TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЈО го доби писмото од Јовевски за преземање на предметите

Алсат-М - 11.09.2019

Пат позицијата на Специјалното обвинителство се преточи и во судница. За првпат откако Катица Јанева ја приведоа, обвинител на СЈО побара одлагање на судење поради актуелната ситуација. Бурим Рустеми денеска побара да нема судење за случајот „ТНТ“ ...

СЈО го доби писмото на ЈО за преземање на предметите, Заев: Судбината на предметите е осигурана

ТВ21 - 11.09.2019

Обвинителите на СЈО утринава ги пречека дописот од јавниот обвинител Љубомир Јовевски со кое ги известува за преземањето на предметите. Писмото било испратено вчеравечер пред почетокот на лидерската средба, кое пак следи откако претходно Катица ...

СЈО на колегиум крои стратегија, се уште нема одлука за предметите

Канал5 - 11.09.2019

Развојот на настаните со внимание се следи и во Специјалното јавно обвинителство. Таму е Михајло Видимлиски. Државниот јавен обвинител Јовески вчера го испратил дописот за предметите што го очекуваа во СЈО, дали е појасно дали и како тие ќе бидат ...

СЈО го доби дописот за предавање на предметите

Сител - 11.09.2019

Претпладнево на адресата на СЈО пристигнал дописот од Јавниот обвинителс Љубомир Јовески за префрлање на предметите. Од специјалното јавно обвинителство информираат дека го добиле известувањето од ЈО со кое раководи Јовески, но детали за тоа на кој ...

Известувањето на Јовески стаса во СЈО, предметите стојат

Телма - 11.09.2019

Известувањето со кое републичкиот обвинител Љубомир Јовески ги информира и писмено СЈО дека е подготвен да ги преземе нивните предметите пристигнало претпладнево во обвинителството на Рузвелтова, од каде сега се чека одговор кој ќе биде следниот ...

Во СЈО стигна дописот од Јовески за преземање на предметите

Фокус - 11.09.2019

Утринава во просториите на СЈО пристигнал дописот за превземање на предметите од републичкото јавно обвинителство, а потпишан од јавниот обвинител Љубомир Јовески. Непосредно пред стартот на синоќешната лидерската средба, од Основното јавно ...

СЈО го добило писмото од Јовески за преземање на предметите

ТВ21 - 11.09.2019

Претпладнево во Специјалното јавно обвинителство пристигнало писмото од државниот јавен обвинител Љубомир Јовески со кое бара да ги преземе сите истраги, предмети и предистраги од СЈО. Ова следува откако Катица Јанева од задпритворските решетки му ...

Јовески за Сител: Судбината на предметите зависна и од донесувањето на законот за ЈО

Сител - 10.09.2019

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески вели дека обвинителството се подготвува за преземање на предметите, но како таа постапка ќе се спроведе зависи и од донесувањето на законот за јавно обвинителство.

ОЈО попладнево го испрати писмото до СЈО за преземање на предметите

ТВ21 - 10.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, попладнево го испратил барањето до СЈО за преземање на предметите од специјалното обвинителство, потврдуваат за ТВ21. Ова следува откако Катица Јанева од притвор испрати известување-полномошно со кое бара ...

Предметите на СЈО заглавени во суд, Специјалните обвинители загрижени за нивната иднина

24 Вести - 10.09.2019

Предметите на СЈО заглавија во судот. Рочиштата не можат да продолжат се дури материјалите на Катица Јанева, не се префрлат во обвинителството на Љубомир Јовески. Допис за примопредавање на предметите, од него до СЈО се уште не стасало, а додека не ...

СЈО чека одговор од Јовевски, обвинителите загрижени за својата и судбината на снимките од ,,бомбите‘‘

Сител - 10.09.2019

Специјалното обвинителство го чека планот на Јовески за преземање на предметите.. Тој викендов најави дека примопредавањето ќе се врши предмет по предмет.. Во СЈО засега не знаат кога ќе почне постапката..

Најавениот трансфер на предметите на СЈО ги одложи „Транспортер“ и „Шамарите во центар“

Телма - 10.09.2019

Предметite на СЈО се се уште во обвинителствто на Рузвелтова, надлежните не откриваат кога и како ќе се трансферираат во обвинителството на Кејот на Вардар а закажаните рочишта се одлагаат.

СЈО: Се уште немаме добиено писмен допис од ЈО како ќе се постапува со предметите

Канал5 - 10.09.2019

За разлика од брифинзите изминативе денови, кога најавуваа префрлање на предметите во текот на оваа недела, во првото официјално соопштение денеска од СЈО велат дека се уште не знаат дали и како ќе постапуваат.

Рочиштата за предметите на СЈО висат во воздух

Алсат-М - 10.09.2019

Одлуката редовното обвинителство да ги преземе случаите на СЈО, во моментов ги блокираше судските рочишта за овие предмети. За судијката Добрила Кацарска, која денеска го одложи судењето за случајот „Транспортер“, судството е заробено бидејќи ...

Политички притисок и страв во СЈО, никој не сака да потпише трансфер на предметите кај Јовески

Expres - 10.09.2019

Меѓу обвинителите во СЈО нема ниту еден што ќе потпише за трансфер на предметите кои на барање на Катица Јанева треба да заминат во Јавното обвинителство. Извори во СЈО тврдат дека деновиве дел од обвинителите се под силен политички притисок да се ...

Одложено судското рочиште за „Транспортер“, Кацарска: Целото судство е заробено

ТВ21 - 10.09.2019

Трансферот на предметите кој го побара обвинителката Катица Јанева од зад притворските решетки го одложи судскиот процес за случајот „Траснпостер“. Јанева „даде“ рок од три дена да се случи трансферот, по што паралелно републичкиот јавен обвинител ...

„Транспортер“ одложен поради транспорт на предметите од СЈО во ОЈО

Алсат-М - 10.09.2019

Најавеното преземање на предметите на СЈО од државното обвинителство го одложи судењето за предметот „Транспортер“. Според судијката Добрила Кацарска, секое одржување расправа по предмет на СЈО би можело да доведе до повреда на постапката, по ...

Договор за Закон за обвинителство или предвремени избори?

Deutsche Welle - 10.09.2019

Власта и опозицијата се пазарат, експертите предупредуваат: Носењето на законот за обвинителство не смее да биде заложник на интересите на политиката! Политичките пазарења околу Законот за јавно обвинителство отвораат многу дилеми и прашања.

Блокирано е судството со одлуката за префрлање на предметите од СЈО

Сител - 10.09.2019

Одлуката за преземање на предметите од СЈО, го одложи судењето за Транспортер. На почеток од расправата, судијата Добрила Кацарска рече дека имајќи предвид оти изминал рокот од три дена за преместување на предметите, и објавеното соопштение на ...

Трансферот на предметите на СЈО во ЈО го одложи рочиштето за „Транспортер“

360 степени - 10.09.2019

Најавеното преземање на предметите на СЈО од државното обвинителство го одложи судењето за предметот „Транспортер“. Според судијката Добрила Кацарска, секое одржување расправа по предмет на СЈО би можело да доведе до повреда на постапката, по ...

Јовески: По предметите од СЈО не е исклучена можноста да постапуваат и досегашните обвинители

Независен - 10.09.2019

Фото: Б. Грданоски Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека Обвинителството е подготвено и има капацитет да постапува по сите кривично правни предмети од СЈО и оти се надева дека процесот ќе тече брзо.

Во СЈО стигна дописот од Јовески за преземање на предметите

Либертас - 11.09.2019

Утринава во просториите на СЈО пристигнал дописот за превземање на предметите од републичкото јавно обвинителство, а потпишан од јавниот обвинител Љубомир Јовески. Непосредно пред стартот на синоќешната лидерската средба, од Основното јавно ...

СЈО го добило писмото од Јовески за преземање на предметите

Вечер - 11.09.2019

Претпладнево во Специјалното јавно обвинителство пристигнало писмото од државниот јавен обвинител Љубомир Јовески со кое бара да ги преземе сите истраги, предмети и предистраги од СЈО. Ова следува откако Катица Јанева од зад притворските решетки му ...

Предлог-законот за  ЈО со многу недостатоци

Алсат-М - 09.09.2019

Предлог законот за Јавното обвинителство содржи правни пропусти – сметаат правни експерти. Според нив предлогот на власта не дава јасна слика за судбината на бомбите како доказ во постапките.

Предметите на СЈО се селат во јавното обвинителство, правните дилеми се уште постојат

24 Вести - 09.09.2019

Кој се плаши од бомбите и од правна разрешница на случаите на СЈО?! Има ли правен основ Јанева да ги предаде на Јовески? Дали некој го бојкотира процесот бидејќи се плаши дека нивните функционери ќе одговараат, а и дека ќе може да се покренат и нови ...

Кои се следните чекори на ОЈО и СЈО? Дел од предметите повторно ќе ги застапуваат обвинители од СЈО

ТВ21 - 09.09.2019

Обвинетите од СЈО засега е неизвесно дали ќе имаат можност за одмор поради евентуален вакум простор при трансферот на предметите од СЈО во Јавното обвинителство. Јовески за ТВ21 вели дека по договарањето на техничките детали за преземањето на ...

Јовески: Судбината на предметите зависна од донесувањето на законот за ЈО

Press24 - 10.09.2019

Обвинителството се подготвува за преземање на предметите на СЈО, но како таа постапка ќе се спроведе зависи и од донесувањето на законот за јавно обвинителство. Ова за Сител го вели државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески.

ОЈО попладнево го испрати писмото до СЈО за преземање на предметите

Либертас - 10.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, попладнево го испратил барањето до СЈО за преземање на предметите од специјалното обвинителство, потврдуваат за ТВ21 . Ова следува откако Катица Јанева од притвор испрати известување-полномошно со кое бара ...

Предметите на СЈО заглавени во суд, Специјалните обвинители загрижени за нивната иднина

24Инфо - 10.09.2019

Предметите на СЈО заглавија во судот. Рочиштата не можат да продолжат се дури материјалите на Катица Јанева, не се префрлат во обвинителството на Љубомир Јовески. Додека не се реши кој ќе ги застапува овие предмети, има правна пречка судењата да ...

СЈО чека одговор од Јовевски, обвинителите загрижени за својата и судбината на снимките од ,,бомбите‘‘

4NEWS - 10.09.2019

Специјалното обвинителство го чека планот на Јовески за преземање на предметите.. Тој викендов најави дека примопредавањето ќе се врши предмет по предмет.. Во СЈО засега не знаат кога ќе почне постапката..

Договор за Закон за обвинителство или предвремени избори?

Либертас - 10.09.2019

Политичките пазарења околу Законот за јавно обвинителство отвораат многу дилеми и прашања. Една од клучните е дали партиите имаат капацитет, но пред сѐ волја, за навистина да се донесе квалитетен закон, кој не би содржел аномалии од типот на оние во ...

Кацарска: Целото судство е заробено - не може да се судат предметите на СЈО

Press24 - 10.09.2019

Одлуката за преземање на предметите од СЈО, го одложи судењето за Транспортер, јави Сител . На почеток од расправата, судијата Добрила Кацарска рече дека имајќи предвид оти изминал рокот од три дена за преместување на предметите, и објавеното ...

Јовески: По предметите од СЈО не е исклучена можноста да постапуваат и досегашните обвинители

Слободен Печат - 10.09.2019

Советот на јавни обвинители, како што истакнува Јовески, после 15 септември треба да одлучи за статусот на јавните обвинители и нивното враќање во матичните обвинителства. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во изјава за МИА вели дека ...

Дописот од Јовески за преземање на предметите стигна во СЈО

Република - 11.09.2019

Во просториите на СЈО утрово пристигнал дописот за превземање на предметите од републичкото јавно обвинителство, потпишан од јавниот обвинител Љубомир Јовески. Непосредно пред стартот на синоќешната лидерската средба, од Основното јавно ...

Кои се следните чекори на ОЈО и СЈО? Дел од предметите повторно ќе ги застапуваат обвинители од СЈО

4NEWS - 09.09.2019

Обвинетите од СЈО засега е неизвесно дали ќе имаат можност за одмор поради евентуален вакум простор при трансферот на предметите од СЈО во Јавното обвинителство. Јовески за ТВ21 вели дека по договарањето на техничките детали за преземањето на ...

ОЈО попладнево го испрати писмото до СЈО за преземање на предметите

Локално - 10.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, попладнево го испратил барањето до СЈО за преземање на предметите од специјалното обвинителство, потврдуваат за ТВ21. Ова следува откако Катица Јанева од притвор испрати известување-полномошно со кое бара ...

Кацарска: Целото судство е заробено – не може да се судат предметите на СЈО

Алфа - 10.09.2019

Одлуката за преземање на предметите од СЈО, го одложи судењето за Транспортер, јави Сител . На почеток од расправата, судијата Добрила Кацарска рече дека имајќи предвид оти изминал рокот од три дена за преместување на предметите, и објавеното ...

Јовески: По предметите од СЈО не е исклучена можноста да постапуваат и досегашните обвинители

Локално - 10.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во изјава за МИА вели дека Обвинителството е подготвено и има капацитет да постапува по сите кривично правни предмети од СЈО и оти се надева дека процесот ќе тече брзо.

ОЈО попладнево го испрати писмото до СЈО за преземање на предметите

Курир - 10.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, попладнево го испратил барањето до СЈО за преземање на предметите од специјалното обвинителство, објави ТВ21. Ова следува откако Катица Јанева од притвор испрати известување-полномошно со кое бара сите ...

„Транспортер“ одложен, Кацарска вели со одлуката на Јовески судството е заробено

МКД - 10.09.2019

Најавеното преземање на предметите на СЈО од државното обвинителство го одложи судењето за предметот „Транспортер". Според судијката Добрила Кацарска, секое одржување расправа по предмет на СЈО би можело да доведе до повреда на постапката, по ...

Јовески: По предметите од СЈО не е исклучена можноста да постапуваат и досегашните обвинители

Телма - 10.09.2019

– Јавното обвинителство на Република Северна Македонија беше известено со писмен допис дека јавните обвинители од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите ...

ОЈО го испрати писмото до СЈО за преземање на предметите

Република - 10.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, попладнево го испратил барањето до СЈО за преземање на предметите од специјалното обвинителство. Ова следува откако Катица Јанева од притвор испрати известување-полномошно со кое бара сите истраги, предмети ...

„Судството е заробено, не може да се судат предметите на СЈО“

Магазин - 10.09.2019

Одлуката за преземање на предметите од СЈО, го одложи судењето за Транспортер, информира Сител. На почеток од расправата, судијата Добрила Кацарска рече дека имајќи предвид оти изминал рокот од три дена за преместување на предметите, и објавеното ...

Јовески: Moжно е предметите на СЈО да ги водат досегашните обвинители

МКД - 10.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во изјава за МИА вели дека обвинителството е подготвено и има капацитет да постапува по сите кривично правни предмети од СЈО и оти се надева дека процесот ќе тече брзо.

ОЈО попладнево го испрати писмото до СЈО за преземање на предметите

4NEWS - 10.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, попладнево го испратил барањето до СЈО за преземање на предметите од специјалното обвинителство, потврдуваат за ТВ21. Ова следува откако Катица Јанева од притвор испрати известување-полномошно со кое бара ...

Јовески: По предметите од СЈО не е исклучена можноста да постапуваат и досегашните обвинители

ММС - 10.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во изјава за МИА вели дека Обвинителството е подготвено и има капацитет да постапува по сите кривично правни предмети од СЈО и оти се надева дека процесот ќе тече брзо.

ОЈО попладнево го испрати писмото до СЈО за преземање на предметите

iPortal - 10.09.2019

Државниот Јавен обвинител Љубомир Јовески, попладнево го испратил барањето до СЈО за преземање на предметите од специјалното обвинителство, потврдуваат за ТВ21 . Ова следува откако Катица Јанева од притвор испрати известување-полномошно со кое бара ...

Јовески: Можно е и досегашните обвинители да постапуваат по предметите од СЈО

Нова ТВ - 10.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека Обвинителството е подготвено и има капацитет да постапува по сите кривично правни предмети од СЈО и оти се надева дека процесот ќе тече брзо.

Јовески: По предметите од СЈО не е исклучена можноста да постапуваат и досегашните обвинители

+инфо - 10.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека Обвинителството е подготвено и има капацитет да постапува по сите кривично правни предмети од СЈО и се надева дека процесот ќе тече брзо.