TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев се „диференцира“ од Каракачанов: Јас сум Македонец, имаме различни светогледи…

Expres - 29.11.2020

Нагласувајќи ја одново својата „македонска жица“, премиерот Зоран Заев објаснува во што се разликуваат со вицепремиерот и министер за одбрана на Бугарија, Красимир ...

Каракачанов го нарече Заев Бугарин, македонскиот премиер одговори

Локално - 28.11.2020

Бугарскиот министер за одбрана и вицепремиер на Бугарија, Красимир Каракачанов, вели дека премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, е Бугарин на кому „полека му работи умот“. „Според стариот бугарски обичај, Бугаринот се вразумува следниот ден, ...

Јас сум Македонец, Каракачанов е Бугарин, Доста беше омраза, реагира Заев на навредите од бугарскиот вицепремиер

Сакам да кажам - 28.11.2020

Премиерот Зоран Заев вечерва на својот официјален Фејсбук профил напиша дека македонскиот и бугарскиот народ сакаат исчекор кон пријателство, а не говор на омраза. Во објавата, Заев кажа дека меѓу него и бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов ...

Се огласи Заев: Доста беше омраза, јас сум Македонец кој зборува македонски јазик

ТВ21 - 28.11.2020

Премиерот Заев со порака на Фејсбук возврати на денешните обвинувања од страна на Каракачанов. „Јас сум Македонец 🇲🇰 кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет.

Говор на Омраза од страна на БУГАРИЈА не престанува! Сега и ЕУ е СМРДЛИВА за еден БУГАРИН!

Канал5 - 28.11.2020

FB страната на Канал 5 и нашата телевизија се очигледно од огромен интерес на бугарските граѓани, што е убаво и полезно за сите, но ... Посетеноста на нашата FB страна, но гледаноста на нашата, Канал 5 Телевизија се гледа во Бугарија ( очигледно ...

По стар бугарски обичај, на Бугаринот му доаѓа памет следниот ден, така и на Заев, вели Каракачанов за интервјуто на ...

MakPress - 29.11.2020

„По стар бугарски обичај, на Бугаринот му доаѓа паметот следниот ден, па така е и со колегата Заев“. Ова во изјава за новинарите го истакна бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов.

Заев му одговори на Каракачанов: Доста беше омраза!

CivilMedia - 28.11.2020

„Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет“ – напиша денеска премиерот Заев на социјалните мрежи, по недоличната изјава на Каракачанов за ...

Провокација на Каракачанов: На Заев акалот му иде другиот ден ВИДЕО

+инфо - 28.11.2020

По стар бугарски обичај, на Бугаринот му доаѓа паметот следниот ден, па така е и со колегата Заев - рече Каракачанов. Бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов упати навреди за македонскиот премиер Зоран Заев по интервјуто на премиерот.

Димитриевски бара Борисов да се извини или да прекинат преговорите со Бугарија ВИДЕО

+инфо - 28.11.2020

Вицепремиерот на Бугарија Красимир Каракачанов по интервјуто на премиерот Зоран Заев рече дека „според стара бугарска изрека, на Бугаринот умот му доаѓа идниот ден, така и на колегата Заев“.

Медиапул БГ: 10 незгодни прашања за нашето ( Бугарско ) вето

Канал5 - 28.11.2020

Медиапул е бугарски портал кој лоцирани 10 грешки, од нивен, реален и чесен „агол“, кои довеле до ветото за Македонија, а истото е осудено од сите останати членки на ЕУ 1. Зошто Бугарија го предложи контроверзниот бизнисмен ЈОРДАН (Орце) КАМЧЕВ за ...

Заев му врати на Каракачaнов: Не сум Бугарин

Република - 28.11.2020

Откако денеска вицепремиерот на источниот сосед го навреди Заев дека е Бугарин на кој следниот ден му текнува, со реакција се јави и премиерот. Заев тврди дека е Македонец кој зборува македонски јазик признат од целиот свет како што Каракачанов е ...

Kaракачнов: Заев е Бугарин кому паметот му доаѓа следниот ден

PressingTV - 28.11.2020

Низа навреди за македонскиот премиер Зоран Заев, од неговите пријатели од Бугарија. Вицепремиерот на Бугарија и Министер за одбрана, Красимир Карачаканов изјави дека Заев е „Бугарин на кој мозокот му работи споро“.

Каракачанов го фали Заев и го нарече “Бугарин на кој му доаѓа паметот“ (ВИДЕО)

Курир - 28.11.2020

„По стар бугарски обичај, на Бугаринот му доаѓа паметот следниот ден, па така е и со колегата Заев“. Ова во изјава за новинарите го истакна бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов.

(ВИДЕО) Каракачанов: Заев е Бугарин на кој мозокот му работи споро

Скопје1 - 28.11.2020

Бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов со навредливи зборови за премиерот Зоран Заев. Каракачанов изјави дека Заев е „Бугарин на кој мозокот му работи споро: – По стар бугарски обичај, на Бугаринот му доаѓа паметот следниот ден, па така е и со ...

ДИМИТРИЕВСКИ: Борисов да се огради од навредите на Каракачанов за Заев (Бугарин на кој мозокот му работи бавно) или ...

Денешен - 28.11.2020

Срамни и понижувачки се ваквите шовинистички изјави на Красимир Каракачанов. Доколку премиерот на Република Бугарија г-дин Борисов не се огради од ваквите навредливи изјави на неговиот вицепремиер Каракачанов потребно е да се стопираат разговорите и ...

КАРАКАЧАНОВ ЗА ЗАЕВ: На Бугаринот умот му доаѓа следниот ден, така е и со Заев!

Денешен - 28.11.2020

По интервјуто на Зоран Заевз а БГНЕС, со изјава се јави и Красимир Каракачанов: „На Бгаринот акл’т му доаѓа другиот ден, така е и со Заев“, рече меѓудругто ...

Каракачанов: Заев е Бугарин на кој мозокот му работи споро

Република - 28.11.2020

Низа навреди за македонскиот премиер Зоран Заев, од неговите пријатели од Бугарија. Вицепремиерот на Бугарија и Министер за одбрана, Красимир Карачаканов изјави дека Заев е „Бугарин на кој мозокот му работи споро“.

Експресно згасна Фејсбук-група по заканата од Спасовски

Фактор - 28.11.2020

Фејсбук групата „Ајде да плукаме по Бугари и бугараши“ експресно е избришана од социјалните мрежи откако министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вчера рече дека и меѓудругото и поттикнувањето на нетрпеливост кон источниот сосед ќе се третира ...

Димитриевски бара извинување од Борисов, протестна нота или прекин на разговорите со Бугарија

AKO - 28.11.2020

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, побара извинување од Бојко Борисов за последната изјава на вицепремиерот во неговата влада, Министерот за одбрана, Красимир Карачаканов: ,,Срамни и понижувачки се ваквите шовинистички изјави на ...

Дали е нов услов или само говор „без омраза“

Expres - 28.11.2020

Софија побара од македонските власти да преземат мерки за сопирање на говорот на омраза спрема Бугарија на социјалните мрежи. Министерот за внатрешни, Оливер Спасовски, соопшти дека МВР презеде одрдени истражни дејства и дека ќе има и казни.

Софија бара реакција и за „вознемирувањето“ на лицата со бугарско државјанство во Македонија

Мак. Весник - 28.11.2020

Бугарија ги цени брзите потези на властите во Скопје за палењето на бугарското знаме и манифестациите на говор на омраза на социјалните мрежи, но очекува брза реакција и за тоа што податоци за лица со бугарскоЗ државјанство кои живеат на ...

МВР го следи и го санкционира говорот на омраза поврзан со актуелните односи со Бугарија

Frontline - 27.11.2020

Министерството за внатрешни работи сериозно презема активности во делот на спречување и санкционирање на говорот на омраза, посебно инициран од актуелните односи со Бугарија, пренесува 360 степени .

ВНИМАВАЈТЕ: Полицијата го следи говорот на омраза на интернет насочен кон Бугарија

Мак. Весник - 27.11.2020

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изјави дека за ова соработуваат со бугарските колеги. „Ги следиме, преземени се одредени истражни дејства за одредени Фејсбук-групи и на други мрежи.

Внимавајте што пишувате на Фејсбук за Бугарија: МВР го следи и го казнува говорот на омраза

Вечер - 27.11.2020

Полицијата го следи и го санкционира говорот на омраза на социјалните мрежи поврзан со актуелните случувања со Бугарија, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски откако вчера на амбасадорот на земјава во Бугарија му биле соопштени ...

Внимавајте на Фејсбук што пишувате за Бугарија: МВР го следи и го казнува говорот на омраза

24Инфо - 27.11.2020

Полицијата го следи и го санкционира говорот на омраза на социјалните мрежи поврзан со актуелните случувања со Бугарија. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изјави дека за ова соработуваат со бугарските колеги.

Ќе се казнува говорот на омраза кон Бугарија на социјалните мрежи

Expres - 28.11.2020

Полицијата го следи и го санкционира говорот на омраза на социјалните мрежи поврзан со актуелните случувања со Бугарија, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски откако вчера на амбасадорот на земјава во Бугарија му биле соопштени ...

Димитриевски бара извинување од Борисов, протестна нота или прекин на разговорите со Бугарија

Република - 28.11.2020

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, побара извинување од бугарскиот премиер Бојко Борисов за последната изјава на вицепремиерот во неговата влада и Министер за одбрана, Красимир Карачаканов: „Срамни и понижувачки се ваквите ...

(ВИДЕО) Каракачанов за Заев: „На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден“

Нетпрес - 28.11.2020

„По стар бугарски обичај, на Бугаринот му доаѓа паметот следниот ден, па така е и со колегата Заев“, ова во изјава за новинарите го истакна бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов.

Кумановскиот градоначалник бара протестна нота до Бугарија

МКД - 28.11.2020

Градоналникот на Куманово Максим Димитриевски реагира преку својот Фејсбук и бара прекин на преговорите на македонската Влада со бугарската страна и протестна нота која македонското Министерство за надворешни работи ќе ја упати до официјална Софија.

МАКСИМ: Или Бојко да се извини или ДА СЕ ПРЕКИНАТ ПРЕГОВОРИТЕ

Вечер - 28.11.2020

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, побара извинување од бугарскиот премиер Бојко Борисов за последната изјава на вицепремиерот во неговата влада и Министер за одбрана, Красимир Карачаканов: „Срамни и понижувачки се ваквите ...

Димитриевски: Борисов да се извини или да прекинат преговорите со Бугарија

Мак. Весник - 28.11.2020

– Срамни и понижувачки се ваквите шовинистички изјави на Каракачанов. Доколку премиерот на Република Бугарија г-дин Борисов не се огради од ваквите навредливи изјави на неговиот вицепремиер Каракачанов потребно е да се стопираат разговорите и ...

Кумановскиот градоначалник бара протестна нота до Бугарија

Локално - 28.11.2020

Срамни и понижувачки се ваквите шовинистички изјави на Каракачанов. Доколку Премиерот на Република Бугарија г-дин Борисов не се огради од ваквите навредливи изјави на неговиот Вице Премиер Каракачанов потребно е да се стопираат разговорите и ...

Максим Димитриевски бара извинување за шовинистичките изјави на Каракачанов

Независен - 28.11.2020

Кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски од СДСМ преку Фејсбук бара бугарскиот премиер Бојко Борисов да се огради од изјавата на вицепремиерот Красимир Каракачанов, кој по интервјуто на премиерот Зоран Заев рече дека „според стара бугарска ...

Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик – Доста беше ...

Centar - 28.11.2020

ФБ статус на премиерот Зоран Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и идентитетска разлика не е единствената меѓу нас.

Заев до Каракачанов: Доста беше омраза

Независен - 28.11.2020

Премиерот Зоран Заев конечно се најде испровоциран од бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов кој со навреди и омаловажувања кон Македонија прави рејтинг во Бугарија. На својот ФБ профил тој го повика Каракачанов да престане со говорот ...

ЗАЕВ: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик. Доста беше ...

Вечер - 28.11.2020

По реакциите во јавноста и противењето на желбата да се откаже од македонскиот идентитет, јазик и бришење на историјата, вечерва на ФБ се огласи премиерот Зоран Заев, кој во еден пост одговара до македонската јавност, но му одговара и на бугарскиот ...

Заев: Доста беше омраза, јас сум Македонец кој зборува македонски јазик

Макфакс - 28.11.2020

„Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и идентитетска разлика не е единствената меѓу нас.Поважна и посериозна е разликата во ...

Заев му одговори на Каракачанов: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, доста беше омраза!

Скопје1 - 28.11.2020

Јас сум Македонец 🇲🇰 кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет, му одговори премиерот Зоран Заев на Бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов.

Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик – Доста беше ...

24Инфо - 28.11.2020

ФБ статус на премиерот Зоран Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и идентитетска разлика не е единствената меѓу нас.

Заев: Доста беше омраза, јас сум Македонец кој зборува македонски јазик

Опсервер - 28.11.2020

„Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и идентитетска разлика не е единствената меѓу нас.Поважна и посериозна е разликата во ...

Заев: Доста беше омраза, нашите народи очекуваат исчекор кон пријателство

А1 On - 28.11.2020

Премиерот Зоран Заев преку социјалните мрежи порача дека тој работи на доближување на ставовите околу разликите со Бугарија и дека тоа е можно само со размена на идеи и мислења, а не преку навреди.

Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик

Слободен Печат - 28.11.2020

Премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил реагираше во врска со реакциите од јавноста на неговото интервју во врска со преговорите со Бугарија, повикувајќи ги граѓаните да престанат со ширење на омраза.

Заев: Етничката и идентитетска разлика не е единствена меѓу мене и Каракачанов

Локално - 28.11.2020

„Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и идентитетска разлика не е единствената меѓу нас.

Заев му се правда на Каракачанов: Не сум Бугарин

PressingTV - 28.11.2020

Откако денеска вицепремиерот на источниот сосед го навреди Заев дека е Бугарин на кој следниот ден му текнува, со реакција се јави и премиерот. Заев тврди дека е Македонец кој зборува македонски јазик признат од целиот свет како што Каракачанов е ...

,,Доста беше омраза! Јас сум Македонец, Каракачанов е Бугарин…“, му одговори Заев на неговите најнови провокации

AKO - 28.11.2020

По последната провокативна изјава од бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, во која за Заев вели дека е Бугарин кој бавно размислува, премиерот Заев му одговори: ,,Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет.

Заев: Идентитетската и етичката разлика не е единствена помеѓу мене и Каракачанов

Нова ТВ - 28.11.2020

Премиерот Зоран Заев конечно се најде испровоциран од бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов кој со навреди и омаловажувања кон Македонија прави рејтинг во Бугарија. На својот ФБ профил тој го повика Каракачанов да престане со говорот ...

Заев: Доста беше омраза, јас сум Македонец кој зборува македонски јазик

Фокус - 28.11.2020

Премиерот Зоран Заев со порака на Фејсбук возврати на денешните обвинувања од страна на Красимир Каракачанов. -Јас сум Македонец 🇲🇰 кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од ...

Заев за прв пат директно му се спротивстави на Каракачанов: Доста беше навреди и недолични пораки!

Фактор - 28.11.2020

Премиерот Зоран Заев вечерва преку статус на Фејсбук за прв пат остро му се спротивстави на бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов, порачувајќи му дека со навреди и недолични пораки не може да работи на приближување на двата народи.

Заев: Нашите народи очекуваат исчекор кон пријателство, доста беше омраза

Независен - 28.11.2020

Јас сум Македонец, кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет, напиша вечерва на својот Фејсбук профил, премиерот Зоран Заев.

Заев: Нашите народи очекуваат исчекор кон пријателство, доста беше омраза

Опсервер - 28.11.2020

Јас сум Македонец, кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет, напиша вечерва на својот Фејсбук профил, премиерот Зоран Заев.