TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Путин се надева дека Трамп ќе присуствува на Денот на победата во Москва

Кумановски м. - 15.11.2019

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека се надева оти неговиот американски колега, Доналд Трамп, може да дојде во Москва за да го одбележи Денот на победата, 9 мај следната година. Путин на самитот БРИКС во Бразил рече дека Москва е ...

Путин: Москва е подготвена, го очекувам Трамп на Денот на победата

Слободен Печат - 14.11.2019

Путин изјавил и дека не планира да се сретне ниту со украинскиот претседател Володимир Зеленски, пред меѓународниот самит за Украина. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека го очекува неговиот американски колега Доналд Трамп во Русија, на ...

Ердоган нема да се откаже од рускиот одбранбен систем, го сака и „Патриот“

+инфо - 14.11.2019

Тој ја отфрли можноста за избор меѓу Русија и САД како курс за надворешна политика на Турција. Анкара нема да се откаже од рускиот ракетен одбранбен систем С-400, дури и ако го набави американскиот систем „Патриот“, изјави денеска турскиот ...

Набавката на руски противодбранен систем – тема на разговорите Трамп - Ердоган

Глас на Америка - 14.11.2019

Двајцата претседатели, ги опишаа разговорите во Белата куќа како „продуктивни и срдечни“. Нема индикации за пробив во подобрување на односите по синоќешната средба на лидерите на Турција и САД во Вашингтон.

Ердоган вели дека лично му го вратил заканувачкото писмо на Трамп за инвазијата во Сирија

МКД - 14.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во средата ги отфрли прашањата зошто ги игнорира писмените барања на претседателот Доналд Трамп да ја прекине инвазијата во северна Сирија, велејќи дека тој му го вратил писмото на Трамп, пренесе Политико .

Трамп и Ердоган - странични удари кон ЕУ

Deutsche Welle - 14.11.2019

Според Доналд Трамп, ЕУ треба да плаќа повеќе за сириските бегалци во Турција, а за Ердоган неодамнешните изјави на Емануел Макрон за НАТО се неприфатливи. Во поглед на спорните теми меѓу САД и Турција- нема напредок.

Ердоган лично му го вратил скандалозното писмо на Трамп

Макфакс - 14.11.2019

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, лично му го вратил на американскиот претседател, Доналд Трамп, писмото во кое тој го повика да не се глупира, изјави Ердоган на прес-конференција со Трамп во Вашингтон, пренесува „Спутник“.

На Трамп му е поважен Ердоган од импичментот

Р.С.Европа - 14.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е „голем обожавател“ на турскиот колега Реџеп Таип Ердоган и покрај спротивставувањето на повеќето во Конгресот што Ердоган беше пречекан на црвен тепих во Вашингтон.

Ердоган разочаран од одлуката на САД да го признае геноцидот врз Ерменците

А1 On - 14.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека неговата земја е „длабоко повредена“ од резолуцијата на Претстваничкиот дом на американскиотѕ Конгрес која масовните убиства на Ерменците, што пред повеќе од 100 години ги сториле Турците, ги ...

Пријателскиот однос на Трамп и Ердоган го стави во втор план рускиот С-400 и Курдите во Сирија

Слободен Печат - 14.11.2019

Американскиот претседател наведе дека со Ердоган подоцна ќе разговара за рускиот ракетен систем и потенцијалниот билатерален трговски договор вреден 100 милијарди долари. Американскиот претседател Доналд Трамп на заедничката прес-конференција со ...

Ердоган разочаран од одлуката на САД да го признае геноцидот врз Ерменците

Макфакс - 14.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека неговата земја е „длабоко повредена“ со резолуцијата на Претставничкиот дом на Соединетите Држави, која масакрите врз Ерменците извршени од Турците пред повеќе од 100 години ги призна како геноцид.

Ердоган : Изјава на Макрон за НАТО е неприфатлива

Канал5 - 14.11.2019

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ги нарече „неприфатливи“ изјавите за НАТО од францускиот колега Емануел Макрон, кој рече дека алијансата е во состојба на „клиничка смрт “ и дека жали за однесувањето на Турција во Сирија.

Трамп го пофалил својот однос со Ердоган: Долго сме пријатели, речиси од првиот ден! Ја разбираме земјата на другиот

Точка - 14.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера го пофалил својот однос со турскиот лидер Реџеп Тајип Ердоган, со кој се состанал во Белата куќа за да ги надминат растечките разлики меѓу двете земји, сојузници во НАТО.

Путин се залага за поблиска соработка на BRICS во ИТ секторот

Денар - 14.11.2019

Рускиот претседател Владимир Путин им порача на лидерите на групата BRICS да поддржат поголема соработка во областа на информациите и ИТ индустријата. Говорејќи на самитот на групата BRICS (Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка) во Бразил, тој ...

Трамп и Ердоган во Белата куќа не се договориле за рускиот ракетен систем

Канал5 - 14.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп по средбата со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека купувањето на Турција на руски ракетен одбранбен систем е „многу сериозен предизвик“ за САД .

САД мораат да го решат прашањето на набавката на „С-400″ од Турција

Слободен Печат - 14.11.2019

Ердоган престојува во Вашингтон каде претходно се сретна со американскиот претседател Доналд Трамп. САД треба да го решат прашањето околу купувањето на рускиот противракетен систем „С-400″ од страна на Турција, за да може да се напредува во другите ...

Ердоган од Вашингтон го нападна Макрон: Неговите изјави за НАТО се неприфатливи!

Точка - 14.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги оцени како неприфатливи изјавите на неговиот француски колега Емануел Макрон кој истакна дека НАТО Алијансата минува низ „мозочна смрт“ и изрази жалење поради турското однесување во Сирија.

До две години Турција би можела да врати милион бегалци од Сирија

Слободен Печат - 14.11.2019

Турската Влада, исто така, се надева дека ќе рассели околу два милиона од вкупно 3,6 милиони сириски бегалци од војната во нивната земја. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека Турција за шест месеци до две години би можела да врати ...

Трамп: „прекрасен состанок“ со Ердоган

Р.С.Европа - 14.11.2019

Американскиот претседател Донaлд Трамп изјави дека турското купување на рускиот одбранбен систем С-400 создава сериозни предизвици, но оти се надева дека тие можат да бидат надминати. Трамп ова го рече по, како што ги оцени, „прекрасните и многу ...

За Ердоган неприфатливи се изјавите на Макрон за НАТО, Трамп разочаран

Нетпрес - 13.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердогаn ги оцениl во средата како „неприфалтиви“ изјавите за НАТО од неговиот француски колега по должнот Емануел Макрон кој рече дека Алијансата е во состојба на „мозочна смрт“ и иzрази притоа жалење поради турското ...

Пријатели сме долго време, рече Трамп по средбата со Ердоган

Глас на Америка - 13.11.2019

Претседателот на САД истакна дека со турскиот претседател разговараат за набавката на рускиот систем за противвоздушна одбрана ВАШИНГТОН — Ние сме пријатели долго време, изјави претседателот на САД Доналд Трамп, по денешната средба со турскиот ...

Трамп: Со Ердоган сме пријатели долго време

Р.С.Европа - 13.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп ја пофали својата врска со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кој денеска пристигна воВашингтон. Трамп му посака топло добредојде на неговиот турски колега, откако односите меѓу САД и Турција се на една од ...

Трамп: Примирјето во Сирија се почитува

А1 On - 13.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој денеска ќе има средба со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во Белата куќа, рече дека прекинот на огнот во Сирија многу добро се одржува. Трамп пред новинарите оцени дека односите меѓу САД и Турција ...

Кризна средба на Трамп и Ердоган во Вашингтон

Deutsche Welle - 13.11.2019

Американскиот претседател Трамп го пречекува турскиот колега Ердоган во Белата куќа. Им претстојат тешки разговори, зашто односите меѓу двете земји ретко кога биле толку затегнати. Кои се најпорните теми на дневниот ред? Пред заминувањето за ...

Денес средба Трамп - Ердоган во Белата куќа

Глас на Америка - 13.11.2019

Двајцата лидери се очекува да разговараат за офанзивата на Турција во северниот дел на Сирија ВАШИНГТОН — Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес е на средба со претседателот Доналд Трамп во Белата куќа.

Ердоган на средба со Трамп во Вашингтон

Р.С.Европа - 13.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во Белата куќа ќе разговара со американскиот претседател Доналд Трамп. Тој пред заминувањето за Вашингтон изјави дека на Трамп ќе му каже дека Соединетите држави не го исполниле својот договор за ...

САД немаат намера да ја прекинат соработката со сириските Курди

Слободен Печат - 13.11.2019

Различните позиции околу судбината на Курдите во Сирија го прави исходот од состанокот неизвесен Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во Вашингтон ќе се сретне со американскиот претседател Доналд Трамп.

Трамп во писмо му предложил на Ердоган договор вреден 100 милијарди долари

Слободен Печат - 13.11.2019

Според извори од администрацијата во Вашингтон, Трамп уште минатата недела му испратил писмо на Ердоган во кое му го кажал ...

„Вашингтон пост”: Трамп му предложил на Ердоган договор вреден 100 милијарди долари и решавање на санкциите за купените ...

24Инфо - 13.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп му предложил на својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган договор вреден 100 милијарди долари со поволни услови за неговата земја, како и помош при решавање на прашањето за санкциите што Вашингтон планира да и ...

Си Ен Ен: Само Трамп му се радува на Ердоган

Локално - 13.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп едвај чека да го види својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган, но тешко е да се најде некој друг во Вашингтон кој го споделува неговиот ентузијазам, коментира Си Ен Ен пред денешната посета на Ердоган на ...

„Вашингтон пост“: Трамп му предложил на Ердоган договор вреден 100 милијарди долари и решавање на санкциите за купените ...

Денешен - 13.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп му предложил на својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган договор вреден 100 милијарди долари со поволни услови за неговата земја, како и помош при решавање на прашањето за санкциите што Вашингтон планира да и ...

„Вашингтон пост“: Трамп му предложил на Ердоган договор вреден 100 милијарди долари и решавање на санкциите за купените ...

Локално - 13.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп му предложил на својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган договор вреден 100 милијарди долари со поволни услови за неговата земја, како и помош при решавање на прашањето за санкциите што Вашингтон планира да и ...

„Вашингтон пост“: Трамп му предложил на Ердоган договор вреден 100 милијарди долари и решавање на санкциите за купените ...

А1 On - 13.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп му предложил на својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган договор вреден 100 милијарди долари со поволни услови за неговата земја, како и помош при решавање на прашањето за санкциите што Вашингтон планира да и ...

„Вашингтон пост“: Трамп му предложил на Ердоган договор вреден 100 милијарди долари и решавање на санкциите за купените ...

Опсервер - 13.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп му предложил на својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган договор вреден 100 милијарди долари со поволни услови за неговата земја, како и помош при решавање на прашањето за санкциите што Вашингтон планира да и ...

„Вашингтон пост“: Трамп му предложил на Ердоган договор вреден 100 милијарди долари и решавање на санкциите за купените ...

Либертас - 13.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп му предложил на својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган договор вреден 100 милијарди долари со поволни услови за неговата земја, како и помош при решавање на прашањето за санкциите што Вашингтон планира да и ...

Трамп му предложил на Ердоган договор вреден 100 милијарди долари и решавање на санкциите за купените „С-400“

iPortal - 13.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп му предложил на својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган договор вреден 100 милијарди долари со поволни услови за неговата земја, како и помош при решавање на прашањето за санкциите што Вашингтон планира да и ...

„Вашингтон пост“: Трамп му предложил на Ердоган договор вреден 100 милијарди долари и решавање на санкциите

Вечер Прес - 13.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп му предложил на својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган договор вреден 100 милијарди долари со поволни услови за неговата земја, како и помош при решавање на прашањето за санкциите што Вашингтон планира да и ...

Трамп му предложил на Ердоган договор вреден 100 милијарди долари и решавање на санкциите за купените „С-400“

Нетпрес - 13.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп му предложил на својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган договор вреден 100 милијарди долари со поволни услови за неговата земја, како и помош при решавање на прашањето за санкциите што Вашингтон планира да и ...

„Вашингтон пост“: Трамп му предложил на Ердоган договор вреден 100 милијарди долари и решавање на санкциите за купените ...

Сител - 13.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп му предложил на својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган договор вреден 100 милијарди долари со поволни услови за неговата земја, како и помош при решавање на прашањето за санкциите што Вашингтон планира да и ...

Ердоган на средба со Трамп во Вашингтон

Алсат-М - 13.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во Белата куќа ќе разговара со американскиот претседател Доналд Трамп. Тој пред заминувањето за Вашингтон изјави дека на Трамп ќе му каже дека Соединетите држави не го исполниле својот договор за ...

Си Ен Ен: Само Трамп му се радува на Ердоган

+инфо - 13.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп едвај чека да го види својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган, но тешко е да се најде некој друг во Вашингтон кој го споделува неговиот ентузијазам, коментира Си Ен Ен пред денешната посета на Ердоган на ...

Си Ен Ен: Трамп едвај чека да го види Ердоган

iPortal - 13.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп едвај чека да го види својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган, но тешко е да се најде некој друг во Вашингтон кој го споделува неговиот ентузијазам, коментира Си Ен Ен пред денешната посета на Ердоган на ...

Си Ен Ен: Само Трамп му се радува на Ердоган

Република - 13.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп едвај чека да го види својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган, но тешко е да се најде некој друг во Вашингтон кој го споделува неговиот ентузијазам, коментира Си Ен Ен пред денешната посета на Ердоган на ...

Си-Ен-Ен: Трамп едвај чека да го види Ердоган

Слободен Печат - 13.11.2019

Американската телевизија посочува дека турскиот претседател е несакан гостин во многу делови на главниот град на САД. Американскиот претседател Доналд Трамп едвај чека да го види својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган, но тешко е да се најде некој ...

Си Ен Ен: Само Трамп му се радува на Ердоган

24Инфо - 13.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп едвај чека да го види својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган, но тешко е да се најде некој друг во Вашингтон кој го споделува неговиот ентузијазам, коментира Си Ен Ен пред денешната посета на Ердоган на ...

Си Ен Ен: Само Трамп му се радува на Ердоган

А1 On - 13.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп едвај чека да го види својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган, но тешко е да се најде некој друг во Вашингтон кој го споделува неговиот ентузијазам, коментира Си Ен Ен пред денешната посета на Ердоган на ...

СиЕнЕн: Само Трамп му се радува на Ердоган

Вечер Прес - 13.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп едвај чека да го види својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган, но тешко е да се најде некој друг во Вашингтон кој го споделува неговиот ентузијазам, коментира Си Ен Ен пред денешната посета на Ердоган на ...

Си Ен Ен: Само Трамп му се радува на Ердоган

Опсервер - 13.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп едвај чека да го види својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган, но тешко е да се најде некој друг во Вашингтон кој го споделува неговиот ентузијазам, коментира Си Ен Ен пред денешната посета на Ердоган на ...

Трамп: Примирјето во Сирија се почитува

24Инфо - 13.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој денеска ќе има средба со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во Белата куќа, рече дека прекинот на огнот во Сирија многу добро се одржува. Трамп пред новинарите оцени дека односите меѓу САД и Турција ...

Трамп во пресрет на средбата со Ердоган: Прекинот на огнот во Сирија многу добро се одржува

Слободен Печат - 13.11.2019

Трамп пред новинарите оцени дека односите меѓу САД и Турција се добри и дека неговата администрација разговара со Курдите, кои, се чини, се задоволни. Американскиот претседател Доналд Трамп, кој денеска ќе има средба со турскиот претседател Реџеп ...