TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ до Курти: Не можете да ја навредувате Србија, не претставувате држава

МКД - 14.02.2020

„Не можете да ја навредувате Србија, вие не претставувате држава“, му кажа српскиот претседател Александар Вучиќ на косовскиот премиер Аљбин Курти. Курти на безбедносната конференција во Минхен го критикуваше балканскиот „мини шенген“ и, како што ...

Курти: Мафијата е единствен сектор кој е целосно интегриран во Западен Балкан

Макфакс - 14.02.2020

Мафијата на Западен Балкан е единствен сектор кој е интегриран во целост, изјави косовскиот премиер, Албин Курти, за време на Конференцијата за безбедност во Минхен. Курти за време на учеството на панелот „Изградба на општествена стабилност во ...

Вучиќ: Силно ги бранев интересите на Србија во разговорот со Курти

Слободен Печат - 14.02.2020

Бев остар. Се борев за интересите на Србија и на српскиот народ, тоа е моја работа. Јас ја зборував вистината и затоа сум горд – изјави Вучиќ за РТС. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денес пред новинарите во Минхен изјави дека во ...

Вучиќ: Средбата со Курти беше жестока, ги бранев интересите на Србија

Локално - 14.02.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави вечерва во Минхен дека не гледа можност на постигнување на компромис со Приштина во текот на оваа година, а за најавата на косовскиот претседател Хашим Тачи за постигнување на финалната спогодба до ...

Курти – Само мафијата е интегрирана на Западниот Балкан

Р.С.Европа - 14.02.2020

Косовскиот премиер Албин Куртин денеска рече дека на Западниот Балкан мафијата е единствен сектор кој е целосно интегриран. Тој ова го рече за време на Минхенската безбедносна конференција.

Вучиќ: Не разговараме за статусот на Косово без укинување на таксите

Слободен Печат - 14.02.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Минхен изјави дека Белград нема да разговара за статусот на Косово, се додека не се укинат таксите од страна на Приштина. – Ние може да разговараме за работи кои се однесуваат на економскиот просперитет, ...

„Газета експрес“: Париз подготвува самит за Косово

Макфакс - 14.02.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон упатил писмо до новоизбраниот косовки премиер Албин Курти во кое му го честита изборот на функцијата и истовремено бара укинување на таксите што Косово ги наметна за производите од Србија за да се овозможи ...

Косовскиот премиер со обичните патници чека контрола на аеродром

Факултети - 14.02.2020

Новиот косовски премиер Аљбин Курти бил забележан како чека за извршување на рутинските процедури на аеродромот „Адем Јашари“ во Приштина заедно со обичните патници. Фотографиите веднаш беа споделени на социјалните мрежи и наидоа на пофалби за ...

Макрон до Курти: Спремен сум да организирам самит

МКД - 14.02.2020

Претседателот на Франција Емануел Макрон му испратил писмо на косовскиот премиер Аљбин Курти во кое му го честитал изборот на функцијата. Истовремено, тој побарал укинување на царините на српската стока за да се овозможи продолжување на дијалогот ...

Курти отпатува во Минхен на конференцијата за безбедност

Опсервер - 14.02.2020

– Косовскиот премиер Албин Курти отпатува денеска во Германија, каде што ќе учествува на Минхенската безбедносна конференција, јави дописникот на МИА од Приштина. Веста за порталот „Газета експрес“ ја потврдија извори од партијата на Курти, ...

Андоновиќ: САД со притисок за решавање на косовскиот замрзнат конфликт

Слободен Печат - 14.02.2020

САД имаат се помалку трпение за играње на играта на надмудрување, а се повеќе го стегаат обрачот околу Белград и Приштина како би ги натерале да го продолжат дијалогот, анализира новинарот Дејан Андоновиќ за Утрински брифинг на „Слободна ТВ“.

Косовскиот премиер Курти чека ред со сите патници на аеродромот во Приштина

24Инфо - 14.02.2020

Новиот косовски премиер Албин Курти бил забележан како чека во ред со сите останати патници за извршување на рутинските процедури на аеродромот „Адем Јашари“ во Приштина. Од овој негов потег биле направени фотографии и веднаш се споделени на ...

Макрон испрати писмо до Курти: Бара укинување на таксите со Србија, подготвен да посредува

Курир - 14.02.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон упати писмо до косовскиот премиер Албин Курти во кое му честита за изборот на функцијата и притоа бара укинување на таксите на српските производи за да се овозможи продолжување на дијалогот, пренесува „Газета ...

Помпео со писмо до Курти: Приштина мора да ги укине таксите

Макфакс - 13.02.2020

Американскиот државен секретар Мајкл Помпео му испрати писмо на новоизбраниот премиер на Косово, Албин Курти, во кое му честиташе на функцијата, но и воедно и јасно му стави на знаење дека укинувањето на таксите за производите од Србија мора да биде ...

Честитки за изборот или барање за итно укинување на таксите: Што точно се вели во писмото на Помпео до Курти?

Локално - 13.02.2020

Приштинските медиуми објавија денеска дека државниот секретар на САД, Мајк Помпео, испратил писмо до премиерот во Приштина, Албин Курти. Сепак, се појавуваат две верзии на писмото, едната како честитка за неговиот избор, а другата во која се бара ...

Тачи отпатува за Минхен, откако претходно доби покана од Курти за состанок

А1 On - 13.02.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи отпатува за Германија, откако претходно денеска премиерот Албин Курти го покани на состанок на кој би се координирале во врска со надворешната политика на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

Курти ги преполови платите на целата косовска влада

МКД - 13.02.2020

Косовскиот премиер Аљбин Курти и министрите во неговата влада одлучија да ги намалат своите плати за 50 отсто во обид да демонстрираат дека новата влада сака да ги сузбие големите разлики во месечните примања на Косово.

Помпео до Курти: Укинувањето на таксите и меѓусебното признавање со Србија треба да бидат приоритети

Слободен Печат - 13.02.2020

Укинувањето на тарифите за продуктите од Србија и БиХ ќе биде важно за враќање на странките на масата за преговори. Ние се надеваме и очекуваме ова да биде приоритет, по позитивниот момент кој се направи по потпишувањето на договорите за авионската ...

Помпео испрати писмо до Курти: Укинувањето на таксите е приоритет

Сител - 13.02.2020

Американскиот државен секретар Мајк Помпео испрати писмо до новоизбраниот косовски премиер Албин Курти, во кое му честита за формирањето влада, но и посочува дека укинувањето на таксите на производи од централна Србија и Босна и Херцеговина треба да ...

Курти: „Мини Шенгенот” е намера на Србија да создаде четврта Југославија

Слободен Печат - 13.02.2020

Тој не ја исклучи можноста да присуствува на следниот состанок на балканскиот мини Шенген, но додаде дека е малку веројатно таквата одлука да биде донесена во неговиот кабинет, објави „Косово онлајн”.

Курти кон Тачи: Ова веќе вака не може, потребен ни е единствен глас

Локално - 13.02.2020

Премиерот на Косово, Албин Курти, синоќа изјави дека треба да разговара за дијалогот со Србија со косовскиот претседател Хашим Тачи. „Треба да има состанок каде што ќе ги поставиме овие работи, затоа што не можеме да дозволиме државата Косово, која ...

Курти за 50% ги скрати министерските плати

Expres - 13.02.2020

За 50 % помали плати ќе примаат министрите во владата на косовскиот премиер Албин Курти. Екс-премиерот Рамуш Харадинај пред две години си ја зголеми платата за речиси 100 отсто од 1.500 на 2.950 евра, зашто имал трошоци за кравати, потег што ...

Хазири: Вучиќ ќе се сретне со Курти следниот месец

MakPress - 12.02.2020

Потпретседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Љутфи Хазири изјави дека косовскиот премиер Албин Курти првите разговори со српскиот претседател Александар Вучиќ ќе ги води следниот месец во Берлин и Брисел.

Курти: „Мини Шенгенот“ е намера на Србија да создаде четврта Југославија

Опсервер - 13.02.2020

– Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека „мини Шенген“ е намера на Србија да формира четврта Југославија и смета дека таквата идеја претставува опасност. – Балканскиот мини Шенген не е реалност, туку повеќе е идеја.

Курти: „Мини Шенгенот“ е намера на Србија да создаде четврта Југославија

+инфо - 13.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека „мини Шенген“ е намера на Србија да формира четврта Југославија и смета дека таквата идеја претставува опасност. – Балканскиот мини Шенген не е реалност, туку повеќе е идеја.

Курти: „Мини Шенгенот“ е намера на Србија да создаде четврта Југославија

Вечер Прес - 13.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека „мини Шенген“ е намера на Србија да формира четврта Југославија и смета дека таквата идеја претставува опасност. – Балканскиот мини Шенген не е реалност, туку повеќе е идеја.

Курти: „Мини Шенгенот” е намера на Србија да создаде четврта Југославија

24Инфо - 13.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека „мини Шенген” е намера на Србија да формира четврта Југославија и смета дека таквата идеја претставува опасност. – Балканскиот мини Шенген не е реалност, туку повеќе е идеја.

Курти: „Мини Шенгенот“ е намера на Србија да создаде четврта Југославија

А1 On - 13.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека „мини Шенген“ е намера на Србија да формира четврта Југославија и смета дека таквата идеја претставува опасност. – Балканскиот мини Шенген не е реалност, туку повеќе е идеја.

Курти: „Мини шенгенот“ е намера на Србија да создаде четврта Југославија

Република - 13.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека „Mини шенген“ е намера на Србија да формира четврта Југославија и смета дека таквата идеја претставува опасност. рече синоќа Курти во емисијата Рубикон на КТВ.

Курти: „Мини Шенгенот“ е намера на Србија да создаде четврта Југославија

Сител - 13.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека „мини Шенген“ е намера на Србија да формира четврта Југославија и смета дека таквата идеја претставува опасност. – Балканскиот мини Шенген не е реалност, туку повеќе е идеја.

Курти бара од Тачи да имаат усогласен став во разговорите со Србија

24Инфо - 13.02.2020

Неодамна избраниот премиер на Косово, Албин Курти, изјави дека треба да разговара со претседателот Хашим Тачи околу дијалогот со Србија. -Треба да имаме состанок, затоа што не можеме да си дозволиме државата Косово, која е константно нападната, да ...

Курти: „Мини Шенгенот“ е намера на Србија да создаде четврта Југославија

MakPress - 13.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека „мини Шенген“ е намера на Србија да формира четврта Југославија и смета дека таквата идеја претставува опасност. – Балканскиот мини Шенген не е реалност, туку повеќе е идеја.

Курти: „Мини Шенгенот“ е намера на Србија да создаде четврта Југославија

Алсат-М - 13.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека „мини Шенген“ е намера на Србија да формира четврта Југославија и смета дека таквата идеја претставува опасност. – Балканскиот мини Шенген не е реалност, туку повеќе е идеја.

Помпео испрати писмо до Курти: Укинувањето на таксите е приоритет

Либертас - 13.02.2020

Американскиот државен секретар Мајк Помпео испрати писмо до новоизбраниот косовски премиер Албин Курти, во кое му честита за формирањето влада, но и посочува дека укинувањето на таксите на производи од централна Србија и Босна и Херцеговина треба да ...

Помпео:Укинувањето на таксите е приоритет

24Инфо - 13.02.2020

Американскиот државен секретар Мајк Помпео испрати писмо до новоизбраниот косовски премиер Албин Курти, во кое му честита за формирањето влада, но и посочува дека укинувањето на таксите на производи од централна Србија и Босна и Херцеговина треба да ...

Помпео испрати писмо до Курти: Укинувањето на таксите е приоритет

Опсервер - 13.02.2020

– Американскиот државен секретар Мајк Помпео испрати писмо до новоизбраниот косовски премиер Албин Курти, во кое му честита за формирањето влада, но и посочува дека укинувањето на таксите на производи од централна Србија и Босна и Херцеговина треба ...

Помпео испрати писмо до Курти: Укинувањето на таксите е приоритет

А1 On - 13.02.2020

Американскиот државен секретар Мајк Помпео испрати писмо до новоизбраниот косовски премиер Албин Курти, во кое му честита за формирањето влада, но и посочува дека укинувањето на таксите на производи од централна Србија и Босна и Херцеговина треба да ...

Тачи отпатува за Минхен, откако претходно доби покана од Курти за состанок

Опсервер - 13.02.2020

– Косовскиот претседател Хашим Тачи отпатува за Германија, откако претходно денеска премиерот Албин Курти го покани на состанок на кој би се координирале во врска со надворешната политика на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

Тачи отпатува за Минхен, откако претходно доби покана од Курти за состанок

24Инфо - 13.02.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи отпатува за Германија, откако претходно денеска премиерот Албин Курти го покани на состанок на кој би се координирале во врска со надворешната политика на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

Помпео со писмо до Курти: Укинувањето на таксите е приоритет

Р.С.Европа - 13.02.2020

Американскиот државен секретар Мајк Помпео испрати писмо до новоизбраниот косовски премиер Албин Курти, во кое му честита за формирањето влада, но и посочува дека укинувањето на таксите на производи од централна Србија и Босна и Херцеговина треба да ...

Помпео со писмо до Курти: Укинувањето на таксите е приоритет

Алсат-М - 13.02.2020

Американскиот државен секретар Мајк Помпео испрати писмо до новоизбраниот косовски премиер Албин Курти, во кое му честита за формирањето влада, но и посочува дека укинувањето на таксите на производи од централна Србија и Босна и Херцеговина треба да ...

Помпео испрати писмо до Курти: Укинувањето на таксите е приоритет

MakPress - 13.02.2020

Американскиот државен секретар Мајк Помпео испрати писмо до новоизбраниот косовски премиер Албин Курти, во кое му честита за формирањето влада, но и посочува дека укинувањето на таксите на производи од централна Србија и Босна и Херцеговина треба да ...

Помпео со писмо до Курти: Приштина мора да ги укине таксите

24Инфо - 13.02.2020

Американскиот државен секретар Мајкл Помпео му испрати писмо на новоизбраниот премиер на Косово, Албин Курти, во кое му честиташе на функцијата, но и воедно и јасно му стави на знаење дека укинувањето на таксите за производите од Србија мора да биде ...

Помпео со писмо до Курти: Приштина мора да ги укине таксите

Точка - 13.02.2020

Американскиот државен секретар Мајкл Помпео му испрати писмо на новоизбраниот премиер на Косово Албин Курти, во кое му честиташе на функцијата, но и воедно и јасно му стави на знаење дека укинувањето на таксите за производите од Србија мора да биде ...

Тачи отпатува за Минхен, откако претходно доби покана од Курти за состанок

MakPress - 13.02.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи отпатува за Германија, откако претходно денеска премиерот Албин Курти го покани на состанок на кој би се координирале во врска со надворешната политика на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

Макрон преку писмо до Курти бара укинување на таксите со Србија

Слободен Печат - 14.02.2020

Суспендирање на сто процентната такса од страна на Косово и прекинување на кампањата против признавање на Косово од страна на Србија- напиша францускиот претседател. Францускиот претседател Емануел Макрон упати писмо до косовскиот премиер Албин ...

Макрон испрати писмо до Курти: Бара укинување на таксите со Србија, подготвен да посредува

Опсервер - 14.02.2020

– Францускиот претседател Емануел Макрон упати писмо до косовскиот премиер Албин Курти во кое му честита за изборот на функцијата и притоа бара укинување на таксите на српските производи за да се овозможи продолжување на дијалогот, пренесува „Газета ...

Макрон: Подготвен сум да посредувам во укинување на таксите со Србија

Локално - 14.02.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон упати писмо до косовскиот премиер Албин Курти во кое му честита за изборот на функцијата и притоа бара укинување на таксите на српските производи за да се овозможи продолжување на дијалогот, пренесува „Газета ...

Макрон испрати писмо до Курти: Бара укинување на таксите со Србија, подготвен да посредува

Сител - 14.02.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон упати писмо до косовскиот премиер Албин Курти во кое му честита за изборот на функцијата и притоа бара укинување на таксите на српските производи за да се овозможи продолжување на дијалогот, пренесува „Газета ...

Макрон бара Косово да ги укине таксите за Србија

Телма - 14.02.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон упати писмо до косовскиот премиер Албин Курти во кое му честита за изборот на функцијата и притоа бара укинување на таксите на српските производи за да се овозможи продолжување на дијалогот, пренесува „Газета ...