TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грција И Австрија ја притискаат ЕУ да воведе ковид пасоши, Германија И Франција сметаат дека се дискриминирачки

Сакам да кажам - 25.02.2021

Грција и Австрија ги притискаат останатите членки на Европска Унија да се воведат сертификати за вакцинирање против ковид-19, што би ѝ помогнало на туристичката индустрија на Европа ова лето.

Контроверзна идеја: Во ЕУ да важат само сертификати за одобрените три вакцини!

Независен

Нов обид на ЕУ за воведување вакцинални пасоши

Сител

Драматичен повик на кардиологот Горан Николов: Имам 65 години, ако некој од помладите се откаже, би се вакцинирал!

+инфо

Доктор од Македонија моли за вакцина: Има 65 години и се обраќа на Филипче и неговите колеги

Курир

Меркел: Се воведува потврда за вакцинација

Press24

Дали некоја вакцина е поефикасна од другите? Која вакцина создава најмногу антитела? Што покажаа досегашните истражувања?

Слободен Печат

Press24 Курир Deutsche Welle Deutsche Welle Екипа Локално Глас на Америка ТВ21

Доктор Павловски: Владата треба да даде отчетност зошто се’ уште немаме вакцини

Курир - 25.02.2021

Доктор Борјан Павловски од невладината организација ЕСЕ, во вечерашното гостување во емисијата Анализа на ТВ 24, вели дека власта треба да даде отчетност зошто се уште нема вакцини против КОВИД 19 пандемијата, како и дека требало навремено да ...

БиХ нема да ги добие првите вакцини од Ковакс во март зашто не обезбедила услови за чување

360 степени

Павловски за тв 24: Нашата влада многу се потпре на ковакс механизамот и на донациите од ЕУ

24 Вести

Ковакс:БиХ е виновна што не ја доби ветената количина вакцини од Фајзер

Р.С.Европа

Не обезбедила соодветно чување: БиХ нема да ги добие најавените вакцини од Ковакс

Република

Закана од Ковакс до Сараево: Нема вакцини ни во март, немате фрижидери

Скопско Ехо

Ковакс ја обвини БиХ дека не обезбедила соодветно чување на вакцините и затоа нема да ги добие ни во март

Опсервер

Локално Локално Р.С.Европа PressingTV Вечер Прес Опсервер Либертас MakPress

Зибери: Не се исклучува можноста за нови рестриктивни мерки

Канал5 - 25.02.2021

Британскиот сој на корона вирусот зема замав во Макеоднија, а според здравствените власти дури 70 проценти од новозаболените од ковид се од британскиот сој кој се шири многу побрзо. Не очекува ли и нов трет бран на ковид во ситуација кога бројките ...

Орбан: „Имам само лоши вести“, болниците ќе се соочат со најтешкиот период досега (ВИДЕО)

МКД

Кина одобри уште две вакцини против ковид-19

Слободен Печат

Кина одобри уште две вакцини против коронавирусот: Четири вакцини кои сама ги произведува

Press24

Сега имаат четири што ги развија сами: Кинезите одобрија уште две вакцини против ковид-19

Слободен Печат

Одобрени уште две кинески вакцини за широка употреба

Скопје инфо

Унгарија ќе го продолжи делумното затворање до 15 март

Република

Денешен Независен Бриф Фокус Точка Кајгана Centar Фактор

Фајзер ја тестира третата доза на вакцината против корона

Канал5 - 25.02.2021

Pfizer и BioNTech денеска соопштиле дека тестираат трета доза од нивната вакцина против коронавирус, за подобро да се разбере имунолошкиот одговор против новите соеви на вирусот. Тие исто така разговараат со регулаторите за тестирање на вакцините, ...

Фајзер испитува и трета доза од својата вакцина против Ковид 19- се подготвува за новите соеви на вирусот

Press24

„Фајзер“ ја тестира третата доза на вакцина против мутирани видови на вируси

Денар

Фајзер испитува ТРЕТА ДОЗА од вакцината против корона поради појава на новите видови

Локално

„Фајзер“ ja тестира третата вакцина против Ковид-19, ќе штити од мутации на вирусот

24Инфо

Фајзер испитува и трета доза од својата вакцина против Ковид 19- се подготвува за новите соеви на вирусот

Курир

Фајзер испитува и трета доза од својата вакцина против Ковид 19- се подготвува за новите соеви на вирусот

Република

Н.Македонија Скопје инфо Република Точка MTM Иновативност

Вакцинирани 1677 здравствени работници во Македонија

Република - 25.02.2021

Вакцината против корона вирусот ја примиле 1677 здравствени работници во Македонија. Имунизацијата се одвива во модуларната болница при Инфективната клиника во Скопје, а се врши со вакцини од производителот „Фајзер“ кои државава го доби како ...

Вработени од ЦЈЗ-Велес се вакцинираат против Ковид-19

Канал5

За две недели ќе бидат вакцинирани 4.000 здравствени работници кои работат со ковид-пациенти, најави Филипче

Република

Вакцинирани 1677 здравствени работници, над 111 илјади граѓани се пријавиле за вакцинација против Ковид-19

Опсервер

Од Србија пристигнува втората пратка на вакцините „Фајзер“

CivilMedia

Од Србија на Табановце пристигнува втората пратка на вакцините „Фајзер“

MakPress

Пристигнува втората пратка вакцини од Србија, досега вакцинирани 1.274 здравствени работници

Кајгана

MakPress Либертас Нова ТВ Опсервер Сител 24Инфо CivilMedia Frontline

Се чека и руската вакцина „Спутник V“

Мета - 25.02.2021

Владата го овласти министерот за здравство да го потпише договорот за набавка на 100.000 дози од руската вакцина. Додека се договараат деталите за оваа, се уште траат бирократските процедури за другите две вакцини – на американски „Фајзер“ и на ...

Владата го овласти Филипче да ја започне постапката за набавка на руската вакцина

360 степени

Филипче: Од вчера е започната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Република

Филипче: Од вчера е започната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Скопје инфо

Владата го одобри договорот за набавка на руските вакцини против Ковид-19

еМагазин

Почна постапката за набавка на 100 илјади дози од руската вакцина

Н.Македонија

Филипче: Владата ме овласти да го потпишам договорот за набавка на Спутник V

Локално

Сител Слободен Печат 24Инфо Frontline +инфо iPortal Фокус Кајгана

Над 111 илјади граѓани се пријавиле за вакцинација против Ковид-19

ТВ21 - 25.02.2021

Од Министерството за здравство за МИА посочуваат дека над 111 илјади граѓани се пријавени за вакцинација против коронавирус. „Преку веб-страницата „ vakcinacija.mk “ за вакцинација се пријавиле 67.700 граѓани, а 43.789 преку матичен лекар“, посочија ...

Вакцинацијата на здравствените работници ќе заврши најдоцна за две недели

МКД

Филипче: За 2 недели ќе заврши вакцинацијата на сите заинтересирани здравствени работници што работат со ковид-пациенти

Факултети

Педесет илјади од околу 180 илјади граѓани постари од 70 години и со хронични болести се пријавиле за вакцинација против Ковид-19

Сител

Филипче: За 10 до 14 дена ќе го завршиме процесот на имунизација на сите здравствени работници

Бизнис Вести

Педесет илјади од околу 180 илјади граѓани постари од 70 години и со хронични болести се пријавиле за вакцинација против Ковид-19

Frontline

Педесет илјади постари од 70 години и со хронични болести се пријавиле за вакцинација против Ковид-19

Press24

Канал5 OhridNews Телма Скопје инфо ТВ21 Centar Канал5 Фактор

Борисов е за електронски пасош за вакцинирани и луѓе што прележале Ковид-19 за слободно патувањe

Либертас - 25.02.2021

За оние кои се вакцинирани во Европа, да се направат електронски пасош или зелен електронски коридор за оние кои прележале и со антитела или документ дека биле вакцинирани, да не им се наложува да прават ПЦР, да се ставаат во карантин и да не им се ...

Борисов е за електронски пасош за вакцинирани и луѓе што прележале Ковид-19 за слободно патувањe

24Инфо

Борисов е за електронски пасош за нормален живот на вакцинираните и луѓето што прележале ковид

+инфо

Борисов е за електронски пасош за вакцинирани и луѓе што прележале Ковид-19 за слободно патувањe

Независен

И Бојко Борисов е за ковид пасош за слободно патувањe

Слободен Печат

Борисов е за електронски пасош за вакцинирани и луѓе што прележале Ковид-19 за слободно патувањe

Frontline

Борисов е за електронски пасош за вакцинирани и луѓе што прележале Ковид-19 за слободно патувањe

Опсервер

Press24 Сител Вечер Прес

На лекар во Словенија му е потврдена реинфекција со коронавирус и покрај вакцинирањето

Panacea.mk - 25.02.2021

Лекарот неодамна се вратил од Африка, па се претпоставува дека можеби се инфицирал со позаразниот јужноафрикански сој на вирусот, што не е докажано. С ловенечки лекар, вработен во Клиничкиот центар во Марибор, повторно се заразил со новиот ...

Словенечки лекар примил две дози вакцина и пак се заразил

24Инфо

Словенечки лекар примил две дози вакцина и пак се заразил

Точка

Лекар примил две дози од вакцината против коронавирус, па се заразил

Курир

Словенечки лекар се заразил по две дози од вакцината против коронавирус

Република

Словенечки лекар се заразил после примени две дози од вакцината против коронавирус

Либертас

Словенечки лекар се заразил после примени две дози од вакцината против корона вирус

Независен

Опсервер Кајгана Нетпрес Слободен Печат Сител MakPress Акцент Вечер Прес

Бројот на новозаразени со корона вирус во оваа европска земја вртоглаво расте, до сега починале над 25 илјади лица

Курир - 25.02.2021

Украинскиот министер за здравство Максим Степанов денеска соопшти дека земјата регистрирала скок од речиси 40 отсто на нови случаи на коронавирус во текот на изминатите 24 часа, токму на денот кога владата ја почнува кампања за имунизација против ...

Дневен раст од 40 отсто на новозаразени со коронавирус во Украина, од вчера почна имунизацијата

Република

Дневен раст од 40 отсто на новозаразени со коронавирус во Украина, од вчера почна имунизацијата

24Инфо

Дневен раст од 40 отсто на новозаразени со коронавирус во Украина, од вчера почна имунизацијата

Опсервер

Дневен раст од 40 отсто на новозаразени со коронавирус во Украина, од вчера почна имунизацијата

Либертас

Дневен раст од 40 отсто на новозаразени со коронавирус во Украина, од вчера почна имунизацијата

MakPress

Британски виролог: Наскоро комбинирана вакцина против грип и ковид

Скопје инфо - 25.02.2021

Во блиска иднина може да се направи комбинирана вакцина против грип и ковид, изјави водечкиот британски виролог Венди Баркли. Баркли е раководител на Одделот за заразни болести на Кралскиот колеџ во Лондон и им рече на пратениците дека ...

Експертите најавуваат комбинирана вакцина против грип и ковид во блиска иднина

Н.Македонија

Експертите најавуваат комбинирана вакцина против грип и Ковид-19 во блиска иднина

MTM

Експертите најавуваат комбинирана вакцина против грип и Ковид-19 во блиска иднина

Денар

Британски виролог: Наскоро комбинирана вакцина против грип и ковид

24Инфо

Британски виролог: Наскоро комбинирана вакцина против грип и ковид

Точка

Британски виролог: Наскоро комбинирана вакцина против грип и ковид

MTM

Centar Точка Локално

Агенцијата за храна и лекови на САД ќе одобри вакцина која се дава во само една доза

Иновативност - 25.02.2021

Вакцината на американската компанија Johnson & Johnson се покажа безбедна и ефикасна на клиничките тестирања, објави американската Агенција за храна и лекови. Кон крајот на идната недела треба да се состанат независни експерти кои треба да одлучат ...

ФДА се очекува неделава да ја одбри вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Опсервер

Се очекува неделава да биде одобрена вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Курир

ФДА се очекува неделава да ја одбри вакцината на „Џонсон и Џонсон”

Слободен Печат

ФДА се очекува неделава да ја одбри вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Либертас

ФДА се очекува неделава да ја одбри вакцината на „Џонсон и Џонсон“

MakPress

ФДА се очекува неделава да ја одбри вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Вечер Прес

Фокус Нетпрес

Да останеме здрaви и среќни со производите на Јohnson’s

Рингераја - 25.02.2021

Kомпанијата Johnson & Johnson од далечната 1886 година останува посветена на потребите на потрошувачите ширум светот ставајќи фокус на иновативни прозводи кои ќе ни го олеснат нашето секојдневие дури и во најтешките времиња Kомпанијата Johnson & ...

Борисов: Со вакво темпо на вакцинирање од 1. март во Бугарија ќе се отворат рестораните

24 Вести - 24.02.2021

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150.000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти заздравеле од Ковид-19. -Со оваа стапка на вакцинација и овој штит од 350.000 луѓе што го имавме пред ...

Борисов: Со вакво темпо на вакцинирање од 1 март во Бугарија ќе се отворат рестораните и салите

24Инфо

Борисов: Со вакво темпо на вакцинирање од 1 март во Бугарија ќе се отворат рестораните и салите

Кајгана

Борисов: Со вакво темпо на вакцинирање од 1 март во Бугарија ќе се отворат рестораните и салите

Курир

Борисов: Со вакво темпо на вакцинирање од 1 март во Бугарија ќе се отворат рестораните и салите

Нетпрес

Борисов: Со вакво темпо на вакцинирање од 1 март во Бугарија ќе се отворат рестораните и салите

Либертас

Борисов: Со вакво темпо на вакцинирање од 1 март во Бугарија ќе се отворат рестораните и салите

Сител

Република MakPress Опсервер