TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Левица:Историчарите ги бојкотираат учебниците по концепција на Царовска

А1 On - 08.12.2023

Веќе три години насилно и на мала врата се турка озлогласената Концепција за образование што ја промовираше Царовска. Здружението на историчари уште кога истата беше промовирана најостро ја осуди и ја оцени како штетна.

Најдени рецензенти, учебници по историја уште нема

Сител - 07.12.2023

Стигна полугодие, но се уште децата немаат учебник по Историја и општество за 5-то и 6-то. Откако историчарите одбиваа да бидат рецензенти бидејќи не го прифаќаат новиот концепт со спојување на предмети, министерот за образование најави дека на ...

Ќе стигне ли Историја и општество за шестодделенците до крајот на годината?

Телма - 07.12.2023

Дали до крајот на годината, шестоодделенците конечно ќе го добијат учебникот по историја, кој допрва треба да мине низ раце на рецензентите. Министерот Шаќири не гарантира. Вели, учебници можеби нема, но има наставни ...

Шаќири: За предметите по кои нема учебници има наставни материјали

24 Вести - 07.12.2023

Иако за дваесетина дена завршува првото полугодие дел од учениците се уште немаат учебници. Министерот за образование и наука Јетон Шаќири за недостатокот на учебник по историја вели дека има наставни материјали по кои децата учат, а уверува дека ...

Шаќири: Ги разгледуваме можностите како да ги наградиме студентите со висок успех

Слободен Печат - 07.12.2023

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири во утринската програма „Слободен печат“ на Слободна ТВ соопшти дека во тек се разговори со Министерството за економија и се разгледува секоја можност како да се наградат студентите со висок успех.

Полугодие стигна – дури сега се пријавиле рецензенти за учебникот по историја и општество за шесто

Независен - 07.12.2023

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири очекува учениците наскоро да го добијат и учебникот по предметот историја и општество затоа што, по неколку обиди на МОН, се пријавиле кандидати за рецензија.

Шаќири: Наставниците успеваат да го дадат максимумот и да создаваат нови квалитетни генерации

Бизнис Вести - 07.12.2023

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири за време на стручната научна расправа на тема „Наставничката професија во современиот образовен и општествен контекст“ посочи дека просветителската дејност е соочена со бројни предизвици кои ги носат ...

Шаќири: Учениците наскоро ќе го добијат учебникот по Историја и општество

А1 On - 07.12.2023

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири очекува учениците наскоро да го добијат и учебникот по предметот Историја и општество затоа што, по неколку обиди на МОН, се пријавиле кандидати за рецензија.

МОН најде рецензенти за учебникот по Историја и општество

МКД - 07.12.2023

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири очекува учениците наскоро да го добијат и учебникот по предметот Историја и општество затоа што, по неколку обиди на МОН, се пријавиле кандидати за рецензија.

Левица: Историчарите ги бојкотираат учебниците по концепцијата на Царовска

Антропол - 08.12.2023

Реакција на Левица – Сектор образование Веќе три години насилно и на мала врата се турка озлогласената Концепција за образование што ја промовираше Царовска. Здружението на историчари уште кога истата беше промовирана најостро ја осуди и ја оцени ...