TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

БиХ во недела гласа за нова влада

Слободен Печат - 29.09.2022

Граѓаните на Босна и Херцеговина во недела ќе гласаат за нова влада, која ќе се соочи со најдлабоката политичка криза од крајот на војната во 1995 година, а некои од политичките лидери во земјата ги означија овие избори како најважни од ...

ДОДИК: Во Сараево не пијам ни вода, се плашам да не ме отрујат

Во Центар - 29.09.2022

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, рече дека кога оди во Сараево на работа, не ја пие ни „нивната вода“ бидејќи се плаши дека некој може да го отруе. „Воопшто не ми е гајле. што јадам и пијам кога одам во Сараево.

Додик: Срби не треба да играат за репрезентацијата на БиХ

Локално - 28.09.2022

Милорад Додик, член на Претседателството на Босна и Херцеговина, гостуваше во емисијата „Око“ на РТС, каде рече дека Србите не треба да играат за Босна и Херцеговина. Додик во емисијата потврди дека директно притиска за пријателски натпревар меѓу ...

Димитров: Крајно време е Босна и Херцеговина да добие кандидатски статус за ЕУ

Локално - 28.09.2022

Поранешниот министер за надворешни работи на Северна Македонија, Никола Димитров, изјави дека е крајно време Босна и Херцеговина да добие статус на кандидат за членство во Европската унија.