TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Леталото на НАСА го допре астероидот Бену (ВИДЕО)

МКД - 21.10.2020

Вселенското летало се обиде да вшмука камења и прашина од астероидот, што може да помогне во способноста на човештвото да пренасочи некој астероид што во иднина би можел да удри во Земјата.

Летало на НАСА успешно слета на астероид на 330 милиони километри од Земјата за да собере честички

Сакам да кажам - 21.10.2020

Американското летало „Озирис-Рекс“ оствари успешен маневар и слета на древен астероид за да собере примероци од неговата карпеста површина. Радиосигналите од 330 милиони километри оддалеченост потврдија дека леталото остварило контакт со 5 1 0 метри ...

НАСА зеде примерок од астероидот Бен

Опсервер - 21.10.2020

– Вселенското летало Озирис-Рекс на НАСА слета на површината на астероидот Бен и зема примерок од карпата што доаѓа од почетокот на нашиот Сончев Систем. Механичката рака на сондата, долга 3,35 метри, зеде неколку камења од подрачјето околу ...

Сондата на НАСА зеде примерок од астероидот Бен

Денар - 21.10.2020

Вселенското летало на НАСА ја допре површината на астероидот Бен и зема примерок од карпата која потекнува од почетокот на нашиот сончев систем. Механичката рака на сондата OSIRIS-Rex, долга 3,35 метри, зеде неколку камења во близина на северниот ...

Леталото на НАСА вечерва ќе собира примероци од астероид

Канал5 - 20.10.2020

Вселенското летало на НАСА ќе се обиде да ја собере првата колекција примероци од еден астероид. Вселенското летало Osiris-Rex , што е скратено од Origins, Spectral Interpretation, Identification of Resource, Security-Regolith Explorer, треба да ...

НАСА најави планови за поставување на интернет на Месечината

Радио МОФ - 20.10.2020

Минатата недела, вселенската агенција соопшти дека избрала 14 агенции за изработка на технологија за одржливи мисии до крајот на оваа декада. Меѓу компаниите се наоѓа и „Нокиа“, која доби 14.1 милион долари за изработка на првата мобилна мрежа на ...

Летало на NASA ја започнува мисијата на собирање први примероци од астероид

Нетпрес - 20.10.2020

Вселенското летало на американската агенција за космички истражувања NASA во вторникот ќе се обиде да ја собере првата збирка примероци од еден астероид. Леталото „OSIRIS-Rex“ (кратенка од Origins, Spectral Interpretation, Identification of ...

Леталото на НАСА вечерва ќе собира примероци од астероид

Иновативност - 20.10.2020

Вселенското летало на НАСА ќе се обиде да ја собере првата колекција примероци од еден астероид. Вселенското летало Osiris-Rex , што е скратено од Origins, Spectral Interpretation, Identification of Resource, Security-Regolith Explorer, треба да ...

НАСА зеде примерок од астероидот Бен

Независен - 21.10.2020

Вселенското летало Озирис-Рекс на НАСА слета на површината на астероидот Бен и зема примерок од карпата што доаѓа од почетокот на нашиот Сончев Систем. Механичката рака на сондата, долга 3,35 метри, зеде неколку камења од подрачјето околу северниот ...

НАСА зеде примерок од астероидот Бен

Кумановски м. - 21.10.2020

Вселенското летало Озирис-Рекс на НАСА слета на површината на астероидот Бен и зема примерок од карпата што доаѓа од почетокот на нашиот Сончев Систем. Механичката рака на сондата, долга 3,35 метри, зеде неколку камења од подрачјето околу северниот ...

НАСА зеде примерок од астероидот Бен

Курир - 21.10.2020

Вселенското летало Озирис-Рекс на НАСА слета на површината на астероидот Бен и зема примерок од карпата што доаѓа од почетокот на нашиот Сончев Систем. Механичката рака на сондата, долга 3,35 метри, зеде неколку камења од подрачјето околу северниот ...

Сондата на НАСА зема примерок од астероидот Бену (ВИДЕО)

USB - 21.10.2020

Вселенското летало на NASA ја допре површината на астероидот Бену и зема примерок од карпата која потекнува од почетокот на нашиот сончев систем. Механичката рака на сондата OSIRIS-Rex, долга 3,35 метри, зеде неколку камења во близина на северниот ...

НАСА зеде примерок од астероидот Бен

MakPress - 21.10.2020

Вселенското летало Озирис-Рекс на НАСА слета на површината на астероидот Бен и зема примерок од карпата што доаѓа од почетокот на нашиот Сончев Систем. Механичката рака на сондата, долга 3,35 метри, зеде неколку камења од подрачјето околу северниот ...

„Нокиа“ ќе инсталира 4Г мрежа на површината на Месечината

Сакам да кажам - 20.10.2020

Финската компанија „Нокиа“ објави дека постигнала договор со НАСА за инсталирање на безжична 4Г мрежа на површината на Месечината, како дел од американските планови за воспоставување долготрајно човечко присуство на Месечината до 2030 година.

Модулот на NASA ќе слета на астероид и ќе има само десет секунди…

USB - 20.10.2020

Агенцијата NASA се подготвува да го спушти вселенскиот модул на астероидот Бену и да донесе примерок на Земјата во 2023 година, но ќе има само десет секунди да земе примерок од површината.

Пренос во живо од астероид што ќе помине во близина на Земјата

Факултети - 20.10.2020

Опсерваториите најчесто забележуваат еден или два мали астероиди неделно што поминуваат во близина на Земјата. Но ретко е да се забележи астероид доволно рано за да може да се очекува неговото приближување кон Земјата.

Нокиа во соработка со НАСА ќе гради комуникациски систем на Месечината

Телефони.мк - 20.10.2020

НАСА ја одбра Нокиа за партнер при воспоставувањето на комуникациски систем на Месечината. Тоа е еден од условите што мора да се исполни за човечкото присуство на Земјиниот сателит, објави финската компанија во понеделникот.

НАСА ја избра Нокиа за поставување на првиот систем за комуникација на Месечината

Пари - 20.10.2020

Време зa читање: 2 минути Американската вселенска агенција НАСА ја избра Нокиа како партнер во поставувањето на систем за комуникација на Месечината, како еден од предусловите за одржлив човечки систем на Земјиниот сателит, соопшти во понеделник, ...

Вселенското летало на НАСА утре ќе проба да земе примерок од астероидот Бену

МКД - 19.10.2020

Леталото ОСИРИС-РЕкс влегува во историјата со обидот првпат да собере примерок од астероидот Бену со кратко допирање на неговата карпеста површина. Вселенското летало на НАСА ОСИРИС-РЕкс ги помина последните четири години на патот долг 334 милиони ...

НАСА ја избра Нокиа за изградба на првата мобилна мрежа на Месечината

Канал5 - 19.10.2020

НАСА ја избра финската компанија Нокиа за изградба на првата мобилна мрежа на Месечината, соопшти денеска компанијата. Мрежата на Месечината ќе биде дел од напорите на американската вселенска агенција да ги врати луѓето на Месечината до 2024 година ...

Nokia избрани од NASA за изградба на 4G мрежа на Месечината

Smartportal - 19.10.2020

Со ова месечината ќе добие класична поврзаност карактеристична за денешното модерно време Ова не значи дека Месечината е спремна за туризам. NASA, кои планираат во оваа декада да се вратат на месечината и да изградат база таму, планираат до ...

Нокиа ќе поставува 4Г мрежа на месечината

Радио МОФ - 19.10.2020

НАСА додели 14,1 милиони долари на Нокиа за распоредување мобилна мрежа на месечината. Грантот е дел од договорите во вредност од 370 милиони долари потпишани во рамките на програмата на НАСА за унапредување и развој на истражувањата за вселената.

Nokia доби договор за воспоставување 4G мрежа на Месечината

USB - 19.10.2020

Американската вселенска агенција NASA потпиша договор со компанијата Nokia America што се однесува на воспоставување на 4G мрежа на Месечината. Договорот меѓу NASA и Nokia е вреден 14,1 милиони евра, а грантот е дел од останатите договори вредни 370 ...

НАСА ја избра „Нокиа“ за изградба на првата мобилна мрежа на Месечината

Макфакс - 19.10.2020

НАСА ја избра финската Нокиа за изградба на првата мобилна мрежа на Месечината, соопшти компанијата. Мрежата ќе биде дел од напорите на американската вселенска агенција да ги врати луѓето на Месечината до 2024 година и да изгради долгорочно човечко ...

Никнува мобилна мрежа на Месечината: Ќе биде подобра и поквалитетна од таа на Земјата

Точка - 19.10.2020

Финската компанија Nokia се пофали дека ќе биде клучен партнер во првиот поход на Месечината за поставување на базни станици за мобилна мрежа. На Месечината ќе биде инсталирана експериментална и комерцијална 4G LTE мрежа за посетителите на ...