TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ со поддршка за Ѓоковиќ и распали по австралискиот премиер: Ќе ги добиете ли изборите?

Канал5 - 14.01.2022

Српскиот претседател Александар Вучиќ испрати видео порака за поддршка на Новак Ѓоковиќ и му одговори на австралискиот премиер Скот Морисон. Да потсетиме, Австралија повторно му ја одби визата на најдобриот тенисер на светот и планира да го протера ...

Вучиќ застана во одбрана на Ѓоковиќ и му се обрати на австралискиот премиер: „Ова изживување треба да престане!“

Во Центар

Вучиќ со порака до премиерот на Австралија: „Зошто го малтретирате?“ (ВИДЕО)

МКД

ВИДЕО | Вучиќ до Морисон: Зошто го малтретирате Новак?

Слободен Печат

Гојковиќ: Ѓоковиќ беше позитивен на ковид-19, не може да биде казнет

Слободен Печат

(Видео) Вучиќ со порака до австралиските власти: Зошто се изживувате врз Ѓоковиќ и врз целата нација?

Макфакс

Шоу на Александар Вучиќ за Новак Ѓоковиќ и порака до Австралија: „Србија ќе знае да ви одговори“ (ВИДЕО)

Sport M

А1 On Локално Press24 Точка 24Инфо Скопје1 Н.Македонија Вечер Прес

„Останатите тенисери се плашат да го поддржат Ѓоковиќ“

Спортски - 14.01.2022

Новак Ѓоковиќ ја чека разврската по новото укинување на визата од Министерот за емиграција на Австралија. Случајот сега е префрлен во Сојузниот суд на Австралија, а Ѓоковиќ вечерва од 22 часот по средноевропско време, сабота наутро по локално време ...

Искусниот тенисер го вклучи алармот и ја повика Австралија: „Другите играчи се во страв…“

Sport M

Една одлука на судијата го вознемири тимот на Ѓоковиќ, дали на Ноле му се подготвува најлошото сценарио?

Во Центар

Ѓоковиќ има личен договор со организаторот на турнирот

Вечер Прес

Жастин Енан: Австралијците не сакаат да го гледаат Новак Ѓоковиќ

Спортклуб

„Заборавив дека наскоро се ближат избори во Австралија… Држи се Новак!“

СуперСпорт

Анен: Најдобро е за сите Ѓоковиќ да не игра на „Австралија опен“

Слободен Печат

Макфакс Мета Телма Слободен Печат Слободен Печат Слободен Печат Макфакс Макфакс

Сеир на векот: Ѓоковиќ ќе игра на Австралија опен, ама ќе оди на суд после секој - гем!

Sport 1 - 14.01.2022

Ситуацијата со Новак Ѓоковиќ и неговата веќе комична битка со властите во Австралија околу дозволата да влезе во државата, а со тоа и да настапи на гренслем-турнирот во Мелбурн, предизвика милиони коментари и стана инспиранција дури и за најголемите ...

Aвстралиски суд одлучи: Ѓоковиќ после секој „гем“ да оди на судење

Бриф

Ѓоковиќ вечерва дава исказ, па повторно во притвор

Спортски

Кои се трите можни сценарија: Ѓоковиќ од притвор или на терен или на аеродром!

Слободен Печат

Ѓоковиќ ќе биде во притвор кај своите адвокати, случајот е префрлен во Сојузниот суд

Макфакс

Ѓоковиќ ќе биде во притвор кај своите адвокати, случајот е префрлен во Сојузниот суд

MTM

Ѓоковиќ нема да оди во притвор, за депортација ќе решава Федералниот суд!

Sport 1

МКД Спортски А1 On Sport 1 Gol.mk Спортклуб Вечер Прес Вечер Прес

Ѓоковиќ нема да биде депортиран до окончување на жалбата

Сител - 14.01.2022

Австралиската Влада по вторпат му ја откажа визата на Новак Ѓоковиќ, велејќи дека светскиот тенсиер број 1, кој е невакциниран за Ковид-19, може да претставува ризик за заедницата. Српскиот тенисер нема да биде депортиран од Мелбурн додека сојузниот ...

„Њујорк тајмс“ за Ѓоковиќ: Тенисерот е грешник

Локално

Ќе има уште една долга и бурна ноќ: Случајот префрлен на Федералниот суд! Новак ќе биде сослушан вечер во 22 часот, притворот е неизбежен

Точка

Ѓоковиќ се уште чека, се уште нема депортација

Sport M

Ѓоковиќ засега нема да биде депортиран од Австралија, закажани нови сослушувања

Сакам да кажам

Ѓоковиќ во „невозможна мисија“: Нема да има депортација додека не заврши постапката!

Слободен Печат

Ѓоковиќ нема да биде депортиран до окончување на жалбата

Р.С.Европа

Сакам да кажам Екипа А1 On Макфакс Gol.mk Бриф Дриблинг Нова ТВ

СЗО: „Да НЕ се ограничува движење на невакцинираните“

Алсат-М - 14.01.2022

Високи претставници на Светската здравствена организација повикаа никој да не треба да биде ограничен во своето слободно движење само затоа што не е вакциниран против корона вирусот. Директорката за имунизација на СЗО Кетрин О’Брајан и извршниот ...

СЗО: „Да НЕ се ограничува движење на невакцинираните“

Zoom

Морисон: Оваа пандемија беше неверојатно тешка за секој Австралиец, одлуката за Ѓоковиќ е од јавен интерес

МКД - 14.01.2022

Премиерот на Австралија, Скот Морисон вели дека одлуката на министерот Алекс Хоук да ја укине визата на Новак Ѓоковиќ е поради јавниот интерес на земјата која за време на пандемијата жртвувала многу во борбата против ковид-19.

Морисон за поништувањето на австралиската виза на Ѓоковиќ

Бриф

Морисон за поништувањето на австралиската виза на Ѓоковиќ

Сител

Морисон за поништувањето на австралиската виза на Ѓоковиќ

ТВ21

Морисон за поништувањето на австралиската виза на Ѓоковиќ

24 Вести

Морисон за поништувањето на визата на Ѓоковиќ: Австралијците направија многу жртви за време на оваа пандемија

Слободен Печат

Морисон за поништувањето на австралиската виза на Ѓоковиќ

24Инфо

Опсервер Канал5 Фокус Либертас Локално Независен Вечер Прес еМагазин

Австралискиот премиер за Ѓоковиќ: Мора да се заштити резултатот од нашето жртвување

Макфакс - 14.01.2022

Австралискиот премиер Скот Морисон ги коментираше последните случувања во врска со Новак Ѓоковиќ, откако австралискиот министер за имиграција Алекс Хок го искористи своето дискреционо право и му ја поништи визата на најдобриот светски тенисер.

Морисон: Австралијците жртвуваа многу за време на пандемијата, со право очекуваат дека ќе бидат заштитени

А1 On

Премиерот на Австралија објасни зошто сака да го депортира Ѓоковиќ

Sport 1

Австралискиот премиер за Ѓоковиќ: Мора да се заштити резултатот од нашето жртвување

Курир

ПОРАДИ ВАС ГО ПРОТЕРУВАМЕ НОВАК-ОБЈАВИ ПРЕМИЕРОТ НА АВСТРАЛИЈА: Ѓоковиќ е закана за цела држава

Фактор

Австралискиот премиер за Ѓоковиќ: Мора да се заштити резултатот од нашето жртвување

Press24

Австралискиот премиер за Ѓоковиќ: Мора да се заштити резултатот од нашето жртвување

MTM

Centar Точка Zoom Локално

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Независен - 14.01.2022

Австралија – Австралиската Влада денеска втор пат му ја поништи визата на Новак Ѓоковиќ, образложувајќи дека најдобриот светски тенисер, кој не е вакциниран против коронавирусот, може да претставува ризик за општеството во контекст на неговата ...

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Lider

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Бриф

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Слободен Печат

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Опсервер

Хронологија на настаните поврзани со укинувањето на визата на Новак Ѓоковиќ

Денешен

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ"

Press24

24Инфо Либертас MakPress ТВ21 Вечер Прес

Бекер: Надал знае зошто е во Мелбурн, тој може да ја освои титулата

Дерби - 14.01.2022

Германската легенда, Борис Бекер е постојано активен и има што да каже за сите актуелни случувања во светот на тенисот. Сега секако во фокусот е првиот грен слем Австралија Опен, засега како прв фаворит и носител останува Новак Ѓоковиќ, но сигурно ...

Бекер: Надал знае зошто е во Мелбурн, тој може да ја освои титулата

Точка

Австралија Опен: Намален капацитетот на стадионите на 50 отсто

Екипа

Ако не биде депортиран, Ѓоковиќ во 1 коло на Австралија опен ќе игра против Кецмановиќ

Канал5 - 13.01.2022

Додека се чека одлуката на владата на Австралија, околу евентуалната депортација на Новак Ѓоковиќ, во Мелбурн се одржа ждрепката за првиот Гренд-слем во сезоната, Австралија опен. Светскиот рекент број 1, Ѓоковиќ, турнирот ќе го отвори против ...

Ѓоковиќ доби српски тенисер за противник во првото коло од Австралија опен

МКД

Доколку не биде депортиран, Ѓоковиќ во првото коло на Австралија Опен ќе игра против Кецмановиќ

Слободен Печат

ФОТО: Ѓоковиќ го доби противникот во првото коло, ја чека одлуката на министерот за имиграција

Дриблинг

Ѓоковиќ против Србин во првото коло на АО, со Надал или Зверев дури во полуфинале

Gol.mk

Ѓоковиќ против Србин на отварањето на Австралија Опен, можен меч со Надал во полуфиналето

Екипа

Ѓоковиќ го дозна првиот противник во Австралија, можен дуел со Надал дури во полуфиналето

Дерби

Спортски SportMedia