TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во медиумите „ура„ и „уа“ за договорот за името

Р.С.Европа - 14.06.2018

Реакциите на претседателот Иванов, на опозицијата, на домашната јавност и на меѓународната заедница по објавувањето на договорот за името се во фокусот на сите медиуми. „Ја сакам Грција... Ја сакам Македонија.

Иванов: Не сум ги избркал Заев и Димитров

ТВ21 - 14.06.2018

Шефот на државата Ѓорге Иванов, вели дека според Уставот Претседателот е надлежен за постигнување меѓународни договори. Тврди дека бил исклучен од целиот процес околу прашањето за името. Иванов денеска во Софија рече дека тој не го блокира процесот ...

Иванов: Не ја дестабилизирам Македонија, не шпекулирајте (ВИДЕО)

МКД - 14.06.2018

Не ги прифаќам тие квалификации дека јас сум пречка за стабилноста на регионот. Знам кој ја води Македонија кон таа состојба, знам кој ја загрозува нејзината иднина, знам кој пречи на правото на просперитет на еден народ.

Претседател што не успеа да стане тоа

Deutsche Welle - 14.06.2018

Иванов го „чита“ Уставот како што секти ја читаат Библијата, го „толкува“ и растегнува на ист начин како што аматер растегнува хармоника. Јавно ни порача да не се надеваме дека неговата неодговорност има некакви лимити.

Иванов го штити Уставот со тоа што го прекршува

Слободен Печат - 14.06.2018

Пишува: Мартин Богатиноски Претседателот Ѓорге Иванов нема да може да го спречи процесот на ратификација на договорот помеѓу Македонија и Грција, објаснуваат политичките аналитичари и тврдат дека неговиот потпис е потребен, но не и неопходен.

Иванов од Софија: Не прифаќам акт кој е спротивен на Уставот и законите на Република Македонија

Курир - 14.06.2018

Секој претседател е под заклетва која ја дава, кога го прима својот мандат и се колне на Уставот. Сум се заколнал и сум дал свечена изјава дека ќе го почитувам Уставот на Република Македонија.

Иванов: Нема да легализирам политички дивоградби

Н.Македонија - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов вчера во обраќање пред јавноста порача дека со договорот со Грција се брише државноправниот континуитет на РМ, нагласувајќи дека овој договор е личен договор на преговарачите, нивна лична одлука и нивна одговорност.

Иванов пак ја отвори Пандорината кутија, кој ќе ја затвори?

Deutsche Welle - 14.06.2018

Повикот на Иванов „народот да не се плаши“ ги разбуди сеќавањата на деновите пред крвавиот 27 април. Еврокомесарот Хан го потсети Иванов дека има одговорност, а правници сметаат дека треба да биде повикан на одговорност.

Иванов: Договорот за името е политичка дивоградба

Призма - 13.06.2018

ЕУ и НАТО не смеат да бидат алиби за лош договор, рече Иванов Недостоинствен и неприфатлив. Вака претседателот Ѓорге Иванов го карактеризираше договорот меѓу македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, со кој се предвидува севкупна ...

Иванов: Договорот не го потпишувам, ниеден притисок нема да ме премисли

24 Вести - 13.06.2018

Договорот е штетен, нема да го потпишам, ниту поддржам и никаков притисок нема да го смени ова. Ова е порака на шефот на државата Ѓорѓе Иванов. Претседателот вели дека со договор се крши уставот и се гази македонскиот идентитет, вели тој е срамен за ...

Нема консензус за текстот на договорот за името

Алсат-М - 13.06.2018

Нема консензус за текстот на договорот за името. Откако го доби документот на исклучително кусата средба со премиерот и шефот на дипломатијата, претседателот Иванов во јавно обраќање договорот го нарече политичка дивоградба,текст штетен за ...

Иванов: Договорот со Грција е штетен и нема да го потпишам

Канал5 - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов оцени дека договорот со Грција е штетен за Република Македонија, дека е лична одлука и одговорност на премиерот Зоран Заев и министерот Никола Димитров и дека нема да го потпише.

За претседателот Иванов, договорот со Грција е штетен за Македонија

ТВ21 - 13.06.2018

Договорот со Грција е личен договор на Владата. Овој договор е штетен и поразителен за Република Македонија и јас нема да легализирам политички дивоградби, изјави денеска претседателот на Р. Македонија Ѓорѓе Иванов.

Јавноста бара: Претседателе кога ќе одговорите на новинарските прашања?

Либертас - 13.06.2018

Ѓорѓе Иванов не го става својот потпис на договорот со Грција – ова го соопшти во своето обраќање кое очекувано помина без новинарски прашања. Рече дека неговиот став е конечен и дека нема да се поколеба на закани и притисоци.

Иванов го прогласи за штетен договорот со Грција

24 Вести - 13.06.2018

Договорот со Грција е штетен, ја урива државоста – изјави претседателот Ѓорге Иванов и соопшти дека нема да го потпише документот. Ова следува откако тој претпладне, по само две минути го напушти состанокот со премиерот Заев и министерот Димитров.

Иванов :Нема да потпишам и да поддржам ваков штетен договорот со Грција

Канал5 - 13.06.2018

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов во директното обраќање до јавноста попладнево децидно порача дека нема да поддржи и да потпише вака штетен договор за името , каков што бил договорот со Грција.

Шефот на државата Иванов го отфрли текстот на договорот со Грција

Глас на Америка - 13.06.2018

Нема да потпишам ваков штетен текст на договор“, изјави Иванов во обраќањето до јавноста. За претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов - тоа е политичка дивоградба и личен договор на премиерот и шефот на дипломатијата.

СДСМ: Иванов покажа дека е политичка дивоградба на Никола Груевски и партиска марионета

Слободен Печат - 13.06.2018

„Ѓорѓе Иванов работи на директна штета на граѓаните, против Македонија и против македонската иднина. Со денешните ставови Иванов самиот потврди дека не е претседател на сите граѓани, туку партиска марионета на ВМРО-ДПМНЕ, политичка дивоградба на ...

Иванов: Јас како Ѓорѓе Иванов, личен договор на Заев и Ципрас нема да прифатам!

Република - 13.06.2018

Шефот на државата, Ѓорѓе Иванов во обраќање до јавноста попладнево изјави дека на средбата со премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска им кажал дека овој договор е штетен и единствен од ваков тип во историјата ...

По 2 минутната средба со Заев и Димитров, Иванов им ја покажал вратата

МК News - 13.06.2018

Шефот на државата го земал Договорот и без да ги сослуша гостите си заминал….На претседателската фб страна стои дека Иванов ги примил Заев и Димитров, дека средбата траела две минути и дека во текот на денот ќе има обраќање.

Иванов: Македонскиот народ каде и да е да не се плаши

Фактор - 13.06.2018

Македонскиот народ каде и да е, да не се плаши, порача попладнево претседателот Ѓорѓе Иванов во своето обраќање до јавноста по повод договорот со Атина за името Република Северна Македонија.

Димитров: Ќе нѐ биде… и покрај Иванов

МК News - 13.06.2018

Шефот на македонската дипломатијата Никола Димитров во изјава за Дојче веле по скандалозниот состанок кај претседателот Ѓорге Иванов кој траеше само две минути бидејќи претседателот одлучи да го прекине, вели дека „Ќе нѐ биде… и покрај Иванов“.

Иванов: Нема да потпишам (Видео)

Sky - 13.06.2018

Договорот за името е личен договор помеѓу премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Овој договор е неприфатлив, нема да дозволам легализација на политички дивоградби, односно нема да го потпишам договорот за името со ...

Иванов: Не ја дестабилизирам Македонија, не шпекулирајте

1tv - 14.06.2018

-Не ги прифаќам квалификациите дека јас сум пречка за стабилноста на регионот. Знам кој ја води Македонија кон таа состојба, знам кој ја загрозува нејзината иднина, знам кој пречи на правото на просперитет на еден народ.

Претседател што не успеа да стане тоа

Либертас - 14.06.2018

На денот кога грчкиот и македонскиот премиер постигнаа договор за решавање на речиси тридеценискиот спор за името, Македонија не доби шанса ни да здивне, ни да се израдува на тој историски договор.

(ВИДЕО) Иванов: Немав за што да зборувам со Зоран Заев

А1 On - 14.06.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов за вчерашната средба од две минути со премиерот Зоран Заев и министерот Никола Димитров, на прес конференција во Софија кажа дека немал за што да разговара.

Иванов: Договорот за името е политичка дивоградба

Локално - 13.06.2018

ЕУ и НАТО не смеат да бидат алиби за лош договор, рече Иванов Недостоинствен и неприфатлив. Вака претседателот Ѓорге Иванов го карактеризираше договорот меѓу македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, со кој се предвидува севкупна ...

Иванов: Мојот став е конечен, нема да поддржам и потпишам ваков штетен договор за РМ

AKO - 13.06.2018

Обраќање на Ѓорге Иванов, претседател на РМ, по повод договорот за името со Грција: ,,Дозволете да ве информирам дека денеска за прв пат на увид ми беше доставен постигнатиот договор меѓу премиерите на Република Македонија и на Република Грција.

Јавноста бара: Претседателе кога ќе одговорите на новинарските прашања?

iPortal - 13.06.2018

Ѓорѓе Иванов не го става својот потпис на договорот со Грција – ова го соопшти во своето обраќање кое очекувано помина без новинарски прашања. Рече дека неговиот став е конечен и дека нема да се поколеба на закани и притисоци.

СДСМ: Иванов е политичка дивоградба на Никола Груевски

+инфо - 13.06.2018

Ѓорѓе Иванов работи на директна штета на граѓаните, против Македонија и против македонската иднина, соопшти СДСМ. „Со денешните ставови Иванов самиот потврди дека не е претседател на сите граѓани, туку партиска марионета на ВМРО-ДПМНЕ, политичка ...

Иванов: Нема да поддржам и да потпишам ваков штетен текст на договор

МК News - 13.06.2018

Шефот на државата, Ѓорѓе Иванов во обраќање до јавноста попладнево изјави дека на средбата со премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска им кажал дека овој договор е штетен и единствен од ваков тип во историјата ...

Претседател што не успеа да стане тоа

iPortal - 14.06.2018

На денот кога грчкиот и македонскиот премиер постигнаа договор за решавање на речиси тридеценискиот спор за името, Македонија не доби шанса ни да здивне, ни да се израдува на тој историски договор.

Иванов и од Софија порача дека не го прифаќа договорот со Грција

Локално - 14.06.2018

Секој претседател е под заклетва која ја дава, кога го прима својот мандат и се колне на Уставот. Сум се заколнал и сум дал свечена изјава дека ќе го почитувам Уставот на Република Македонија.

Иванов договорот го смета за политичка дивоградба

Сител - 13.06.2018

Иванов не го потпишува договорот кој вчера премиерот Заев го постигна со Ципрас за Република Северна Македонија за севкупна употреба и со уставни измени. Шефот на државата го оцени договорот како лична одлука на Заев, противуставен, недостоинствен, ...

Иванов: Нема да потпишам ваков штетен договор, нема да ме поколебаат закани и уцени

Мета - 13.06.2018

Договорот помеѓу Македонија и Грција не го обединува општеството туку дополнително го поларизира. Ќе се залагам за решение кое нема да го нарушува достоинството на македонскиот народ и граѓаните на Република Македонија, рече претседателот Ѓорѓе ...

Иванов: Договорот со Грција е штетен и нема да го потпишам

Популарно - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов оцени дека договорот со Грција е штетен за Република Македонија, дека е лична одлука и одговорност на премиерот Зоран Заев и министерот Никола Димитров и дека нема да го потпише.

Јавноста бара: Претседателе кога ќе одговорите на новинарските прашања?

1tv - 14.06.2018

Ѓорѓе Иванов не го става својот потпис на договорот со Грција – ова го соопшти во своето обраќање кое очекувано помина без новинарски прашања. Рече дека неговиот став е конечен и дека нема да се поколеба на закани и притисоци.

СДСМ: Иванов потврди дека не е претседател на сите граѓани, туку политичка дивоградба на Груевски

А1 On - 13.06.2018

СДСМ со писмено соопштение реагира на денешното обраќање на претседателот Ѓорге Ивнаов. „Ѓорге Иванов работи на директна штета на граѓаните, против Македонија и против македонската иднина.

Иванов и од Софија порача дека не го прифаќа договорот со Грција

CivilMedia - 14.06.2018

Секој претседател е под заклетва која ја дава, кога го прима својот мандат и се колне на Уставот. Сум се заколнал и сум дал свечена изјава дека ќе го почитувам Уставот на Република Македонија.

Јавноста бара ама Иванов секогаш бега од новинарските прашања

Локално - 14.06.2018

Ѓорѓе Иванов не го става својот потпис на договорот со Грција – ова го соопшти во своето обраќање кое очекувано помина без новинарски прашања. Рече дека неговиот став е конечен и дека нема да се поколеба на закани и притисоци.

СДСМ: Иванов покажа дека е политичка дивоградба на Груевски и партиска марионета

Вечер - 13.06.2018

Ѓорѓе Иванов работи на директна штета на граѓаните, против Македонија и против македонската иднина.Со денешните ставови Иванов самиот потврди дека не е претседател на сите граѓани, туку партиска марионета на ВМРО-ДПМНЕ, политичка дивоградба на ...

Иванов: Немав што да зборувам зо Заев и со Димитров

+инфо - 14.06.2018

Секој претседател е под заклетва која ја дава, кога го прима својот мандат и се колне на Уставот. Сум се заколнал и сум дал свечена изјава дека ќе го почитувам Уставот на Република Македонија.

СДСМ: Иванов покажа дека е политичка дивоградба на Никола Груевски

Макфакс - 13.06.2018

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение упати остри критики по обраќањето на претседателот Ѓорге Иванов , нарекувајќи го политичка дивоградба на Никола Груевски и партиска маринета.

Иванов од Софија: Не прифаќам акт кој е спротивен на Уставот и законите на Република Македонија

Република - 14.06.2018

Секој претседател е под заклетва која ја дава, кога го прима својот мандат и се колне на Уставот. Сум се заколнал и сум дал свечена изјава дека ќе го почитувам Уставот на Република Македонија.

СДСМ: Иванов покажа дека е политичка дивоградба на Груевски и партиска марионета

Стандард - 13.06.2018

“Ѓорѓе Иванов работи на директна штета на граѓаните, против Македонија и против македонската иднина”, реагираат од СДСМ на обраќањето на Иванов. “Со денешните ставови Иванов самиот потврди дека не е претседател на сите граѓани, туку партиска ...

Иванов и од Софија порача дека не го прифаќа договорот со Грција

Либертас - 14.06.2018

Секој претседател е под заклетва која ја дава, кога го прима својот мандат и се колне на Уставот. Сум се заколнал и сум дал свечена изјава дека ќе го почитувам Уставот на Република Македонија.

СДСМ: Иванов е политичка дивоградба на Груевски

Независен - 13.06.2018

Ѓорѓе Иванов работи на директна штета на граѓаните, против Македонија и против македонската иднина. Со денешните ставови Иванов самиот потврди дека не е претседател на сите граѓани, туку партиска марионета на ВМРО-ДПМНЕ, политичка дивоградба на ...

Иванов од Софија: Не прифаќам акт кој е спротивен на Уставот и законите на Република Македонија

Поглед - 14.06.2018

Секој претседател е под заклетва која ја дава, кога го прима својот мандат и се колне на Уставот. Сум се заколнал и сум дал свечена изјава дека ќе го почитувам Уставот на Република Македонија.

СДСМ: Иванов покажа дека е политичка дивоградба на Груевски и партиска марионета

МКД - 13.06.2018

СДСМ го обвини претседателот Ѓорге Иванов дека дејствува штетно за граѓаните и државата, и покажа дека е политичка дивоградба на Никола Груевски и партиска марионета. Иванов работи на директна штета на граѓаните, против Македонија и против ...

Иванов од Софија: Не прифаќам квалификација дека сум попречувал стабилност во регионот

Радар - 14.06.2018

Секој претседател е под заклетва која ја дава, кога го прима својот мандат и се колне на Уставот. Сум се заколнал и сум дал свечена изјава дека ќе го почитувам Уставот на Република Македонија.