TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Северна Македонија ќе биде орвеловска држава

МКД - 12.01.2019

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава? Со 81 глас „за“, вчера во македонското Собрание беа изгласани уставните измени според кои Република Македонија ...

Меј: Гласањето за Договорот од Преспа историски момент за Македонија

А1 On - 12.01.2019

Позитивното гласање за Преспанскиот договор е историски момент за Македонија. Честитки до македонскиот Парламент и до Владата на премиерот Зоран Заев, напиша денеска на Твитер британската премиерка Тереза Меј.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Сите пишуваат за Северна Македонија, Заев чека „Да“ од Грците, Мицкоски бара избори

Фактор - 12.01.2019

Медиумите во регионот и светот пишуваат за нашата земја која го смени името во Република Северна Македонија, во согласност со Договорот од Преспа. Француските медиуми пишуваат за дадената согласност на македонскиот Парламент за промена на Уставното ...

Македонија топ тема во балканските и светските медиуми

24 Вести - 12.01.2019

Одлуката на македонскиот парламент да ги изгласа уставните измени со кои во иднина државата ќе се нарекува република северна македонија, се најде во речиси сите светски медиуми. Грчката државна агенција АНА-МПА во текстот под наслов „И се случи ...

Француските медиуми за промената на името на Република Македонија во Република Северна Македонија

Сител - 12.01.2019

Француските медиуми опширно пишуваат за дадената согласност на Македонскиот парламент за промена на Уставното име на Република Македонија во Република Северна Македонија, јавува дописникот на МИА.

Македонија за Северна Македонија

Deutsche Welle - 12.01.2019

Гласањето за уставните измени во македонското Собрание е вест која ја пренесуваат најголемиот дел од германските електронски и печатени медиуми. Притоа се обрнува внимание на она што претстои во Грција.

Обраќање на Заев: Испишуваме нова реалност на Република Северна Македонија

AKO - 12.01.2019

Премиерот Зоран Заев, имаше прво обраќање по вчерашното гласање во македонскиот Парламент и прифаќање на измена на Уставот. Тој веќе од зградата на Владата на Република Македонија, го користи новото име на државата-Република Северна Македонија.

Името Република Северна Македонија влегува веднаш во меѓународна употреба

AKO - 12.01.2019

Од денеска, нашата земја во светот и официјално е Република Северна Македонија. По изгласувањето на уставните измени и Уставниот закон , промените уште денеска ќе се објават во Службен весник.

Колкава е цената за Преспанскиот договор?

Н.Македонија - 12.01.2019

Изгласана или неизгласана во Собранието, спогодбата од Преспа за Република Македонија е политичка реалност, под чија доминација е подредено функционирањето на државата во последниве седум месеци.

Заев: Да живее Република Северна Македонија!

Република - 12.01.2019

Објаснувајќи го процесот на промена на името и заблагодарувајќи му се на народот за товарот што го носел за промена на името, премиерот на Република Македонија денес првата прес-конференција по изгласувањето на уставните измени ја заврши со ...

Зоран Заев: Да живее Република Северна Македонија!

Скопје инфо - 12.01.2019

Објаснувајќи го процесот на промена на името и заблагодарувајќи му се на народот за товарот што го носел за промена на името, Премиерот на Република Македонија денес својата прес конференција ја заврши со пораката: Да живее Северна Македонија.

Имаме „нов“ сосед, Република Северна Македонија: Што пишуваат регионалните медиуми за промената на името

еМагазин - 12.01.2019

„Македонија го промени името во Република Северна Македонија“, „Македонија го менува името“, „Од сега Република Северна Македонија“, „Собранието одлучи: Македонија стана Република Северна Македонија“, „Имаме „нов„ сосед: Република Северна ...

Твитер за „Северна Македонија“: „Дали Груевски може да се врати, пошто државата која го гонеше веќе не постои?“

еМагазин - 12.01.2019

Лавина од реакции на социјалните мрежи за финалето од процесот на уставни измени, со кои Македонија ќе добие ново име – Северна Македонија, откако Договорот од Преспа ќе биде ратификуван и во грчкиот Парламент.

Зборот Македонија во Уставот ќе биде спомнат само еднаш, Северна Македонија 287 пати

еМагазин - 12.01.2019

Мнозинство од 81 пратеници вчера во македонското Собрание гласаа “за” за четирите уставни амандмани со кои меѓудругото се менува името на Република Македонија во Република Северна Македонија по стапување во сила на Договорот од Преспа, односно ...

Вајгл: Во јуни оваа година треба ЕУ да отвори преговори со Северна Македонија

Локално - 11.01.2019

Европратеникот од Либералите, Иво Вајгл, во изјава за МИА им честиташе на пратениците за денешното гласање, јави дописничката на МИА од Брисел. Тој порача дека со гласањето на потребните измени за Преспанскиот Договор во Македонија, а потоа, се ...

Меј: Гласањето за Договорот од Преспа историски момент за Македонија

Канал5 - 12.01.2019

,,Позитивното гласање за Преспанскиот договор е историски момент за Македонија." ,,Честитки до македонскиот Парламент и до Владата на премиерот Зоран Заев", напиша денеска на Твитер британската премиерка Тереза Меј.

Македонија станува Северна Македонија: Гласаа 81 пратеник

еМагазин - 11.01.2019

Македонија станува Северна Македонија. За уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, со кои меѓудругото Македонија станува Северна Македонија, денеска во Собранието гласаа 81 пратеник. Воздржани и против немаше.

За „Северна Македонија" се пишува и во Франција - топ тема денеска

Press24 - 12.01.2019

Француските медиуми опширно пишуваат за дадената согласност на Македонскиот парламент за промена на Уставното име на Република Македонија во Република Северна Македонија, јавува дописникот на МИА.

Македонија за Северна Македонија

Либертас - 12.01.2019

Гласањето за уставните измени во македонското Собрание е вест која ја пренесуваат најголемиот дел од германските електронски и печатени медиуми. Притоа се обрнува внимание на она што претстои во Грција.

Заев: Испишуваме нова реалност на Република Северна Македонија

Нетпрес - 12.01.2019

Премиерот Зоран Заев, имаше прво обраќање по вчерашното гласање во македонскиот Парламент и прифаќање на измена на Уставот. Тој веќе од зградата на Владата на Република Македонија, го користи новото име на државата-Република Северна Македонија.

Зборот Македонија во Уставот ќе биде спомнат само еднаш, Северна Македонија 287 пати

Вечер - 12.01.2019

Мнозинство од 81 пратеници вчера во македонското Собрание гласаа “за” за четирите уставни амандмани со кои меѓудругото се менува името на Република Македонија во Република Северна Македонија по стапување во сила на Договорот од Преспа, односно ...

Вајгл: ЕУ во јуни годинава треба да отвори преговори со Северна Македонија

24Инфо - 11.01.2019

Европратеникот од Либералите, Иво Вајгл, во изјава за МИА им честиташе на пратениците за денешното гласање, јави дописничката на МИА од Брисел. Тој порача дека со гласањето на потребните измени за Преспанскиот Договор во Македонија, а потоа, се ...

Меј: Гласањето за Договорот од Преспа историски момент за Македонија

1tv - 12.01.2019

Позитивното гласање за Преспанскиот договор е историски момент за Македонија. Честитки до македонскиот Парламент и до Владата на премиерот Зоран Заев, напиша денеска на Твитер британската премиерка Тереза Меј.

Француските медиуми за промената на името на Република Македонија во Република Северна Македонија

Вечер - 12.01.2019

Француските медиуми опширно пишуваат за дадената согласност на Македонскиот парламент за промена на Уставното име на Република Македонија во Република Северна Македонија, јавува дописникот на МИА.

Заев: Да живее Македонија, да живее Република Северна Македонија!

Фокус - 12.01.2019

Премиерот Зоран Заев, имаше прво обраќање по вчерашното гласање во македонскиот Парламент и прифаќање на измена на Уставот. Тој веќе од зградата на Владата на Република Македонија, го користи новото име на државата-Република Северна Македонија.

Вајгл: Во јуни оваа година треба ЕУ да отвори преговори со Северна Македонија

А1 On - 11.01.2019

Европратеникот од Либералите, Иво Вајгл им честиташе на пратениците за денешното гласање, јави дописничката на МИА од Брисел. Тој порача дека со гласањето на потребните измени за Преспанскиот Договор во Македонија, а потоа, се надева и во Грција, ...

Меј: Гласањето за Договорот од Преспа историски момент за Македонија

Локално - 12.01.2019

Позитивното гласање за Преспанскиот договор е историски момент за Македонија. Честитки до македонскиот Парламент и до Владата на премиерот Зоран Заев, напиша денеска на Твитер британската премиерка Тереза Меј.

Француските медиуми за промената на името на Република Македонија во Република Северна Македонија

Либертас - 12.01.2019

Француските медиуми опширно пишуваат за дадената согласност на Македонскиот парламент за промена на Уставното име на Република Македонија во Република Северна Македонија, јавува дописникот на МИА.

Вајгл: Во јуни оваа година треба ЕУ да отвори преговори со Северна Македонија

+инфо - 11.01.2019

Европратеникот од Либералите, Иво Вајгл, во изјава за МИА им честиташе на пратениците за денешното гласање, јави дописничката на МИА од Брисел. Тој порача дека со гласањето на потребните измени за Преспанскиот Договор во Македонија, а потоа, се ...

Меј: Ратификацијата на Договорот од Преспа е историски момент за Македонија

Нова ТВ - 12.01.2019

Позитивното гласање за Преспанскиот договор е историски момент за Македонија. Честитки до македонскиот Парламент и до Владата на премиерот Зоран Заев, напиша на Твитер британската премиерка, Тереза Меј.

Француските медиуми за промената на името на Република Македонија во Република Северна Македонија

Локално - 12.01.2019

Француските медиуми опширно пишуваат за дадената согласност на Македонскиот парламент за промена на Уставното име на Република Македонија во Република Северна Македонија, јавува дописникот на МИА.

Вајгл за МИА: Во јуни оваа година треба ЕУ да отвори преговори со Северна Македонија

Вечер - 11.01.2019

Европратеникот од Либералите, Иво Вајгл, во изјава за МИА им честиташе на пратениците за денешното гласање, јави дописничката на МИА од Брисел. Тој порача дека со гласањето на потребните измени за Преспанскиот Договор во Македонија, а потоа, се ...

Меј: Гласањето за Договорот од Преспа историски момент за Македонија

24Инфо - 12.01.2019

Позитивното гласање за Преспанскиот договор е историски момент за Македонија. Честитки до македонскиот Парламент и до Владата на премиерот Зоран Заев, напиша денеска на Твитер британската премиерка Тереза Меј.

Француските медиуми за промената на името во Република Северна Македонија

1tv - 12.01.2019

Француските медиуми опширно пишуваат за дадената согласност на Македонскиот парламент за промена на Уставното име на Република Македонија во Република Северна Македонија. Француското меѓународно радио, насловува: „Македонија: историски договор во ...

Вајгл: Во јуни оваа година треба ЕУ да отвори преговори со Северна Македонија

1tv - 11.01.2019

Европратеникот од Либералите, Иво Вајгл, им честиташе на пратениците за денешното гласање. Тој порача дека со гласањето на потребните измени за Преспанскиот Договор во Македонија, а потоа, се надева и во Грција, Европската унија „треба да ги отвори ...

Меј: Гласањето за Договорот од Преспа историски момент за Македонија

Слободен Печат - 12.01.2019

Македонското Собрание вчера со двотретинско мнозинство од 81 пратеник ги усвои уставните измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа за решавање на спорот за името. Позитивното гласање за Преспанскиот договор е историски момент за Македонија.

ФРАНЦУСКИ МЕДИУМИ: Земјата нема да ја изгуби својата душа, викајќи се „Република Северна Македонија“

Фактор - 12.01.2019

Француското меѓународно радио, објави: „Македонија: историски договор во Парламентот за промена на името“, понатаму се наведува дека ова „е крај, или скоро крај, на старата кавга меѓу Грција и Македонија.

Вајгл: Во јуни оваа година треба ЕУ да отвори преговори со Северна Македонија

Независен - 11.01.2019

Европратеникот од Либералите, Иво Вајгл, во изјава за МИА им честиташе на пратениците за денешното гласање. Тој порача дека со гласањето на потребните измени за Преспанскиот Договор во Македонија, а потоа, се надева и во Грција, Европската унија ...

Меј: Гласањето за Договорот од Преспа историски момент за Македонија

Либертас - 12.01.2019

Позитивното гласање за Преспанскиот договор е историски момент за Македонија. Честитки до македонскиот Парламент и до Владата на премиерот Зоран Заев, напиша денеска на Твитер британската премиерка Тереза Меј.

„Ле Монд“: Историска одлука на Македонија, на потег е Грција

Нова ТВ - 12.01.2019

Француските медиуми опширно пишуваат за дадената согласност на Македонскиот парламент за промена на Уставното име на Република Македонија во Република Северна Македонија. Француското меѓународно радио (РФИ) насловува: „Македонија: историски договор ...

Вајгл: Во јуни оваа година треба ЕУ да отвори преговори со Северна Македонија

Press24 - 11.01.2019

Европратеникот од Либералите, Иво Вајгл, во изјава за МИА им честиташе на пратениците за денешното гласање, јави дописничката на МИА од Брисел. Тој порача дека со гласањето на потребните измени за Преспанскиот Договор во Македонија, а потоа, се ...

Меј: Македонци, историја

Независен - 12.01.2019

Позитивното гласање за Преспанскиот договор е историски момент за Македонија. Честитки до македонскиот Парламент и до Владата на премиерот Зоран Заев, напиша денеска на Твитер британската премиерка Тереза Меј.

Француските медиуми за промената на името на Република Македонија во Република Северна Македонија

Опсервер - 12.01.2019

Француските медиуми опширно пишуваат за дадената согласност на Македонскиот парламент за промена на Уставното име на Република Македонија во Република Северна Македонија, јавува дописникот на МИА.

Вајгл за МИА: Во јуни оваа година треба ЕУ да отвори преговори со Северна Македонија

Сител - 11.01.2019

Европратеникот од Либералите, Иво Вајгл, во изјава за МИА им честиташе на пратениците за денешното гласање, јави дописничката на МИА од Брисел. Тој порача дека со гласањето на потребните измени за Преспанскиот Договор во Македонија, а потоа, се ...

Меј: Историски момент за Македонија!

Фокус - 12.01.2019

,,Позитивното гласање за Преспанскиот договор е историски момент за Македонија. Честитки до македонскиот Парламент и до Владата на премиерот Зоран Заев”, напиша денеска на Твитер британската премиерка Тереза Меј.

Вајгл: Во јуни оваа година треба ЕУ да отвори преговори со Северна Македонија

Слободен Печат - 11.01.2019

Европратеникот од Либералите, Иво Вајгл, во изјава за МИА им честиташе на пратениците за денешното гласање, јави дописничката на МИА од Брисел. Тој порача дека со гласањето на потребните измени за Преспанскиот Договор во Македонија, а потоа, се ...

Меј: Гласањето за Договорот од Преспа историски момент за Македонија

Вечер - 12.01.2019

Позитивното гласање за Преспанскиот договор е историски момент за Македонија. Честитки до македонскиот Парламент и до Владата на премиерот Зоран Заев, напиша денеска на Твитер британската премиерка Тереза Меј.

Вајгл за МИА: Во јуни оваа година треба ЕУ да отвори преговори со Северна Македонија

Либертас - 11.01.2019

Европратеникот од Либералите, Иво Вајгл, во изјава за МИА им честиташе на пратениците за денешното гласање, јави дописничката на МИА од Брисел. Тој порача дека со гласањето на потребните измени за Преспанскиот Договор во Македонија, а потоа, се ...

Меј: Гласањето за Договорот од Преспа историски момент за Македонија

Сител - 12.01.2019

Позитивното гласање за Преспанскиот договор е историски момент за Македонија. Честитки до македонскиот Парламент и до Владата на премиерот Зоран Заев, напиша денеска на Твитер британската премиерка Тереза Меј.

Меј: Гласањето за Договорот од Преспа историски момент за Македонија

MTM - 12.01.2019

Позитивното гласање за Преспанскиот договор е историски момент за Македонија. Честитки до македонскиот Парламент и до Владата на премиерот Зоран Заев, напиша денеска на Твитер британската премиерка Тереза Меј.