TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Изработувале и активирале импровизирани бомби и вежбале со зољи во кумановско: Обвинение за тројца терористи на ИСИС

Република - 25.02.2021

Три лица, следбеници на ИСИС, се обвинети за формирање терористичка организација и за кривично дело тероризам од Обвинителството за организиран криминал и корупција. Според соопштението од Јавното обвинителство на Македонија, до водачите е дојдено ...

Конечно: Обвинение за кумановците уапсени лани – планирале терористички напади како ИСИС

Скопско Ехо

Тројца приврзаници на ИСИС обвинети за тероризам, тестирале зоља кај Менкова Колиба во Куманово

Сакам да кажам - 25.02.2021

Три лица, следачи на идеологијата на ИСИС, денеска од Обвинителството за организиран криминал и корупција се обвинети за формирање терористичка организација и за кривично дело тероризам. До водачите, според соопштението од Јавното обвинителство на ...

Тројца кумановци обвинети за тероризам и формирање ќелија по урнек на ИСИС

Р.С.Европа

Тројца кумановци обвинети за тероризам, формирале „ќелија“ по примерот на ИСИС

МКД

Обвинение за тројца кумановци за тероризам, создале „ќелија“ по примерот на ИСИС

ММС

Планирале терористички напади во Македонија: Детали за дејствувањата на приврзаниците на ИСИС од Куманово

Курир

Обвинение за тројца кумановци приврзаници на ИСИС кои планирале терористички напади во земјава

360 степени

Обвинение за тројца терористи од Куманово – експлозивот два пати го пробувале во напуштени објекти

ТВ21

Нетпрес Скопје1 4NEWS 24Инфо Press24 Точка Н.Македонија

Обвиненија за тројца приврзаници на ИСИС од Куманово

Слободен Печат - 25.02.2021

По спроведената истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонењена организиран криминал и корупција, денеска до Основниот кривичен суд – Скопје достави Обвинителен акт против три лица од Куманово.

КУПУВАЛЕ ЗОЉИ И ДРУГО ОРУЖЈЕ И ПЛАНИРАЛЕ УБИСТВА - обвинение за тројца терористи од Куманово водени од матрицата на ИСИС

Фактор

Тројца Кумановци обвинети за создавање „ќелија„ на ИСИС

Независен

Обвинение за тројца терористи од Куманово, создале „ќелија“ по примерот на ИСИС, планирале убиства низ Македонија

+инфо

Три лица од Куманово обвинети за тероризам, тестирале оружје и експлозив на Менкова колиба и во поранешниот хотел „КУ-БА“

Kumanovo News

Тројца кумановци ќе одговараат за тероризам, тестирале оружје на Менкова колиба и Куба

Кумановски м.

Обвинение за три лица кои биле вооружени и подготвени за терористички напади

Сител - 25.02.2021

Обвинителството кривично ќе ги гони тројцата кумановци кои формирале терористичка организација и вежбале напади. Лицата се на возраст од 22 до 28 години. Според обвинението уште во 2019 еден од нив создал терористичка организација „Ќелија“ водена од ...