TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Национален совет на Кипар: Промената на статусот на Фамагуста е кршење на резолуциите на ОН

24Инфо - 22.07.2021

Целта на Турција со најавите за отворање на дел од затворениот град Фамагуста е дополнително промовирање на плановите за финализирање на поделбата, соопшти портпаролот на кипарската Влада Мариос Пелеканос по одржаниот Национален совет на Кипар ...

Национален совет на Кипар: Промената на статусот на Фамагуста е кршење на резолуциите на ОН

Денешен - 22.07.2021

Целта на Турција со најавите за отворање на дел од затворениот град Фамагуста е дополнително промовирање на плановите за финализирање на поделбата, соопшти портпаролот на кипарската Влада Мариос Пелеканос по одржаниот Национален совет на Кипар ...

Национален совет на Кипар: Промената на статусот на Фамагуста е кршење на резолуциите на ОН

Опсервер - 22.07.2021

– Целта на Турција со најавите за отворање на дел од затворениот град Фамагуста е дополнително промовирање на плановите за финализирање на поделбата, соопшти портпаролот на кипарската Влада Мариос Пелеканос по одржаниот Национален совет на Кипар ...

Национален совет на Кипар: Промената на статусот на Фамагуста е кршење на резолуциите на ОН

Либертас - 22.07.2021

– Целта на Турција со најавите за отворање на дел од затворениот град Фамагуста е дополнително промовирање на плановите за финализирање на поделбата, соопшти портпаролот на кипарската Влада Мариос Пелеканос по одржаниот Национален совет на Кипар ...

Национален совет на Кипар: Промената на статусот на Фамагуста е кршење на резолуциите на ОН

MakPress - 22.07.2021

Целта на Турција со најавите за отворање на дел од затворениот град Фамагуста е дополнително промовирање на плановите за финализирање на поделбата, соопшти портпаролот на кипарската Влада Мариос Пелеканос по одржаниот Национален совет на Кипар ...

САД ги отфрлија обидите на Турција за две држави на Кипар

Р.С.Европа - 22.07.2021

Соединетите држави отфрлаат какво било решение на две земји за Кипар споменато од турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во изминатите денови, изјави претставничката на Стејт департментот Викторија Нуланд.

САД ги отфрлија обидите на Турција за две држави на Кипар

Алсат-М - 22.07.2021

Соединетите држави отфрлаат какво било решение на две земји за Кипар споменато од турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во изминатите денови, изјави претставничката на Стејт департментот Викторија Нуланд.

САД ПРОТИВ предлогот на Ердоган за две држави на Кипар

Курир - 22.07.2021

Соединетите држави отфрлаат какво било решение на две земји за Кипар споменато од турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во изминатите денови, изјави претставничката на Стејт департментот Викторија Нуланд.

Нуланд: САД ги отфрлаат сите опции кои вклучуваат две држави за Кипар

24Инфо - 22.07.2021

Само процес предводен од Кипраните, двете зони и двете заедници, може да донесе мир и стабилност на Кипар, вели американската потсекретарка за политички прашања Викторија Нуланд. – САД отфрлаат какво било решение за Кипар во кое би биле вклучени две ...

САД контра Ердоган: Ги отфрлаат сите опции кои вклучуваат две држави за Кипар

Кајгана - 22.07.2021

Соединетите американски држави отфрлаат какво било решение за Кипар кое би вклучувало две држави на територијата на Кипар, како што предложи деновиве турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган , изјави министерката за надворешни работи на САД, ...

САД го отфрлија турското барање на Кипар да има две држави

МКД - 21.07.2021

Соединетите Американски Држави отфрлаат какво било решение на две држави за Кипар кое во последните денови го предлагаше турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, изјави денес функционерката на американскиот Стејт департмент Викторија Нуланд.

Нуланд: САД ги отфрлаат сите опции кои вклучуваат две држави за Кипар

Бизнис Вести - 22.07.2021

Само процес предводен од Кипраните, двете зони и двете заедници, може да донесе мир и стабилност на Кипар, вели американската потсекретарка за политички прашања Викторија Нуланд. – САД отфрлаат какво било решение за Кипар во кое би биле вклучени две ...

САД отфрлаат каква било опција што вклучува две држави за Кипар

Република - 22.07.2021

Американската потсекретарка за политички прашања, Викторија Нуланд, порача дека само процес предводен од Кипраните, двете зони и двете заедници на островот, може да донесе мир и стабилност на Кипар. изјави Нуланд.

САД го отфрлаат турското решение со„две држави“ на Кипар

Локално - 22.07.2021

САД отфрлаат какво било решение за Кипар во кое би биле вклучени две земји, што неодамна го предложи турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, рече американскиот потсекретарка за политички прашања Викторија Нуланд.

Нуланд: За САД е неприфатливо решението со две држави на Кипар

Слободен Печат - 22.07.2021

„Ние веруваме дека само процес предводен од Кипраните, двете зони и двете заедници, може да донесе мир и стабилност на Кипар”, рече Нуланд Само процес предводен од Кипраните, двете зони и двете заедници, може да донесе мир и стабилност на Кипар, ...

Нуланд: САД ги отфрлаат сите опции кои вклучуваат две држави за Кипар

Опсервер - 22.07.2021

– Само процес предводен од Кипраните, двете зони и двете заедници, може да донесе мир и стабилност на Кипар, вели американската потсекретарка за политички прашања Викторија Нуланд. – САД отфрлаат какво било решение за Кипар во кое би биле вклучени ...

Нуланд: САД ги отфрлаат сите опции кои вклучуваат две држави за Кипар

Денешен - 22.07.2021

Само процес предводен од Кипраните, двете зони и двете заедници, може да донесе мир и стабилност на Кипар, вели американската потсекретарка за политички прашања Викторија Нуланд. – САД отфрлаат какво било решение за Кипар во кое би биле вклучени две ...

Нуланд: САД ги отфрлаат сите опции кои вклучуваат две држави за Кипар

Сител - 22.07.2021

Само процес предводен од Кипраните, двете зони и двете заедници, може да донесе мир и стабилност на Кипар, вели американската потсекретарка за политички прашања Викторија Нуланд. – САД отфрлаат какво било решение за Кипар во кое би биле вклучени две ...

Нуланд: САД ги отфрлаат сите опции кои вклучуваат две држави за Кипар

Либертас - 22.07.2021

– Само процес предводен од Кипраните, двете зони и двете заедници, може да донесе мир и стабилност на Кипар, вели американската потсекретарка за политички прашања Викторија Нуланд. – САД отфрлаат какво било решение за Кипар во кое би биле вклучени ...

Нуланд: САД ги отфрлаат сите опции кои вклучуваат две држави за Кипар

MakPress - 22.07.2021

Само процес предводен од Кипраните, двете зони и двете заедници, може да донесе мир и стабилност на Кипар, вели американската потсекретарка за политички прашања Викторија Нуланд. – САД отфрлаат какво било решение за Кипар во кое би биле вклучени две ...

Вашингтон отфрла секакво решениe со две држави за Кипар

Нетпрес - 21.07.2021

Соединетите држави отфрлаат секакво решение за Кипар коешто би вклучувало постоење две држави на медитеранскиот остров, што овие денови го предложи турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, изјави третата личност на американската дипломатија ...

Вароша: Нова „провокација“ на поделениот Кипар

Deutsche Welle - 21.07.2021

Кипарските Грци на југ, кипарските Турци на север- медитеранскиот остров е поделен веќе 47 години. Разговорите за решение се заглавени подолго време. Сега С. Кипар предизвикува незадоволство со една контроверзна одлука.

Блинкен: Акциите на кипарските Турци во Вароша се провокативни и неприфатливи

Р.С.Европа - 21.07.2021

Американскиот министер за надворешни работи Ентони Блинкен ги осуди плановите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и кипарските Турци за отворање на летното одморалиште Вароша на Кипар.

Ердоган ги зовре страстите околу Кипар

Независен - 21.07.2021

Плановите на турскиот претседател за две држави на Кипар наиде на остри реакции од ЕУ и САД Брисел и Вашингтон остро реагираа на одлуката на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган делумно да го отвори аветинскиот крајбрежен туристички град ...

Атина бара да прекинат провокациите за Кипар

Н.Македонија - 21.07.2021

Турција мора да го запре своето провокативно однесување и да се усогласи со меѓународното право, повикуваат од Министерството за надворешни работи на Грција во соопштението по повод 47-годишнината од турската инвазија на Кипар.

Блинкен: Плановите на Ердоган и Татари се провокативни

Локално - 21.07.2021

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, ги осуди плановите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и лидерот на кипарските Турци, Ерсина Татари за отворање на летното одморалиште Вароша на Кипар.

Блинкен: Акциите на кипарските Турци во Вароша се провокативни и неприфатливи

Денешен - 21.07.2021

Американскиот министер за надворешни работи Ентони Блинкен ги осуди плановите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и кипарските Турци за отворање на летното одморалиште Вароша на Кипар.

САД ги осудија плановите на Турција за реновирање на одморалиштето Вароша во Кипар

Локално - 21.07.2021

Американскиот министер за надворешни работи Ентони Блинкен ги осуди плановите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и кипарските Турци за отворање на летното одморалиште Вароша (грчки: Фамагуста) на Кипар.

Блинкен: Акциите на кипарските Турци во Вароша се провокативни и неприфатливи

MakPress - 21.07.2021

Американскиот министер за надворешни работи Ентони Блинкен ги осуди плановите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и кипарските Турци за отворање на летното одморалиште Вароша на Кипар.