се повеќе се плашат од епидемијата на сезонски грип, но и од коронавирусите. Студијата на Институтот за технологија во Масачусетс вели дека само 20 проценти од патниците ...

Коронавирусот удира и на властите: Техеранскиот градоначалник завршил во болница поради болест.

Точка - 22.02.2020

Ирански службеник од Техеран е заразен со коронавирус, јавила денес државната телевизија. Во извештајот се прецизира дека Мортез Рахманзадех, градоначалник на 13-тата област во Техеран, кој вчера бил хоспитализиран поради симптоми на коронавирусот, ...

Samsung ја дезинфицира фабриката

Денар - 22.02.2020

Јужнокорејската фабрика за мобилни телефони на Samsung во Кина е затворена за да се дезинфицира откако еден работник бил заразен со коронавирус. Како што соопштила компанијата планирано е фабриката повторно да работи во понеделник.

Цените на нафтата во пад

Денар - 22.02.2020

Цената на нафтата на светскиот пазар е во пад за повеќе од два проценти, бидејќи инвеститорите се плашат од влијанието на епидемијата на вирусот корона врз економијата, додека сите укажуваат на тоа дека водечките производители нема да го намалат ...

Бешикташ демантира дека Адем Љајиќ е заразен од корона вирус

Курир - 22.02.2020

Турскиот клуб Бешикташ ја негира информацијата дека српскиот фудбалер Адем Љајиќ е во карантин поради сомнеж дека е заразен од корона вирусот. Медиумите во Италија јавија дека Љајиќ ќе го пропушти натпреварот во 23.

КОРОНА ВИРУСОТ УДРИ И ПО ВЛАСТА: Градоначалникот на Техеран заврши во болница поради смртоносниот вирус!

Магазин - 22.02.2020

Ирански функционер од Техеран е заразен со коронавирус, објави денес државната телевизија. Во извештајот се вели дека Мортеза Рахманзаде, градоначалникот на 13 области во Техеран, бил хоспитализиран вчера заради симптоми на коронавирус.

Бројот на заразени со коронавирус опаѓа во Кина , се зголемува во другите држави

Канал5 - 22.02.2020

Кина објави драстичен пад на бројот на нови смртни случаи и нови пациенти со коронавирус, додека епидемијата се шири во други земји како Јужна Кореја, Иран и Италија. Централната банка на Кина предвидува ограничено краткорочно економско влијание од ...

Ирански градоначалник заразен со коронавирус

Локално - 22.02.2020

Досега, четири лица починале во Иран од вирусот Ковид-19. Ирански функционер од Техеран е заразен со коронавирус, објави денес државната телевизија. Во извештајот се вели дека Мортеза Рахманзадех, градоначалникот на 13-та област во Техеран, која ...

СЗО: Земјите мора да дејствуваат брзо пред да биде предоцна

Макфакс - 22.02.2020

Шансите за сузбивање на ширењето на епидемијата на коронавирусот во светот се намалени, предупреди Светската здравствена организација (СЗО), нагласувајќи дека земјите мора да дејствуваат брзо доколку сакаат да ја преземат контролата.

Кина: Се намалува бројот на заразени од коронавирус

А1 On - 22.02.2020

Во Кина од коронавирус досега се заболени 76.288 лица, додека 2.345 починаа, соопштија локалните здравствени власти. Потврдени се 397 нови случаи, што е значително помалку отколку 889 колку што беа вчера.

Кина: Опаѓа бројот на заразени, досега починаа 2.345 лица

Локално - 22.02.2020

Во Кина досега заболеле 76.228 лица со коронавирус, додека 2.345 починале, соопштија здравствените власти. Потврдени се 397 нови случаи, што е значително помалку од претходниот ден, кога имаше 889 лица, пренесува Ројтерс.

Пекинг: Најрано вакцина против Ковид-19 во крајот на април

24 Вести - 21.02.2020

Вакцина против новиот коронавирус, од кој досега животот го загубија повеќе од 2.000 луѓе само во Кина, најрано ќе биде доставена за клинички испитувања кон крајот на април, изјави денеска заменик министерот на Кина за наука и технологија Су Нанпинг.

Епидемијата на коронавирусот има позитивен ефект врз животната средина

МКД - 21.02.2020

Додека Кина се бори со една од најсериозните вирусни епидемии на овој век, влијанието врз енергетската побарувачка и емисиите на земјата допрва почнува да се чувствува. Епидемијата на новиот коронавирус, која ја парализира кинеската економија, игра ...

Кинеските работници од „Синохридро“ се враќаат во Македонија – засилен здравствен надзор

24 Вести - 21.02.2020

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во Македонија, немаат симптоми на коронавирусот - тврдат од македонскиот институт за јавно здравје.

Поради коронавирусот откажан тениски турнир во Кина

Екипа - 21.02.2020

Тенискиот турнир во кинескиот град Шиан е откажан поради епидемијата од корона вирус, известија од ВТА. Турнирот требаше да се игра во средината на април, но поради епидемијата која ја зафати Кина тој нема да се одигра.

Најраната вакцина против коронавирусот на испитувања кон крајот на април

МКД - 21.02.2020

Најраната вакцина против коронавирусот, кој само во Кина уби повеќе од 2.000 луѓе, ќе биде доставена на клинички испитувања кон крајот на април, изјави кинескиот потпретседател за наука и технологија, Џу Нанпинг.

Двајца работници од Кина две недели во карантин во Кичево

Алсат-М - 21.02.2020

Двајца Кинези коишто работат во земјава пристигнаа Македонија. Првите тестови покажаа дека немаат коронавирус, но ќе бидат изолирани две недели во Кичево. Пред пристигнувањето во Македонија, тие 15 дена биле во своите домови, лоцирани на 1.000 км од ...

Бременост и коронавирус: Еве што прави вирусот во вашето тело

Слободен Печат - 21.02.2020

Моменталната стапка на смртност на коронавирус е една петтина помалку од вирусот САРС, но се шири побрзо од него. Коронавирусот е толку генетски сличен на САРС, што некои го нарекуваат и негов наследник, пишува „Нешнл Географик“.

Вредноста на американскиот долар нагло порасна поради коронавирусот

А1 On - 21.02.2020

Вредноста на американскиот долар се вивна максимално како последица на коронавирусот Ковид-19, јавуваат американските медиуми. Индексот на доларот на лондонската берза синоќа достигна 99.63 прооцетни поени, или највисок показател во изминатите три ...

Црногорец, член на екипажот на крузерот, заразен со Ковид-19

+инфо - 21.02.2020

Последните патници од крузерот „Дајмонд Принцес“, чии наоди на тестовите биле негативни, денеска го напуштаат тој брод, откако беше прогласен крај на карантинот воведен на 3 февруари. Црногорски државјанин, член на екипажот на „Дајмонд принцес“ ...