TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарските земјоделци контра ЕУ: На протести бараат забрана за увоз на украинско жито (ВИДЕО)

Канал5 - 18.09.2023

Земјоделците во Бугарија денеска поставија привремени блокади на автопатите и пристапните патишта со Романија и Грција, протестирајќи против укинувањето на забраната за увоз на жито од Украина.

ФОТО| Протест на бугарските земјоделци против укинувањето на забраната за увоз од Украина

Нетпрес - 18.09.2023

Бугарските земјоделци подигнаа привремени блокади на автопатиштата и простапните патишта кон Романија и Грција во понеделникот протестирајќи против укинувањето на забраната за увоз на житарки од Украина и предупредија дека се подготвени и со ...

Шпанија, Германија и Франција ги осудија ограничувањата на увозот на украинското жито

Макфакс - 18.09.2023

Шпанија, Германија и Франција ги осудија ограничувањата за увоз на украинско жито што ги задржаа Полска, Унгарија и Словачка, јавуваат агенциите. Полска, Унгарија и Словачка се побунија против Европската комисија, која минатиот петок одлучи да ...

Бугарските земјоделци блокираа патишта поради увозот на украинска стока

Н.Македонија - 18.09.2023

Земјоделците ширум Бугарија денеска протестираа бидејќи владата во Софија ја укина забраната за прехранбени производи од Украина, жалејќи се дека овој потег ќе предизвика прилив на стоки и ќе ги намали цените на локалните производи.

Протести во Бугарија против украинското жито

Deutsche Welle - 18.09.2023

Бугарските земјоделци блокираат патишта во знак на протест против увозот на жито и други прехранбени производи од Украина. Земјоделците во блокираат автопати во знак на протест против увоз на украинско жито.

Во Бугарија протести на земјоделците против украинското жито, Русија обвинета за организација

Мета - 18.09.2023

„Денешниот протест има политички тон. Тие се обидувааат да ја дестабилизират јасната насока на Бугарија“, изјави министерот за транспорт Гвоздеиков Бугарија денеска е блокирана од протестот на земјоделци, кои се против тргнувањето на забраната за ...

Русија стои зад протестите на бугарските земјоделци – тврди министерот за транспорт Гвоздеиков

ММС - 18.09.2023

Блокадите на производителите на жито се политички и се организирани со цел да се дестабилизира владата, изјави за БТВ министерот за транспорт Георги Гвоздеиков. Тој ги поврза протестите со заштитата на руските интереси.

Земјоделците во Бугарија почнуваат со блокади на патишта и гранични премини

Бизнис Вести - 18.09.2023

Во Бугарија денеска почна националниот протест на земјоделскиот сектор. Во него ќе учествуваат близу 25 организации, а причина за тоа е одлуката за укинување на забраната за увоз на жито од Украина.

Земјоделците во Бугарија почнуваат со блокади на патишта и гранични премини

MakPress - 18.09.2023

Во Бугарија денеска почна националниот протест на земјоделскиот сектор. Во него ќе учествуваат близу 25 организации, а причина за тоа е одлуката за укинување на забраната за увоз на жито од Украина.

Земјоделците во Бугарија почнуваат со блокади на патишта и гранични премини

24 Вести - 18.09.2023

Во Бугарија денеска почна националниот протест на земјоделскиот сектор. Во него ќе учествуваат близу 25 организации, а причина за тоа е одлуката за укинување на забраната за увоз на жито од Украина.

Земјоделците во Бугарија почнуваат со блокади на патишта и гранични премини

Бриф - 18.09.2023

Во Бугарија денеска почна националниот протест на земјоделскиот сектор. Во него ќе учествуваат близу 25 организации, а причина за тоа е одлуката за укинување на забраната за увоз на жито од Украина.

Земјоделците во Бугарија ќе блокираат патишта и гранични премини

Република - 18.09.2023

Во Бугарија денеска почна националниот протест на земјоделскиот сектор. Во него ќе учествуваат близу 25 организации, а причина за тоа е одлуката за укинување на забраната за увоз на жито од Украина.

Земјоделците во Бугарија почнуваат со блокади на патишта и гранични премини

Агротим - 18.09.2023

Во Бугарија денеска почна националниот протест на земјоделскиот сектор. Во него ќе учествуваат близу 25 организации, а причина за тоа е одлуката за укинување на забраната за увоз на жито од Украина.

Земјоделците во Бугарија почнуваат со блокади на патишта и гранични премини

Сител - 18.09.2023

Во Бугарија денеска почна националниот протест на земјоделскиот сектор. Во него ќе учествуваат близу 25 организации, а причина за тоа е одлуката за укинување на забраната за увоз на жито од Украина.

Земјоделците во Бугарија почнуваат со блокади на патишта и гранични премини

Курир - 18.09.2023

Во Бугарија денеска почна националниот протест на земјоделскиот сектор. Во него ќе учествуваат близу 25 организации, а причина за тоа е одлуката за укинување на забраната за увоз на жито од Украина.

Земјоделците во Бугарија почнуваат со блокади на патишта и гранични премини

Либертас - 18.09.2023

Во Бугарија денеска почна националниот протест на земјоделскиот сектор. Во него ќе учествуваат близу 25 организации, а причина за тоа е одлуката за укинување на забраната за увоз на жито од Украина.

Земјоделците во Бугарија почнуваат со блокади на патишта и гранични премини

24Инфо - 18.09.2023

Во Бугарија денеска почна националниот протест на земјоделскиот сектор. Во него ќе учествуваат близу 25 организации, а причина за тоа е одлуката за укинување на забраната за увоз на жито од Украина.

Бугарскиот министер за транспорт: Зад протестите на нашите земјоделци стои Русија

Press24 - 18.09.2023

Блокадите на производителите на жито се политички и се организирани со цел да се дестабилизира владата, изјави за БТВ министерот за транспорт Георги Гвоздеиков. Тој ги поврза протестите со заштитата на руските интереси.

Земјоделците во Бугарија почнуваат со блокади на патишта и гранични премини

Независен - 18.09.2023

Во Бугарија денеска почна националниот протест на земјоделскиот сектор. Во него ќе учествуваат близу 25 организации, а причина за тоа е одлуката за укинување на забраната за увоз на жито од Украина.

Земјоделците во Бугарија почнуваат со блокади на патишта и гранични премини

Нетпрес - 18.09.2023

Во Бугарија денеска почна националниот протест на земјоделскиот сектор. Во него ќе учествуваат близу 25 организации, а причина за тоа е одлуката за укинување на забраната за увоз на жито од Украина.

Земјоделците во Бугарија почнуваат со блокади на патишта и гранични премини

Канал5 - 18.09.2023

Во Бугарија денеска почна националниот протест на земјоделскиот сектор. Во него ќе учествуваат близу 25 организации, а причина за тоа е одлуката за укинување на забраната за увоз на жито од Украина.

ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БУГАРИЈА: Земјоделците се собираат на 35 пунктови, ќе бидат затворени главните патишта и граничните ...

Денешен - 18.09.2023

Во Бугарија денеска почна националниот протест на земјоделскиот сектор. Во него ќе учествуваат близу 25 организации, а причина за тоа е одлуката за укинување на забраната за увоз на жито од Украина.

Шпанија, Германија и Франција ги осудија ограничувањата на увозот на украинското жито

Опсервер - 18.09.2023

Шпанија, Германија и Франција ги осудија ограничувањата за увоз на украинско жито што ги задржаа Полска, Унгарија и Словачка, јавуваат агенциите. Полска, Унгарија и Словачка се побунија против Европската комисија, која минатиот петок одлучи да ...

Шпанија, Германија и Франција ги осудија ограничувањата на увозот на украинското жито

Точка - 18.09.2023

Шпанија, Германија и Франција ги осудија ограничувањата за увоз на украинско жито што ги задржаа Полска, Унгарија и Словачка, јавуваат агенциите. Полска, Унгарија и Словачка се побунија против Европската комисија, која минатиот петок одлучи да ...

Шпанија, Германија и Франција ги осудија ограничувањата на увозот на украинското жито

Скопје1 - 18.09.2023

Шпанија, Германија и Франција ги осудија ограничувањата за увоз на украинско жито што ги задржаа Полска, Унгарија и Словачка, јавуваат агенциите. Полска, Унгарија и Словачка се побунија против Европската комисија, која минатиот петок одлучи да ...

Земјоделци во Бугарија блокираа патишта поради увоз на украинска стока

Локално - 18.09.2023

Земјоделците ширум Бугарија денеска протестираа бидејќи владата во Софија ја укина забраната за прехранбени производи од Украина, жалејќи се дека овој потег ќе предизвика прилив на стоки и ќе ги намали цените на локалните производи.

Земјоделци во Бугарија блокираа патишта поради увоз на украинска стока

Либертас - 18.09.2023

Земјоделците ширум Бугарија денеска протестираа бидејќи владата во Софија ја укина забраната за прехранбени производи од Украина, жалејќи се дека овој потег ќе предизвика прилив на стоки и ќе ги намали цените на локалните производи.

ВИДЕО: Бугарските земјоделци на протест побараа забрана за увоз на украинско жито

Слободен Печат - 19.09.2023

Земјоделците во Бугарија денеска поставија привремени блокади на автопатите и пристапните патишта со Романија и Грција, протестирајќи против укинувањето на забраната за увоз на жито од Украина.

Земјоделци во Бугарија блокираа патишта поради увоз на украинска стока

MakPress - 19.09.2023

Земјоделците ширум Бугарија денеска протестираа бидејќи владата во Софија ја укина забраната за прехранбени производи од Украина, жалејќи се дека овој потег ќе предизвика прилив на стоки и ќе ги намали цените на локалните производи.