TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Животот ќе се враќа во нормала по пикот, вели Филипче

Deutsche Welle - 09.04.2020

Регистрирани се 46 нови случаи на коронавирус, а бројот на починати достигна 30 луѓе. Ограничувачките мерки ќе се укинуваат постепено, а подготовките за тоа ќе започнат следната недела Граѓаните можат да очекуваат постепено за спречување на ширењето ...

Две лица од Битола кои се лекуваа од коронавирус, веќе се негативизирани

Тера - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција рече дека се следат сите пацинети заболени од КОВИД-19 кои се во домашно лекување, а двајца од нив се веќе негативизирани уште во текот на вчерашниот ден.

Филипче : Има доволно заштитна опрема и се користи соодветно

Канал5 - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес-конференција соопшти дека во справувањето со коронавирусот има заштита опрема сосема доволно, се користи соодветно, а лекарите имаат искуство како се користи.

Филипче: За Велигден целосен карантин – се поблиску сме до целта за враќање во нормала

Нова ТВ - 09.04.2020

Мајка и четиримесечно бебе од Кочани се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести позитивни на коронавирус. Во критична состојба на Инфективна клиника се 20 пациенти, а седум се приклучени на респиратор.

Филипче не генерализираше дека пациентите заболени од корона вирусот се со лесна слика

Мета - 09.04.2020

Текстот уште со насловот ја дезинформира јавноста, бидејќи министерот за здравство, Венко Филипче во емисијата „Топ тема“ на телевизија „Телма“ воопшто не генерализираше дека пациентите заболени од корона вирусот се со лесна слика, пишува „КриТинк“ .

За Велигденските празници ќе се препорача полициски час од 24 часа, рече Филипче

Сакам да кажам - 09.04.2020

Четиримесечно бебе од Кочани е најмладиот пациент со коронавирус , кажа министерот за здравство Венко Филипче на редовната прес-конфренција во Владата. Бебето со мајката се позитивни на КОВИД-19 и се хоспитализирани на Инфективната клиника во Скопје ...

За Велигден строг полициски час – како и во викендите

+инфо - 09.04.2020

За верските празници кои се пред нас, министерот Венко Филипче рече дека ќе важи целосна рестрикција во движењето. – Сметаме дека за време на тие празници, за време на такви собири, многу тешко доколку има дозволено движење ќе може да се ...

Се прават планови за враќање на животот во нормала, кога ќе се создадат услови за тоа

Опсервер - 09.04.2020

Скопје, 9 април 2020 () – Животот во државата постепено ќе се враќа во нормала кога за тоа ќе се создадат услови и веќе правиме планови во таа насока, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Следната недела почнуваат подготовки за олабавување на ограничувањата поради коронавирусот

А1 On - 09.04.2020

Следната недела ќе почнат подготовки за олабавување на мерките за рестрикции на движењето и враќање на животот во нормала, извести денес министерот за здравство Венко Филипче. Фазата во која се наоѓаме, со најголеми рестрикции на движењето, ќе се ...

Филипче: На Клиниката за инфективни болести примени се мајка и 4-месечно бебе заразени со коронавирус

Press24 - 09.04.2020

На Клиниката за инфективни болести во изминатите 24 часа се примени 65 нови пациенти, со потешка клиничка слика се 20 пациенти. На клиниката се наоѓа мајка и 4-месечно бебе од Кочани кои во моментов имаат стабилна клиничка слика со сосем лесна форма ...

Филипче: За Велигден сите во целосен карантин, мора да издржиме сега за поскоро да живееме нормално

Мета - 09.04.2020

Во врска со претстојните велигденски празници, движењето на населението ќе биде сосема забрането, односно ставот е дека тогаш ќе важат истите мерки кои сега важат во време на викенд, со целосна рестрикција на движењето, информира министерот за ...

Филипче во пресрет на верските празници: Со почитување на мерките да инвестираме во сопственото и колективното здравје

Курир - 09.04.2020

Сега е време сите да се стрпиме и да издржиме. Знам дека е тешко и доаѓаат и верски празници, но ова е период во кој мора сите со почитување на мерките да инвестираме во сопственото, но и во колективното јавно здравје, изјави денеска министерот за ...

Венко Филипче: За Велигденските празници целосна рестрикција во движењето – исто како за викенд!

Слободен Печат - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека за велигденските празници ќе има целосна рестрикција во движењето, исто како и за викенд. -Во однос на празниците кои се пред нас, тука ќе важи целосна рестрикција во движењето.

Мајка и мало бебе од Кочани имаат коронавирус, задржани се на Инфективна клиника

Курир - 09.04.2020

На Клиниката за инфективни болести во изминатите 24 часа се примени пет нови пациенти. Во моментов вкупниот број на хоспитализирани пациенти на Клиниката изнесува 68 од кои со потешка клиничка слика се 20, а седум се во критична состојба.

Мајката и бебето на Инфективна во добра здравствена состојба

Нова ТВ - 09.04.2020

На Инфективната клиника во изминатите 24 часа примени се пет нови пациенти. Вкупниот број е 68 – со потешка клиничка слика се 20, а седум се приклучени на респиратор. На Клиниката примено е примено и четири месечно бебе од Кочани кое е позитивно на ...

Четиримесечно бебе од Кочани заболено од коронавирус

360 степени - 09.04.2020

Четиримесечно бебе позитивно на коронавирус и неговата мајка се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, информираше министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Кон крајот на април пик, потоа постепено се враќаме во нормала

МКД - 09.04.2020

Се наоѓаме во фаза на строги мерки во однос на рестрикциите на движењата на граѓаните. Но се подготвуваме и за периодот на враќање во нормала. Согласно предвидувањата дека кон крајот на април ќе го достигнеме врвот на епидемијата, по што животот би ...

Четиримесечно бебе и мајката примени на Инфективна, позитивни на Ковид-19

А1 On - 09.04.2020

Мајка и нејзиното четиримесечно бебе од Кочани се примени на Инфективната клиника, откако биле утврдени дека се позитивни на коронавирусот, информираше министерот за здравство Венко Филипче. И мајката и бебето се во добра здравствена состојба.

Засега не се планира масовно тестирање со брзи тестови – се земаат брисеви само од лица со симптоми на ковид-19

360 степени - 09.04.2020

Здравствените власти во земјава остануваат на истата стратегија, на тестирање за коронавирус да бидат подложени само оние пациенти што имаат симптоми, а да се следат нивните примарни и секундарни контакти, соопшти министерот за здравство Венко ...

Филипче: Со посебни насоки ќе се враќа животот во нормала

360 степени - 09.04.2020

Кога ќе дојде време за прекинување на мерките воведени за спречување на коронавирусот, ќе се враќаме во нормалниот живот постепено, без да се остави простор за втор вбран на заболувања. Како што појасни министерот за здравство, Венко филипче, сега ...

ВИДЕО: Филипче со објаснување за тоа како ќе се враќа животот во нормала после пикот на крај на април

Либертас - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција рече дека мерките во моментов се најстроги, но дека државата се спрема и за периодот после пикот, кој се проектира за крајот на април, за животот постепено да се враќа во нормала.

Велигден ќе помине со полициски час

Република - 09.04.2020

Велигденските празници ќе поминат со сегашните рестриктивни мерки, потврди на денешната прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче. Тој додаде дека доколку се дозволи движење за време на Велигден, ситуацијата лесно може да излезе од ...

Филипче: Имаме доволно кревети, половина од капацитетот на легла е празен

+инфо - 09.04.2020

Ако се земе бројот на респиратори во болнициите, тогаш ќе се добие и бројот на легла за пациентите, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција. – Ние веќе направивме прераспределба на респираторите на приклучоци на ...

Филипче: Од идната недела подготовки и насоки за периодот по укинувањето на мерките

OhridNews - 09.04.2020

Досега преземените мерки сметаме дека ќе дадат резултат. но истовремено се подготвуваме и за периодот, кога ќе треба постепено животот и целокупниот работен процес да се врати во нормала, рече на денешната прес конференција министерот за здравство, ...

Филипче: Седуммина болни од Ковид-19 кои се во Инфективна се во критична фаза

Слободен Печат - 09.04.2020

Министерот за здравство денеска потврди дека еден затворен од „Шутка“ починал од коронавирус. На Клиниката за инфективни болести примени се пет нови пациенти. Сега вкупно има 68. Со потешка здравствена состојба се 20 пациенти, од кои 7 се во ...

Филипче : Вкупно 46 новозаболени , денеска се отвора постапката за набавка на респиратори (ВИДЕО)

Канал5 - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче со најнови инфоромации за состојбата со заразата со коронавирус во Македонија. Вкупно 68 пациенти се сместени на Инфективната клиника , до кои седумминас е во критична состојба и се вклучени на респиратор .

Филипче: Знаеме дека е тешко, но ова е влог за подобро здравје понатаму

ТВ21 - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, потсети дека сега е исклучително важно да се почитуваат мерките, бидејќи следува пикот на вирусот кој се очекува на крај на април. „Сите сме свесни дека ова е сериозен влог за подобро здравје утре.

Филипче: Четиримесечно бебе заразено од корона вирус, со него на Инфективна клиника и неговата мајка

Фокус - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција истакна дека на Клиниката за инфективни билесто се примени пет нови случаи со што вкупната бројка на хоспитализирани изнесува 68. „Седум се во критична состојба.

Филипче задоволен, амортизиран ударот од епидемијата

Вечер - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче е задоволен што бројот на заболените расте со благ пораст. -Сметам дека го амортизиравме ударот, изјави министерот за здравство, вели министерот Филипче на денешната прес-конференција и посочи дека потврда за ...

Филипче со најнови информации за состојбата со коронавирусот (Во живо)

Канал5 - 10.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во обраќање до нацијата со најнови информации за состојбата со коронавирусот ...

Зголемениот полициски час и блокираниот викенд е добра стратегија и ќе даде резултат, рече Филипче

ТВ21 - 09.04.2020

Венко Филипче, министерот за здравство рече дека очекува најновите мерки да дадат добри резултати, односно продолжувањето на полицискиот час од 16 до 05 часот, и целосниот карантин во викендите.

Филипче: Хоспитализирано четиримесечно бебе од Кочани, со ковид 19, со него е и мајката

Вечер - 09.04.2020

Најмалиот пациент што се лекува на Инфективната клиника е 4 месечно бебе. Како што информира министерот за здравство Венко Филипче бебето е од Кочани и е хоспитализирано со неговата мајка.

Четиримесечно бебе и мајката позитивни на коронавирус

Република - 09.04.2020

Четиримесечно бебе е најмладата личност со коронавирус во Македонија. Ова го потврди министерот Венко Филипче на денешната прес-конференција. Новороденчето заедно со мајката се примени на Инфективната клиника во Скопје во стабилна состојба.

Државата ќе се подготвува за постепено враќање на животот во нормала

Кумановски м. - 09.04.2020

Државните институции ќе започнат да се подготвуваат за периодот кој сите го очекуваме, денот кога ќе стави крај на коронавирусот во земјата, а за таа цел, како што објасни министерот за здравство Венко Филипче, ќе се подготвуваат економските ...

Четиримесечно бебе со мајка позитивни на коронавирус примени на Инфективно

ТВ21 - 09.04.2020

Четиримесечно бебе е најмладата личност со коронавирус во Македонија. Ова го потврди министерот Венко Филипче кој напомена дека бебето заедно со мајката се примени на Инфективната клиника во Скопје во стабилна состојба.

(ВИДЕО) Филипче: Мајката и 4-месечното бебе на Инфективна се во стабилна состојба, без потреба од респиратор

Либертас - 09.04.2020

„На Инфективната клиника се наоѓа и примена е мајка и 4-месечното бебе од Кочани коишто во моментот имаат стабилна клиничка слика, практично секојдневно конзилијарно се следат од страна на педијатар, со некоја сосем лесна форма на анемија и исип.

Мајка и четиримесечно бебе од Кочани се лекуваат од Ковид 19

Независен - 09.04.2020

Фото: Б. Грданоски На Инфективната клиника во Скопје денеска се примени нови пет пациенти, со што вкупниот број на пациенти на клиниката е 68. Дваесет се со потешка клиничка слика, од кои седум критично и се приклучени на респиратори, соопшти ...

Филипче: Кон крајот на април се очекува новиот пик, по него со посебни насоки ќе се враќаме во нормала

Локално - 09.04.2020

Согласно предвидувањата дека кон крајот на април ќе го достигнеме врвот на епидемијата, изјави министерот за здравство Венко Филипче. „ Во фаза сме во којашто мерките мора да се почитуваат, сметам дека ќе дадат резултат се спремаме и за периодот ...

Филипче: Ставот е дека за празниците ќе треба да важат мерките како за викенд

Фактор - 09.04.2020

Ставот е дека за празниците ќе треба да важат мерките како за викенд, најави денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Целта е да се избегнат контакти помеѓу луѓето. Филипче објасни дека секоја институција има патека за движење на пациентите ...

Четиримесечно бебе се лекува од корона на Инфективна

+инфо - 09.04.2020

Четиримесечно бебе е заразаено во вирусот ковид-19 и се лекува на Инфективната клиника во Скопје. Според информациите, состојбата на бебето е ...

Филипче: Сметам дека го амортизиравме ударот

Фактор - 09.04.2020

Сметам дека го амортизиравме ударот, изјави министерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес-конференција. Вели дека болниците не се пренатрупани и тоа е добро. За коронавирусот објасни дека доведува до нагло влошување на здравствената ...

ВО ЖИВО Обраќање на министерот Венко Филипче

+инфо - 03.06.2020

Следете го неговото обраќање во живо. Во секој момент треба да започне прес-конференцијата на министерот за здравство Венко Филипче, на која, како што се очекува, ќе соопшти дали ќе биде активиран полициски час за претстојниот продолжен викенд.

Филипче: За празниците ќе важат истите мерки како за викендите

Локално - 09.04.2020

На новинарското прашање дали ќе има посебни рестрикции за верските празници министерот за здравство одговори дека истите мерки ќе важат како за викенд. -Во однос на празници ќе има рестрикции, односно ќе важи истото правило и мерки како за викенд, ...

Мајка и бебе од Кочани заболени од корона вирусот се лекуваат на Инфективна клиника

еМагазин - 09.04.2020

Мајка и четиримесечно бебе од Кочани се заболени од корона вирусот и се лекуваат на Клиниката за инфективни болести во Скопје, информираше министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција.

ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерот за здравство, Венко Филипче

Слободен Печат - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче одржува прес-конференција за состојбата со Ковид-19 во ...

Филипче: На Инфективна се лекуваат 68 лица, мајката и бебето се со стабилна клиничка слика

Локално - 09.04.2020

На денешната прес конференција министерот за здравство информираше за моменталната состојба со коронавирусот. -На Инфективната клиника во моментов се лекуваат 68 лица 20 се со тешка состојба, додека седум од нив се приклучени на респиратори на ...

ВО ЖИВО: Следете ја прес - конференцијата на Филипче

Фактор - 09.04.2020

Mинистерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска во 15:00 часот, ќе одржи прес-конференција. Во изминатото деноноќие се потврдени 46 нови случаи на Ковид 19. Со ова бројката на дијагностицирани случаи во државата е 663 лица.

Во живо од пресот на Филипче за новата бројка заболени од коронавирус (ЖИВО)

MTM - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информира за состојбата со коронавирусот во земјава изминатите 24 часа. Следете го пресот во ...

Вклучување во живо: Филипче во 15:00 часот со нови информации за состојбата со коронавирусот во земјава

Точка - 09.04.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска (09.04.2020 година), во 15:00 часот, ќе одржи прес-конференција. коронавирус Министерство за здравство Венко Филипче коронавирус ...