TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По три дена блокади, повторно се изнесува сметот од Куманово на депонијата Краста

Сакам да кажам - 21.06.2024

Екипи на ЈП „Чистота и зеленило“ ноќеска започнаа со празнење на контејнерите од кумановските улици, откако жителите на Пчиња и околните села го прекинаа протестот и ја одблокираа депонијата Краста која гори неколку дена.

По два дена блокада на кумановската депонија, населението дозволи влез на камионите

ТВ21 - 21.06.2024

Откако два дена беше под блокада од страна на жителите, жителите на Пчиња, Студена Бара и Вакв дозволија камионите да влегуваат на депонијата Краста и да продолжат со депонирање на сметот.

Краста деблокирана, мештаните во понеделник на состанок со службите

Кумановски м. - 21.06.2024

По скоро три дена жителите на кумановските селата Пчиња, Студена Бара и Вак’в дозволија камионите на ЈП„Чистота и зеленило“ да влезат на депонијата Краста. Нешто пред полноќ синоќа започнаа да влегуваат камионите на депонијата откако жителите на ...

Советот побара да се одблокира депонијата „Краста“, жителите на Пчиња ќе се договараат дали ќе прифатат

Kumanovo News - 20.06.2024

Жителите на Пчиња да ја тргнат блокадата на депонијата Краста, ЈП „Чистота и зеленило“ во најкраток рок да го изгасне пожарот, а Општина Куманово да формира работна група која за 30 дена ќе предложи мерки за решавање на проблемите со депонијата, беа ...

Граѓански активисти од кочанско со петиција ќе бараат да се дислоцира депонијата кај Бари

Телма - 20.06.2024

Граѓански активисти во Кочани ќе собираат потписи за дислокација на градската депонија кај селото Бели. Два месеца интензивно се пали депонијата, а чадот се шири во Кочани и низ селата во овој регион.

Советот на oпштина Куманово ќе заседава вонредно за пожарот во депонијата „Краста“

ТВ21 - 20.06.2024

Советот на Општина Куманово свика вонредна седница по барање на опозициските членови од СДСМ и нивната коалиција за да разговараат за тековната кризна ситуација предизвикана од пожарот на депонијата Краста.

Советот на Општина Куманово усвои заклучок за проблемот со депонијата Краста

Кумановски м. - 20.06.2024

По повеќе од два часа дебата меѓу претставници на повеќе институции и мештани на селата Пчиња, Вак’в и Студена Бара, Советот на Општина Куманово денеска на вонредна седница донесе заклучок за решавање на проблемот со депонијата Краста.

Протест и граѓански потписи за дислокација на депонијата во Кочани

ММС - 20.06.2024

По речиси тримесечно чекање општинските власти да преземат акција против депонијата која не престанува да чади и загадува, граѓаните на Кочани синоќа излегоа на протест со барање за нејзина дислокација.

Вонредна седница на Советот поради пожарот на Краста

Kumanovo News - 20.06.2024

Советот на Општина Куманово денеска ќе одржи вонредна седница за состојбата и превзмените мерки за гаснење на пожарот на депонијата Краста. Предлогот за одржување на итната седница е на опозицијата во Советот, СДСМ и коалицијата.

Опозицијата бара вонредна седница на кумановскиот совет поради еколошките проблеми од депонијата Краста

Сакам да кажам - 19.06.2024

Советничката група на СДСМ и коалицијата бара Советот на Општина Куманово да одржи вонредна седница, на која ќе расправа за еколошките проблеми предизвикани од депонијата Краста, која неколку дена гори и го загрозува здравјето на жителите од ...

Граѓаните на Кочани излегоа на протест и најавија петиција за дислоцирање на депонијата

Канал5 - 19.06.2024

Со блокирање улици во централното градско подрачје, на протестот беше искажано барање до надлежните општински и други институции да преземат итни мерки за запирање на уништувањето на животната средина.

И денеска чади депонијата „Краста“

Канал5 - 19.06.2024

И денеска чади кумановската депонија „Краста“, откако претходно избувна пожар. Жителите на Пчиња не дозволуваат да се внесуваат камиони со смет. Во изјавата за медиумите, велат дека проблемот е децениски и бараат дислокација на депонијата која се ...

Утре вонредна седница на Совет на Општина Куманово

Кумановски м. - 19.06.2024

Вонредна седница свика претседателката на Советот на Општина Куманово Ивана Ѓорѓиевска за утре во 10 часот во зградата на поранешен Комитет. Како што информираше Ѓорѓиевска, на дневен ред ќе се најде една точка, а тоа е информација за случувањата на ...

Втор ден чади депонијата Краста, мештаните на дозволуваат на локацијата да се депонира смет

Слободен Печат - 19.06.2024

И денеска чади кумановската депонија „Краста“, откако претходно избувна пожар. Жителите на Пчиња не дозволуваат да се внесуваат камиони со смет. Во изјавата за медиумите, велат дека проблемот е децениски и бараат дислокација на депонијата која се ...

Опозицијата бара вонредна седница на Советот поради проблемите од депонијата Краста

Kumanovo News - 19.06.2024

Вонредна седница на Советот на Општина Куманово на која ќе расправа за еколошките проблеми предизвикани од депонијата Краста, која неколку дена гори и го загрозува здравјето на жителите од околните села и градот, побара советничката група на СДСМ и ...

Кочанчани со мирен протест побараа чиста животна средина, ќе собираат потписи за дислокација на депонијата

МКД - 19.06.2024

Доцна попладнево Под мотото „Здравјето и чистата животна средина не разбираат политичка и етничка припадност“ граѓаните на Кочани доцна попладнево организираа протест против чадењето и загадувањето на воздухот и околината на општинската депонија за ...

Граѓаните на Кочани излегоа на протест и најавија петиција за дислоцирање на комуналната депонија

MakPress - 20.06.2024

Под мотото „Здравјето и чистата животна средина не разбираат политичка и етничка припадност“ граѓаните на Кочани доцна попладнево организираа протест против чадењето и загадувањето на воздухот и околината на општинската депонија за комунален отпад ...

Кумановските советници побараа да се одблокира депонијата Краста, Жителите на Пчиња ќе се договорат дали ќе прифатат

Сакам да кажам - 20.06.2024

Жителите на Пчиња да ја тргнат блокадата на депонијата Краста, ЈП „Чистота и зеленило“ во најкрато k рок да го изгасне пожарот, а Општина Куманово да формира работна група која во рок 30 дена ќе предложи мерки за решавање на проблемите со депонијата ...

По два дена блокада во Куманово, општината и населението постигнаа договор да се исчисти ѓубрето

МКД - 21.06.2024

По два дена блокада на кумановска депонија Краста, жителите на Пчиња, Студена Бара и Вакв дозволија влез за камионите на ЈП ,,Чистота и Зеленило”. Продолжи депонирањето на сметот. Месното население постигна договор со Општина Куманово.

Се изнесува сметот во Куманово, општината и населението постигнаа договор

Независен - 21.06.2024

По два дена блокада на кумановска депонија Краста, жителите на Пчиња, Студена Бара и Вакв дозволија влез за камионите на ЈП ,,Чистота и зеленило”. Продолжи депонирањето на сметот. Месното население постигна договор со Општина Куманово.

По три дена се изнесува сметот од Куманово, одблокирана депонијата Краста

Kumanovo News - 21.06.2024

Екипи на ЈП „Чистота и зеленило“ ноќеска започнаа со празнење на контејнерите од кумановските улици, откако жителите на Пчиња и околните села го прекинаа протестот и ја одблокираа депонијата Краста.

Се изнесува сметот во Куманово, општината и населението постигнаа договор

Во Центар - 21.06.2024

По два дена блокада на кумановска депонија Краста, жителите на Пчиња, Студена Бара и Вакв дозволија влез за камионите на ЈП ,,Чистота и Зеленило”. Продолжи депонирањето на сметот. Месното население постигна договор со Општина Куманово.