TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѓоргиев: За Илинденското востание не сме разговарале во Комисијата

Deutsche Welle - 29.06.2022

Важно е да останеме во процесот - ако се прекине дијалогот и ако се замрзнат разговорите со Бугарија, тоа ќе биде на наша штета, вели копретседателот во историската Комисија. Дали некогаш македонско-бугарската Комисија за историски и образовни ...

ГОЛЕМА ИСТОРИСКА ЗАМКА СЕ КРИЕ ВО ИЛИНДЕН-ПРЕОБРАЖЕНИЕ? Востанието е автохтоно македонско

+инфо

Ѓоргиев: Илинденското востание не било и нема да биде тема на Историската комисија

Република

Ѓорѓиев:„За Илинденското востание досега не се разговарало во комисијата“

Канал5

ЗА ИЛИНДЕНСКОТО ВОСТАНИЕ НИКОГАШ НЕ СМЕ РАЗГОВАРАЛЕ Најлошо е ако сега прекине дијалогот и ако се замрзнат разговорите со Бугарија

+инфо

Ѓоргиев: За Илинденското востание не сме разговарале во Комисијата

Либертас

Ѓоргиев: За Илинденското востание не се разговарало и нема да се разговара

PressingTV

Османи – Димитров војна на дипломатите на ФБ што е потпишано со Бугарија и дали недостасуваат документите ?

Телма - 28.06.2022

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вчеравечер објави документ за кој вели дека недостасува во архивите на МНР, а всушност е Протокол кој го потпишал неговиот претходник, Никола Димитров.

Се уште нема прифатлив предлог за Македонија – Османи и Димитров „се судрија“ околу Илинденското востание

ТВ21

Димитров му одговори на Османи: Вие повторно со БГНЕС спинувања, чија пропаганда терате?

Република

Османи: Димитров потпишал дека ја прифаќаме бугарската верзија за Илинденското востание

Слободен Печат

Османи: Димитров потпиша протокол Илинденското востание да биде „Илинденско-Преображенско”

Телма

Османи: Димитров потпиша протокол Илинденското востание да биде „Илинденско-Преображенско”

Н.Македонија

Османи: Димитров потпишал дека ја прифаќа бугарската верзија за Илинденското востание

Република

Фокус MakPress МКД Мак. Весник Либертас Канал5

Османи и Димитров ги симнаа ракавиците – јавна преписка кој, што нудел и кој е поголем патриот

Алфа - 28.06.2022

“Илинден Преображение – востание” наместо Илинденско востание: Во 2019 година Македонија потпишала протокол со кој на 1903 година ќе гледа низ бугарската призма. Министерот Османи со низа му возврати Никола Димитров.

БУЈАР ОСМАНИ ОПАСНО ГО ПЕНАЛИ НИКОЛА ДИМИТРОВ Тој прифатил Илинденското востание да се преименува во Илинден-Преображение!

+инфо

Димитров и Османи во жесток судир со меѓусебни обвинувања за предавство и кражба на документи од МНР

Нова ТВ

Османи за Димитров: Ќе продолжиме со работата без разлика колкава хистерија ќе создаде мојот претходник

ТВ21

Османи: Единствениот Протокол со Бугарија го потпиша мојот претходник, со Илинденското востание да биде „Илинденско-Преображенско”

360 степени

Османи удри по Димитров: Ти прифати Илинденското востание да се преименува во Илинден-Преображение

А1 On

ОСМАНИ МУ ОДГОВОРИ НА ДИМИТРОВ: Сега се пенави, а во 2019-та брзал да се најде решение за Гоце Делчев и за Илинденското востанието

Денешен

Локално Скопје1

ДИМИТРОВ МУ ОДГОВОРИ НА ОСМАНИ Не знам која верзија ја читате, Илинденското востание е Илинденско во македонската ...

+инфо - 28.06.2022

Манипулирате за клучни делови од протоколот од 2019 година, повторувајќи бугарска теза што очигледно ви е блиска: дека наводно сме преземале ОБВРСКА историчарите да ги надминат најделикатните теми во одреден рок, игнорирајќи ја клучната кованица во ...

Димитров му одговори на Османи: Една лага не ви поминува, доста се бавите со мене!

Слободен Печат

Димитров до Османи: Интересно што полесно сте нашле бугарска верзија на протоколот, отколку македонската

Фокус - 28.06.2022

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров вечерва му одоговри на неговиот наследник Бујар Османи кој тврди дека Димитров потпишал протокол кој сега го нема во архивите на МНР.

Димитров до Османи за Протоколот: Во македонската верзија на документот Илинденското востание е Илинденско востание, сте нашле некоја бугарска верзија

360 степени

Димитров му врати на Османи: Дали тоа и ти тераш БГНЕС пропаганда?

MakPress

Димитров му врати на Османи: Полесно сте нашле некоја бугарска верзија, отколку македонската, зошто токму денес ви се губат документи од архива можеме да претпоставиме

Мак. Весник

Димитров му врати на Османи: Манипулирате

Скопје1

Димитров до Османи: Мафтате со протокол потпишан во јуни 2019

Либертас