TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Има ли државниот врв единствен став кон Бугарија?

Сител - 26.11.2020

Шефот на државата Пендаровски откако вчера беше посочен како неискусен политичар, денеска вели дека неговото 20 годиниш искуство му дава за право да ги одмерува зборовите за историскиот спор со Бугарија.

Заев ги брани искажаните ставови за Бугарија, Пендаровски со дилема дали државниот врв настапува единствено?

Алсат-М - 26.11.2020

Премиерот Заев денеска вели: Вчерашните ставови искажани во интервјуто ги дал за да се деблокира евроинтеграцијата на земјата. Тој и денеска продолжи да тврди дека и македонскиот и бугарскиот јазик потекнуваат од заедничка историја, а продолжи и да ...

Пендаровски за ДВ: Спорот со Бугарија може да се реши само ако се почитува достоинството на македонскиот народ

Телма - 26.11.2020

Претседателот Пендаровски му одговори на Заев дека во неговото 20-годишно искуство во меѓународната политика оценил дека кога се искажуваат ставови – зборовите со соговорниците, а посебно бугарските, треба да се прецизни.

Пендаровски: Се боревме против оние кои беа на страната на фашистите

Канал5 - 26.11.2020

Пендаровски не ги коментира ставовите на Заев но вели дека ,судејки според реакциите во јавноста, се отворила дилемата дали државниот врв настапува единствено во спорот со Бугарија.. Македонско-бугарскиот спор може да се реши само ако доследно се ...

Пендаровски како домазет – Слика има, тон нема!

Нетпрес - 26.11.2020

Лавина реакции поттикна скандалозното интервју на премиерот Зораз Заев за бугарската агенција БГНЕС. Бројни македонски интелектуалци, граѓани, политички функционери дури и од редот на владејачката партија искажаа несогласувања и дистанцирањње од ...

Пендаровски со различни ставови од Заев околу заедничката историја и антифашистичка борба

Алфа - 26.11.2020

Дури ни претседателот Пендаровски не може да го следи премиерот Заев во попустливиот став кон Бугарија. Иако вчера го премолчи нападот од премиерот кој се пофали дека имал повеќе искуство од него, Пендаровски денеска ги искажа своите ставови за ...

Стево Пендаровски: Македонскиот народ има засебна, а не заедничка историја, и се бореше против тие кои беа на страната ...

Во Центар - 26.11.2020

По вчерашното интервју за бугарската агенција Бгнес на македонскиот премиер Зоран Заев, интервју кое предизвика земјотрес во македонската јавност, денес со интервју за македонското издание на Дојче веле се јави и македонскиот Претседател, Стево ...

Пендаровски за Заев: „20-годишното искуство во меѓународната политика ми овозможува прецизно да ги мерам зборовите и ...

Точка - 26.11.2020

Откако во вчерашното интервју на премиерот Зоран Заев за бугарската БГНЕС го оквалификува Стево Пендаровски како „не толку искусен политичар“, се огласи и самиот претседател. „Моето 20-годишно искуство во меѓународната политика ми овозможува ...

Пендаровски до Заев: Не сум толку неискусен политичар, но внимавам што зборувам

Вечер Прес - 26.11.2020

Откако во вчерашното интервју на премиерот Зоран Заев за богрска БГНЕС, тој го оквалификува Претседателот на РСМ Стево Пендаровски како „не толку искусен политичар“, одговор стаса и од претседателот.

Пендаровски за ДВ: Спорот со Бугарија може да се реши само ако се почитува достоинството на македонскиот народ

Deutsche Welle - 26.11.2020

Антифашистичката борба е во темелите на современата македонска држава, а во таа борба сме се бореле против оние кои беа на страната на фашистите, вели македонскиот претседател Пендаровски.

Пендаровски претседател – слика има, тон нема

Курир - 26.11.2020

Додека премиерот Зоран Заев плука по цел еден народ распродавајќи ја неговата историја, Македонија како да нема претседател во овој момент. За вакви прашања од суштинска важност за македонскиот народ, претседателот Стево Пендаровски е слика без тон.

На која „вода“ е Зоран Заев?!

Република - 26.11.2020

Да беше усвоен веќе најавениот закон за легализирање на марихуаната можеби ќе прашав дали старо-новиот премиер не седнал во некој од туристичките центри во земјата. Но, во исчекување малата Македонија да стане нов Амстердам, морам да прашам на која ...

Пендаровски: Постои дилема дали државниот врв настапува единствено во спорот со Бугарија

Макфакс - 26.11.2020

Спорот со Бугарија може да се реши само ако доследно се почитува и македонскиот и бугарскиот народ и со избегнување на опасната стапица на историскиот ревизионизам, вели претседателот, Стево Пендаровски, во интервју за Дојче Веле кое утре ќе биде ...

Пладневен преглед: Заев – Време е да создаваме историја која создава иднина, Пендаровски – спорот може да се реши само ...

Frontline - 26.11.2020

Нам ни треба историја која гради мост на пријателство меѓу народите, преку глава ни е од истории кои создаваат раздор и поттикнуваат нетрпеливост. Дајте да живееме денеска. Време е да создаваме историја која создава иднина за младите и за идните ...

Пендаровски: Со Заев сме согласни дека некои личности и настани можат да се слават од обете страни, но дека ...

Локално - 26.11.2020

Претседателот на С.Македонија, Стево Пендаровски, посочи дека го гледал интервјуто на премиерот Зоран Заев за БГНЕС, во кое за него лично потенцираше дека е неискусен во рамки на својата изјава за односот на Софија кон Скопје, кое како што вели е ...

Дел од историчарите се оградија, претседателот без коментар за изјавите на Заев

Локално - 26.11.2020

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција „Бгнес“ предизвика лавини реакции во јавноста.Дел од челновите од македонско-бугарска историска комисија се оградија од изјавата на премиерот.

Пендаровски: Антифашистичката борба е во темелите на современата македонска држава, а во таа борба сме се бореле против ...

PressingTV - 26.11.2020

Антифашистичката борба е во темелите на современата македонска држава, а во таа борба сме се бореле против оние кои беа на страната на фашистите, вели македонскиот претседател Пендаровски за Дојче веле .

Зоран Заев: Стево Пендаровски не е толку искусен политичар како мене!

Во Центар - 25.11.2020

Македонската јавност е информирана за делови или за целото интервју на Зоран Заев за бугарската агенција Бгнес. Тоа интервју предизвика бурни реакции во Македонија. Едно од прашањата во интервјуто беше и односот на Зоран Заев кон ставот на ...

Пендаровски не го коментира Заев за тоа што го нарече „не толку искусен политичар“

+инфо - 25.11.2020

Од кабинетот на Пендаровски за Гласот на Америка изјавиле дека тој нема да ги коментира ставовите на Заев изнесени во интервјуто, Претседателот Стево Пендаровски не ги коментира ставот на премиерот Зоран Заев искажан во интервјуто на БГНЕС каде што ...

Заев го нарече Пендаровски „не толку искусен политичар“, претседателот без коментар

Фокус - 25.11.2020

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев во интервјуто на БГНЕС го нарече претседадателот Стево Пендаровски неискусен политичар, коментирајќи ја неговата изјава за „живковистичка Бугарија“. -Верувајте ми, претседателот Пендаровски е пријател на Бугарија.

Претседателот Пендаровски без коментар околу ставовите на премиерот Заев

Глас на Америка - 25.11.2020

Многу реакции по интервјуто на премиерот Заев за бугарска новинска агенција во кое тврди дека Бугарија не била фашистичка држава, окупацијата ја сведе на администрација а за претседателот Пендаровски кажа дека е речиси аматер во политиката.

Пендаровски не ги коментира изјавите на Заев дека е неискусен политичар

Локално - 25.11.2020

Од кабинетот на претседателот Пендаровски соопштиле дека тој нема да ги коментира ставовите на Заев изнесени во интервјуто за бугарската новинска агенција, „БГНЕС“, во кое тој изјави дека претседателот не е толку искусен политичар.

Шефот на државата „нема да ја коментира“ изјавата на Заев дека не бил искусен во политиката, а ни дека „во неговата ...

365 - 25.11.2020

„Претседателот Стево Пендаровски нема да ги коментира ставовите изнесени во интервјуто на премиерот Зоран Заев“, соопштиле од Кабинетот на претседателот на државата – Стево Пендаровски, за „Гласот на Америка“ , откако премиерот Зоран Заев, во ...

Премиерот го тресна од земја шефот на државата: Претседателот Пендаровски не е толку искусен политичар како Зоран Заев!

PressingTV - 25.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски не бил внимателен со зборовите кога кажа дека бугарската политика нема излезено од матрицата на Живковизмот, а во душата и паметот има желба за големо пријателство со Бугарија, смета премиерот Зоран Заев.

ВИДЕО | Заев: Пендаровски е пријател на Бугарија, некој пат не сме доволно внимателни со зборовите

Слободен Печат - 25.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски не бил внимателен со зборовите кога кажа дека бугарската политика нема излезено од матрицата на Живковизмот, а во душата и паметот има желба за големо пријателство со Бугарија, смета премиерот Зоран Заев.

Премиерот за претседателот: Пендаровски не е толку искусен политичар како Зоран Заев!

Република - 25.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски не бил внимателен со зборовите кога кажа дека бугарската политика нема излезено од матрицата на Живковизмот, а во душата и паметот има желба за големо пријателство со Бугарија, смета премиерот Зоран Заев.

Премиерот за претседателот: Пендаровски не е толку искусен политичар како Зоран Заев!

Вечер - 25.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски не бил внимателен со зборовите кога кажа дека бугарската политика нема излезено од матрицата на Живковизмот, а во душата и паметот има желба за големо пријателство со Бугарија, смета премиерот Зоран Заев.

Заев: Пендаровски не е толку искусен политичар како што сум јас

Мак. Весник - 25.11.2020

„Верувајте, претседателот Пендаровски е пријател на Бугарија. Не е толку искусен политичар, како што е Зоран Заев. Нормално, затоа што работел со нашите претседатели Борис Трајковски и Бранко Црвенковски, беше национален координатор за НАТО во ...

Заев: Пендаровски не е толку искусен политичар како што е Зоран Заев

24Инфо - 25.11.2020

По изјавата на претседателот Стево Пендаровски дека Бугарија е „живковистичка“ држава, и забелешката дека тој веројатно знае оти Тодор Живков повеќе од 30 не е на власт, Заев во интервју за бугарската агенција „БГНЕС“ го правда Пендаровски дека е ...

Стево не е толку искусен политичар како што е Заев, вели премиерот за изјавата на Пендаровски

MakPress - 25.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски не бил внимателен со зборовите кога кажа дека бугарската политика нема излезено од матрицата на Живковизмот, а во душата и паметот има желба за големо пријателство со Бугарија, смета премиерот Зоран Заев.

Пендаровски не го коментира тврдењето на Заев дека е неискусен

Независен - 25.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски не сака да ја коментира изјавата на премиерот Зоран Заев во која го нарече „не толку искусен политичар, како што е Зоран Заев“, дадена во интервју за бугарската агенција БГНЕС.

Пендаровски нема да ги коментира ставовите на Заев

Република - 25.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски нема да излезе со официјален став и коментар по интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската новина агенција „Бгнес“ во кое дел од искажаните ставови се косат со ставот и изјавите на претседателот дадени во ...

Заев го нарече Пендаровски „не толку искусен политичар“, претседателот без коментар

Курир - 25.11.2020

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев во интервјуто на БГНЕС го нарече претседадателот Стево Пендаровски неискусен политичар, коментирајќи ја неговата изјава за „живковистичка Бугарија“, пишува Фокус.мк -Верувајте ми, претседателот Пендаровски е ...

Заев го нарече Пендаровски „не толку искусен политичар“, претседателот без коментар

Вечер Прес - 25.11.2020

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, во интервјуто на БГНЕС го нарече претседателот Стево Пендаровски неискусен политичар, коментирајќи ја неговата изјава за „живковистичка Бугарија“. -Верувајте ми, претседателот Пендаровски е пријател на Бугарија.

Заев го нарече Пендаровски „не толку искусен политичар“, претседателот без коментар

Press24 - 25.11.2020

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев во интервјуто на БГНЕС го нарече претседадателот Стево Пендаровски неискусен политичар, коментирајќи ја неговата изјава за „живковистичка Бугарија“, пишува Фокус.

Пендаровски сѐ уште не реагира, откако Заев го „правдаше“ како „неискусен политичар“ за ставови кон Бугарија

Нетпрес - 25.11.2020

Премиерот и челник на владејачкиот СДСМ, Зоран Заев, во интервјуто за бугарската новинска агенција БГНес емитувано во средата оцени дека шефот на државата Стево Пендаровски е „неискусен политичар“, во обидот да ја појасни неговата изјава за ...

Пендаровски не ги коментира изјавите на Заев дека е неискусен политичар

Либертас - 25.11.2020

Од кабинетот на претседателот Пендаровски соопштиле дека тој нема да ги коментира ставовите на Заев изнесени во интервјуто за бугарската новинска агенција, „БГНЕС“, во кое тој изјави дека претседателот не е толку искусен политичар.

Пендаровски не ги коментира изјавите на Заев дека е неискусен политичар

24Инфо - 25.11.2020

Од кабинетот на претседателот Пендаровски соопштиле дека тој нема да ги коментира ставовите на Заев изнесени во интервјуто за бугарската новинска агенција, „БГНЕС“, во кое тој изјави дека претседателот не е толку искусен политичар.

Дел од историчарите се оградија, претседателот без коментар за изјавите на Заев

Скопје инфо - 26.11.2020

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција „Бгнес“ предизвика лавини реакции во јавноста.Дел од челновите од македонско-бугарска историска комисија се оградија од изјавата на премиерот.

Пендаровски: Прецизно да ги мерам зборовите кои ги искажувам

Expres - 26.11.2020

Со премиерот Заев во многу наврати сме разговарале на оваа тема (Гоце Делчев н.з.) и никогаш не сме имале спор дека некои личности и настани можат да бидат чествувани и од двете страни, но, дека македонскиот народ има своја засебна историја, како ...

Пендаровски за Дојче Веле: Моето 20-годишно искуство во меѓународната политика ми овозможува прецизно да ги мерам ...

Слободен Печат - 26.11.2020

Македонско-бугарскиот спор може да се реши само ако доследно се почитува достоинството и на македонскиот и на бугарскиот народ, и со избегнување на опасната замка на историскиот ревизионизам кога тој наместо врз факти, е заснован врз политички ...

Пендаровски: Спорот со Бугарија може да се реши само ако се почитува достоинството на македонскиот народ

Press24 - 26.11.2020

Македонско-бугарскиот спор може да се реши само ако доследно се почитува достоинството и на македонскиот и на бугарскиот народ, и со избегнување на опасната замка на историскиот ревизионизам кога тој наместо врз факти, е заснован врз политички ...

Пендаровски за ДВ: Спорот со Бугарија може да се реши само ако се почитува достоинството на македонскиот народ

Либертас - 26.11.2020

Антифашистичката борба е во темелите на современата македонска држава, а во таа борба сме се бореле против оние кои беа на страната на фашистите, вели македонскиот претседател Пендаровски.

Пендаровски: Политичкатa волја и верификуваните историските факти се предуслови до кои треба се држите во решавање на ...

Frontline - 26.11.2020

Го погледав интервјуто на премиерот и ги прочитав реакциите во македонската јавност, и во дел од коментарите, за жал, беше присутна дилемата дали државниот врв настапува единствено во однос на ова витално национално прашање, изјави Пендаровски за ДВ.

Пендаровски: 20-годишното искуство во меѓународната политика ми овозможува комуникација со сите

Канал5 - 26.11.2020

Моето 20-годишно искуство во меѓународната политика ми овозможува прецизно да ги мерам зборовите и ставовите кои ги искажувам кога разговарам со моите бугарски соговорници и со нашите пријатели од меѓународната заедница.

Пендаровски: Решение на спорот со Бугарија само со почитување на достоинството на македонскиот народ

МКД - 26.11.2020

Антифашистичката борба е во темелите на современата македонска држава, а во таа борба сме се бореле против оние кои беа на страната на фашистите, вели македонскиот претседател Пендаровски.

Пендаровски контра Заев: Моето 20-годишно искуство во меѓународната политика ми овозможува прецизно да ги мерам ...

Република - 26.11.2020

Македонско-бугарскиот спор може да се реши само ако доследно се почитува достоинството и на македонскиот и на бугарскиот народ, и со избегнување на опасната замка на историскиот ревизионизам кога тој наместо врз факти, е заснован врз политички ...

Пендаровски: Решение на спорот со Бугарија само со почитување на достоинството на македонскиот народ

Фокус - 26.11.2020

Македонско-бугарскиот спор може да се реши само ако доследно се почитува достоинството и на македонскиот и на бугарскиот народ, и со избегнување на опасната замка на историскиот ревизионизам кога тој наместо врз факти, е заснован врз политички ...

Пендаровски му одговори на Заев: 20-годишното искуство во меѓународната политика ми овозможува прецизно да ги мерам ...

360 степени - 26.11.2020

Премиерот Зоран Заев, во интервјуто за БГНЕС оцени дека ставот на претседателот на државата за живковистичка матрица во Бугаарија се должи на политичкото неискуство и недоволна внимателност при употребата на зборови „Моето 20-годишно искуство во ...

ПЕНДАРОВСКИ КОНТРА ЗАЕВ: Потребен е консензус и држење до ИСТОРИСКИТЕ ФАКТИ, кои се меѓународно верификувани

Вечер - 26.11.2020

Македонско-бугарскиот спор може да се реши само ако доследно се почитува достоинството и на македонскиот и на бугарскиот народ, и со избегнување на опасната замка на историскиот ревизионизам кога тој наместо врз факти, е заснован врз политички ...