TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Митрески: Ајде да ги изгласаме важните закони и веднаш да го распуштиме Собранието

Press24 - 14.02.2020

Факт е дека ВМРО-ДПМНЕ завчера ги одложуваше комисиите за петок 14 февруари а бара избори на 12 април, порача денеска во Собранието коориднаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески, на седницата на чиј дневен ред меѓудругото, е и предлог ...

Митрески: Пратениците да си ја завршат својата работа, да се донесат законите, па потоа да се распушти Собранието

Канал5 - 14.02.2020

Ние како пратеничка група веќе кажавме дека имаме закони кои треба да ги донесеме пред распуштање на Собранието, за да се одржат изборите на 12 април. Тоа се Законот за АВМУ и законот за одбрана, законот за исплата на плата за професорите.

Митрески: Никој не смее да се дрзне да го блокира Законот за Јавно обвинителство

Локално - 14.02.2020

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на прес конференција побара сите законски решенија кои се битни за граѓаните, вклучувајќи го Законот за Јавно обвинителство да бидат донесени пред распуштање на Собранието.

Сите договорени закони мора да се донесат пред да се распушти Собранието, вели Спасовски

Сакам да кажам - 14.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спсовски кажа дека ставот на неговата партија СДСМ е дека сите законски решенија за кои што се договорени, како Законот за Јавно обвинителство, мора да се донесат пред да се распушти Собранието.

Спасовски: Да се донесат законите, а потоа да се распушти Собранието

Макфакс - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски изјави дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто се важни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори. Тој нагласи дека сите законски решенија, пред се законот за ЈО, ...

Спасовски: Со ДУИ имаме коректни релации, пред избори секогаш има тензии

Фокус - 14.02.2020

Премиерот во техничката влада, Оливер Спасовски порачува дека мора во Собрание да се донесат сите законски решенија кои се договорени, па потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски: Договорените закони да се донесат пред распуштање на Собранието

Н.Македонија - 14.02.2020

Сите закони што се многу битни за граѓаните прво треба да се донесат во Собранието, пред неговото распуштање, па дури потоа да се оди на избори, истакна премиерот на техничката влада Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања по посетата на ...

Изборите станаа понеизвесни од законот за јавно обвинителство

Независен - 14.02.2020

„Ставот на СДСМ за распуштање на Собранието е јасен – прво да се донесат сите законски решенија што се договорени и кои што се важни за иднината на земјата. Законите мора да бидат донесени пред распуштање на Собранието“, изјави утрово премиерот ...

Спасовски: Нема распуштање на Собранието без да се донесат законите

Алсат-М - 14.02.2020

Приоритет е да се донесат законите, а не да се оди на избори и тоа треба да биде примарно за сите политички партии, не може приоритет да биде било каков политички интерес, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски и додаде: „Релациите со ДУИ се ...

Спасовски: Парламентот нема да се распушти без да се донесат законите

+инфо - 14.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски утрово изјави дека најпрво ќе мора да се донесат законските решенија, а дури потоа да се распушти парламентот, алудирајќи на Законот за Јавно обвинителство кој ќе се носи денеска.

Спасовски: Нема распуштање на Собранието без донесени закони

Frontline - 14.02.2020

Техничкиот премиер оцени дека кога доаѓаат избори секогаш има тензии, кои, како што рече, се само собирање политички поени. Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се ...

Спасовски: Мора да се донесат законите за кои сме договорени, потоа да се распушти Собранието

360 степени - 14.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски порача дека Собранието не треба да се распушти пред да се донесат закажаните закони. Ваквата негова изјава доаѓа по вчерашните турбуленции во законодавниот дом каде спикерот Талат Џафери ја презакажа седницата за ...

Собраниски или парламентарни избори?

Н.Македонија - 14.02.2020

Најнапред ја имам обврската да бидам искрен пред себе и пред читателите. Текст со слична содржина каква што ќе прочитате подолу сум објавил пред собраниските избори, во октомври 2016 година, во тогашниот весник „Дневник“.

СПАСОВСКИ МНОГУ ПОМЕК ОД НИКОЛОВСКИ - тивко го спомна новото мнозинство, но не отстапува од законот за ЈО

Фактор - 14.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски вели дека мора прво да се донесат законите што се важни за државата, како што е законот за јавно обвинителество, па потоа да се оди на избори. Доколку дојде до опструкции од нивниот коалиционен партнер, не е ...

Спасовски: Носење на сите закони, па потоа распуштање на парламентот (ВИДЕО)

ТВ21 - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски, денеска при посетатана студентскиот дом „Гоце Делчев“ изјави дека најпрво ќе мора да се донесат законските решенија, па потоа да се распушти парламентот, алудирајќи на Законот за ЈО кој ќе се носи денеска.

Собранието ќе се распушти в недела на пладне

Press24 - 13.02.2020

Собранискиот состав ќе се распушти в недела на пладне, неофицијално од собраниски извори дознава Пресс24. Во меѓувреме, 135-та собраниска седница на чиј дневен ред е предлог Законот за ЈО доцни речиси еден час.

Собранието тешко да се рапушти и денеска

Фактор - 13.02.2020

Како што поминуваат деновите така се поизвесно станува дека Законодавниот дом нема да се распушти барем до најавениот 16-ти февруари. Ова може да се заклучи од најавената агенда на Собранието кое ќе има полни раце работа и денес.

СДСМ бега од договорот, Спасовски вели: Нема распуштање на Собранието без да се донесат законите

Курир - 14.02.2020

Приоритет е да се донесат законите, а не да се оди на избори и тоа треба да биде примарно за сите политички партии, не може приоритет да биде било каков политички интерес, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски и додаде: „Релациите со ДУИ се ...

Спасовски: Приоритет е да се донесат законите, а не да се оди на избори

Слободен Печат - 14.02.2020

Приоритет е да се донесат законите, а не да се оди на избори и тоа треба да биде примарно за сите политички партии, не може приоритет да биде било каков политички интерес, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски, при посета на посетатана ...

Спасовски: Прво да се донесат законите, па ќе се распушти Парламентот

Нетпрес - 14.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски утрово изјави дека најпрво ќе мора да се донесат законските решенија, а дури потоа да се распушти парламентот, алудирајќи на Законот за Јавно обвинителство кој ќе се носи денеска.

Спасовски: Распуштање на Собраниетo нема без носење на законите

Телма - 14.02.2020

Приоритет е да се донесат законите а не да се оди на избори и тоа треба да биде примарно за сите политички партии. Не може приоритет да биде било каков политички интерес, изјави техничкиот премиер Оливер Спасовски по синоќешното одложување на ...

Спасовски: Прво законите, па да се оди на избори

Локално - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

А1 On - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

24Инфо - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

24 Вести - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Сител - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски: Нема распуштање на Собранието без донесени закони

CivilMedia - 14.02.2020

„Ние мора прво да ги донесеме законите кои се исклучително важни за оваа држава и потоа треба да одиме на избори. Тоа е ставот кој го имаме и како Влада и како партија, од првиот момент до денеска.

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Вечер Прес - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

iPortal - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Канал5 - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Press24 - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Бриф - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски: Со ДУИ имаме коректни релации

Тера - 14.02.2020

Премиерот во техничката влада, Оливер Спасовски порачува дека мора во Собрание да се донесат сите законски решенија кои се договорени, па потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

И Спасовски бега од избори: Парламентот нема да се распушти без да се донесат законите

Република - 14.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски утрово изјави дека прво ќе мора да се донесат законските решенија, а дури потоа да се распушти парламентот, алудирајќи на Законот за Јавно обвинителство кој ќе се носи денеска.

Прво да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори, порача Спасовски

МКД - 14.02.2020

Во Собранието прво треба да се донесат сите закони кои што се многу битни за граѓаните па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори, порача премиерот Оливер Спасовски, но не го коментираше евентуалното формирање ново парламентарно ...

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

ММС - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски: имаме коректни односи со ДУИ

Р.С.Европа - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

СПАСОВСКИ: Прво законите и разрешување на министерката Рашела Мизрахи, па потоа распуштање на Собранието и одење на ...

Денешен - 14.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Либертас - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

СДСМ се повлекува од договорот кај Пендаровски, нема избори без новите услови на Заев

Expres - 14.02.2020

Премиерот во техничката влада, Оливер Спасовски потврди дека договорот постигнат на крајот на минатата Годин на лидерската средба кај претседателот Пендаровски веќе не важи. На лидерската средба тогаш не стана збор за било какви закони како услов за ...

Спасовски уценува: Спас за Заев со носење на Законот за ЈО, па избори

Курир - 14.02.2020

„Ние мора прво да ги донесеме законите кои се исклучително важни за оваа држава и потоа треба да одиме на избори. Тоа е ставот кој го имаме и како Влада и како партија, од првиот момент до денеска.

Спасовски: „Распуштање на Собрание нема без носење на законите“

Скопје1 - 14.02.2020

„Најпрво треба да се донесат законските решенија, па потоа парламентот да се распушти“, изјави техничкиот премиер Оливер Спасовски. Техничкиот премиер оцени дека кога доаѓаат избори секогаш има тензии, кои, како што рече, се само собирање политички ...

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

MakPress - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори.

Спасовски смирува: Релациите со ДУИ се коректни

Нова ТВ - 14.02.2020

„Ставот на СДСМ за распуштање на Собранието е јасен – прво да се донесат сите законски решенија што се договорени и кои што се важни за иднината на земјата. Законите мора да бидат донесени пред распуштање на Собранието“, се обиде утрово техничкиот ...

Спасовски: Да се донесат законите, а потоа да се распушти Собранието

Centar - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски изјави дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони коишто се важни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори. Тој нагласи дека сите законски решенија, пред сè законот за ЈО, ...

Спасовски: Да се донесат законите, а потоа да се распушти Собранието

MTM - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски изјави дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони коишто се важни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори. Тој нагласи дека сите законски решенија, пред сè законот за ЈО, ...

Спасовски: Да се донесат законите, а потоа да се распушти Собранието

Точка - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски изјави дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони коишто се важни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори. Тој нагласи дека сите законски решенија, пред сè законот за ЈО, ...

Митрески: Пратениците да си ја завршат својата работа, да се донесат законите, па потоа да се распушти собранието

А1 On - 14.02.2020

Ние како пратеничка група веќе кажавме дека имаме закони кои треба да ги донесеме пред распуштање на Собранието, за да се одржат изборите на 12 април. Тоа се Законот за АВМУ и законот за одбрана, законот за исплата на плата за професорите, посочи ...

Митрески: Ајде да ги изгласаме важните закони и веднаш да го распуштиме Собранието!

24Инфо - 14.02.2020

Факт е дека ВМРО-ДПМНЕ завчера ги одложуваше комисиите за петок 14 февруари а бара избори на 12 април, порача денеска во Собранието коориднаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески, на седницата на чиј дневен ред меѓудругото, е и предлог ...