TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието ја прекројува шестата изборна единица

Телма - 14.02.2020

А, во собраниска процедура влезе и прекројувањето на шестата изборна единица, со кое Маврово, Ростуше и Дебар треба да се префрлат во петата. ДУИ, тврди дека законот е веќе договорен и потпишан од сите координатори на пратеничките ...

Дебар и Маврово-Ростуше се селат во петтата изборна единица

360 степени - 14.02.2020

Општините Дебар и Маврово-Ростуше се селат од шестата во петтата изборна единица, според измените во Изборниот законик што попладнево стигнаа во парламентот, а се предложени од координаторите на пратеничките групи на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ.

Груби: ДУИ ги подржува сите договорени закони

Телма - 14.02.2020

ДУИ дава недвосмислена подршка за сите договорени закони, истакна пратеникот Артан Груби додавајќи дека партијат аочекува законите да се усвојат и Собранието да се распушти најдоцна до недела. Нема никаков проблем со СДСМ, порача Груби.

ДУИ И СДСМ убедуваат дека меѓу нив има единство, повикаа да се донесе Законот за ЈО

Слободен Печат - 14.02.2020

Пратеникот на ДУИ Артан Груби за време на паузата на прес конференција посочи дека целосно го поддржуваат Законот за јавното обвнителство. Пратениците во Собранеито се на пауза која ја побара ВМРО-ДПМНЕ, поради тоа што министерката за правда Рената ...

ДУИ ќе гласа за Законот за Јавно обвинителство, Ахмети ќе тргне од Кичево И за пола саат е во Собрание, кажа Груби

Сакам да кажам - 14.02.2020

ДУИ ќе гласа за Законот за Јавно обвинителство и за разрешување на Рашела Мизрахи уште одма ако треба. И претседателот Али Ахмети ќе тргне од Кичево и за пола саат е во Собрание, рече пратеникот на ДУИ Артан Груби денеска во Собранието.

Груби: Не го условуваме донесувањето на законот, ќе дојде и Ахмети од Кичево

Фокус - 14.02.2020

Демократската унија за интеграции не го условува донесувањето на законот за јавно обвинителство со ниту еден закон, со ниту една процедура, со ниту едн прашање, некоа го стават на гласаат во следниот половина час, час ние сите ќе гласаме, ќе дојде и ...

Груби: Промени во 5 и 6 Изборна единица

Алсат-М - 14.02.2020

Со измените во Изборен законик се предвидува Маврово, Ростуше и Дебар, од Шестата изборна единица да се префрлат кон Петтата, појасни на денешната прес конференција Артан Груби од ДУИ. Груби додаде и дека ДУИ недвосмислено го поддржува донесувањето ...

Груби: Со ништо не условуваме, од прв до последен ќе гласаме за Законот за ЈО

А1 On - 14.02.2020

„Ставот на ДУИ е дека даваме недвосмислена поддршка на Законот за Јавното обвинителство, за одбрана, за АВМУ, за сите договорени закони. ДУИ очекува ова Собрание да ги усвои овие закони и Парламентот да се распушти најдоцна до недела, 16 февруари.

ДУИ дава недвосмислена поддршка на законите, СДСМ возвраќа: Ако е точно, нема криза во коалицијата

360 степени - 14.02.2020

ДУИ тврди дека нема никакви проблеми во коалицијата со СДСМ и дека дава недвосмислена поддршка на законите, а на најавите за ново парламентарно мнозинство возвраќа со коментар дека оваа партија била одлучувачки фактор во минатото и така и ќе остане.

Груби: Од прв до последен ќе гласаме за законот за ЈО, ДУИ нема никакви условувања

Макфакс - 14.02.2020

Ставот на ДУИ е дека даваме недвосмислена подршка за сите договорени закони, истакна претставникот на оваа политичка партија Артан Груби кој нагласи дека од таму очекуваат законита да се усвојат и Собранието да се распушти најдоцна до недела (16 ...

Ахмети за половина час ќе тргне од Кичево за да гласа во Собранието

+инфо - 14.02.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за половина час ќе тргнел од Кичево и навреме ќе пристигне во Собранието за да гласа за Законот за Јавно обвинителство и за разрешувањето на министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи.

Груби: Нема никаков проблем помеѓу ДУИ и СДСМ

+инфо - 14.02.2020

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, на денешната прес-конференција рече дека неговата партија очекува изборите да се одржат на 12 април и дека Собранието ќе се распушти на 16 февруари, во недела.

Постигнат договор за Изборниот законик, Маврово- Ростуше и Дебар преминуваат во петта изборна единица

Frontline - 14.02.2020

Груби истакна дека предлог измените се потпишани од координаторите на сите политички партии. Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, денеска изјави дека е постигнат договор за промена на Изборниот законик, за имплементирање на препораките на ОСБЕ-ОДИХР, и ...

Груби: Даваме целосна и недвосмислена поддршка за Законот за ЈО, немаме разлики со СДСМ

Локално - 14.02.2020

Ставот на ДУИ е целосна, апсолутна, недвосмислена поддршка за Законот за ЈО, Законот за Совет на јавни обвинители, Законот за АВМУ и сите закони, вклучително и консензуално срочениот Изборен законик.

ГРУБИ: Односите со СДСМ не ни се нарушени

Денешен - 14.02.2020

Ставот на ДУИ е целосна апсолутна недвосмислена поддршка на законот за јавно обвинителство, за совет за јавно обвинителство, за одбрана, за АВМУ, за игрите на страќа, на законот за ветинг и сите други закони кои што се во процедура, вклучено и ...

Груби: Не го условуваме законот за ЈО, ставете го на дневен ред, и Али Ахмети од Кичево ќе дојде, и ќе гласаме

ТВ21 - 14.02.2020

Артан Груби на прес-конференција рече дека ДУИ не го условуваат законот за ЈО, дека односот со СДСМ е добар и дека очекува да биде изгласан денеска. Целата прес-конференција на Артан ...

Бујар Османи повикува да се изгласаат законот за ЈО и изборниот законик

ТВ21 - 14.02.2020

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи кој во изминатите денови беше во посета на Париз, на својот профил на „Фејсбук“ повика да бидат изгласани Законот за ЈО и за изборниот законик.

Груби: ДУИ целосно ги поддржува законските решенија

Канал5 - 14.02.2020

ДУИ целосно ги поддржува Законите за јавно обвинителство, Совет на јавни обвинители, за одбрана, изборниот законик со корекција на изборните единици како и преспанскиот, охридскиот и добрососедскиот договор. - напиша Артан Груби на полноќ.

Груби: Маврово, Ростуше и Дебар, од 6-та се селат во 5-та ИЕ

Expres - 14.02.2020

Маврово, Ростуше и Дебар, од Шестата изборна единица да се префрлат кон Петтата со измените во Изборниот закони, појасни на денешната прес конференција Артан Груби од ДУИ. Тој рече дека тоа е веќе договорено и потпишано од сите координатори на ...

Артан Груби: Изборите се консензуално договорени, политичката непредвидливост е неодржлива

24 Вести - 13.02.2020

ДУИ целосно ги поддржува законите за јавно обвинителство, совет на јавни обвинители, за одбрана, изборниот законик со корекција на изборните единици како и Преспанскиот, Охридскиот и добрососедскиот договор.

Артан Груби со полноќна безрезервна поддршка од ДУИ за сите закони

Frontline - 14.02.2020

ДУИ целосно ги поддржува законите за јавно обвинителство, совет на јавни обвинители, за одбрана, изборниот законик со корекција на изборните единици како и Преспанскиот, Охридскиот и добрососедскиот договор. - напиша Артан Груби на полноќ.

На полноќ се огласи висок функционер на ДУИ: Партијата целосно ги поддржува законите за јавно обвинителство, совет на ...

Centar - 14.02.2020

По скандалозното кочење на носење на одлуки во Парламентот од страна на антизападните структури и следот на настаните откако генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски најави можност за формирање на ново парламентарно мнозинство без ДУИ и ВМРО ...

Демири: Законот за ЈО се носеше несериозно, малку сме резервирани

Алсат-М - 13.02.2020

Процесите за формирање на Законот за Јавното обвинителство беа несериозни и ние како партија малку сме резервирани за него, вели во вечерашното гостување во емисијата „Патот кон“ на Алсат Абдуш Демири од движењето БЕСА.

АА-Беса: Одлуката за законот, во партиските раководства

Алсат-М - 13.02.2020

Алијансата за Албанците и Движењето БЕСА веќе не се категорични дека нема да го поддржат законот за ЈО, како што изјавија пред неколку дена. Ремзи Мемеди од АА вели дека давањето или не поддршка се разгледува од партиските тела.

СДСМ се договори со Беса за подршка за законот за Јавно обвинителство

Слободен Печат - 13.02.2020

Движењето Беса и СДСМ постигнале договор за доставување на Предлог-закон за лични карти во собраниска процедура, во замена за подршка за Предлог законот за Јавно обвинителство, пишува Алсат.

Почнува расправа за ЗЈО, добиена поддршка од ДУИ и Беса!

Expres - 13.02.2020

Седницата на која треба да се гласа законот за јавно обвинителство, е закажана за вечерва за 21 часот. Седницата требаше првично да започне во 15 часот, но спикерот Талат Џафери не ја закажа бидејќи немало 80 пратеници кои би гласале за.

БЕСА ќе гласа за законот за Обвинителство, постигнат договор со Заев

Република - 13.02.2020

Собранието веќе требаше да ја почне седницата за законот за ЈО свикна за во 15 часот денеска, но таа се уште се одлага. Прочина за тоа била долгата средба на Заев со Билал Касами, претседателот на БЕСА, кои веќе се договориле законот за Јавно ...

БЕСА ќе гласа за законот за обвинителство, постигнат е договор со Заев!

Магазин - 13.02.2020

Собранието веќе требаше да ја почне седницата за владиниот Закон за обвинителството во 15ч, но истата сеуште се одлага. Причина за тоа била долгата средба на Заев и Билал Касами, претседателот на БЕСА, кои веќе се договориле законот за обвинителство ...

Ја “купи” ли Заев БЕСА со нови неверојатни концесии во ЗЈО за Албанците

Expres - 13.02.2020

Нови неверојатни концесии за македонските Албанци на лидерот на СДСМ ќе донесе употреба на етничка припадност во законот за лични документи. Според досега невидениот преседан а по договор со кој Беса ќе гласа за законот за јавно обвинителство СДСМ ...

ДУИ бара проширување шестата изборна единица

Expres - 13.02.2020

Застојот во Собрание за законот за Јавното обвинителство е поради инсистирањето на ДУИ да се прекрои, односно да се прошират границите, на шестата изборна единица пред да се распушти Собранието.

Груби: Изборите се договорени, политичката непредвидливост е несериозна и неоддржлива за нашата земја

+инфо - 13.02.2020

ДУИ целосно ги поддржува законите за јавно обвинителство, совет на јавни обвинители, за одбрана, изборниот законик со корекција на изборните единици како и Преспанскиот, Охридскиот и добрососедскиот договор, реагира пратеникот од ДУИ, Артан Груби по ...

Груби: Изборите се консензуално договорени, политичката непредвидливост е неодржлива

Република - 13.02.2020

ДУИ целосно ги поддржува законите за јавно обвинителство, совет на јавни обвинители, за одбрана, изборниот законик со корекција на изборните единици како и Преспанскиот, Охридскиот и добрососедскиот договор.

Груби: Убедени сме дека законите за ЈО и изборниот законик ќе се донесат пред распуштање на Собранието

Фокус - 13.02.2020

Артан Груби вечерва на Фејсбук порача дека ДУИ целосно ги поддржува законите за јавно обвинителство, совет на јавни обвинители, за одбрана, но тука ги спомена и измените на изборниот законик за корекција на изборните единици.

Груби: Политичката непредвидливост од било која страна е несериозна и неоддржлива за нашата земја

Локално - 13.02.2020

„ДУИ целосно ги поддржува законите за јавно обвинителство, совет на јавни обвинители, за одбрана, изборниот законик со корекција на изборните единици како и Преспанскиот, Охридскиот и добрососедскиот договор“, сподели вечерва пратеникот на ДУИ, ...

Груби: ДУИ ги поддржува сите закони и убедени сме дека ќе се донесат наскоро

AKO - 14.02.2020

,,ДУИ целосно ги поддржува законите за јавно обвинителство, совет на јавни обвинители, за одбрана, изборниот законик со корекција на изборните единици, како и Преспанскиот, Охридскиот и добрососедскиот договор.

Груби: Убедени сме дека законите и одлуките ќе се донесат пред распуштање на Собранието

Слободен Печат - 14.02.2020

Пратеникот Артан Групи, порача дека изборите се договорени и политичка непредвидливост, од која било страна, е несериозна и неодржлива за земјава. По вчерашните случувања во Собранието, реагираа и од коалицискиот партнер во власта, ДУИ.

Се уплашија ли во Мала Речица: ДУИ безрезервно поддржува донесување на сите закони

Expres - 14.02.2020

По заканата од генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, дека веќе нема да има отстапки пред бројните трикови и нови услови од својот коалиционен партнер и дека може да се формира ново парламентарно мнозинство без ДУИ со што био се одложиле и ...

Груби: Политичките партии да ги изгласаат законите и да пристапат кон организирање на изборите

Фокус - 14.02.2020

Артан Груби, п ратеникот на ДУИ на денешната прес-конференција рече дека неговата партија очекува изборите да се одржат на 12 април и дека Собранието ќе се распушти во недела на 16 февруари.

Населени места од 6-ка одат во 5-та Изборна единица

Курир - 14.02.2020

Се повторува ли 2004-та година кога тогаш владејачката СДСМ со новиот Закон за територијална организација (читај поделба), ја смени демографската карта во Макеоднија и приспои несоодветни рурални општини со градски за да Албанците ги добијат ...

Груби: ДУИ не го условува законот за ЈО, немаме разлики со СДСМ

МКД - 14.02.2020

Демократската унија за интеграција очекува изборите да се одржат на 12 април и дава целосна, апсолутна, недвосмислена поддршка за Законот за ЈО, Законот за Совет на јавни обвинители, Законот за АВМУ и сите закони, вклучително и консензуално ...

Ахмети за половина час ќе тргне од Кичево за да гласа во Собранието, рече Груби

Република - 14.02.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за половина час ќе тргнел од Кичево и навреме ќе пристигне во Собранието за да гласа за Законот за Јавно обвинителство и за разрешувањето на министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи.

Груби: ДУИ ќе гласа за законот за јавно обвинителство, ахмети ќе тргне од кичево и за пола саат е во собрание

Либертас - 14.02.2020

ДУИ ќе гласа за Законот за Јавно обвинителство и за разрешување на Рашела Мизрахи уште одма ако треба. И претседателот Али Ахмети ќе тргне од Кичево и за пола саат е во Собрание, рече пратеникот на ДУИ Артан Груби денеска во Собранието.

Груби: Даваме целосна и недвосмислена поддршка за Законот за ЈО, немаме разлики со СДСМ

Frontline - 14.02.2020

Ставот на ДУИ е целосна, апсолутна, недвосмислена поддршка за Законот за ЈО, Законот за Совет на јавни обвинители, Законот за АВМУ и сите закони, вклучително и консензуално срочениот Изборен законик, рече Груби.

Груби: Не го условуваме донесувањето на законот, ќе дојде и Ахмети од Кичево

24Инфо - 14.02.2020

Ставот на ДУИ е дека даваме недвосмислена поддршка за сите договорени закони, истакна претставникот на оваа политичка партија Артан Груби, кој нагласи дека од таму очекуваат законите да се усвојат и Собранието да се распушти најдоцна до недела.

Маврово, Ростуше и Дебар, од Шестата изборна единица се префрлаaт во Петтата

Република - 14.02.2020

Со измените во Изборниот законик се предвидува Маврово, Ростуше и Дебар, од Шестата изборна единица да се префрлат кон Петтата, појасни на денешната прес конференција Артан Груби од ДУИ, додавајќи дека тој е веќе договорен и потпишан од сите ...

Груби: Од прв до последен ќе гласаме за законот за ЈО, ДУИ нема никакви условувања

MTM - 14.02.2020

Ставот на ДУИ е дека даваме недвосмислена поддршка за сите договорени закони, истакна претставникот на оваа политичка партија Артан Груби, кој нагласи дека од таму очекуваат законите да се усвојат и Собранието да се распушти најдоцна до недела (16 ...

Груби: ДУИ дава целосна поддршка на законите за ЈО, односите со СДСМ не се нарушени

Сител - 14.02.2020

Ставот на ДУИ е целосна апсолутна недвосмислена поддршка на законот за јавно обвинителство, за совет за јавно обвинителство, за одбрана, за АВМУ, за игрите на страќа, на законот за ветинг и сите други закони кои што се во процедура, вклучено и ...

Груби: Не го условуваме донесувањето на законот за ЈО

iPortal - 14.02.2020

Ставот на ДУИ е дека даваме недвосмислена поддршка за сите договорени закони, истакна претставникот на оваа политичка партија Артан Груби, кој нагласи дека од таму очекуваат законите да се усвојат и Собранието да се распушти најдоцна до недела.

Груби: ДУИ дава целосна поддршка на законите за ЈО, односите со СДСМ не се нарушени

Канал5 - 14.02.2020

ДУИ очекува изборите да се одржат на 12 април и Собранието да се распушти до недела со усвоени закони, рече денеска на прес-конференција во Собранието координаторот на пратеничката група на ДУИ Артан Груби.

Груби: Собранието има капацитет да работи деноноќно до 16 февруари и да ги донесе сите закони

Вечер Прес - 14.02.2020

Ставот на ДУИ е целосна апсолутна недвосмислена поддршка на законот за јавно обвинителство, за совет за јавно обвинителство, за одбрана, за АВМУ, за игрите на страќа, на законот за ветинг и сите други закони кои што се во процедура, вклучено и ...