TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Светска банка ќе престане да го финансира Либан ако продолжи вакцинацијата „преку врска“

Слободен Печат - 23.02.2021

Поради тврдењата дека некои пратеници и други либански официјални лица биле вакцинирани „преку врска“, Светска банка денес се закани дека ќе го прекине финансирањето за набавка на вакцини за таа земја сè додека не се испита.

Вакцините на „Фајзер“ обезбедени - ама договорот се уште не е финализиран

24 Вести

Со д-р Димитровска за вакцинацијата против Ковид 19

Тера

Астра зенека може да штити подобро од другите вакцини

МКД

Грчки министер ги повика лидерите на ЕУ да го забрзаат воведувањето на ковид пасошите

МКД

Кинеските вакцини пристигнуваат во Македонија, заменикот министер за здравство прв јавно се вакцинираше

Сител

„Астра зенека“ повторно нема да ја испорача договорената доза вакцини во ЕУ

Centar

Канал5 Слободен Печат Телма Нетпрес Deutsche Welle Република Оff.net Gostivarpress.mk

Втората пратка вакцини од Србија пристигнува утре

360 степени - 23.02.2021

Втората пратка вакцини од „Фајзер“, кои се дел од донацијата од Србија ќе ппристигнат утре, информира Министерството за здравство. Пратката со вакцини ќе ја предаде министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар, а од македонската страна ќе ја ...

Филипче утре на „Табановце“ ќе го дочека неговиот српски колега Лончар: Доаѓа втората пратка на анти-ковид вакцини од Србија

Слободен Печат

Утре стасува втората пратка вакцини „Фајзер“ од Србија

Република

Утре пристигнува вториот дел од вакцините од Србија

Точка

Филипче утре на Табановце ќе ја прими втората пратка на вакцини од Србија

Сител

Филипче утре ќе ја пречека втората пратка со вакцини од Србија

+инфо

Втората пратка вакцини од Србија пристигнува утре на Табановце

Фактор

Бриф Локално ТВ21 Канал5 Курир Press24 Пулс24 Канал5

Заменик министерот за здравство Хасани е првиот функционер кој ја прими вакцината против ковид

Канал5 - 23.02.2021

Доктор Илир Хасани заменик министерот за здравство денеска ја прими првата доза на вакцината Фајзер. Тој вакцината ја прими во својство на доктор од клиниката за ортопедија и трауматологија заедно со своите колеги.

Се вакцинираат здравствените работници од Брза помош и од лабараторијата при ЈЗУ Здравствен дом Велес

Вечер Прес

Над 1.300 здравствени работници вакцинирани од почетокот на имунизацијата

Алсат-М

Вакцинирани 1274 здравствени работници, над 102 илјади граѓани се пријавиле за вакцинација

Канал5

Над сто илјади граѓани побараа да бидат вакцинирани

МКД

Министерот даде оставка откако во Аргентина се вакцинирале преку ред

+инфо

Досега вакцинирани 1.155 здравствени работници во Македонија

Н.Македонија

Курир Слободен Печат Сител Фокус 24Инфо Либертас Република Frontline

Нов удар од „АстраЗенека“ за ЕУ – ќе испорача помалку од половината договорени дози

Независен - 23.02.2021

„АстраЗенека“ очекува да испорача помалку од половина од вакцините за Ковид-19 за кои беше склучен договор за снабдување на Европската унија во вториот квартал, изјави официјален претставник на ЕУ за Ројтерс во вторникот.

АстраЗенека ги намалува испораките на вакцини

+инфо

Официјален претставник на ЕУ информира дека АстраЗенека ги намалува испораките на вакцини

24Инфо

АстраЗенека ги намалува испораките на вакцини

Фокус

Официјален претставник на ЕУ информира дека АстраЗенека ги намалува испораките на вакцини

Опсервер

Официјален претставник на ЕУ информира дека АстраЗенека ги намалува испораките на вакцини

Либертас

Официјален претставник на ЕУ информира дека АстраЗенека ги намалува испораките на вакцини

Вечер Прес

Н.Македонија Нетпрес MakPress

Седумдесет проценти од Израелците над 16 години се вакцинирани

Канал5 - 23.02.2021

Повеќе од 70 проценти од луѓето постари од 16 години во Израел ја примиле својата прва доза на вакцината против ковид-19, изјави денеска министерот за здравство Јули Еделштајн. Еделштајн на Твитер напишал дека 4.456.000 луѓе ја примиле првата доза ...

Дури 70% од Израелците постари од 16 години ја примија првата доза од вакцината: Се отвораат музеите, хотелите, кино салите...

Точка

Седумдесет проценти од Израелците постари од 16 години ја примиле првата доза на вакцината

МКД

Израел вакцинираше над 70 проценти од населението со прва доза

+инфо

Седумдесет проценти од Израелците постари од 16 години jа примиле првата доза вакцина

24Инфо

Израел: Две дози на вакцината на „Фајзер“ 95,8 отсто ефикасни против коронавирусот

Локално

ВЕЌЕ ЈА ПРИМИЛЕ ПРВАТА ДОЗА: Американки се маскирале во стари жени, за да се ревакцинираат преку ред (ВИДЕО)

Локално

Независен Centar Вечер Прес Курир MakPress

Бајага откри дека после примањето на вакцината се чувствува лошо – Фановите загрижени за неговото здравје

Убавина и Здравје - 23.02.2021

Бајага откри дека не се чувствува најдобро откако примил вакцина против коронавирус. Музичарот не даде детали за неговата моментална здравствена состојба, но кратко рече дека не се чувствува ...

Бајага: Се чувствувам лошо, ја примив вакцината против коронавирусот и имам реакција

Press24

Бајага: Се чувствувам лошо, ја примив вакцината и имам реакција

Сител

На Бајага му се слошило по вакцинацијата: Се чувствувам лошо и имам реакција

Република

КОРОНА ВИРУС – Бајага: „Се чувствувам лошо, ја примив вакцината и имам реакција!“

Екран

Бајага: Се чувствувам лошо, ја примив вакцината и имам реакција

Скопје инфо

Се чувствувам лошо, имам реакција, изјавил Бајага по примање на вакцината

ММС

ММС Канал5 Слободен Печат Курир Точка Локално +инфо

Тедрос ги повика богатите земји да не ја нарушуваат Ковакс програмата

MakPress - 22.02.2021

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус денеска ги повика богатите земји, пред да нарачаат дополнителни вакцини против Ковид-19 за себе, да проверат дали тоа ги нарушува напорите за доставување ...

Тедрос ги повика богатите земји да не ја нарушуваат Ковакс програмата

24Инфо

Тедрос ги повика богатите земји да не ја нарушуваат Ковакс програмата

Вечер Прес

Некои богати земји стапуваат во контакт со производителите за да обезбедат повеќе вакцини, предупреди СЗО

Фокус

Тедрос ги повика богатите земји да не ја нарушуваат Ковакс програмата

Опсервер

Тедрос ги повика богатите земји да не ја нарушуваат Ковакс програмата

Либертас

Генералниот директор на СЗО упатил апел до богатите земји: Почитувајте ги договорите направени со КОВАКС

Press24

Сител Н.Македонија MTM Frontline Либертас Centar Опсервер Вечер Прес

„Крај на февруари, а Филипче и Заев не набавиле ни една вакцина, се грижат само за тендерите и процентите, одговорност ...

Курир - 23.02.2021

Македонија е на врвот на лисатата на земји кои лошо се справуваат или не се справуваат со корона кризата, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ. -Македонија е меѓу десетте земји од 220 кои ги следи престижниот Џон ...

Стојаноска: За 24 часа Заев смени став, прво се плашеше од многу вакцини, за потоа да каже дал налог за набавка на истите кои не му требаа

MakPress

Стојаноска: За 24 часа Заев смени став, прво се плашеше од многу вакцини, за потоа да каже дал налог за набавка на истите кои не му требаа

Либертас

Крај на февруари, а Филипче и Заев не набавиле ни една вакцина, се грижат само за тендерите и процентите, одговорност мора да има

24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ: Крај на февруари, а Филипче и Заев не набавиле ни една вакцина

Канал5

Крај на февруари, а Филипче и Заев не набавиле ни една вакцина

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ: Крај на февруари, а Филипче и Заев не набавиле ни една вакцина, се грижат само за тендерите и процентите, одговорност мора да има

Press24

Сител Centar MakPress Денешен

Полска ги попушта мерките, имунизираните со вакцина одобрена од ЕУ не мора да одат во карантин

Centar - 23.02.2021

Денес во Полска стапија на сила новите регулативи поврзани со коронавирусот со кои се укинува мерката карантин за луѓето кои влегуваат во земјата и кои имаат потврда дека биле имунизирани против коронавирусот со вакцина одобрена од Европската Унија.

Загреб: Граѓаните со часови чекаат да бидат вакцинирани против Ковид-19

Опсервер

Секретарот во Охридската болница кој се вакцинирал против Ковид ќе биде разрешен и суспендиран

MakPress

Разрешување и суспензија за секретарот на охридската болница

CivilMedia

Разрешен и суспендиран секретарот на болницата во Охрид, кој се вакцинираше преку ред

Press24

Полска ги попушта мерките, имунизираните со вакцина одобрена од ЕУ не мора да одат во карантин

24Инфо

Полска ги попушта мерките, имунизираните со вакцина одобрена од ЕУ не мора да одат во карантин

Точка

24 Вести Сител Алфа Точка

Мицотакис повторно го покрена предлогот за сертификат за вакцинација на состанокот со Мишел, Фон дер Лајен, Меркел, ...

24Инфо - 23.02.2021

Предлогот за воведување европски сертификат за вакцинација одново го покренал грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на состанокот преку видеоконференција со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел со претседателката Европската комисија ...

Мицотакис повторно го покрена предлогот за сертификат за вакцинација на состанокот со Мишел, Фон дер Лајен, Меркел, Драги и Коста

Опсервер

Мицотакис повторно го покрена предлогот за „ковид пасош“ на состанокот со Мишел, Фон дер Лајен, Меркел, Драги и Коста

Слободен Печат

Мицотакис повторно го покрена предлогот за сертификат за вакцинација на состанокот со Мишел, Фон дер Лајен, Меркел, Драги и Коста

Либертас

Мицотакис повторно го покрена предлогот за сертификат за вакцинација на состанокот со Мишел, Фон дер Лајен, Меркел, Драги и Коста

MakPress

Вакцината на АстраЗенека ефикасна за сите возрасни групи

Скопје инфо - 22.02.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача употреба на вакцината АстраЗенека против Ковид-19 за сите возрасни групи, и ова е силен сигнал до сите граѓани дека се работи за безбедни и ефикасни вакцини, соопшти Европската комисија.

ЕМА ja потврди ефикасноста на вакцината на „Астразенека“ за сите возрасни групи

24Инфо

ЕМА ја потврди ефикасноста на АстраЗенека за сите возрасни групи

Независен

ЕМА ја потврди ефикасноста на АстраЗенека за сите возрасни групи

MakPress

ЕМА ja потврди ефикасноста на вакцината на „Астразенека“ за сите возрасни групи

MTM

Потврдена ефикасноста на вакцината на „Астра зенека“ за сите возрасни групи

Тера

Европската агенција за лекови ја одобри вакцината на АстраЗенека за сите возрасни групи

ММС

Скопско Ехо Курир Н.Македонија