TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Власта во потрага по 2/3 мнозинство за новиот Закон за обвинителство, опозицијата го чека текстот на законот

Сител - 22.07.2019

Власта тргнува во потрага по 80 пратеници кои би го поддржале новиот закон за обвинителство, но до двотретинско мнозинство во парламентот тешко ќе се дојде. На законот кој минатата недела го објави премиерот Зоран Заев забелешки стигнуваат од целата ...

ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски се на спротивната страна од правдата, велат од СДСМ

ММС - 22.07.2019

По денешната прес конференција на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Аровски од СДСМ реагираа со писмено соопштение во кое обвинуваат дека актуелниот лидер на опозициската партија, Мицкоски го брани криминалот на претходникот Груевски.

Почна партискиот пазар за новото обвинителство што ќе го замени СЈО

Телма - 22.07.2019

Почна пазарот со гласови за владиниот предлог за ново обвинителство што треба да го замени досегашното СЈО. Сите партии имаат свои барања, но заеднички именител им е противењето, обвинителката Вилма Рускоска да раководи со новото обвинителство.

ВМРО-ДПМНЕ сè уште го анализира законот за СЈО, ДУИ и БЕСА бараат политиката да не се меша во судството

ТВ21 - 22.07.2019

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ велат се уште го разгледуваат и анализираат предложениот текст и дека утре ќе се произнесат за законското решение. Единствено имаат цврст став дека за нив не е прифатлива Вилма Рускоска да биде на чело на тоа ...

Рускоска: Во снимките предадени во Обвинителството се слуша глас на јавен обвинител

Алсат-М - 22.07.2019

Обвинителката Вилма Рускоска во интервју за емисијата „Код“, без да споменува имиња, рече дека две oбвинитeлки од СЈО стапиле во контакт со неа и ја прашале дали треба да дадат искази во Обвинителството.

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред државата и граѓаните

24Инфо - 22.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред државата и граѓаните и заеднички да допринесеме во воспоставувањето на правдата и правната држава. Предлогот обвинителката Вилма Рускоска да го води ново Јавно обвинителство за ...

Мицкоски немал ништо против Русковска се додека не видел дека работи според прописи, велат од СДСМ

Скопје1 - 22.07.2019

Од СДСМ обвинуваат дека во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена, а Христијан Мицкоски и раководството на опозициската партија по секоја цена се обидуваат да ја попречат правдата. „Единствената цел на Мицкоски е да го брани криминалот на неговиот ментор и ...

Во вторник законот за обвинителство влегува во собраниска процедура

Канал5 - 21.07.2019

Од владата за Канал 5 потврдуваат дека предлог законот за Јавно обвинителство во вторник влегува во собраниска процедура. Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во собранието, а ако имаат забелешки да поднесат амандмани.

За ВМРО-ДПМНЕ неприфатливо новото ЈО да го води Вилма Рускоска

Expres - 21.07.2019

Опозицијата го прифаќа владиниот предлог за интегрирање на СЈО во ЈО, што во вторник ќе се најде во Собрание, но не прифаќа истото да го предводи обвинителката Вилма Русковска. „Овој закон е предложен од Зоран Заев, знаеме дека Зоран Заев е ...

Во вторник новото обвинителство оди во собрание

Телма - 21.07.2019

Дебатата за новото СЈО кое повеќе нема да биде специјално туку обвинителство за организиран криминал и виска корупција се префрла мегу пратениците. Законот за јавно обвинителство, со кој сјо се спојува со организиран криминал во вторник влегува во ...

ВМРО-ДПМНЕ не бараше прекин на мандатот на Русковска, велат од СДСМ

Скопје1 - 21.07.2019

Зад наводното неприфаќање обвинителката Рускоска да продолжи да го води Јавното обвинителство се крие само уште едно алиби на ВМРО-ДПМНЕ за неприфаќање на новиот предлог закон. Единствената цел на Христијан Мицкоски е да го брани криминалот на ...

СДСМ: Секој што го прекршил законот ќе се соочи со правдата

24Инфо - 21.07.2019

Мицкоски не може да го одбрани криминалот на Груевски, нов Предлог-закон за Јавно обвинителство Јасно е дека Мицкоски не успеа повторно. Мицкоски побегна од лидерска средба но од правдата нема бегање.

Опозицијата прифаќа делови од Законот но се противи на решението Русковска да го води новото СЈО

Сител - 20.07.2019

Обезбедувањето на двотретинско мнозинство за новиот предлог Закон за јавното обвинителство нема да биде лесна задача за премиерот Заев. За опозициската ВМРО-ДПМНЕ предлогот Вилма Рускоска да го води новото специјално обвинителство е како што велат, ...

Костадинов: Русковска да го води новото обвинителство не е одлука на политичарите

PressingTV - 22.07.2019

„Предлогот обвинителката Вилма Рускоска да го води ново Јавно обвинителство за организиран криминал не е одлука на политичарите. Рускоска во моментов е прв човек на Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција.

ВМРО-ДПМНЕ не го прифаќа предлогот Вилма Русковска да го води новото обвинителство

24 Вести - 20.07.2019

Спојувањето на СЈО со Јавното обвинителство е прифатливо за ВМРО – ДПМНЕ, но не и предлогот на премиерот Заев на чело на новото обвинителството да застане актуелната шефица, Вилма Русковска.

За ВМРО-ДПМНЕ, Вилма Рускоска е неприфатлива

Алсат-М - 20.07.2019

ВМРО ДПММЕ е против предлогот на премиерот Зоран Заев новото обвинителство да го води Вилма Рускоска. Според опозицијата Рускоска е продолжена рака на Заев. Оттаму не кажуваат дали новиот Предлог закон за ОЈО е прифатлив за нив, бидејќи се уште го ...

ВМРО ДПМНЕ: Спојување на СЈО со ЈО може, Вилма Рускоска не може

Нова ТВ - 20.07.2019

Прифаќаме Специјалното Јавно Обвинителство (СЈО) да се спои со Јавното Обвинителство (ЈО), но не прифаќаме Вилма Рускоска да раководи со новата институција, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Најголемата опозициска партија е против изборот на Рускоска ...

Нацрт закон за новото јавно обвинителство спремен, СЈО и ОЈО ќе се спојат во ново јавно обвинителство

ТВ21 - 20.07.2019

Министерството за правда подготви нов Предлог-закон за Јавно обвинителство во кој се здружуваат постојните капацитети на СЈО и Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во: „Јавно обвинителство за гонење криминал и ...

Мицкоски е против неселективно владеење на правото, против независен правосуден систем, но од правдата нема да избега

24Инфо - 22.07.2019

„Во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена. Христијан Мицкоски и раководството на опозициската партија по секоја цена се обидуваат да ја попречат правдата. Единствената цел на Мицкоски е да го брани криминалот на неговиот ментор и осуден криминалец во ...

ВМРО-ДПМНЕ не ја сака Вилма како личен избор на Заев

Expres - 20.07.2019

За опозициската ВМРО-ДПМНЕ спојувањето на СЈО со Јавното обвинителство е прифатливо, но не и предлогот на премиерот Зоран Заев на чело на новото ЈО да застане обвинителката Вилма Русковска.

Законот за обвинителство влегува во собраниска процедура

ММС - 21.07.2019

Од владата за Канал 5 потврдуваат дека предлог законот за Јавно обвинителство во вторник влегува во собраниска процедура. Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во собранието, а ако имаат забелешки да поднесат амандмани.

Утре владиниот предлог за спојување на СЈО и Обвинителството за организиран криминал оди пред пратениците

МКД - 22.07.2019

Владиниот предлог за спојување на Специјалното јавно обвинителство со Обвинителството за организиран криминал и корупција во обвинителство за организиран криминал и висока корупција утре е на дневен ред во Собранието.

Законот за обвинителство утре влегува во Собрание

Скопје1 - 21.07.2019

Дебатата за новото СЈО кое повеќе нема да биде специјално, туку обвинителство за организиран криминал и виска корупција се префрла мегу пратениците. Законот за јавно обвинителство, со кој СЈО се спојува со организиран криминал во вторник влегува во ...

СДСМ: Неприфаќањето на предлогот за Рускоска е алиби на Мицкоски за неприфаќање на новиот закон

24Инфо - 21.07.2019

Зад наводното неприфаќање обвинителката Рускоска да продолжи да го води Јавното обвинителство се крие само уште едно алиби на ВМРО-ДПМНЕ за неприфаќање на новиот предлог закон, велат од СДСМ преку соопштение, коментирајќи го ставот на опозицијата.

СДСМ: Мицкоски не може да го одбрани криминалот на Груевски, нов Предлог-закон за Јавно обвинителство

Скопје1 - 21.07.2019

Јасно е дека Мицкоски не успеа повторно. Мицкоски побегна од лидерска средба но од правдата нема бегање. Мицкоски нема да може да го одбрани криминалот на Никола Груевски, вистинскиот негов шеф.

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да покажат конструктивност и да го поддржат предлог-законот за ЈО

Макфакс - 22.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред државата и граѓаните и заеднички да придонесеме во воспоставувањето на правдата и правната држава, порача владејачкиот СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНУВА: “Вилма Рускоска е личен избор на премиерот Зоран Заев„

Магазин - 20.07.2019

За опозициската ВМРО-ДПМНЕ предлогот Вилма Рускоска да го води новото специјално обвинителство е како што изјавуваат, е далеку од прифатлив. ВМРО ДПМНЕ е против изборот на обвинителката, Рускоска бидејќи смета дека е личен избор на премиерот Зоран ...

Од Бихаќка по пропаднатата лидерска средба: На Мицкоски не му сметаше Вилма Рускоска

Фактор - 22.07.2019

Од седиштето на СДСМ денеска реагираа дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Хр4истијан Мицкоски, во петокот ја откажал лидерската средба и поради тоа истата не се одржа, иако како што велат од таму, првично немале проблем Вилма Рускоска да го води ...

Законот за новото обвинителството во вторник влегува во Собрание

Фокус - 21.07.2019

Дебатата за новото СЈО кое повеќе нема да биде специјално, туку обвинителство за организиран криминал и виска корупција се префрла мегу пратениците. Законот за јавно обвинителство, со кој СЈО се спојува со организиран криминал во вторник влегува во ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ бара алиби за неприфаќање на предлог законот за ЈО

Р.С.Европа - 21.07.2019

Зад наводното неприфаќање обвинителката Вилма Русковска да продолжи да го води Јавното обвинителство се крие само уште едно алиби на ВМРО-ДПМНЕ за неприфаќање на новиот предлог закон, реагираат од СДСМ по изјавата на претседателот на опозициската ...

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ го бранат криминалот

МКД - 21.07.2019

Мицкоски не може да го одбрани криминалот на Груевски. Јасно е дека Мицкоски не успеа повторно. Тој побегна од лидерска средба, но од правдата нема бегање. Мицкоски нема да може да го одбрани криминалот на Никола Груевски, вистинскиот негов шеф, се ...

Kостадинов: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ мора да покажат конструктивност и да го поддржат новото законското решение за јавно ...

24 Вести - 22.07.2019

„ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред државата и граѓаните и заеднички да допринесеме во воспоставувањето на правдата и правната држава. Предлогот обвинителката Вилма Рускоска да го води ново Јавно обвинителство за ...

ВМРО – ДПМНЕ: Спојување на СЈО со ЈО може, Вилма Рускоска не може

iPortal - 20.07.2019

Прифаќаме Специјалното Јавно Обвинителство (СЈО) да се спои со Јавното Обвинителство (ЈО), но не прифаќаме Вилма Рускоска да раководи со новата институција, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Најголемата опозициска партија е против изборот на Рускоска ...

СДСМ: Мицкоски е против неселективно владеење на правото, против независен правосуден систем, но од правдата нема да ...

iPortal - 22.07.2019

„Во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена. Христијан Мицкоски и раководството на опозициската партија по секоја цена се обидуваат да ја попречат правдата. – велат од СДСМ. Единствената цел на Мицкоски е да го брани криминалот на неговиот ментор и осуден ...

Предлогот за спојување на СЈО и Обвинителството за организиран криминал утре пред пратениците

Нетпрес - 22.07.2019

Владиниот предлог за спојување на Специјалното јавно обвинителство со Обвинителството за организиран криминал и корупција во обвинителство за организиран криминал и висока корупција утре е на дневен ред во Собранието.

СДСМ: Неприфаќањето на предлогот Рускоска да го води ЈО е алиби на Мицкоски за неприфаќање на новиот предлог закон

iPortal - 21.07.2019

Зад наводното неприфаќање обвинителката Рускоска да продолжи да го води Јавното обвинителство се крие само уште едно алиби на ВМРО-ДПМНЕ за неприфаќање на новиот предлог закон. Единствената цел на Христијан Мицкоски е да го брани криминалот на ...

СДСМ: Како власт покажавме дека за нас криминалот не познава партиски бои

Макфакс - 21.07.2019

Мицкоски побегна од лидерска средба, но од правдата нема бегање. Тој нема да може да го одбрани криминалот на Никола Груевски, вистинскиот негов шеф, се наведува во соопштение на владејачката СДСМ.

(ВИДЕО) Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат Предлог законот за ЈО

А1 On - 22.07.2019

„ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред државата и граѓаните и заеднички да придонесеме во воспоставувањето на правдата и правната држава. Предлогот обвинителката Вилма Русковска да го води ново Јавно обвинителство за ...

СДСМ: Мицкоски е против неселективно владеење на правото, против независен правосуден систем, но од правдата нема да ...

Либертас - 22.07.2019

Соопштение на СДСМ Во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена. Христијан Мицкоски и раководството на опозициската партија по секоја цена се обидуваат да ја попречат правдата. Единствената цел на Мицкоски е да го брани криминалот на неговиот ментор и осуден ...

Новиот закон за ЈО утре во Собранието, власта очекува поддршка од опозицијата

Независен - 22.07.2019

Владата утре Предлог-закон за Јавно обвинителство ќе го прати во Собранието. Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.

СДСМ: Неприфаќањето на предлогот Рускоска да го води ЈО е алиби на Мицкоски за неприфаќање на новиот предлог закон

ТВ21 - 21.07.2019

Единствената цел на Христијан Мицкоски е да го брани криминалот на Никола Груевски. Во амандманите што ВМРО-ДПМНЕ ги имаше дадено на претходниот текст на Законот за јавно обвинителство во работните групи предлагаа спојување на СЈО во ОЈО.

СДСМ: Секој што го прекршил законот ќе се соочи со правдата

Либертас - 21.07.2019

Скопје, 21 јули 2019 Мицкоски не може да го одбрани криминалот на Груевски, нов Предлог-закон за Јавно обвинителство Јасно е дека Мицкоски не успеа повторно. Мицкоски побегна од лидерска средба но од правдата нема бегање.

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да покажат конструктивност и да го поддржат предлог-законот за ЈО

Centar - 22.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред државата и граѓаните и заеднички да придонесеме во воспоставувањето на правдата и правната држава, порача владејачкиот СДСМ.

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се против владеење на правото

ТВ21 - 22.07.2019

„Во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена. Христијан Мицкоски и раководството на опозициската партија по секоја цена се обидуваат да ја попречат правдата. Единствената цел на Мицкоски е да го брани криминалот на неговиот ментор и осуден криминалец во ...

Новиот закон за ЈО утре во Собранието, власта очекува поддршка од опозицијата

Нова ТВ - 22.07.2019

Владата утре Предлог-закон за Јавно обвинителство ќе го прати во Собранието. Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.

СДСМ: Неприфаќањето на предлогот Рускоска да го води ЈО е алиби на Мицкоски за неприфаќање на новиот предлог закон

Вечер - 21.07.2019

Зад наводното неприфаќање обвинителката Рускоска да продолжи да го води Јавното обвинителство се крие само уште едно алиби на ВМРО-ДПМНЕ за неприфаќање на новиот предлог закон, се вели во соопштението од СДСМ.

СДСМ: СДСМ бескомпромисно се бори против криминалот, а ВМРО-ДПМНЕ го брани

Денешен - 21.07.2019

Јасно е дека Мицкоски не успеа повторно, соопшти денеска СДСМ. – Мицкоски побегна од лидерска средба но од правдата нема бегање. Мицкоски нема да може да го одбрани криминалот на Никола Груевски, вистинскиот негов шеф.

(ВИДЕО) Костадинов: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да покажат конструктивност и да го поддржат Предлог законот за ЈО

Бриф - 22.07.2019

„ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски мора да покажат одговорност пред државата и граѓаните и заеднички да допринесеме во воспоставувањето на правдата и правната држава. Предлогот обвинителката Вилма Рускоска да го води ново Јавно обвинителство за ...

СДСМ: Мицкоски е против неселективно владеење на правото, против независен правосуден систем, но од правдата нема да ...

24 Вести - 22.07.2019

„Во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена. Христијан Мицкоски и раководството на опозициската партија по секоја цена се обидуваат да ја попречат правдата. Единствената цел на Мицкоски е да го брани криминалот на неговиот ментор и осуден криминалец во ...

Новиот закон за ЈО утре во Собранието, власта очекува поддршка од опозицијата

Локално - 22.07.2019

Владата утре Предлог-закон за Јавно обвинителство ќе го прати во Собранието. Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.