TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието ги продолжи кризните состојби за струја и парно греење

Глас на Америка - 30.09.2022

Државата сеуште нема склучено договор за испорака на гас, неопходен за производство на електрична енергија и топлинска како продукт. Владата побара од лидерот на опозицијата да ги информацира компаиите кои тој тврди дека ги има и да доставата понуди ...

Собранието ќе одлучува за кризната состојба во енергетската област

Опсервер

Собранието ќе одлучува за кризната состојба во енергетската област

Независен

Собранието ќе одлучува за кризната состојба во енергетската област

Бриф

Собранието ќе одлучува за кризната состојба во енергетската област

24Инфо

Собранието ќе одлучува за кризната состојба во енергетската област

Курир

Собранието ќе одлучува за кризната состојба во енергетската област

24 Вести

Фокус Канал5 Слободен Печат Сител Либертас CivilMedia Press24 ТВ21

Димовски: Електричната енергија не е субвенционирана од Владата, субвенционирана е нивната неспособност

Press24 - 30.09.2022

Електричната енергија не е субвенционирана од Владата, субвенционирана е нивната неспособност, пишува Илија Димовски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, на социјалната мрежа Фејсбук. Тој вели дека Во Република Македонија во 2021 година се потрошиле 7.906 GWh.

Домашен контраудар против енергетската криза

Н.Македонија

Ковачевски за преговорите: Турција ќе ни продава двојно поевтина струја од берзанската, со Србија ќе разменуваме струја за гас

А1 On

Ковачевски: Со субвенционирање на цената на струјата го намалуваме трошокот на граѓаните за пет пати

Република

Андреевски: Стабилизирање на цените на енергенсите по 2025 година

Локално

Доколку не е субвенцијата на државата, сметката за струја ќе биде петпати поголема,тврди Ковачевски

Република

Ковачевски: Доколку не е субвенцијата на државата, сметката за струја ќе биде петпати поголема

Вечер Прес

Бриф Frontline Локално Кумановски м. Бриф 24Инфо MakPress Вечер Прес

СДСМ: Ковачевски обезбедува струја, енергенси и парно во пресрет на зимата, поддршка за граѓаните и фирмите

Макфакс - 30.09.2022

Во пресрет на најтешката зима во Европа по Втората светска војна, Владата предводена од СДСМ и премиерот Димитар Ковачевски обезбедува стабилно и сигурно снабдување со струја и енергенси. Обезбедени се доволно средства, за сите потреби од енергенси ...

Обезбедени се енергенси, струја и парно во пресрет на зимата, поддршка за граѓаните, фирмите и училиштата

24Инфо

СДСМ: Обезбедени се енергенси, струја и парно во пресрет на зимата, поддршка за граѓаните, ....

Канал5

Ковачевски обезбедува струја, енергенси и парно во пресрет на зимата, поддршка за граѓаните и фирмите

24Инфо

СДСМ: Ковачевски обезбедува струја, енергенси и парно во пресрет на зимата

МКД

Во пресрет на најтешката зима во Европа СДСМ го пофали Ковачевски: Обезбедил струја и парно за граѓаните и фирмите!

Курир

СДСМ: Ковачевски обезбедува струја, енергенси и парно во пресрет на зимата, поддршка за граѓаните и фирмите

MTM

Бриф Нетпрес Денар Канал5 Денешен

Дилема помеѓу високата инвестиција и остварената заштеда

Н.Македонија - 30.09.2022

Постапката за олеснување на поставувањето фотоволтаични колектори на покривите на домаќинствата и компаниите остана заглавена во Собранието, така што сега веќе е доцна да се направи нешто посериозно во делот на индивидуалното производство на ...

Домаќинствата ќе имаат струја и парно, финишираат преговорите за да му се помогне и на стопанството

Бизнис Вести

Домаќинствата ќе имаат струја и парно, финишираат преговорите за да му се помогне и на стопанството

Опсервер

Домаќинствата ќе имаат струја и парно, Владата ги повика граѓаните да штедат

Курир

Владата уверува: Домаќинствата ќе имаат струја и парно

Кајгана

Домаќинствата ќе имаат струја и парно, финишираат преговорите за да му се помогне и на стопанството

Сител

Домаќинствата ќе имаат струја и парно

Канал5

24 Вести OhridNews Zoom MakPress Денешен Press24 Н.Македонија Во Центар

Вистиномер: Преземањето со управување на системот за парно во Скопје е легално

Frontline - 30.09.2022

По проверка на законската регулатива може да се констатира дека постапките на Владата и вчерашните одлуки на Економско-енергетскиот совет се целосно законски покриени Премиерот Димитар Ковачевски по седницата на Економско-енергетскиот совет при ...

И Ковачевски и Мицкоски претставија план за справување со енергетската криза

Сител

Клучот на договорот за размена гас за струја со Србија лежи во „Гаспром“

Телма

Дали топланите ќе работат на гас или мазут?

Канал5

Ковачевски на вонредна прес-конференција за да каже ништо ново – Болниците и училиштата ќе добиваат поевтина електрична енергија

Алфа

Граѓаните прашуваат на кој начин ќе се субвенционираат сметките за електрична енергија

CivilMedia

Обезбедени средства за претстојната грејна сезона

Н.Македонија

Фактор 24 Вести Нова ТВ Вечер Прес Република Република Независен Н.Македонија

Русија треба да дозволи гасот од Србија да стаса до Македонија

Слободен Печат - 29.09.2022

Премиерот Димитар Ковачевски денеска посочи дека се водат интензивни преговори со Србија за да се обезбеди гас, но набавката мора да се реализира со мултилатерални договори, во кои би бил вклучен и рускиот државен гигант „Гаспром“.

Владата сака преку Србија да купи поевтин руски гас, Бектеши вели: Нема проблем – не преговараме со Газпром

Слободен Печат

Ако потпишеме договор со Србија ќе купиме гас по три – четири пати пониски цени, вели Бектеши

Н.Македонија

Нова закана за Европа: Ќе воведе ли Русија санкции за украинскиот Нафтогас

Скопје1

Доколку дојде до договор со Србија, гасот за Македонија ќе биде најмалку трипати поевтин

Локално

Бектеши: Преговараме со „Србија гас“, а не со „Газпром“

MakPress

Ковачевски признава: Гасоводот е на „Гаспром“, од нив зависи дали ќе добиеме гас

Фактор

Република Press24 Денешен

Мицкоски за ДВ: На регулираниот пазар треба да се вратат и јавните претпријатија

Deutsche Welle - 29.09.2022

Ако власта ја прифати понудата на ВМРО-ДПМНЕ, ќе се заштедат 300 милиони евра, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Одлуките што ги презентираше Ковачевски, ги оцени како штури и делумно ископирани Парно за скопјани ќе има - донесена е одлука за почнување на ...

Поевтина струја за училиштата и болниците и договор за парното греење во Скопје, најави Владата

Радио МОФ

Ковачевски најави поевтина струја за училиштата, болниците и малите компании

Мета

(Видео) Вонредна прес-конференција на Ковачевски: Парно ќе има, училиштата ќе бидат на регулираниот пазар

Макфакс

Економско-енергетскиот совет одлучи да почне постапката за издавање лиценца за производство на топлинска енергија од регулиран пазар

Алсат-М

Училиштата и болниците ќе плаќаат поевтина струја, одлучи Владата

Kumanovo News

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Бриф

Lider Lider Бриф Вечер Прес Република MakPress еМагазин еМагазин

Ковачевски: Заврши времето на изобилство, ова е време на штедење на електрична енергија

24Инфо - 29.09.2022

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на пратеничко прашање истакна дека Владата има план за справување со енергетската криза и веќе ги има ставено во функција сите свои капацитети, посочувајќи дека зимата која ни претстои ќе биде многу тешка за ...

Ковачевски: Заврши времето на изобилство, ова е време на штедење на електрична енергија

24 Вести

Ковачевски: Заврши времето на изобилство, ова е време на штедење

Кумановски м.

Ковачевски: Време е за штедење

Press24

Ковачевски: Заврши времето на изобилство, ова е време на штедење на електрична енергија

Република

Ковачевски: Заврши времето на изобилство, ова е време на штедење на електрична енергија

Бриф

Ковачевски: Заврши времето на изобилство, ова е време на штедење на електрична енергија

Макфакс

Локално MTM Нетпрес Мета Точка

СДСМ: Мерки на Владата и за помали сметки на струја во училиштата

Макфакс - 29.09.2022

„Економско енергетскиот совет на Владата, на синоќешната седница донесе одлуки кои гарантираат непречено снабдување со електрична енергија и енергенси за претстојната зима“ соопштија од СДСМ.

СДСМ: Мерки на Владата и за помали сметки на струја во училиштата

А1 On

Мерки на Владата и за помали сметки на струја во училиштата, образовниот процес е обезбеден и во зима, вели СДСМ

Скопје1

Мерки на Владата и за помали сметки на струја во училиштата, образовниот процес е обезбеден и во зима

24Инфо

СДСМ: Помали сметки на струја во училиштата, образовниот процес е обезбеден и во зима

Нетпрес

СДСМ: Мерки на Владата и за помали сметки на струја во училиштата

Локално

СДСМ: Мерки на Владата и за помали сметки на струја во училиштата, образовниот процес е обезбеден и во зима

Бриф

MTM Сител Денар Press24 Канал5 4NEWS Република Скопје инфо

Ковачевски: Европските држави имаат инфлација како кај нас

Република - 28.09.2022

Ако погледнете во која било европска држава, инфлацијата е на исто ниво како што е кај нас. Над 20 проценти стапка на инфлација има Естонија, а таа е европска држава. Па и во регионот толку се стапките на инфлација.

Ковачевски: Европските држави имаат инфлација како кај нас

Вечер Прес

Ковачевски: Европските држави имаат инфлација како кај нас

Бриф

Ковачевски: Европските држави имаат инфлација како кај нас

Во Центар

(ВИДЕО) Коциќ: Обезбедени се енергенси, струја и парно, поддршка за граѓаните, фирмите и училиштата

А1 On - 29.09.2022

Во пресрет на најтешката зима по Втората светска војна, Владата предводена од СДСМ донесе неколку одлуки и мерки за стабилно и сигурно снабдување со струја и енергенси. Обезбедени се пари, ќе има доволно за сите потреби од енергенси и топлинска ...

(Видео) Коциќ: Сметките за струја на граѓаните ќе бидат субвенционирани со 80 отсто

Макфакс

(ВИДЕО) Коциќ: Сметките за струја на граѓаните ќе бидат субвенционирани со 80 отсто

Press24

Коциќ: Обезбедени се енергенси, струја и парно во пресрет на зимата

Сител

(Видео) Коциќ: Сметките за струја на граѓаните ќе бидат субвенционирани со 80 отсто

MTM

Коциќ: Сметките за струја на граѓаните ќе бидат субвенционирани со 80 отсто

Локално

Коциќ: Сметките за струја на граѓаните ќе бидат субвенционирани со 80 отсто

Денар