TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФОТО: Грчки хирург си тера „мајтап“ со македонските колеги за трансплатацијата на срце

Press24 - 26.05.2020

Грчки хирург на Фејсбук цинично им честиташе на своите колеги за извршената трансплатација на срце, но посочи дека тоа се случило во Северна Македонија, додека пак во Македонија (Тесалоники) првата странсплатација на срце била изведена одамна, пред ...

Грчки хирург им се потсмева на македонските колеги за првата трансплантација на срце во земјата

Точка - 26.05.2020

На Клиниката за кардиохирургија во Скопје, во петокот по шестчасовна операција беше извршена првата трансплантација на срце во земјата. Трансплантацијата беше изведена под водство на д-р Сашко Јовев од државната кардиохирургија, заедно со д-р Жан ...

Д-р Јовев: Свеста за донаторство кај нас не е голема, пациентот го очекува живот со нормални активности (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат - 26.05.2020

Некој подолг период пред операција се подготвува и тимот и пациентот, а корона вирусот не беше проблем за премиерната трансплантација на срце, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, доктор Сашко Јовев, шеф на тимот кој направи прва ...

Грчки хирург “трола” македонски колеги за првата трансплантација на срце (ФОТО)

Expres - 26.05.2020

Грчки хирург на Фејсбук тврди дека првата трансплантација на срце во Македонија е направена многу одамна а таа што се случи минатата година била во Северна Македонија. Коментарот доаѓа откако еден од членовите на македонскиот тим за Др.

Д-р Јовев: Пред новото срце животот на Иван се броеше во месеци

360 степени - 24.05.2020

Првиот пациент во земјава кому му беше пресадено срце е стабилен и веќе не е на респиратор за дишење. Засега се се одвива по најдобар ред, вели лидерот на тимот доктори кои ја направија првата трансплантација на срце д-р Сашко Јовев, во интервју за ...

Доктор Јовев: Иван утрово се разбуди со ново срце и со солзи на очите

Фокус - 24.05.2020

Доктор Сашко Јовев кој беше лидер на тимот доктори кои ја направија првата трансплантација на срце, во гостувањето на ТВ 24 раскажа какви се реакциите на пациентот Иван, кој го доби донираното срце. „Неговата реакција беше мошне симпатична.

Јoвев за тв 24: Иван утринава се разбуди со новото срце и солзи радосници

24 Вести - 24.05.2020

По успешната трансплантација Иван утринава се рабуди со новото срце. Сега следува најважниот период од неговото закрепнување..дали телото ќе го прифати новиот орган. Гостин во централниот дневник беше доктор Сашко Јовев, лидерот на тимот доктори кои ...

Јовев: Трансплантацијата на срце е круната на македонската медицина

Frontline - 24.05.2020

Тој информираше дека пациентот засега е добар и се надева дека ќе остане ...

21: Ако го слушаме ВМРО-ДПМНЕ избори ќе нема до декември, институциите и здравството подготвени за тешки операции, ...

Frontline - 24.05.2020

Преглед на вести во 21 часот. Јовев : Иван утрово се разбуди со ново срце, институциите и здравствоto се подготвени за вакви операции. По успешната трансплантација Иван утринава се рабуди со новото срце.

Доктор Јовев: Без трансплантацијата, на Иван му се прогнозираа уште неколку месеци

Фактор - 25.05.2020

Лидерот на тимот доктори кои ја направија првата трансплантација на срце д-р Сашко Јовев, во интервју за ТВ24 рече дека пациентот е стабилен и веќе не е на респиратор за дишење. Според д -р Јовев, пред трансплантацијата, докторите прогнозирале дека ...

Д-р Јовев: Без трансплантацијата на Иван му се прогнозираа уште неколку месеци живот

iPortal - 25.05.2020

Лидерот на тимот доктори д-р Сашко Јовев кои ја предводеа успешната трансплантација на срце кај 54-годишниот Иван Огненовски во вчерашното интервју на ТВ 24 рече дека според лекарските проценки овој пациент би можел да живее уште неколку месеци, ...

Д-р Јовев: Свеста за донаторство кај нас не е голема

Независен - 26.05.2020

Некој подолг период пред операција се подготвува и тимот и пациентот, а корона вирусот не беше проблем за премиерната трансплантација на срце, изјави во „ Утрински брифинг “ на „Слободна ТВ“, доктор Сашко Јовев, шеф на тимот кој направи прва ...

Д-р Јовев: Свеста за донаторство кај нас не е голема, пациентот го очекува живот со нормални активности

iPortal - 26.05.2020

Некој подолг период пред операција се подготвува и тимот и пациентот, а корона вирусот не беше проблем за премиерната трансплантација на срце, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ , доктор Сашко Јовев, шеф на тимот кој направи прва ...

(ФОТО) Цинична честитка од Грчки хирург за македонските колеги кои извшија трансплатацијата на срце

Скопје1 - 26.05.2020

Грчки хирург на Фејсбук цинично им честиташе на своите колеги за извршената трансплатација на срце, но посочи дека тоа се случило во Северна Македонија, додека пак во Македонија (Тесалоники) првата странсплатација на срце била изведена одамна, пред ...

Д-р Јовев: Свеста за донаторство кај нас не е голема

Press24 - 26.05.2020

Некој подолг период пред операција се подготвува и тимот и пациентот, а корона вирусот не беше проблем за премиерната трансплантација на срце, изјави во „ Утрински брифинг “ на „Слободна ТВ“, доктор Сашко Јовев, шеф на тимот кој направи прва ...

Д-р Јовев: Свеста за донаторство кај нас не е голема

Локално - 26.05.2020

Некој подолг период пред операција се подготвува и тимот и пациентот, а корона вирусот не беше проблем за премиерната трансплантација на срце, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, доктор Сашко Јовев, шеф на тимот кој направи прва ...

Грчки хирург им се потсмева на македонските колеги за првата трансплантација на срце во Македонија

Мак. Весник - 26.05.2020

Ваквото достигнување го споделил и д-р Јовев на социјалните мрежи, каде наишол на бројни пофалби, но и многу цинични коментари од негови грчки колеги. Грчкиот хирург цинично им честитал на македонските хирурзи за извршената трансплантација на срце, ...