TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грчката опозиција против македонски јазик и националност во договорот за името

Р.С.Европа - 14.06.2018

Македонски јазик и македонска националност во договорот меѓу Македонија и Грција се главните забелешки од грчките опозициски партии кај јужниот сосед, откако беше постигнато решение меѓу двете земји.

Анализа: Грчките партии за договорот меѓу Македонија и Грција

А1 On - 14.06.2018

Постоењето македонски јазик и македонска националност во договорот меѓу Македонија и Грција се главните забелешки од грчките опозициски партии кај јужниот сосед, откако беше постигнато решение меѓу двете земји.

Генимата со забелешки за договорот меѓу Македонија и Грција

А1 On - 14.06.2018

Доколку во ревизијата на Уставот се вклучи и прилагодување на националноста и јазикот согласно со новото име и доколку поканата за интеграција во НАТО се достави по завршувањето на процесот, тогаш договорот би можел да биде прифатен, вели лидерката ...

Договорот за владите позитивен, за опозициите штетен

Локално - 14.06.2018

Откако премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас потврдија дека постигнале договор за решавање на спорот околу името и ги информираа граѓаните, опозициите во двете земји изразија негодување околу договореното, а македонскиот ...

Шекеринска: Имаме загарантиран идентитет кој со свој потпис го потврдува и Грција

Слободен Печат - 13.06.2018

Клучната придобивка на овој договор е дека на сите нас, граѓани на државата, и особено на оние кои се Македонци и засегнати од овие идентитетски прашања, еднаш засекогаш ни дава шанса, не само дома, не само во пријателски земји, туку во цела Европа ...

Јавноста од утре ќе има увид во договорот, Владата ќе го декласифицира

Фокус - 13.06.2018

Владата утре на седница ќе го декласифицира договорот постигнат со Грција за промена на името на нашата земја. Со ова договорот ќе и биде достапен на јавноста, рече по денешната средба со премиерот, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Договорот со Грција утре на владина седница

Фактор - 13.06.2018

Договорот со Грција за промена на уставното име на Македонија утре ќе се најде на владина седница. Премиерот Зоран Заев ќе го -претстави пред министрите и останатите владини функционери. - Добив информација од претседателот на Владата дека договорот ...

Македонската и грчката опозиција без подршка за договореното

Телма - 13.06.2018

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски вчера го оцени договорот постигнат меѓу Заев и Ципрас како капитулација. Тој го обвини Заев дека на шверцерски начин го постигнал договорот со Грција, порачувајќи дека ВМРО-ДПМНЕ нема да подржи промена на ...

Договорот со Македонија, главна тема во грчките медиуми

Стандард - 13.06.2018

Постигнатиот договор, кој некои во Грција го нарекуваат историски, други проблематичен, од вчера попладне е главна тема во медиумите кај јужниот сосед, јави дописничката на МИА од Атина. Во утринските информативни емисии на грчките телевизии, на ...

Анализа: Грчките партии за договорот меѓу Македонија и Грција

Независен - 14.06.2018

Постоењето македонски јазик и македонска националност во договорот меѓу Македонија и Грција се главните забелешки од грчките опозициски партии кај јужниот сосед, откако беше постигнато решение меѓу двете земји.

Што договорија премиерите Заев и Ципрас за решавање на спорот за името

Сакам да кажам - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денес во 10 часот ќе го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција за спорот за името. Со предложеното решение за спорот за името, што го договорија ...

Генимата со забелешки за договорот меѓу Македонија и Грција

Локално - 14.06.2018

Доколку во ревизијата на Уставот се вклучи и прилагодување на националноста и јазикот согласно со новото име и доколку поканата за интеграција во НАТО се достави по завршувањето на процесот, тогаш договорот би можел да биде прифатен, вели лидерката ...

Зa Заев и Ципрас-иднина, за Мицкоски и Мицотакис- капитулација

Deutsche Welle - 12.06.2018

За премиерите - иднина и успех, за опозициите - предавство и капитулација. Фактот дека опозициите во двете земји обвинуваат за отстапки, укажува дека нема губитник, туку двајца добитници, велат аналитичари.

Иванов не го потпишува Договорот - за Владата не одлучува тој туку граѓаните

Press24 - 14.06.2018

Откако премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас потврдија дека постигнале договор за решавање на спорот околу името и ги информираа граѓаните, опозициите во двете земји изразија негодување околу договореното, а македонскиот ...

Шекеринска: Имаме загарантиран идентитет кој со свој потпис го потврдува и Грција

+инфо - 13.06.2018

Клучната придобивка на овој договор е дека на сите нас, граѓани на државата, и особено на оние кои се Македонци и засегнати од овие идентитетски прашања, еднаш засекогаш ни дава шанса, не само дома, не само во пријателски земји, туку во цела Европа ...

Јавноста од утре ќе има увид во договорот, Владата ќе го декласифицира

Слободен Печат - 13.06.2018

Владата утре на седница ќе го декласифицира договорот постигнат со Грција за промена на името на нашата земја. Со ова договорот ќе и биде достапен на јавноста, рече по денешната средба со премиерот, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Опозициските партии и во двете земји не го подржаа постигнатиот договор

Press24 - 13.06.2018

Договорот, кој вчера беше постигнат помеѓу Грција и Македонија не беше подржан од опозициските партии и во двете земји. Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски вчера го оцени договорот постигнат меѓу Заев и Ципрас како капитулација.

Договорот со Македонија, главна тема во грчките медиуми

Н.Македонија - 13.06.2018

Постигнатиот договор, кој некои во Грција го нарекуваат историски, други проблематичен, од вчера попладне е главна тема во медиумите кај јужниот сосед. Во утринските информативни емисии на грчките телевизии, на порталите, во весниците, новинарите во ...

Анализа: Грчките партии за договорот меѓу Македонија и Грција

Локално - 14.06.2018

Постоењето македонски јазик и македонска националност во договорот меѓу Македонија и Грција се главните забелешки од грчките опозициски партии кај јужниот сосед, откако беше постигнато решение меѓу двете земји.

Генимата со забелешки за договорот меѓу Македонија и Грција

Press24 - 14.06.2018

Доколку во ревизијата на Уставот се вклучи и прилагодување на националноста и јазикот согласно со новото име и доколку поканата за интеграција во НАТО се достави по завршувањето на процесот, тогаш договорот би можел да биде прифатен, вели лидерката ...

Зa Заев и Ципрас-иднина, за Мицкоски и Мицотакис- капитулација

Либертас - 13.06.2018

За премиерите – иднина и успех, за опозициите – предавство и капитулација. Фактот дека опозициите во двете земји обвинуваат за отстапки, укажува дека нема губитник, туку двајца добитници, велат аналитичари за Дојче веле .

Договорот за спорот со името денеска ќе се декласифицира и објави

Фокус - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Шекеринска: Имаме загарантиран идентитет кој со свој потпис го потврдува и Грција

Стандард - 13.06.2018

Клучната придобивка на овој договор е дека на сите нас, граѓани на државата, и особено на оние кои се Македонци и засегнати од овие идентитетски прашања, еднаш засекогаш ни дава шанса, не само дома, не само во пријателски земји, туку во цела Европа ...

Јавноста од утре ќе има увид во договорот, Владата ќе го декласифицира

iPortal - 13.06.2018

Владата утре на седница ќе го декласифицира договорот постигнат со Грција за промена на името на нашата земја. Со ова договорот ќе и биде достапен на јавноста, рече по денешната средба со премиерот, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Договорот со Македонија, главна тема во грчките медиуми

Локално - 13.06.2018

Постигнатиот договор, кој некои во Грција го нарекуваат историски, други проблематичен, од вчера попладне е главна тема во медиумите кај јужниот сосед, јави дописничката на МИА од Атина. Во утринските информативни емисии на грчките телевизии, на ...

Грчките партии реагираат на признавањето македонски јазик и македонска националност во договорот

Фокус - 14.06.2018

Постоењето македонски јазик и македонска националност во договорот меѓу Македонија и Грција се главните забелешки од грчките опозициски партии кај јужниот сосед, откако беше постигнато решение меѓу двете земји.

Генимата со забелешки за договорот меѓу Македонија и Грција

Канал5 - 14.06.2018

- Договорот што го претстави владата е еден чекор, но не и комплетно решение. Доколку во ревизијата на Уставот се вклучи и прилагодување на националноста и јазикот согласно со новото име и доколку поканата за интеграција во НАТО се достави по ...

Договорот за владите позитивен, за опозициите штетен

Канал5 - 14.06.2018

Откако премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас потврдија дека постигнале договор за решавање на спорот околу името и ги информираа граѓаните, опозициите во двете земји изразија негодување околу договореното.

Шекеринска: Имаме загарантиран идентитет кој со свој потпис го потврдува и Грција

Сител - 13.06.2018

Клучната придобивка на овој договор е дека на сите нас, граѓани на државата, и особено на оние кои се Македонци и засегнати од овие идентитетски прашања, еднаш засекогаш ни дава шанса, не само дома, не само во пријателски земји, туку во цела Европа ...

И Владата на Ципрас е „предавничка“, опозицијата ќе бара гласање недоверба?

+инфо - 13.06.2018

Неофицијално, во новинарските кругови во Грција, се споменува можноста, лидерот на опозициската Нова демократија до претседателот на грчкиот парламент да достави барање за гласање на недоверба на владата.

Анализа: Грчките партии за договорот меѓу Македонија и Грција

Канал5 - 14.06.2018

Постоењето македонски јазик и македонска националност во договорот меѓу Македонија и Грција се главните забелешки од грчките опозициски партии кај јужниот сосед, откако беше постигнато решение меѓу двете земји.

Генимата со забелешки за договорот меѓу Македонија и Грција

Либертас - 14.06.2018

Доколку во ревизијата на Уставот се вклучи и прилагодување на националноста и јазикот согласно со новото име и доколку поканата за интеграција во НАТО се достави по завршувањето на процесот, тогаш договорот би можел да биде прифатен, вели лидерката ...

Владата ќе го разгледа и ќе го декласифицира договорот со Грција

А1 On - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Шекеринска: Дуото Мицкоски-Мицотакис обвинува за исти работи, само од различни позиции

Независен - 14.06.2018

Клучната придобивка на овој договор е дека на сите нас, граѓани на државата, и особено на оние кои се Македонци и засегнати од овие идентитетски прашања, еднаш засекогаш ни дава шанса, не само дома, не само во пријателски земји, туку во цела Европа ...

Договорот со Македонија, главна тема во грчките медиуми: „Направивме компромис со Северна Македонија“

Курир - 13.06.2018

Постигнатиот договор, кој некои во Грција го нарекуваат историски, други проблематичен, од вчера попладне е главна тема во медиумите кај јужниот сосед, јави дописничката на МИА од Атина. Во утринските информативни емисии на грчките телевизии, на ...

Македонскиот јазик и македонската националност главни забелешки за договорот во Грција

еМагазин - 14.06.2018

Постоењето македонски јазик и македонска националност во договорот меѓу Македонија и Грција се главните забелешки од грчките опозициски партии кај јужниот сосед, откако беше постигнато решение меѓу двете земји.

Договорот за владите позитивен, за опозициите штетен

Сител - 14.06.2018

Откако премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас потврдија дека постигнале договор за решавање на спорот околу името и ги информираа граѓаните, опозициите во двете земји изразија негодување околу договореното, а македонскиот ...

Владата ќе го разгледа и ќе го декласифицира договорот со Грција

Локално - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Договорот со Македонија, главна тема во грчките медиуми

Press24 - 13.06.2018

Постигнатиот договор, кој некои во Грција го нарекуваат историски, други проблематичен, од вчера попладне е главна тема во медиумите кај јужниот сосед, јави дописничката на МИА од Атина. Во утринските информативни емисии на грчките телевизии, на ...

Грчките партии за договорот меѓу Македонија и Грција

Телма - 14.06.2018

Постоењето македонски јазик и македонска националност во договорот меѓу Македонија и Грција се главните забелешки од грчките опозициски партии кај јужниот сосед, откако беше постигнато решение меѓу двете земји.

Шекеринска: Имаме загарантиран идентитет кој со свој потпис го потврдува и Грција

Press24 - 14.06.2018

Клучната придобивка на овој договор е дека на сите нас, граѓани на државата, и особено на оние кои се Македонци и засегнати од овие идентитетски прашања, еднаш засекогаш ни дава шанса, не само дома, не само во пријателски земји, туку во цела Европа ...

Владата ќе го разгледа и ќе го декласифицира договорот со Грција

Курир - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Договорот со Македонија, главна тема во грчките медиуми

Независен - 13.06.2018

Постигнатиот договор, кој некои во Грција го нарекуваат историски, други проблематичен, од вчера попладне е главна тема во медиумите кај јужниот сосед, јави дописничката на МИА од Атина. Во утринските информативни емисии на грчките телевизии, на ...

Анализа: Грчките партии за договорот меѓу Македонија и Грција

1tv - 14.06.2018

Постоењето македонски јазик и македонска националност во договорот меѓу Македонија и Грција се главните забелешки од грчките опозициски партии кај јужниот сосед, откако беше постигнато решение меѓу двете земји.

Договорот со Грција денеска на маса во македонската Влада

Press24 - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Нова демократија ќе бара гласање на недоверба на владата на Ципрас?

Слободен Печат - 13.06.2018

Постигнатиот договор, кој некои во Грција го нарекуваат историски, други проблематичен, од вчера попладне е главна тема во медиумите кај јужниот сосед, јави дописничката на МИА од Атина. Во утринските информативни емисии на грчките телевизии, на ...

Грчката опозиција против македонски јазик и македонска националност

МКД - 14.06.2018

Постоењето македонски јазик и македонска националност во договорот меѓу Македонија и Грција се главните забелешки од грчките опозициски партии кај јужниот сосед, откако беше постигнато решение меѓу двете земји.

Владата ќе го разгледа и ќе го декласифицира договорот со Грција

Сител - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Договорот со Македонија, главна тема во грчките медиуми

А1 On - 13.06.2018

Постигнатиот договор, кој некои во Грција го нарекуваат историски, други проблематичен, од вчера попладне е главна тема во медиумите кај јужниот сосед. Во утринските информативни емисии на грчките телевизии, на порталите, во весниците, новинарите во ...

Договорот за владите позитивен, за опозициите штетен

Независен - 14.06.2018

Откако премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас потврдија дека постигнале договор за решавање на спорот околу името и ги информираа граѓаните, опозициите во двете земји изразија негодување околу договореното, а македонскиот ...