TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФОТО: Вардарци тренираа во Украина, следува натпреварот со Мотор Запорожје

Дриблинг - 26.02.2021

Ракометарите на Вардар се во Украина, го одржаа единствениот тренинг пред дуелот утре против Мотор Запорожје, средба од СЕХА конкуренцијата. Црвено-црните ќе го одиграат третиот меч во регионалната лига, имаат две победи сакаат и трета.

Алборг прави тим за титула, договори уште неколку големи ѕвезди

Вечер Прес - 26.02.2021

Данскиот ракометен шампион Алборг, прави феноменална работа на пазарот за играчи. Откако репрезентацијата го освои златниот медал на неодамна завршеното Светско првенство во Египет, сега Данците тргнаа во лов на титулата во Лигата на шампионите.

Георгиевски: Мотор е потенцијален противник и во Лигата на шампионите

Слободен Печат - 26.02.2021

Вардарци му гостуваат на Мотор Запорожје во својот трет натпревар во СЕХА лигата, со што ќе го заокружат „пеколниот“ февруари, во коj одиграа пет натпревари досега, а имаа и неколку одложени дуели.

Алушовски: Да го сопреме Маласинскас, тој е моторот на Мотор

Спортманија - 26.02.2021

Тренерот на Вардар очекува добар меч против украинскиот првак во СЕХА-лигата, а вели дека, пред сè, треба да се неутрализира опасниот Литванец кај домаќините. Вардар продолжува со ракометните натпревари во пеколен ритам и по победата против Елверум ...

Алушовски: Натпреварот со Елверум физички и психички не исцрпи, но против Мотор одиме на победа

Слободен Печат - 26.02.2021

По победата над Елверум со која го прекина четиримесечниот пост во Лигата на шампионите, Вардар викендов ги продолжува настапите во СЕХА лигата. Вардарци утревечер (20.15 ч.) му гостуваат на Мотор Запорожје , а тренерот Стевче Алушовски смета дека ...

Гоце Георгиевски: Секоја победа носи дополнителна самодоверба!

SportMedia - 26.02.2021

Вардарци утре во Украина, во меч од 3.коло во СЕХА лигата му гостуваат на Мотор, тим од Запорожје. Ова ќе биде трет меч од оваа лига, со што ќе стават крај на месецот кој беше доста напорен за вардарци.

Вардарци „исцрпени“ на мегдан во Запорожје

Алфа - 26.02.2021

Ракометарите на Вардар утревечер му гостуваат на Мотор Запорожје во третото коло од СЕХА лигат. По двомечот со Елверум во Лигата на шампионите, тренерот Стевче Алушовски очекува тежок настап во Украина, од причина што неговиот тим е доста физички и ...

Алушовски за гостувањето кај Мотор: Исцрпени сме, но не сме без шанси!

SportMedia - 26.02.2021

Тренерот на Вардар 1961, Стевче Алушовски за утрепното гостување кај екипата на Мотор, во рамките на СЕХА лигата покрај другото истакна. “ По оние два меча со Елверум во Лигата на Шампионите морам да кажам дека Вардар е исцрпен.

Георгиевски: Мотор игра одлично сезонава, но со добар пристап се надевам на позитивен резултат

Екипа - 26.02.2021

Ракометарите на Вардар по двата натпревари дома против Елверум во Лигата на шампионите ги очекува гостување во Украина кај Мотор Запорожје во меч од регионалната СЕХА лига. Крилото на „црвено-црните“, Гоце Георгиевски вели дека иако е тежок период ...

Георгиевски: Победа против Мотор ќе ја крене уште повеќе нашата самодоверба

24 Ракомет - 26.02.2021

Десното крило на Вардар, Гоце Георгиевски имаше добри партии против тимот на Елверум и полека доаѓа до подобра форма така што покажува дека може да биде од голема помош за играта на вардарци.

Георгиевски: Секој натпревар има своја тежина и секоја победа носи самодоверба

Sport 1 - 26.02.2021

Гоце Георгиевски беше еден од најдобрите во таборот на Вардар во победата над Елверум во Лигата на шампиони пред два дена. Репрезентативното крило сега очекува нов тежок дуел со Мотор Запорожје во СЕХА-лигата.

Алушовски: Не сме без шанси и одиме во Запорожје да оствариме што е можно подобар резултат

Дриблинг - 26.02.2021

Ракометарите на Вардар 1961 по двомечот со Елверум во Лигата на шампионите, се насочуваат кон саботниот предизвик во СЕХА лигата. Предводникот на црвено-црните, Стевче Алушовски посочи дека неговите ракометари се физички и психички исцрпени, имаат ...

Георгиевски: Мотор е сериозен ривал, но се надевам на позитивен резултат

Gol.mk - 26.02.2021

Вардарци ќе гостуваат кај Мотор Запорожје во третиот натпревар од СЕХА лигата, по напорниот период, со што ќе го заокружат „пеколниот“ февруари во кои одиграа пет натпревари досега, а имаа неколку одложени.

Алушовски: Да го затвориме Малинскас имаме шанси да го добиеме Мотор

Екипа - 26.02.2021

Ракометарите на Вардар продолжуваат со маратонот во месец февруари. Црвено-црните по двата меча со Елверум во Лигата на шампионите ги очекува гостување во сабота против Мотор Запорожје во СЕХА лигата.

Алушовски: Мотор игра модерно, сè тргнува од Маласинскас!

Sport 1 - 26.02.2021

Напорниот февруари полека поминува за Вардар, а последниот натпревар од него се игра утревечер (20.45), кај Мотор Запорожје, во рамки на СЕХА-лигата. По двата меча со Елверум во рок од три дена, вардарци немаа многу шанса да одморат, туку веднаш се ...

Алушовски: Имаме убави шанси, но мора да го запреме Маласинскас

24 Ракомет - 26.02.2021

После победата против тимот на Елверум во Лигата на шампионите ракометарите на Вардар немаат време за пауза бидејќи утре ќе го имаат третиот предизвик сезонава во СЕХА лигата. „Црвено-црните“ гостуваат во Украина и ќе играат против Мотор, а јасно е ...

Алушовски: Мотор е квалитетен тим, Вардар е исцрпен - но ќе дадеме сè од себе!

Gol.mk - 26.02.2021

Ракометарите на Вардар по двомечот со Елверум во Скопје во рамките на Лигата на шампионите, ги очекува гостување од СЕХА лигата. Скопјани ќе му гостуваат на Мотор Запорожје, во натпревар кој со сигурност нема да биде лесен.

Алборг решен да направи дрим-тим: По Хансен и Бјорнсен, доаѓа и Палмарсон

SportMedia - 26.02.2021

Данскиот ракометен првак Алборг во следните сезони би требало да биде хит во Лигата на шампионите и со тоа да си го заземе своето место при врвот на европскиот ракомет. Билетите за идната сезона се распродадени (иако не е сигурно дали воопшто ќе има ...

Георгиевски: Мотор е силен противник, ова е важен натпревар за нас

МКД - 26.02.2021

По победата над Елверум во Лигата на шампионите, Вардар има нов предизвик, овој пат во СЕХА лигата се среќава со Мотор Запорожје. Георгиевски смета дека иако станува за меч од СЕХА лигата, натпреварот е важен за самодовербата на Вардарци, а Мотор е ...

Вардар му гостува на Мотор Запорожје

Курир - 27.02.2021

Ракометаритe на актуелниот македонски шампион Вардар му гостуваат на украинскиМотор Запорожје во третото коло од СЕХА лигата. По двомечот со Елверум во Лигата на шампионите, тренерот Стевче Алушовски очекува тежок настап во Украина, од причина што ...

Алборг формира „дрим-тим“: Хансен, Палмарсон и Ландин за нов европски гигант

Gol.mk - 25.02.2021

Потписот на Микел Хансен беше само почеток на планот да се формира нов европски гигант. Екипата на Алборг посакува „дрим-тим“ од најдобрите играчи во Европа. Мета на данскиот првак се скандинавски имиња.

Алборг го доби Мотор и остана потенцијален ривал на Вардар во ЛШ

Gol.mk - 25.02.2021

Алборг го доби дуелот кај Мотор Запорожје по трилер завршница со 27-29 (15-14), искачувајќи се на третото место во групата Б. Дуелот од Лигата на шампионите беше изедначен, со многу промени во резултатот и предноста на екипите, но Данците со одлична ...

Алборг со пресврт во финишот го совлада Мотор

24 Ракомет - 25.02.2021

Ракометарите на Алборг славеа против Мотор Запорожје со 29:27 во натпревар од Лигата на шампионите во рамките на Б групата. Двете екипи одиграа интересен прв дел, а ракометарите на Алборг и покрај водството од два разлика сепак дозволија домашните ...

Алборг не застанува – ги носи Палмарсон и Ландин?!

24 Ракомет - 25.02.2021

Екипата на Алборг продолжува со силните трансфери за сезоната 2022/23. Раководството на клубот е одлучено да го собере скандинавскиот крем и да биде еден од главните фаворити за освојување на Лигата на шампионите.

Алборг има за спонзор локален милијардер, па може да си го дозволи Хансен

24 Ракомет - 25.02.2021

Микел Хансен во летото 2022 година ќе го напушти ПСЖ и ќе се врати во својата татковина во екипата на Алборг. Тој ќе стане убедливо најплатениот играч во првенството на Данска, а договорот со Алборг е на три години.

Бјерсен три години во Алборг

Вечер Прес - 25.02.2021

Норвешкиот репрезентативец Кристијан Бјерсен, потпиша договор со екипата на Алборг. Данскиот првак има амбициозен план за наредните сезони. Данците претходно го ангажираа Микел Хансен, кој го шокира ракометниот свет кога одлучи да си замине од ПСЖ.