TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Законите важат за сите подеднакво… освен за Павле Богоевски

Нетпрес - 16.05.2019

Очекуваме сите надлежни и засегнати институции да постапат и да го разрешат случајот, особено и околу неовластеното снимање и емитување. Што се однесува до моралните аспекти, тие се на личната совест и одговорност на секој пратеник.

Нема corpus delikti за да се докаже кривично дело кај Павле Богоевски

Фокус - 16.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски денеска бил во скопското Јавно обвинителство да се пријави откако призна дека набавувал масло од канабис за негов близок пријател. Според извори на „Фокус“ во скопското Обвинителство одбиле да му земат исказ на Богоевски и ...

Лдп работи на закон за легализација на марихуаната

Сакам да кажам - 16.05.2019

Пратеничката на ЛДП Јулијана Николова денеска најави дека нејзината пратеничка група ќе достави во собраниска процедура предлог-закон за легализацијата на марихуаната. Засега, марихуаната е легална само за медицински цели.

Стојаноска: Павле Богоевски мора да си поднесе оставка, постојат сериозни сомненија дека конзумира наркотици

Курир - 16.05.2019

Павле Богоевски мора да си поднесе оставка како пратеник и тоа веднаш. Тоа е најмалку што може да стори од морални причини. Само на тој начин Богоевски ќе докаже дека има намера да остави истрагата против него да се одвива непристрасно и без ...

Џафери: Нема основ за каква било постапка против пратеникот Павле Богоевски

МКД - 16.05.2019

„Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, секогаш кога според Уставот и Деловникот на Сoбранието е должен да постапува, презема конкретни иницијативи и мерки кои се во согласност со неговата надлежност.

Бегова: Кривично дело не сторил само таксистот, туку и Богоевски

Слободен Печат - 16.05.2019

Адвокатката вели дека во овој случај има многу прашања што треба да се одговорат. Во врска со случајот со пратеникот Павле Богоевски, во кој беше објавена нелегална снимка од телефонски разговор од кој се слуша како Богоевски нелегално договара ...

ОБНОВЕНО Костадинов бара да се расветли „бомбата“ за Богоевски, МВР и Обвинителство молчат

+инфо - 16.05.2019

Социјалдемократите очекуваат надлежните институции да го разоткријат случајот со незаконското снимање, но и емитување на снимка која предизвика бурни реакции и барање оставка од пратеникот Павле Богоевски откако одекна „бомба“ на руска социјална ...

Сакаме пратеник независник!

+инфо - 16.05.2019

Да си знаете, на следните парламентарни избори многу внимателно ќе гласаме. Двапати ќе мериме, еднаш ќе сечеме. Еднаш или ниеднаш. Минималниот фоторобот за избор на личност на така значајна функција ќе се вика – пратеник независник! Па вие видете...

Бошњаковски: Институциите ќе го расветлуваат и снимањето и емитувањето по пријавата на пратеникот Богоевски

А1 On - 16.05.2019

Сите засегнати институции ќе постапат по пријавата на пратеникот Павле Богоевски, најави денес портпаролот на Владата Миле Бошњаковски. Како Влада Бошњаковски рече дека нема да се изјаснат за однесувањето на пратеникот.

Тортевски: Павле се истрча со статусот, можеше да рече дека нарачувал пола јагне или прасе

Фокус - 16.05.2019

На пратеникот Павле Богоевски, му се заканува минимум една година затворска казна со тоа што потврди дека му овозможил на друг да користи дрога. Богоевски денеска треба да се јави во Јавното обвинителство откако синоќа самоиницијативно се пријави во ...

Костадинов бара да се расветли „бомбата“ за Богоевски

1tv - 16.05.2019

Од СДСМ очекуваат надлежните институции да го разоткријат случајот со незаконското снимање, но и емитување на снимка која предизвика реакции и барање оставка од пратеникот Павле Богоевски, откако одекна снимен разговор на социјална мрежа од профил ...

ЛДП ќе иницира закон за легализација на марихуаната, не било поврзано со скандалот со Богоевски

Алсат-М - 16.05.2019

Пратеничката од ЛДП, Јулијана Николовска, најави дека како пратеничка група ќе иницираат закон за легализација на марихуаната за општа употреба. Како што рече Николовска, ова законско решение ќе го иницирале со цел сите во општеството да имаат ...

Тортевски: Богоевски требаше да рече дека нарачувал пола јагне или прасе

Press24 - 16.05.2019

Реакциите за скандалот околу Павле Богоевски по објавената снимка на која тој тврди дека нарачува масло од канабис за медицински цели, и натаму не стивнуваат. Адвокатот Александар Тортевски обвинителството има основ да покрене постапка со тоа што ...

The „Павле ефект“: Пратеничка група од владејачкото мнозинство ќе бара легализација за општа употреба

365 - 16.05.2019

Јулијана Николовска – пратеничка на ЛДП, која е дел од владејачката коалиција, најави дека како пратеничка група ќе иницираат закон за легализација на мapиxуаната за општа употреба. Со други зборови, легализација не само на мacлото од кaнaбиc за ...

Ќе се иницира закон за легализација на марихуаната, не било поврзано со скандалот со Богоевски

Република - 16.05.2019

Пратеничката од ЛДП, Јулијана Николова, најави дека како пратеничка група ќе иницираат закон за легализација на марихуаната за општа употреба. Како што рече Николова, ова законско решение ќе го иницирале со цел сите во општеството да имаат еднаков ...

Груби: Секој пратеник и функционер да се тестира за користење наркотици

Press24 - 16.05.2019

Пратеникот на ДУИ Артан Груби најави дека ќе поднесат иницијатива за таканаречен „ветинг“, односно контрола за секој пратеник или функционер којшто врши јавна дејност, како што се судии и обвинители, за контрола во врска со користење наркотици, но и ...

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Богоевски, ЛДП ќе иницира Закон за целосна легализација на марихуаната

ММС - 16.05.2019

Откако пратеникот Павле Богоевски призна дека телефонски нарачувал масло од канабис, пратеничката Дафина Стојаноска од редовите на ВМРО-ДПМНЕ денеска побара тој да си поднесе оставка. Телефонскиот разговор во кој Богоевски нарачува, како што вели и ...

(Видео) ЛДП ќе поднесе иницијатива за легализација на марихуаната, партијата тврди дека не е поврзано со Богоевски

Макфакс - 16.05.2019

Пратеничката Јулијана Николова од ЛДП најави дека како пратеничка група ќе иницираат закон за легализација на марихуаната, не само за медицинска употреба како што беше досега, туку за општа употреба.

Неславен крај на Павле Богоевски: Силата на социјалните мрежи е поголема од метлата на Зоран Заев!

Магазин - 16.05.2019

Впрочем, за случајот со незаконската нарачка на Павле на пола грам “кокаин или канабис“, се дозна преку Фејсбук профилот на контраверзниот Громовник, што се расшири низ јавноста со невидена брзина.

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ остави метла пред Собрание за Павле Богоевски

Макфакс - 16.05.2019

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Дафина Стојановска од пред Собранието со метла му порача на премиерот Зоран Заев да не се мисли и прв да го смете Павле Богоевски од пратеничката функција по скандалот со објавената аудиоснимка.

ЛДП иницира Закон за легализација на марихуана, ДУИ со иницијатива за „ветинг“на пратеници

PressingTV - 16.05.2019

По скандалот со Павле Богоевски, ЛДП најавуваат дека ќе иницираат донесување на Закон за легализација на марихуана за општа употреба, но тврдат дека тоа нема поврзаност со пратеникот. Како што рече пратеничката Јулијана Николова, ова законско ...

Сарачини: Некој му сечел, лепел и монтирал на Павле!?

Република - 16.05.2019

Откакоп Павле Богоевски ја потврди автентичноста на снимката од која се случа дека нешто порачува…., aктивистот Петрит Сарачини, кој е ангажиран во пи-ар службата на Владата, застана во одбрана на пратеникот Павле Богоевски за аудио-снимката со ...

Стојаноска: Еве му метла на Заев да го „измете“ Богоевски од Собранието

ТВ21 - 16.05.2019

Пратеничката Дафина Стојаноска од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, денеска побара оставка од пратеникот Павле Богоевски после скандалот и „бомбата“ во која се слуша дека нарачува пола за 2.500 денари.

БЕСНИ РЕАКЦИИ: Твитерџиите го „тресат“ Павле Богоевски

Фактор - 16.05.2019

Социјалните мрежи во последните два дена во фокус го ставија пратеникот Павле Боговски . Тој меѓудругото е и претседател на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. Јавноста го коментира последното случување поврзано со Богоевски за ...

Павле Богоевски ќе повика двајца експерти по морал за да утврдат дали го нарушил угледот на Собранието !?

Магазин - 16.05.2019

Според собранискиот Кодекс за однесување на пратениците во Собранието донесен во јуни 2018 година како дел од дијалогот помеѓу власта и опозицијата насловен Жан Моне, пратеникот Павле Богоевски како претседател на Комисијата за деловнички и ...

Чикашкиот камионџија го начека „на волеј“ и Павле Богоевски: Пециво во кокаинот! (ФОТО)

Вистина.мк - 16.05.2019

Уште една нова афера деновиве ја тресе власта. Овој пат нарко афера. Од неа лицето на „шарениот“ пратеник Павле Богоевски ги менуваше сите бои… Откако го фатија „со бело“. На истите тие „бомби од снимки“, со кои и тој и останатите од СДС, ...

Е, мој Павле

Слободен Печат - 16.05.2019

Значи, ќе се гони таксистот, кој несомнено извршил кривично дело со неовластено снимање. Но што станува со дилерот и со Богоевски?? „Павле Богоевски попладнево сам се пријавил во полиција!“. Ова беше насловот кој вчера навистина ме изненади.

Случајот со неовластеното снимање на Богоевски го презема скопското обвинителство

iPortal - 16.05.2019

Откако пратеникот Павле Богоевски вчера сам се пријави во полицијата поради купување на масло од канабис, според информациите на Слободен печат , случајот од утре го презема Јавното обвинителство на Скопје, а предмет на истрага ќе биде таксистот кој ...

Богоевски тврди дека бил снимен од таксист

Тера - 16.05.2019

Половина час по полноќ независниот пратеник Павле Богоевски ја напуштил полициската станица Беко, откако сам се пријави дека по телефон нарачувал масло од канабис за болната сестра. Како што дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од органите на прогонот, случајот ...

Реакции за Богоевски: Оставка, срам, поддршка…па и легализација на канабис

ММС - 16.05.2019

По признанието на пратеникот Павле Богоевски дека во снимениот разговор не договарал продажба на кокаин, туку на масло од канабис (по нелегален пат), бројни реакции излегоа во јавноста од повеќе јавни личности.

Зеколи: Сите прашања за „бомбите“ водат кон Заев

Press24 - 16.05.2019

Екс дипломатот и аналитичар Арсим Зеколи поставува неколку прашања во врска со “бомбите” меѓу кои и последната објавена за пратеникот Павле Богоевски која покрена лавина коментари. - Скандалот Павле и негови џанки-адвокати е помалку битен момент.

Ќе настрада ли таксистот кој Богоевски тврди дека го снимал?

Магазин - 16.05.2019

„Бомбата“ која пред два дена осамна на руска социјална мрежа од профил со псевдоним „Илија Громовник“, а во која се слуша гласот на пратеникот Павле Богоевски, всушност ја направил таксист.

Савески: Павле и без тоа одамна требаше да поднесе оставка

365 - 16.05.2019

Од објавувањето на снимката и јавното „признание“ на пратеникот Павле Богоевски, тој не престанува да е главна тема во медиумите и на друштвените мрежи. Меѓу низата реакции во насока на негова оставка се огласи и Здравко Савески – професор, активист ...

Павле јас ќе ти платам тест во МАНУ- и адвокатот Јанаки удри по Богоевски

Магазин - 16.05.2019

Откако пред два дена во јавноста излезе “Бомба”, односно аудио снимка на која може да се слушне како пратеникот Павле Богоевски, поранешен активист на Шарена Револуција прави нарачка за како што вели тој масло од канабис, јавноста се крена на нозе.

Случајот со неовластеното снимање на Богоевски го презема скопското обвинителство

Либертас - 16.05.2019

За неовластено снимање на граѓани пропишана е затворска казна од 5 ...

Сите прашања околу „бомбите“ водат до Заев, смета Зеколи

Скопје1 - 16.05.2019

Екс дипломатот и аналитичар Арсим Зеколи поставува неколку прашања во врска со “бомбите” меѓу кои и последната објавена за пратеникот Павле Богоевски која покрена лавина ...

Апасиев до Богоевски: Од наши пари шмркате, кога оставка бе копук?

Скопје1 - 16.05.2019

Членот на презедиумот на Левица, Димитар Апасиев, по објавата на прислушкуваниот разговор каде се слуша гласот на пратеникот Павле Богоевски, а со наслов „Пајо нарачува кокаин“, на социјалните мрежи побара оставка од народниот ...

Зеколи: Сите прашања за „бомбите“ водат кон Заев

Република - 16.05.2019

Екс дипломатот и аналитичар Арсим Зеколи поставува неколку прашања во врска со “бомбите” меѓу кои и оваа за пратеникот Богоевски за кои одговор бара од премиерот Заев. Скандалот Павле и негови џанки-адвокати е помалку битен момент.

Твитер „поцрвене“ за случајот Богоевски: „А зошто набавувал Павле на црно кога има наше легално масло“

еМагазин - 16.05.2019

Лавина реакции на социјалните мрежи има по признанието на пратеникот од редовите на СДСМ, Павле Богоевски дека купувал масло од канабис. Освен што фаќаат сеир на целиот случај, граѓаните бараат и одговорност бидејќи станува збор за личност што ...

Апасиев до Богоевски: „Белото да го вратите”

Република - 16.05.2019

По вчерашната бoмба која се појави на социјалните мрежи во која според описот на разговорот наводно се работи за мaтна зделка на пратеникот Павле Богоевски, социјалните мрежи „зовpea”. На ова свој коментар даде и Димитар Апасиев од Левицата кој му ...

Тортевски се огласи за случајот Богоевски: „Пајо оставка веднаш, а другото во ОЈО“

еМагазин - 16.05.2019

Еден од најистакнатите македонски адвокати Александар Тортевски се огласи по признанието на пратеникот од СДСМ Павле Богоевски дека неговиот глас е на снимката од аудио-бомбата, на која може да се чуе како нарачува недозволени супстанци.

Павле Богојевски сликан во Полиција

Скопје1 - 16.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски попладнево самиот се пријавил во полициската станица Центар за маслото од канабис, но поднел пријава и за непознат ...

СЛУЧАЈ ДРОГА: БОГОЕВСКИ ја напушти полициската станица БЕКО половина час по полноќ!

Магазин - 16.05.2019

Половина час по полноќ независниот пратеник Павле Богоевски ја напушти полициската станица Беко, откако вчера сам се пријави дека по телефон нарачувал масло од канабис. Случајот од утре го презема Јавното обвинителство на Скопје, а предмет на ...

По признанието на Богоевски: Оставка или амнестија на сите осудени за набавка на масло од канабис

еМагазин - 16.05.2019

Не стивнуваат реакциите во јавноста по вчерашното признание на пратеникот од редовите на СДСМ Павле Богоевски дека на последната аудио-бомба е неговиот глас, но дека не набавувал кокаин туку канабис.

Павле Богоевски ја напушти полициската станица Беко Половина час по полноќ, случајот со таксистот го презема скопското ...

Сакам да кажам - 16.05.2019

Половина час по полноќ независниот пратеник Павле Богоевски ја напуштил полициската станица Беко, откако сам се пријави дека по телефон нарачувал масло од канабис за болната сестра. Како што дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од органите на прогонот, случајот ...

Савески: Богоевски одамна требаше да си поднесе оставка, а со него и другите независни пратеници од коалицијата на СДСМ

Фокус - 15.05.2019

Откако се појави аудио-снимката со пратеникот Павле Богоевски, во јавноста се отвори дебата дали тој треба да си поднесе оставка. Професорот Здравко Савески во изјава за „Фокус“ вели дека Богоевски одамна требало да поднесе оставка, затоа што, ...

Богоевски во МВР пријавил дека нарачува масло од канабис и дека некој неовластено го снимал

MakPress - 16.05.2019

По објавувањето на аудио снимката, пратеникот Павле Богоевски поднесол пријава до полициската станица Центар за купување на масло од канабис, но го пријавил и лицето, кое за него е непознато, дека неовластено го снимал.

Тасевски: Опасно е да му оставиш „Ариел“ пред носот на Павле Богоевски

MakPress - 16.05.2019

Не стивнуваат реакциите на јавноста за објавениот разговор на руската социјална мрежа Vkontakte во која актуелниот пратеник и самопрогласен лидер на шарената револуција Павле Богоевски нарачува „половинка“ непозната супстанца за 2.500 денари.

Адвокатот Митровски до пратеникот Богоевски: Ја замајуваш јавноста, ајде на тестирање во МАНУ!

Курир - 15.05.2019

Адвокатот и поборник за легализација на канабисот, Јанаки Митровски, го осуди пратеникот Павле Богоевски за замјување на јавноста. Митровски повтори дека маслото не се мери во грамови туку во кубици, а пола кубик не чини 2500 денари.