TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ве чекаат тешки одлуки, но САД беа и ќе ви останат најголемиот пријател, кажа амбасадорката Агелер

Сакам да кажам - 02.06.2023

Македонија ја чекаат тешки одлуки, но САД биле и ќе останат ваш најголем пријател, изјави американската амбасадорка Анџела Агелер по повод првата годишнина од почнувањето на стратешкиот дијалот помеѓу двете земји.

Аналитичари: Стратешкиот дијалог помеѓу САД и Северна Македонија е нов и попрагматичен пристап во однос на соработката меѓу двете држави

Глас на Америка

Значењето на стратешкиот дијалог со САД: „Сите што ѝ сакаат добро на земјата, знаат дека поддршката на САД е клучна“

Deutsche Welle

Една година стратешки дијалог со САД

Сител

Агелер: Досегашниот пат на Македонија не беше лесен – претстојат тешки одлуки

Телма

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

360 степени

Видео обраќање на Османи и Агелер: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Фокус

Lider

Ковачевски – Агелер: Северна Македонија по членството во НАТО, треба да стане членка на ЕУ

4NEWS - 02.06.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска имаше средба амбасадорката на САД во земјава, Анџела Прајс Агелер. На состанокот е разговарано за суштинските прашања во врска со напредокот на Северна Македонија ...

Ковачевски – Агелер: С. Македонија по членството во НАТО, треба да стане членка на ЕУ

Frontline

Ковачевски – Агелер: Македонија по членството во НАТО, треба да стане членка на ЕУ

Канал5

Ковачевски – Агелер: Северна Македонија по членството во НАТО, треба да стане членка на ЕУ

Press24

Ковачевски – Агелер: Важно е сите политички партии да го поддржат европскиот пат

24Инфо

Ковачевски – Агелер: Северна Македонија по членството во НАТО, треба да стане членка на ЕУ

Слободен Печат

Ковачевски – Агелер: Северна Македонија по членството во НАТО, треба да стане членка на ЕУ

Либертас

МКД Вечер Прес Република Мета Локално Опсервер Zoom 360 степени

КОВАЧЕВСКИ: Од средбата со Агелер имаме јасна порака од САД дека нашата земја е фактор на стабилност и во Европа не ...

Денешен - 02.06.2023

Имаме голема, силна и конкретна поддршка од САД за следниот чекор во европските интеграции, објави премиерот Димитар Ковачевски, кој информира дека денеска имал средба со американската амбасадорга Анџела Агелер.

Ковачевски: САД имаат јасна порака, нашата земја е фактор на стабилност и во Европа не само во регионов

Курир

Ковачевски: САД имаат јасна порака, нашата земја е фактор на стабилност и во Европа не само во регионов

Нетпрес

Ковачевски: САД имаат јасна порака, нашата земја е фактор на стабилност и во Европа не само во регионов

Република

Ковачевски: САД имаат јасна порака, нашата земја е фактор на стабилност и во Европа не само во регионов

PressingTV

Ковачевски: САД имаат јасна порака, нашата земја е фактор на стабилност и во Европа не само во регионов

Lider

МНР: Една година Стратешки дијалог меѓу Македонија и САД

Канал5 - 02.06.2023

Денес одбележуваме една година од Стратешкиот дијалог меѓу Македонија и САД, што беше одржан на 2-ри јуни 2022 година, во Вашингтон. Дијалогот беше лансиран од страна на министерот за надворешни работи, Бујар Османи и државниот секретар на САД, ...

Една година Стратешки дијалог меѓу С. Македонија и САД

Локално

Годишнина од Стратешкиот дијалог меѓу Северна Македонија и САД

Frontline

Една година Стратешки дијалог меѓу Северна Македонија и САД

24Инфо

Една година Стратешки дијалог меѓу Северна Македонија и САД

Press24

Една година Стратешки дијалог меѓу Северна Македонија и САД

Бизнис Вести

(Видео) Османи и Агелер со заедничко видео-порака ја честитаа првата годишнина од Стратешкиот дијалог

Макфакс

Слободен Печат Независен Алсат-М Zoom Либертас CivilMedia Денешен Во Центар